تلاش ها برای احیای ارزش پالایش یکم

تلاش ها برای احیای ارزش پالایش یکم

با وجود اینکه صندوق پالایش یکم در زمان دولت دوازدهم عرضه شده، اما دولت جدید در تلاش برای جبران زیان سهامداران صندوق پالایش یکم است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، با توجه به زیان‌های مستمر نماد پالایش یکم در طول یکسال گذشته که از ابتدا نیز حواشی زیادی در زمان عرضه اولیه آن به وجود آمد، اکنون ریاست جدید سازمان بورس اوراق بهادار اعتراض مردم نسبت به این نماد را به حق دانسته است. لازم به یادآوری است اکنون که بیش از یکسال از عرضه این صندوق گذشته قیمت آن از 10 به 8 هزار تومان کاهش یافته است. در ادامه به بررسی سابقه این صندوق در طول یکسال گذشته و وعده‌های دولت جدید در راستای سر و سامانه بخشیدن به این صندوق می پردازیم.

مهدی قلی پور کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: ابتدای شهریور ماه 1399، با اعلام ريیس سازمان خصوصی سازی مبنی بر مهیا شدن امکان خرید واحد‌های صندوق سرمایه گذاری قابل معامله پالایش یکم توسط آحاد مردم با تخفیف 20 درصدی نسبت به NAV صندوق که شامل باقی مانده سهام دولت در پالایشگاه‌های تهران، بندرعباس، اصفهان و تبریز بود، پذیره نویسی واحد‌های این ETF دولتی به قیمت هر واحد آغاز شد و برای هر کدملی تا پنج میلیون تومان برای خرید در عرضه اولیه اعلام شد. پذیره نویسی این صندوق نیز در قیمت 10 هزار تومانی تا پایان شهریور ماه ادامه یافت و نرخ 20 درصد زیر NAV صندوق در زمان شروع پذیره نویسی بود.

او گفت: با این حال با توجه به شروع معاملات ثانویه از 11 آذر ماه 1399، افت قیمت سهام شامل سهام صنعت پالایشی در بورس منجر به کاهش این فاصله شد به نحوی که در روز بازگشایی علاوه بر اینکه این تخفیف 20 درصدی کاملا از بین رفت بلکه ارزش صدور واحد‌ها یک درصد بیشتر از ارزش واقعی یا آماری هر واحد شد. با این حال ارزش هر واحد برای 15 روز بالای ارزش پذیره نویسی باقی ماند و مشخص بود که بادوام نخواهد بود. بر اساس اطلاعات اعلام شده، کل سهام عرضه شده در قالب صندوق پالایش یکم نزدیک به 60 هزار میلیارد تومان بود که 13 هزار 200 میلیارد تومان آن پذیره نویسی شد.

او گفت: نزدیک 4 میلیون نفر از شهروندان واحد‌های صندوق را به ارزش 13 هزار میلیارد تومان یعنی میانگین هر نفر 3 میلیون و 250 هزار تومان پالایش یکم خریدند که به نرخ‌های امروز هر کدام از سهامداران این صندوق یک میلیون در زیان هستند و اطلاعات نشان می‌دهد که تقریبا تمام سرمایه گذاران در پذیره نویسی همچنان دارنده واحد‌ها هستند.

زیان 30 درصدی سهامداران پالایشی بعد از یکسال

قلی پور گفت: به صورت طبیعی به جز دو هفته اول بعد از شروع معاملات ثانویه، ارزش واحد‌های این صندوق متناسب با افت ارزش سهام پالایشی در بورس منفی بوده و زیان تحمیل شده به سرمایه گذار از ابتدای عرضه این صندوق تا کنون منفی 30 درصد بوده است. در حال حاضر نیز ارزش دارایی این صندوق 8 هزار و 829 تومان است که هنوز تا 10 هزار تومان فاصله زیادی دارد.

کارشناس بازار سرمایه گفت: افت صندوق به زیر ارزش پذیره نویسی از 25 آذر 99 یعنی 14 روز بعد از شروع معامله ثانویه آغاز شد و با توجه به افت شاخص‌های بورس و ارزش سهام پرتفوی صندوق این افت قیمت، طبیعی بود. اتفاقی که برای تمامی صندوق‌های سهامی تکرار شد.

