لزوم توجه به روش‌های حرفه‌ای صادرات محصولات کشاورزی

لزوم توجه به روش‌های حرفه‌ای صادرات محصولات کشاورزی

در نشست مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و سخنگوی گمرک بر توجه به ظرفیت‌های صادراتی محصولات کشاورزی و تجارت حرفه‌ای آن به کمک تشکل‌های کشاورزی تاکید شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 "اسماعیل قادری فر" معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: ظرفیت‌های شبکه تعاون روستایی ایران، ظرفیت‌های گسترده‌ای است که تلاش می‌کنیم با استفاده از بستر‌های قانونی، پتاتسیل درونی و جوانان متخصص و به وسیله ابزار‌های نوین به سمت پویایی و توانمندسازی در همه وظایف آن پیش رویم.

وی افزود: خرید و فروش محصولات کشاورزی توسط تعاونی‌های روستایی در بستر نرم افزار‌ها و اپلیکیشن‌ها در کنار ظرفیت سازی عرضه محصولات در شهر‌های مختلف و حذف واسطه ها، تقویت تولید و ارزش افزوده محصولات و نهایتا تجارت حرفه‌ای با کشور‌های دیگر از برنامه‌های این سازمان در حوزه تجارت محصولات کشاورزی است.

معاون وزیر جهادکشاورزی تاکید کرد: توجه به وظایف سازمان مرکزی و شرکت‌های تعاون روستایی می‌تواند به رونق اقتصاد روستا، تقویت امنیت غذایی و نهایتا بهبود شرایط اقتصادی کشور منجرشود.

قادری فرد افزود: توانمند سازی تعاونی‌های روستایی، توجه ویژه به اقتصاد تعاونی و بهره گیری از تکنولوژی‌های روز تولید و تجارت کشاورزی یکی از برنامه‌های سازمان مرکزی تعاون روستایی در دوره جدید بوده و بهره گیری از دیجیتال مارکتینگ در حوزه اقتصاد روستا و گردشگری روستایی در دستور کار قرار دارد.

از فرصت های صادراتی استفاده کنیم

"سید روح اله لطیفی" سخنگوی گمرک نیز در این نشست با بیان اینکه در هفت ماهه نخست امسال میزان صادرات محصولات کشاورزی دو میلیارد و 800 میلیون دلار بوده است، گفت: چهار میلیون و 640 هزار تن انواع محصولات کشاورزی، دامی، شیلاتی و غذایی به سایر کشور‌ها صادر شد که با توجه به افزایش قیمت جهانی مواد غذایی به دلیل عدم توجه حرفه‌ای به صادرات، از این فرصت استفاده مناسبی نشده است و نیاز به تشکل‌های حرفه‌ای صادرات محصولات کشاورزی بیش از پیش احساس می‌شود.

وی افزود: 6 درصد وزن صادرات کشوردر هفت ماهه نخست امسال، محصولات کشاورزی و غذایی بوده که از لحاظ ارزش 10.3 درصد ارزش صادرات را به خود اختصاص داده است در صورتی که در سال 99، 17 درصد ارزش صادرات کشور مربوط به این کالا‌ها بود.

لطیفی در ادامه گفت: 554 میلیون دلار انواع خشکبار، 280 میلیون دلار انواع سبزی، 260 میلیون دلار انواع نان، شیرینی و شکلات، 218 میلیون دلار لبنیات، 206 میلیون دلار گوجه فرنگی، 204 میلیون دلار انواع میوه، 175 میلیون دلار هندوانه، 117 میلیون دلار انواع خرما، 114 میلیون دلار انواع انگور تازه و خشک، 105 میلیون دلار سیب، 102 میلیون دلار محصولات شیلاتی، 80 میلیون دلار انواع اب میوه و مغز میوه ها، 62 میلیون دلار فراورده‌های غذایی، 60 میلیون دلار زعفران، 59 میلیون دلار سیب زمینی، 46 میلیون دلار رب گوجه فرنگی، 31 میلیون دلار مرکبات، 28 میلیون دلار خربزه، 15 میلیون دلار ادویه، 14 میلیون دلار چای و هشت میلیون دلار انواع مربا و ژله از مهمترین کالا‌های صادراتی محصولات دسته کشاورزی، دامی و شیلاتی در هفت ماه اخیر بودند.

سخنگوی گمرک ابراز امیدواری کرد تا با تقویت ظرفیت‌های تشکل‌های روستایی صادرات محصولات کشاورزی، از مرحله تولید تا بازار‌های بین المللی، اقدامات حرفه‌ای صورت پذیرد و خام فروشی، ارزان فروشی و ضایعات غیر استاندارد کنار گذاشته شده و کالای با کیفیت با بسته بندی مناسب و ارزش افزوده مطلوب به بازار‌های جهانی راه یابد.
 
پیش از این گمرک کشور اعلام کرد ایران در هفت ماه سال 1400 به 142 کشور جهان کالا صادر کرده و از 110 کشور نیز کالا‌های مورد نیاز خود را خریداری کرده است.
ایران از ابتدای سال 1400 تا پایان مهرماه، حدود 99 میلیون تن کالا به ارزش تقریبی 55 میلیارد دلار را با سایر کشور‌ها تبادل کرده است.

چین، عراق، امارات عربی متحده و افغانستان در صدر کشورهای مقصد صادرات کالای ایرانی بودند.
همچنین در این مدت 23 میلیون و 505 هزار تن کالا به ارزش 27 میلیارد و 739 میلیون دلار از گمرکات اجرایی ترخیص شده است.
کل تجارت خارجی کشور در هفت ماهه سال جاری 98 میلیون و 700 هزار تن به ارزش 54 میلیارد و 800 میلیون دلار بود که سهم صادرات 75 میلیون و 200 هزار تن به ارزش 27 میلیارد و 100 میلیون دلار و سهم واردات 23 میلیون و 500 هزار تن کالا به ارزش 27 میلیارد و 700 میلیون دلار بوده است.
گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند

گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند

سخنگوی گمرک گفت: تجار تا اطلاع ثانوی از ارسال محموله تجاری به مرز میلک خودداری کنند.

Irinn.ir/
صادرات 137 هزارتنی خرما

صادرات 137 هزارتنی خرما

در هفت ماه منتهی به آبان امسال 137 هزارتن خرما از کشور صادر شد.

Irinn.ir/
ترکیه 8 برابر ایران به سوریه صادرات دارد

ترکیه 8 برابر ایران به سوریه صادرات دارد

ريیس اتاق بازرگانی ایران در دیدار با مقامات اقتصادی سوریه از لزوم بررسی دقیق چرایی محدود ماندن تجارت مشترک میان دو کشور سخن گفت.

TejaratNews.com/
عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا چه مزایایی دارد؟

عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا چه مزایایی دارد؟

عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا، زمینه مناسبی برای کاهش هزینه‌های دولت در خرید تضمینی، پرداخت مطالبات کشاورزان، تعیین مناسب قیمت‌ها و کاهش نقش دلالی فراهم می‌کند....

EghtesadOnline.com/
سقوط 90 درصدی صادرات یک صنعت قدیمی

سقوط 90 درصدی صادرات یک صنعت قدیمی

براساس آمارهای گمرک ایران، رقم صادرات فرش دستباف ایران در سال1378 حدود 690میلیون دلار بوده است. نکته جالب‌توجه اینکه در همان سال کل صادرات غیرنفتی ایران که 3میلیارد و 941بوده است. این به این معنی است ...

TejaratNews.com/
خیز دلالان برای کسب مجوز صوری صادرات قطعات خودرو

خیز دلالان برای کسب مجوز صوری صادرات قطعات خودرو

در تعرفه‌های اعلامی از شرکت ملی گاز، 25 درصد مشترکین که به گفته مسيولین 50 درصد گاز تولیدی کشور را مصرف می‌کنند مشمول جریمه شدند و تعرفه باقی مشترکین ثابت مانده است.

TejaratNews.com/
واقعیت ماجرای صادرات قطعه خودرو به بنز چیست؟

واقعیت ماجرای صادرات قطعه خودرو به بنز چیست؟

صادرات قطعه خودرو به بنز و بی‌ام‌و؛ این ادعا را اخیرا یکی از نمایندگان مجلس مطرح کرده و در فضای مجازی خبرساز شده است. اما آیا صادارت قطعه به آلمان واقعیت دارد؟

TejaratNews.com/
صادرات تقلبی خودروی ایرانی!

صادرات تقلبی خودروی ایرانی!

کارشناسان درباره اثرگذاربودن طرح مجلس بر واردات جدی خودروهای روز دنیا به ایران شک و شبهه‌ها دارند و اگرچه نیت طرح را درست می‌دانند، اما معتقدند در عمل نه‌تنها این نیت خوب به سرانجام نمی‌رسد، بلکه هم م...

TejaratNews.com/
رشد 30 درصدی صادرات ایران تا پایان 1400

رشد 30 درصدی صادرات ایران تا پایان 1400

ريیس کنفدارسیون صادرات ایران معتقد است: با توجه به تغییرات مثبتی که پس از روی کار آمدن دولت جدید خود را نشان داده، امید به رشد صادرات غیرنفتی کشور افزایش یافته است.

Irinn.ir/
صادرات 58.4 میلیون دلاری خودرو و لوازم یدکی در 7 ماهه امسال

صادرات 58.4 میلیون دلاری خودرو و لوازم یدکی در 7 ماهه امسال

سخنگوی گمرک از صادرات 58 میلیون و 407 هزار و 733 دلار خودرو و لوازم یدکی از ابتدای سال تا پایان مهر امسال خبر داد.

Irinn.ir/
شرط ترخیص خودروهای رسوبی در گمرک

شرط ترخیص خودروهای رسوبی در گمرک

معاون فنی گمرک از تهیه پیش نویس نحوه ترخیص 2249 خودرو رسوبی در گمرک خبر داد، این در حالیست که طبق پیش‌نویس پیشنهادی گمرک برای ترخیص خودروهای خارجی مانده در گمرکات، خودروهای با ارزش بیش از 40 هزار دلار...

TejaratNews.com/
میزان صادرات نفت ایران به کره صفر شد

میزان صادرات نفت ایران به کره صفر شد

آمارهای اولیه گمرک کره جنوبی نشان داد کره جنوبی در ماه اکتبر از ایران هیچ نفتی وارد نکرده است.

TejaratNews.com/
ترخیص 500 تن شیرخشک از گمرک

ترخیص 500 تن شیرخشک از گمرک

گمرک در نامه ای به معاون وزیر صمت از ترخیص 500 تن شیرخشک دپو شده در انبارهای گمرکات بدون مشخص شدن توزیع آن با ارز دولتی یا نیمایی خبر داد.

TejaratNews.com/
افزایش 94 درصدی صادرات پتروشیمی

افزایش 94 درصدی صادرات پتروشیمی

مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی از افزایش 94 درصدی صادرات محصولات پتروشیمی خبر داد.

Irinn.ir/
ترخیص همه سرم‌های موجود در گمرک

ترخیص همه سرم‌های موجود در گمرک

معاون فنی گمرک گفت: با مجوز وزارت بهداشت ترخیص 1000 تن سرم در روز‌های گذشته از گمرک تهران آغاز شده است.

Irinn.ir/
ناشران بورسی در مسیر افزایش سرمایه فعالیت تجاری در مرزمیلک از سرگرفته شد روزگاری که مسيولان برای مردم درست کردند! ورود بزرگترین کلاهبردار کشور از مسکو به تهران پایان هفته‌ای پرنوسان در بورس احتمال ریزش شاخص کل تا 1 میلیون و 310 هزار واحد/ دو دیدگاه برای سرمایه‌گذاری حرکت خلاف جهت قیمت سکه و طلا /دلار پیشروی کرد جزيیات دستگیری کلاهبردار 12هزار میلیارد تومانی پرداخت وام 10 میلیون تومانی به سرپرستان مبتلا به کرونا رشد قیمت یورو و دلار در صرافی‌های بانکی خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس پیام پنهان بودجه درباره مذاکرات هسته‌ای/ دولت به لغو تحریم‌ها خوش‌بین است؟ قیمت سکه در بازار امروز جزيیات تخصیص و پرداخت حقوق با روش جدید تازه‌ترین قیمت گوشت در میادین میوه و تره‌بار ادامه سودآوری شرکت‌های بورسی تا پایان سال عرضه اولیه‌های جذاب زیادی در راه‌ است قیمت احتمالی نفت و دلار در بودجه 1401 کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد "همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد سامانه بازرگام چیست و چگونه کار می‌کند؟/ عرضه مرغ و برنج 20 هزار تومانی! طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد نرخ ارز صرافی ملی امروز پنجشنبه 11 آذرماه انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت قیمت خودرو در بازار امروز گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند "لکما" در مناقصه خرید رک BBU حاضر شد "شسم" مجوز تولید محصول جدید گرفت مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول یارانه معیشتی آذرماه واریز شد