تفاوت حجم تجارت عربستان با آمریکا و چین/ 4 شریک مهم تجاری ریاض کیانند؟

تفاوت حجم تجارت عربستان با آمریکا و چین/ 4 شریک مهم تجاری ریاض کیانند؟

جهاندنیای اقتصاد نوشت: بر اساس آمار منتشرشده توسط مرکز آمار عربستان‌سعودی در سال‌2019، بیشترین حجم تجارت عربستان‌سعودی با کشور چین به ارزش 285‌میلیاردریال عربستان است.

برترین کالاهای وارداتی از کشور چین به ترتیب ارزش، تجهیزات الکتریکی، قطعات لوازم ماشین‌آلات، قطعات کشتی‌ها، قایق‌ها و سازه‌های شناور، وسایل نقلیه، قطعات و مبلمان ساختمان‌های پیش‌ساخته بوده‌است.

حجم تجارت عربستان‌سعودی با ایالات‌متحده آمریکا به ارزش 120‌میلیارد ‌ریال عربستان است و برترین کالاهای وارداتی از ایالات‌متحده آمریکا به ترتیب ارزش؛ وسایل نقلیه، قطعات لوازم ماشین‌آلات، قطعات وسایل نقلیه هوایی و قطعات دستگاه‌های پزشکی نوری و تصویربرداری دستگاه‌های پزشکی نوری و تصویربرداری و تجهیزات الکتریکی بوده‌است.

ارزش صادرات به عربستان معادل 6‌میلیاردریال عربستان بوده که حدودا 10‌برابر ارزش واردات آن از عربستان است و کالاهایی از قبیل؛ وسایل نقلیه، قطعات محصولات معدنی، غلات، وسایل نقلیه هوایی و قطعات آن و مس و مصنوعات را به عربستان صادر می‌کند.

آلمان حدود 6/ 27‌میلیارد ‌ریال عربستان به این کشور صادرات داشته است و کالاهایی از قبیل لوازم ماشین‌آلات، قطعات، وسایل نقلیه، قطعات محصولات دارویی، دستگاه‌های پزشکی نوری و تصویربرداری و تجهیزات الکتریکی قطعات به عربستان صادر کرده‌است.

ترکیه در سال‌2019 هجدهمین شریک تجاری عربستان به ارزش 3/ 23‌میلیارد ریال عربستان از منظر ارزش تجارت بوده‌است و کالاهایی از قبیل تنباکو و جایگزین‌های تولیدی فرش تجهیزات الکتریکی، قطعات، لوازم ماشین‌آلات، قطعات و مبلمان ساختمان‌های پیش‌ساخته را به کشور عربستان صادر کرده‌است.

23302

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد