ضرورت ایجاد فرهنگ مصرف در رفع ناترازی گاز

ضرورت ایجاد فرهنگ مصرف در رفع ناترازی گاز

حسین زاده ، راه اندازی فاز 14 پارس جنوبی را به عنوان ایرانی ترین فاز پارس جنوبی؛ به معنای تحقق اقتدار و غرور ملی دانست و گفت: بیش از 80 درصد تجهیزات مورد استفاده در صنعت نفت، تولید داخل است.

حسین حسین زاده در گفت و گو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه ساخت داخل و به کارگیری دانش بومی در صنعت نفت از اهمیت بالایی برخوردار است، راه اندازی فاز 14 پارس جنوبی را عاملی در تحقق بهره مندی از داشته‌ها دانست و گفت: اینکه این فاز تماما با تجهیزات و دانش ایرانی ساخته شده است، موجی از غرور ملی و اقتدار را ایجاد کرده است.

نماینده مردم لارستان در مجلس ادامه داد: امروزه شاهدیم که در فضای بین المللی، دشمنان در صددند تا به طرق مختلف، جلوی پیشرفت و توسعه انرژی در کشور را بگیرند. در این بین، افتتاح این فاز گام بلندی در مسیر خنثی سازی تحریم‌ها بوده است.

مسيول کمیته نفت کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه باید نگاه عمیق‌تر و کاربردی‌تری به بحث دانش بنیان‌ها و ظرفیت‌های پژوهشی در کشور داشت، گفت: راه اندازی فاز 11، نشان از تحقق این اصل در صنعت نفت و شرکت ملی نفت ایران است.

وی تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی در کنار مدیریت صنعت نفت آماده است تا به صورت تمام قد از طرح‌های این صنعت بنیادین حمایت کند.

این نماینده مجلس ادامه داد: رضایت پرسنلی و وحدت و همدلی در مجموعه صنعت نفت از اهمیت بالایی برخوردار است و با وجود اتفاقات خوبی که در خصوص ماده 10 یا دیگر اقدامات حمایتی از کارکنان صنعت نفت انجام شده است، باز هم در خصوص کارکنان قراردادی و پیمانکاران نیازمند اصلاحات دیگری در پرداخت هستیم.

حسین زاده اضافه کرد: اهمیت این موضوع به ویژه با توجه به درهم تنیدگی بودجه و اقتصاد نفتی در کشورمان حايز اهمیت است.

وی افزود: در سال 1402، بیش از 67 درصد بودجه کشور وابسته به نفت و فرآورده‌های نفتی است که رقم بسیار بزرگی است و مسيولیت بالایی برای مدیران صنعت نفت کشورمان ایجاد می‌کند.

لزوم توجه به بهینه سازی مصرف سوخت

دبیر اول کمیسیون انرژی مجلس، با اشاره به اینکه راه اندازی فاز 14 کمک موثری در تامین گاز موردنیاز کشور خواهد کرد، افزود: گرچه راه اندازی این فاز حدود 50 میلیون مترمکعب در روز، به تولید گاز کشورمان اضافه خواهد کرد، اما باید توجه داشت که هم اکنون میزان بالای مصرف، باعث ناترازی در تولید و مصرف گاز می‌شود که این موضوع نیازمند اقدامی جدی از طرف مسيولان است.

وی تاکید کرد: تولید، بدون اصلاح مصرف، نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت و باعث می‌شود که ناترازی گاز همچنان پابرجا بماند.

حسین زاده حرکت به سمت بهینه سازی مصرف را اقدامی ضروری در مسیر برون رفت از بحران ناترازی گاز دانست و اضافه کرد: در این زمینه وزارت نفت، می‌تواند با راه اندازی پویش‌هایی نظیر پنجره دو جداره یا تبدیل موتورخانه‌ها به پکیج یا بهسازی نیروگاه‌های برق و مسايلی از این قبیل، در این مسیر پیش قدم باشد.

