خودرو در پارکینگ بلاتکلیفی/توقف تولید ارزان قیمت ها و وارداتی که انجام نشد

خودرو در پارکینگ بلاتکلیفی/توقف تولید ارزان قیمت ها و وارداتی که انجام نشد

صنعتدنیای‌اقتصاد نوشت: طبق فرمان هشت‌ماده‌ای ريیس‌جمهور، خردادماه1401 به‌عنوان آخرین فرصت رفع موانع قانونی و اجرایی واردات خودرو تعیین شد. این در شرایطی است که با گذشت یک‌ماه از مهلت مقرر نه تنها وارداتی صورت نگرفته است، بلکه آیین‌نامه ورود خودروهای خارجی به کشور نیز در کما قرار دارد.

طی هفته‌های پایانی بهار 1401 با پمپاژ اخبار مثبت مربوط به آزادسازی واردات خودرو، بازار در انتظار عملیاتی شدن فرمان ريیس‌جمهور به سر می‌برد. این وضعیت اما با اتمام مهلت مقرر (پایان آخرین ماه بهاری) و در کنار وعده‌های بی‌حاصل ابلاغ آیین‌نامه، بازار خودرو را در تیرماه در شرایط بلاتکلیفی قرار داد.

به‌طوری‌که هم‌اکنون رکود معاملات بر این بازار سایه انداخته است. در این زمینه برخی اخبار غیررسمی از مخالفت سیاستگذار ارزی با واردات خودرو خبر می‌دهد و برخی دیگر نیز از تحرکاتی برای امتیازگیری و محدود کردن واردات در راستای گارانتی تولید داخل تاکید دارد. این در شرایطی است که انتظارات تورمی ناشی‌از ناامیدی نسبت‌ به آزادسازی ورود خودروهای خارجی می‌تواند منجر به آشفتگی و التهاب در دیگر بازارها شود.

در یک هفته گذشته اخبار متنوعی از بازار و صنعت خودرو منتشر شد. از رکورددار شدن تولید خودرو همراه با رشد 18درصدی تا حذف سه خودرو از چرخه تولید خودروسازان و در نهایت قطعیت واگذاری سهام دو خودروساز بزرگ کشور. اما تاثیر این اخبار بر بازار و تقاضای خودرو در هفته گذشته چه بوده است؟ بازار این هفته خودرو با وجود این اخبار یک بازار رکودی بود که افزایش قیمت محسوس یا افزایش تقاضایی در آن دیده نمی‌شد. سعید موتمنی، ريیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران، مهم‌ترین عامل این رکود را بلاتکلیفی واردات می‌داند و در مقابل علیرضا پورحسنی، فعال بازار خودرو، قرعه‌کشی این هفته خودرو به قیمت کارخانه را عامل مهم‌تری در این زمینه قلمداد می‌کند.

سخنگوی وزارت صمت سه روز قبل اعلام کرد خودروسازی با رشد 18درصدی در خردادماه رکورددار رشد در تولید کشور شد. علاوه بر این موضوع، واگذاری سهام مدیریتی دولت در ایران‌خودرو و سایپا از اخبار مناقشه‌برانگیز هفته جاری بود. برخی معتقد بودند که این موضوع به کاهش تصدی‌گری دولت کمک می‌کند و در مقابل برخی شرایط فعلی را برای چنین واگذاری‌ای مناسب نمی‌دانستند. ثبت‌نام بیش از 6میلیون نفر در سامانه یکپارچه خودرو برای حدود 76هزار و 700 خودرویی که قرار است در این مرحله پیش‌فروش شود نیز از اخبار قابل‌توجه هفته گذشته بود. به نظر می‌رسد این استقبال گسترده نه صرفا از طرف مصرف‌کنندگان بلکه از سوی سرمایه‌گذارانی صورت گرفته که بازار خودرو به دلیل اختلاف قیمت کارخانه و بازار، برای آن‌ها همچنان جذابیت دارد. در این بین نه تنها خودرو بلکه فروش حواله این شبه‌لاتاری نیز می‌تواند برای آنها حدود 40میلیون تومان سود بی‌دردسر به همراه بیاورد.

روز دوشنبه نیز خبر خداحافظی سه خودروی ارزان‌قیمت تیبا، سمند و ساینا از چرخه تولید خودروسازان توسط وزارت صمت اعلام شد. خبری که به نظر می‌رسد برای بخش بزرگی از متقاضیان خودرو، خبر نگران‌کننده‌ای باشد. با جایگزینی هایما و شاهین و چند خودروی دیگر که در رده قیمتی بالاتری هستند، تقاضای بخش عمده‌ای از اقشار جامعه برای خودروی ارزان‌قیمت نادیده گرفته می‌شود.

با این حال به نظر می‌رسد هیچ‌یک از این موارد در یک هفته گذشته تاثیر مستقیمی روی بازار نداشته است. گذشت یک ماه از تابستان نیز عامل دیگری است که در سال‌های گذشته باعث افزایش میزان تقاضا در بازار می‌شد، اما رکود جاری در معاملات نشان می‌دهد که حتی سفرهای تابستانی نیز محرک خوبی برای افزایش معاملات خودرویی نبوده است. گرچه در آستانه ماه محرم هرساله شاهد کاهش میزان تقاضا در بازار خودرو بودیم، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد رکود در بازار خودرو نه تنها قیمت‌ها را متاثر از خود نکرده بلکه با وجود عوامل مختلف تقریبا افزایش قیمتی نیز دیده نمی‌شود.

واکنش بازار به رشد تولید

سعید موتمنی، ريیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران، در مورد ادعای افزایش چشمگیر تولید خودرو به دنیای اقتصاد گفت: اگر چنین افزایش عرضه‌ای که در مورد آن صحبت می‌شود واقعا رخ می‌داد مسلما باعث کاهش قیمت و افزایش تقاضا می‌شد، اما چنین اتفاقی در بازار مشاهده نمی‌شود و بازار نیز واکنشی به ادعای رشد خودرو نشان نداده است. وی در ادامه تاکید می‌کند که در سه سال گذشته پاسخ مناسبی به تقاضای بازار داده نشده است که مهمترین دلیل آن کمبود عرضه است. بنابراین چنین رشدی باید بازار ملتهب خودرو را آرام می‌کرد که چنین موردی مشاهده نشده است. به اعتقاد وی اگر عرضه ماهانه 130هزار خودرو محقق شود، تقاضای یک‌میلیون و 600هزار دستگاهی خودرو در سال را پاسخ داده و می‌تواند مشکل این بازار را حل کند.

موتمنی همچنین می‌گوید طی دو ماه گذشته قیمت خودرو در بازار نوسانات زیادی نداشته است. حتی نوسانات ارزی و رسیدن نرخ دلار به بیش از 31هزار تومان نیز نتوانست قیمت خودرو در بازار را چندان تکان دهد. این درحالی است که پیش از این نرخ دلار از مهم‌ترین بازیگران تغییر قیمت در بازار خودرو بود.

موتمنی معتقد است دلیل عمده این رکود انتظار بازار برای تعیین‌تکلیف واردات است و متقاضیان ترجیح می‌دهند واردات خودرو صبر کنند تا بلکه با بودجه خود محصول باکیفیت‌تری خریداری کنند و حتی با وجود واردات، قیمت خودرو کاهش پیدا کند. طبیعی است در این شرایط بلاتکلیفی مصرف‌کنندگان برای خرید خودرو اقدام نکنند.

علیرضا پورحسنی، فعال بازار خودروی تهران، دلیل این رکود را مجموعه‌ای از اتفاقات و اخبار موازی می‌داند. به اعتقاد وی از بارزترین عوامل موجود در هفته گذشته موضوع ثبت‌نام خودرو بود که متقاضیان را مجاب کرد پیش از اقدام به خرید در بازار آزاد، شانس خود را برای برنده شدن در قرعه‌کشی خودرو و خرید آن به قیمت بسیار ارزان‌تر امتحان کنند. کاهش حدود 300 تا 400 تومانی نرخ ارز در چند روز گذشته، سفر ريیس‌جمهور روسیه به ایران و امید به توافقاتی که تاثیر مثبت بر بازار خودرو بگذارد و همچنین تعطیلی‌ها و سفرها از دیگر عواملی بود که پورحسنی آنها را در وضعیت هفته گذشته بازار خودرو موثر می‌دانست.

تاثیر توقف تولید خودروهای پرطرفدار

حذف تولید تیبا، سمند و ساینا از روند تولیدی خودروسازها می‌تواند بازار خودرو را تحت تاثیر خود قرار دهد. با توجه به تقاضای بالای این خودروها ممکن است با عدم عرضه آنها تقاضای مضاعف به بازار وارد شود. با این حال پورحسنی معتقد است چنین فشاری بعید است به بازار وارد شود، چراکه صرف نظر از خودروهای جایگزین که از طرف وزارت صمت مطرح شده است، خودروهای دیگری مثل کوییک می‌توانند جایگزین این خودروها شده و با عرضه مناسب می‌توانند فشار واردشده را خنثی کنند و عرضه آنها هم‌اکنون نیز خوب است. برای سمند نیز شاهین می‌تواند جایگزین باشد. گرچه مسلما این موضوع در بازار بی‌تاثیر نیست، چراکه خودروهای حذف‌شده در بازار شناخته‌شده بودند و مشتریان خاص خود را داشتند و حذف آنها به طور حتم یک گپ در بازار ایجاد می‌کند، اما خودروسازها می‌توانند آن را با عرضه خودروهایی که در همان رده قیمتی باشند، مدیریت کنند.

با این وجود موتمنی می‌گوید حتی خودروهای جایگزین هم قیمت بالایی ندارند اما به شکل عجیبی در ایران قیمت زیادی به خود می‌گیرند. مثال او برای این موضوع خودروی هایما است که قیمت آن در بازارهای جهانی کمتر از 20هزار دلار است اما در ایران به بیش از 33هزار دلار می‌رسد. وی این سوال را مطرح می‌کند که چطور واردات قطعات و مونتاژ این خودروها در داخل کشور می‌تواند قیمت آنها را تا این اندازه افزایش دهد؟ موتمنی نیز با پورحسنی موافق است که در مجموع حذف این خودروها نمی‌تواند تاثیر زیادی در بازار داشته باشد، چراکه تا خودروهایی که خودروسازان متعهد به تحویل آنها هستند تمام شود بازار، خودروی جایگزین خود را پیدا می‌کند، همانطور که در حذف پراید و جایگزینی تیبا این اتفاق رخ داد. او همچنین با انتقاد از کیفیت خودروها می‌گوید در ایران مشتریان دو بار پول خودرو را پرداخت می‌کنند، یک بار زمانی که آن را می‌خرند و یک بار هم موقع تعویض قطعات، چراکه خیلی زود خودروهای داخلی نیاز به قطعه پیدا می‌کنند؛ در حالی که این نیاز در برندهای بین‌المللی مانند کیا و تویوتا تا 100هزار کیلومتر خود را نشان نمی‌دهد. وی معتقد است خودرو در زندگی شهری نقش کالای اساسی را دارد و باید به آن توجه شود، اما متاسفانه این بازار مدت‌هاست که در بلاتکلیفی‌های مختلف به سر می‌برد. وی ادامه می‌دهد: وقتی خودروساز در شرایطی قرار می‌گیرد که برای عرضه 76هزار دستگاه خودرو، 6میلیون نفر صف می‌کشند، دیگر دلیلی ندارد که به فکر ارتقای کیفیت باشند بلکه تنها به رفع تعهدات خود فکر می‌کنند.

قیمت‌ها در بازار

قیمت‌ خودرو در بازار در یک هفته اخیر تقریبا نوعی ثبات را نشان می‌دهد، به طوری که قیمت بسیاری از خودروها از ابتدای هفته هیچ تغییری نکرده و قیمت برخی از آنها نیز تغییرات بسیار جزيی داشته است. برای مثال قیمت پراید 111 در روز شنبه 25 تیر و چهارشنبه 29 تیر یکسان و حدود 204میلیون تومان بوده است. در همین مدت زمان قیمت پژو 206 تیپ 2 از 302میلیون تومان به 303میلیون تومان رسیده است. می‌توان گفت حدود تغییرات قیمت در بازار برای خودروهای داخلی حدود 1 درصد بوده است.