انتقال جبران زیان صندوق پالایش یکم به دولت جدید

قلی پور گفت: وعده‌های دولتمردان درباره این صندوق دو قسمت داشت، قسمت اول در زمان پذیره نویسی بود که با وعده فروش با تخفیف 20 درصدی همراه بود به نحوی که برای فروش سهمیه در نظر گرفته شد با این حال در زمان شروع معاملات ثانویه این تخفیف کاملا از بین رفته بود. قسمت دوم وعده‌های مربوط به جبران خسارت سرمایه گذاران در پالایش یکم بود که از وعده هبه کردن واحد‌های جدید به میزان ضرر سرمایه گذاران تا پرداخت مابه التفاوت زیان از سوی دولت یا وام و امثالهم متغیر بود، نکته مهمتر اما شعاری بودن تمام این وعده‌ها بود.

کارشناس بازار سرمایه گفت: مسيله زیان سرمایه گذاران در صندوق دولتی پالایش یکم را از دو بعد می‌توان بررسی کرد، از نظر طبیعی بودن این زیان با توجه به ماهیت ریسکی سرمایه گذاری در بازار سرمایه تردیدی نیست، ولی قابل توجیه نیست، یعنی دولت مشابه سایر عرضه‌های اولیه در بازار سرمایه، برای یک دوره مشخصی باید نرخ بازخرید مشخصی دست کم در نرخ پذیره نویسی یا یک سود حداقلی تضمین می‌کرد.

او گفت: در سال 1399 دولت از فرصت رونق بازار سرمایه برای تامین کسری بودجه به روش فروش سهام و فروش اوراق بدهی، هر چند که سهم فروش سهام بسیار کمتر از اوراق بدهی بود. استفاده کرد.

قلی پور گفت: نکته دوم زمان این پذیره نویسی بود که هم زمان با شروع ریزش بازار بود و می‌شد با تدبیر بیشتر با افزایش تخصیص دارایی به سبد صندوق، فاصله قیمت با NAV را به نحوی جبران کرد که در زمان بازگشایی در بازار ثانویه همچنان حاشیه امنی برای سرمایه گذاران باقی می‌ماند، ولی با بازگشایی در آذرماه 1399 و از بین رفتن تخفیف 20 درصدی تنها راهکار باقی مانده، جبران خسارت سرمایه گذاران به ویژه از طریق "هبه" واحد‌های جدید بود که در حد شعار باقی ماند.

دولت با تصویب مجلس نسبت به "هبه" سه هزار میلیارد تومان سهام پالایشی به صندوق برای جبران خسارت سرمایه گذاران در پذیره نویسی اقدام نماید یا از 13 هزار میلیارد تومان درآمد شناسایی شده در سال قبل، 3 هزار میلیارد تومان آن را برگشت دهند که البته موانع قانونی زیادی را به همراه خواهد داشت.

تلاش دولت جدید در جهت جبران زیان سهامداران پالایش یکم

کوروش آسایش کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: در ابتدای عرضه صندوق پالایش یکم وزیر اقتصاد و وزیر نفت دولت قبل با هم مشکلاتی بر سر عرضه این صندوق و قیمت گذاری داشتند. البته هدف دولت از عرضه این صندوق تامین کسری بودجه و همچنین بحث خصوصی سازی بود.

او گفت: با وجود ریزش بازار سرمایه دولت دوازدهم مردم را به تشویق به خرید این صندوق کردند یک نوع ریزش بازار نیز با صحبت‌های وزیر اقتصاد و مشکلات آنان با وزیر نفت بود، آغازش و بحث قیمت گذاری صندوق‌ها و عرضه آن سبب شوک شد که در مرداد ماه پارسال بازار شروع به ریزش کند، ولی شعار‌هایی که داده بودند این بود که مردم می‌توانند از این فرصت استفاده کنند و سهام این صندوق ارزنده است و دولت قصد دارد سهام دولتی و بنیادی را در اختیار مردم قرار دهد و عموم مردم با توجه به اینکه دارایکم را دیده بودند احساس کردند در پالایش نیز می توانند سود خوبی را کسب کنند.

در حال حاضر نیز با وجود عرضه این صندوق در دولت دوازدهم، دولت جدید در خصوص پالایش یکم صحبت‌هایی کرده و در تلاش برای کاهش زیان سهامداران این صندوق است.

گزارش از مریم فدایی اردستانی

انتهای پیام/

برنامه جدید سازمان بورس برای حذف دامنه نوسان/ 3 فایده و 4 ضرر دامنه نوسان در بازار سرمایه

برنامه جدید سازمان بورس برای حذف دامنه نوسان/ 3 فایده و 4 ضرر دامن...