به گفته این مقام مسيول، هر دلار سرمایه گذاری در حوزه بهینه سازی، معادل 7 تا 10 دلار سرمایه گذاری در حوزه تولید است و اگر بنابر رفع ناترازی گاز باشد، لازم است که در اسرع وقت، اقدامات حمایتی در حوزه فرهنگ سازی بهینه سازی سوخت انجام شود.

خاندوزی: مصمم به کاهش نرخ تورم هستیم/ ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافته ... پیش‌بینی اوضاع بورس در 1402 15 مورد ریزش سنگ در کندوان طلا 8 دلار گران شد بی‌توجهی اوپک پلاس به بحران بانکی آمریکا/ کاهش 2 میلیون بشکه در روز تا پایان سال ادامه دارد جوابیه شرکت کروز به یک خبر نیازمند روش‌های نوین برای اکتشافات عمیق معدنی هستیم برند ژاپنی توشیبا بزودی 15 میلیارد دلار فروخته می شود جزيیات نهایی افزایش حقوق کارگران | مبلغ افزایش حقوق کارگران اعلام شد اثرات افزایش قیمت دلار بهار امسال نمایان می‌شود/ دو سناریو پیش روی تورم در اقتصاد ایران رشد 11 درصدی سفرهای نوروزی یک پیش‌بینی از قیمت مسکن در سال جاری ؛ آیا قیمت ها ریزش خواهد کرد؟ استفاده از این سامانه برای خرید و فروش ارز و سکه قیمت خودرو داخلی طی یک سال چقدر افزایش یافت؟ دولت برخی موارد را در بودجه لحاظ نکرده بود و ما چون کارشناس هستیم تغییراتی را رقم زدیم / مجلس سقف بو... وضعیت تورم بعد از نجومی شدن قیمت دلار صنعت خودرو در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد قیمت مرغ گرم در بازار + فیلم مصرف 30 هزار و 762 مگاوات برق در ساعت 12 اول فروردین ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافته است وضعیت ارز در سال گذشته / دلار چند درصد بازدهی داش... توزیع 123 میلیون لیتر بنزین در دومین روز فروردین‌ خاندوزی: ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافت ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد خبر جدید مخبر درباره برنامه دولت برای مهار تورم حکم غرامت 1.68میلیارد دلاری آمریکا علیه بانک مرکزی ایران+جزيیات وام فوری برای سهام عدالتی ها | ثبت نام وام فوری 13 میلیونی با سهام عدالت در سایت زیر قیمت پنیر در ماه رمضان اعلام شد + جدول خاندوزی: روسیه 2.76 میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری کرده/ افزایش 12 درصدی صادرات غیرنفتی در 11 ما... عرضه خرمای تنظیم بازاری از امروز/خرما کیلویی 71 هزار و 400 تومان «تشکیل سرمایه» لازمه تحقق رشد 8 درصدی قیمت جدید دلار اعلام شد (3 فروردین) هشدار سخنگوی صنعت آب درباره احتمال بروز سیل و طغیان رودخانه های کشور در نوروز 1402 رشد 14 درصدی مصرف بنزین در 10 روز پایانی سال 1401 افزایش 60 درصدی سقف نرخ خرید برق از نیروگاه‌ها فوری / ساعت کار ادارات شناور شد تولید روزانه 115 میلیون لیتر بنزین در پالایشگاه‌های کشور تولید روزانه 115 میلیون لیتر بنزین در پالایشگاه‌های کشور این خودرو رکورد گرانی را زد! کاهش قیمت نفت به 76.52 دلار دبیرکل اوپک: توافق کاهش تولید اوپک چالش‌های بازار نفت را برطرف کرد دومینوی ورشکستگی بانک های آمریکایی/ 50 بانک جدید در معرض ورشکستگی سقوط قیمت بیت کوین در بازار + جزيیات تکمیل 99 حلقه چاه نفت در آخرین ساعات پایان سال 1401 جزيیات مصرف برق در‌ آغاز‌ نوروز/ چه روزهایی از سال مصرف به حداقل می‌رسد‌ قیمت‌هایی که پایین بیا نیست! آموزش انتقال چک صیادی از طریق پیامک ارتقای 1113 مگاواتی نیروگاه حرارتی بدون نیاز به سوخت جدید