شاخص بورس چه زمانی 2 میلیون واحدی می‌شود؟

شاخص بورس چه زمانی 2 میلیون واحدی می‌شود؟

عمده دلایلی که می‌تواند بورس را به شاخص کل 2 میلیون واحد برساند، افزایش قیمت دلار و سیاست‌های پولی و مالی دولت جدید در تنظیم تورم است.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، یک کارشناس بازار سرمایه در رابطه با شاخص کل دو میلیون واحدی گفت: در حال حاضر صحبت در مورد شاخص دو میلیون واحدی زود است، ولی در کل وضعیت بازار سرمایه با توجه به داده‌های های پولی و مالی، کسری بودجه و نقدینگی به صورتی است که تا پایان امسال شاخص یک میلیون و 800 هزار واحد تا دو میلیون واحد را مشاهده خواهیم کرد.

احمد جان جان ادامه داد: اما در کوتاه مدت و در شرایط فعلی، به نظر می آید که  شاخص کل بورس تا محدوده یک میلیون و 400 هزار واحد کاهش پیدا کند.

وی در رابطه با قیمت دلار و ارتباط آن با بورس بیان کرد: همیشه شاهد همبستگی شدید قیمت ارز و بازار سهام بوده‌ایم. بنابراین اگر چشم انداز دلار در هفته‌های آتی مثبت باشد، بازار سهام در فاز صعودی دلار، خیز خود را شروع می‌کند و در این خیز شاخص سقف فعلی خود یعنی تراز یک میلیون و 600 هزار واحد را می‌شکند.

جان جان با اشاره به این موضوع که شاخص بعد از گذشتن از سطح یک میلیون و 630 هزار واحد می‌تواند تا یک میلیون و 800 هزار واحد بالا برود، گفت: اگر قیمت دلار افزایشی باشد امکان دارد شاخص کل را در اواخر پايیز، بالای یک میلیون و 700 هزار واحد ببینیم.  اما رسیدن به شاخص دو میلیون واحد بزودی اتفاق نمی‌افتد.

شاخص دو میلیون واحد آرزویی نه چندان دور! 

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به کاهش قیمت دلار عنوان کرد: اگر قیمت دلار تا 25 هزار تومان کاهش یابد، بازار سرمایه اصلاح‌های زیادی انجام خواهد داد و اگر این اصلاح ها که در این چند روز مشاهده می کنیم ادامه دار باشد، می تواند شاخص را به سطح یک میلیون و 450 هزار واحد برساند.در این شرایط رشد مجدد بازار کمی سخت و زمان بر خواهد شد. اما  نباید از این نکته غافل شویم که با ریزش شاخص سهامداران دچار ترس می‌شوند که این ترس باعث تاخیر در رشد شاخص می‌شود.

جان جان در پاسخ به این پرسش که به جز دلار چه عواملی می‌تواند باعث رسیدن شاخص کل به سطح دو میلیون واحد باشد؟ اظهار کرد: افزایش قیمت دلار در اثر افزایش ریسک، کاهش دسترسی به منابع ارزی و کسری بودجه است و به لحاظ ارزشی 70 یا 80 درصد بازار را نمادهای دلار محور بر عهده می‌گیرند. بنابراین  دلار  و تورم عمده کمک کننده ها به رشد شاخص برای رسیدن به سطح دو میلیون واحد خواهند بود.

محمد خبری زاده، دیگر کارشناس بازار سرمایه  نیز در رابطه با شاخص دو میلیون واحدی گفت: روند قیمتی دلار و سیاست‌های اقتصادی دولت جدید دو عاملی است که  می‌تواند بر بازار سرمایه در هفته های آتی اثر بگذارد، با نظر به اینکه در حال حاضر نقدینگی به شدت زیاد شده و احتمال توافق نیز کم است، بنابراین احتمالا میانگین قیمت دلار برای 6 ماه دوم سال را بین 25 یا 28 هزار تومان می توان پیش بینی کرد که در این قیمت ها، با فرض عدم ریزش قیمت‌های جهانی، شاخص کل می‌تواند از یک میلیون  و 500 هزار واحد تا یک میلیون و 700 هزار واحد در نوسان باشد.

وی ادامه داد: حال اگر در آینده قیمت دلار را بالای 30 هزار تومان فرض کنیم، در  آن زمان شاخص می‌تواند دو میلیون واحد را ببیند.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: زمانی بازار شاخص دو میلیون واحد را لمس می‌کند، که قیمت دلار بین 28 هزار تا 30 هزار تومان باشد، یعنی با دلار 30 هزار تومان می‌توانیم امیدوار باشیم شاخص دو میلیون واحد را ببیند، اهمیت دلار به این جا ختم نمی‌شود و کلیت فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی کشور ما به قیمت دلار وابسته است.

نیمه اول 1401 شاخص می‌تواند به دو میلیون واحد برسد

خبری زاد به این پرسش که بورس چه زمانی شاخص 2 میلیون واحد را می‌بیند؟ پاسخ داد: اگر مذاکراتی رخ ندهد، می‌توانیم بگوییم شاخص برای نیمه اول سال 1401 به سطح دو میلیون واحد می‌رسد، مگر اینکه به توافق‌های منطقه‌ای و جهانی برسیم و بتوانیم مشکلات اقتصادی را حل کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر هدف اولیه شاخص  رسیدن به سطح یک میلیون و 600 هزار تا یک میلیون و 700 هزار واحد است، حال اگر دلار بخواهد افسار گسیخته افزایش پیدا کند و تا 30 هزار تومان نیز بالا رود، دولت نیز نتواند قیمت را کنترل کند، شاخص با سرعت بیشتری رشد می کند و ممکن است شاخص دو میلیونی را زودتر از چیزی که پیش بینی کردیم، مشاهده کنیم اما این افزایش شاخص  نشان از بازدهی بازار نیست، بلکه بیان گر تورم کشور است.

خبری زاد در رابطه با عوامل تاثیر گذار عنوان کرد: دلار مهم‌ترین عامل برای رشد شاخص است و در کنار این عامل سیاست‌های تصمیم گیرانه دولت نیز نقش دارند، برای مثال اگر سیاست‌های دولت در زمینه تامین کسری بودجه به وسیله انتشار پول و قرض گرفتن از بانک مرکزی باشد شاخص بازار سرمایه حتما رشد می‌کند.

با توجه به گفته‌های کارشناسان رسیدن به شاخص دو میلیون واحدی با نظر به ریزش‌های اخیر بازار سرمایه به این زودی‌ها اتفاق نمی‌افتد و حتی ممکن است سهامداران برای رسیدن به این سطح از شاخص، تا بهار سال آینده نیز منتظر بمانند، البته زمانی که دلار افزایش قیمت شدیدی را داشته باشد، شاخص کل بورس خیلی زودتر از زمان مورد نظر به دو میلیون واحد خواهد رسید.

کاهش قیمت خودروهای خارجی در بازار بیت کوین در ایران به رسمیت شناخته نشد قیمت بیت کوین به 45 هزار دلار سقوط کرد کشف 62 دستگاه ماینر غیرمجاز در ساوه هکر‌ها 13 میلیون دلار از شبکه pNetwork سرقت کردند گواهی واکسن کرونا در بستر بلاکچین برق گران شد؟/ نحوه محاسبه قبض برق تغییر کرد! شناسایی 20 هزار کارت بانکی فعال در حوزه قمار واکنش نمادهای خودرویی به آزادسازی واردات / سهام خودرویی بخریم؟ جعل سند یک ملک 100میلیارد تومانی در ولنجک تامین برق مراکز مجاز استخراج رمزارز از مهرماه قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 29 شهریور 1400 (فهرست قیمت) قیمت گوشت در 29 شهریور 1400 (فهرست قیمت) طرح اتصال انرژی برق ایران به روسیه قابل توجیه است سقوط آسانسوری، صعود لاکپشتی برنامه هلال احمر برای واردات 60میلیون دز واکسن قیمت بلیت اتوبوس‌ برگشت زايران اربعین اعلام شد تمدید مهلت تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی تا پایان سال مجوز افزایش سرمایه شتران ثبت شد افت قیمت خودرو‌های خارجی در بازار انتشار اوراق چه تاثیری در بورس دارد؟ / مثبت‌های بازار مقطعی است؟ مصرف برق استخراج بیت کوین در سال 2021 چقدر خواهد بود؟ سواد مالی و ضرورت آن صف انتظار یک ساله وام ودیعه مسکن / پرداخت وام اجاره متوقف شد؟ مشکلات مردم در وام ودیعه مسکن / «وام سرکاری» برای مستاجران! تنها راه علاج مشکل ارز دولتی «حذف» آن است پانزدهمین عرضه اولیه امسال پس فردا انجام می‌شود افزایش قیمت برنج، حتی در میادین! + جدول سهامداران " قاسم " گرد هم می آیند دعوت از سهامداران "وجامی" به مجمع اقدام به افزایش سرمایه در مجمع "غمینو" گشایش جدید برای صادرکنندگان نارنگی زرد نخرید استقبال از پیش‌خرید واحدهای گروه سرمایه‌گذاری مسکن آغاز اختیار معامله بر «اخابر» تصمیم به انتخاب هیات مدیره "قشیر" در مجمع رشد اقتصادی ایران در بهار چقدر شد؟ لغو مجوز فعالیت کارگزاری ها با عدم تجمیع مجوزها پیگیری روال عادی معاملات بدون اختلال در هسته معاملات دسترسی جدید به سامانه نامک بلامانع است وضعیت سبد سهام عدالت در 29 شهریور ماه ورق بورس تهران برگشت چگونه قبض برق را قسطی پرداخت کنیم؟ چه عواملی در ریزش بازار سهام نقش داشتند؟ / چرا بورس امروز مثبت شد؟ رشد 7278 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 10.5 هزار میلیارد تومان فراتر رفت بورس بالاخره به روند منفی خود پایان داد؛ رشد 7 هزار واحدی شاخص کل تعرفه و حق کمسیون مشاوران املاک واقعی می‌شود به هر ایرانی 3 هکتار زمین از مساحت کشور می‌رسد ابلاغیه جدید بورس کالا در خصوص تغییر سهمیه بهین یاب پرداخت تسهیلات ریالی و ارزی به صادرکنندگان

در حال بارگیری...