دامنه نوسان یکی از موضوعاتی است که در بین اهالی بازار سرمایه یکی از دلایل وضعیت فعلی بورس شناخته می‌شود. افزایش یا حذف دامنه نوسان به نظر بسیاری از کارشناسان می‌تواند بورس را از روندهای فعلی خارج کند.

FarsNews.ir/
رها‌شدگی سهام عدالت‌ در بازار سرمایه/ ارزش بازار‌ی سهام یک‌چهارم شد

رها‌شدگی سهام عدالت‌ در بازار سرمایه/ ارزش بازار‌ی سهام یک‌چهارم ش...

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: رها شدن سهام عدالت توسط متولیان، موجب شده است ارزش بازاری این سهام با وجود ارزنده بودن، یک‌چهارم ارزش واقعی باشد.

FarsNews.ir/
انتظار فعالان بازار سرمایه از بودجه 1401

انتظار فعالان بازار سرمایه از بودجه 1401

پنج کارشناس و فعال بازار سرمایه، فروش اموال مازاد دولت، حذف قیمت‌گذاری دستوری و جلب دوباره اعتماد سهامداران را مهم‌ترین انتظار خود از بودجه 1401 عنوان کردند.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه

پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه

بورس در حالی به استقبال سومین هفته از آذرماه می‌رود که افت در این بازار همچنان ادامه دارد.

TejaratNews.com/

سهامداران نگاه بلندمدت به بورس داشته باشند/ 2 استراتژی مورد نیاز سهامداری در بازار سرمایه

افزایش خروج پول از بازار سرمایه/ صندوق‌های با درآمد ثابت مقصد جدید سهامداران

افزایش خروج پول از بازار سرمایه/ صندوق‌های با درآمد ثابت مقصد جدید...

بورس درحالی روزهای رکودی خود را پشت سر می‌گذارد که روند خروج پول سهامداران حقیقی از بازار سرمایه شدت گرفته و ورود پول به صندوق‌های با درآمد ثابت نیز رشد قابل توجهی پیدا کرده است.

FarsNews.ir/
طلسم بورسی استارتاپ‌ها شکست / تپسی در راه بازار سرمایه

طلسم بورسی استارتاپ‌ها شکست / تپسی در راه بازار سرمایه

7 آذرماه، شرکت تپسی به عنوان اولین استارتاپ در فرابورس ایران درج و سد ورود شرکت‌های استارتاپی به بورس، پس از سال‌ها شکسته شد.

EghtesadOnline.com/
عرضه اولیه یک شرکت سیمانی در بازار سرمایه / «سغدیر» 20 آذرماه عرضه می شود

عرضه اولیه یک شرکت سیمانی در بازار سرمایه / «سغدیر» 20 آذرماه عرضه...

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر، از عرضه اولیه هلدینگ سیمانی غدیر در 20 آذرماه سال جاری خبر داد.

EghtesadOnline.com/
بورس، بی‌حباب‌ترین بازار سرمایه/ حرکت رو به رشد بازار سهام از دی

بورس، بی‌حباب‌ترین بازار سرمایه/ حرکت رو به رشد بازار سهام از دی

یک کارشناس بازار سهام گفت: با پایان یافتن انتشار اوراق دولتی بازار رمق می‌گیرد. به نظرم شاخص کل تا قبل از سال جدید از کانال 1٫5 میلیون واحد نیز خواهد گذشت.

TejaratNews.com/

بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزاری برای کاهش ریسک در بازار سرمایه/ معرفی انواع صندوق‌ها

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزاری برای کاهش ریسک در بازار سرمایه/ معرف...

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه یکی از انواع سرمایه‌گذاری هستند که سهامداران خرد می‌توانند از این طریق وارد بورس شده و از ضرر و زیان در بورس جلوگیری کنند.

FarsNews.ir/
بازار سرمایه بی‌رمق است/ رشد شاخص کل پس از 3 روز افت

بازار سرمایه بی‌رمق است/ رشد شاخص کل پس از 3 روز افت

بازار سهام امروز کار خود را با رشد شاخص کل آغاز کرد. هم‌اکنون در میانه بازار این رشد با شیب کم همچنان ادامه دارد.

TejaratNews.com/
ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

بازار سهام دومین هفته آذرماه را با منفی به پایان رساند. فشار فروش در بازار امروز زیاد بود. آیا این روند ادامه‌دار خواهد بود؟

TejaratNews.com/
نگاه ابزاری به بازار سرمایه، ممنوع!

نگاه ابزاری به بازار سرمایه، ممنوع!

چالشی که تامین مالی دولت از محل انتشار اوراق ایجاد می‌کند آن است که فقط قرار نیست اوراق در بازار سرمایه عرضه شود تا هر سرمایه‌گذاری که تمایل داشت، اقدام به خرید اوراق کند؛ بلکه با هدف تامین مالی دولت ...

BourseNews.ir/
پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟

پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟

شاخص کل بورس در هفته اول آذر نسبت به هفته گذشته 1٫5 درصد کاهش داشت. اکثر کارشناسان بازار سهام را در آغاز هفته خنثی پیش‌بینی کرده‌اند.

TejaratNews.com/
انتقاد تند مجری تلویزیون از افزایش قیمت دلار ورود 45 هزار تن شکر به کشور روایتی عجیب از قیمت‌گذاری زمین بابک زنجانی فعال سازی مخازن انرژی حوزه خزر دلار سر به 31هزار تومان زد! اثر مذاکرات اخیر 1+4 بر بازار مسکن رونمایی از تویوتا یاریس در لباس مزدا 2 جدید! اسکان 30 درصد جمعیت شهری در بافت‌های ناکارآمد جزيیات بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی‌سازی/ بعید است تا پایان سال 90 هزار میلیارد تومان سهام بفروشیم قیمت مسکن در منطقه محبوب تهرانی‌ها طعم شیرین آموزش لاکچری/اینجا "گندکاری" جرم نیست عرضه اولیه جدید در راه است؟ فروش فوری هایما S5 و S7 بدون قرعه‌کشی / در بازار چند؟ بزرگترین مزایده سازمان خصوصی‌سازی رکورد منفی ارزش معاملات خرد/ روند فرسایشی بورس تا کی ادامه دارد؟ روسیه فعلا از ایران فلفل نمی‌خرد پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از وضعیت ورود ارز به کشور تاخیر در وازیر سهمیه گازويیل / سهمیه سوخت کامیون‌ها تغییر کرد؟ سهامداران "خفنر" بخوانند دورهمی "وسبحان" با چاشنی افزایش سرمایه مجمع "بگیلان" 610 ریال تقسیم کرد سود 1200 ریالی مجمع "سدشت" در جیب سهامداران فروش خودرو‌های فیدلیتی و دیگنیتی با استقبال خریداران به پایان رسید کیش اینوکس 2021 در نود ثانیه کاهش 866 واحدی شاخص کل بورس اخبار خوش ارزی ريیس کل بانک مرکزی/ اوضاع به زودی بهبود می‌یابد حذف قیمت‌ها، ثبات را به بازار خودرو باز می‌گرداند؟ / چرا خودرو گران شد؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 15 آذر ماه شاخص بورس افت کرد آزادسازی صادرات شیرخشک و روغن به‌صورت مشروط/ شرط صادرات چیست؟ تغییر نرخ تسعیر ارز؛ راه حل رشد سهام گروه بانکی توقف تولید در 28 شرکت خودروسازی بورس دوباره منفی شد | کاهش 865 واحدی شاخص کل قیمت خودرو‌های ایران‌خودرو و سایپا امروز 15 آذر 1400/ افزایش 5 میلیونی پژو 206 فروش اوراق دولتی برای بازپرداخت اوراق قبلی/ برنامه دولت برای حمایت از سهام‌داران خرد پیش‌بینی شگفت‌انگیز از اقتصاد ایران در سال آینده افزایش تعداد کارت‌های بانکی تراکنش‌دار خرید ربع‌سکه 3 میلیون تومانی در بازار / چرا قیمت سکه‌ها متفاوت است؟ بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری از دید مردم کجاست؟ ارزش سهام عدالت من (15 آذرماه) سیگنال‌های ارزی جدید ريیسی / اولین واکنش دلار چه بود؟ دستور اژه‌ای برای بررسی وضعیت بورس کاهش 865 واحدی شاخص بورس قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز برنامه جدید سازمان بورس برای حذف دامنه نوسان/ 3 فایده و 4 ضرر دامنه نوسان در بازار سرمایه آیفکس با شاخص بورس تهران همراه شد سرقت 196میلیون دلار از یک صرافی رمزارز کاهش 865 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 51 هزار میلیارد تومان گذشت این 4 خبر را جدی بگیرید / اوضاع اقتصادی سال 1401 چه می‌شود؟ ساخت 5 هزار واحد مسکن برای مددجویان کمیته امداد