در همین بازه زمانی از میان خودروهای تولیدی ایران‌خودرو قیمت سمند LX از 307میلیون تومان به 310میلیون تومان، پژو 207 دنده‌ای 398میلیون تومان به 396میلیون تومان و هایما S7 توربو از 915میلیون تومان به 910میلیون تومان رسیده و پژو پارس روی 340میلیون تومان، پژو 405 روی 295میلیون تومان ثابت مانده است. همچنین در این زمان بین خودروهای تولیدی سایپا، تیبا از 201میلیون تومان به 202میلیون تومان، تیبا 2 از 208میلیون تومان به 209میلیون تومان، کوییک دنده‌ای از 211میلیون تومان به 216میلیون تومان، و کوییک R از 221میلیون تومان به 223میلیون تومان رسیده و قیمت ساینا دنده‌ای EX روی 212میلیون تومان و شاهین روی 370میلیون تومان ثابت مانده است.

به نظر می‌رسد ثبات قیمت‌ها در بازار ناشی از نوعی رکود و سکون باشد که در آن با وجود عوامل گوناگون که می‌توانند موجب افزایش قیمت شوند، روند صعودی دیده نمی‌شود. این رکود می‌تواند از عوامل مختلفی سرچشمه بگیرد اما علت آن هرچه باشد نشان از بلاتکلیفی بزرگ در این بازار دارد. این بلاتکلیفی چه از عدم تعیین تکلیف واردات خودرو و تعویق صدور آیین‌نامه آن از طرف وزارت صمت باشد و چه انتظارات تغییر نرخ دلار و چشم بستن به نتایج مذاکرات سیاسی و بین‌المللی و چه حتی به علت برگزاری قرعه‌کشی خودرو، اتفاق مثبتی را برای بازار خودروی کشور رقم نمی‌زند.

بیشتر بخوانید :

  • قیمت خودرو امروز 26 تیر 1401/ پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده


  • تغییر دوباره قیمت پراید، تیبا، کوییک، شاهین و دنا / 206 پرواز کرد 220 46
خبر جدید خودروسازان | سامانه یکپارچه قرعه کشی تعطیل نمی شود

خبر جدید خودروسازان | سامانه یکپارچه قرعه کشی تعطیل نمی شود

مدیر سامانه جامع تجارت گفت: ما اصلا نگفتیم قرعه کشی متوقف شود، طبق سیاست‌های وزارت صمت بنایی بر تعطیلی سامانه وجود ندار...

MosalasOnline.com/
اسامی برندگان رزرو قرعه کشی فروش فوق العاده ایران خودرو اعلام شد

اسامی برندگان رزرو قرعه کشی فروش فوق العاده ایران خودرو اعلام شد

اسامی منتخبین رزرو فروش فوق العاده مرحله دوم ایران خودرو ویژه تیرماه 1401 اعلام شد.

Borna.news/
سیگنال خودروسازان به بازار خودرو

سیگنال خودروسازان به بازار خودرو

صنعتتجارت نیوز نوشت: پایان بدون نتیجه مذاکرات هسته‌ای دوحه، بازارها را به تکاپو واداشت و قیمت دلار کاهش قیمت هفته گذشته را یک روزه جبران کرد. اما آیا این افزایش قیمت می‌تواند بر قیمت خودرو هم تاثیر بگ...

KhabarOnline.ir/

‌بدهی 46 هزار میلیارد تومانی خودروسازان به قطعه‌سازان/ ضرورت عرضه خودرو در بورس

تولید روزانه 2 هزار و 900 خودرو به زودی در ایران خودرو

تولید روزانه 2 هزار و 900 خودرو به زودی در ایران خودرو

مدیر عامل گروه صنعتی ایران‌خودرو، از افزایش تولید روزانه ایران‌خودرو به دو هزار و 500 دستگاه خبر داد و گفت: بزودی...

Borna.news/
نتایج قرعه کشی فروش فوق العاده ایران خودرو در سامانه جامع یکپارچه فروش اعلام شد

نتایج قرعه کشی فروش فوق العاده ایران خودرو در سامانه جامع یکپارچه ...

نتایج قرعه کشی مرحله دوم فروش محصولات ایران خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو اعلام شد.

Borna.news/
ریرا، کراس اوور جدید ایران خودرو رونمایی شد

ریرا، کراس اوور جدید ایران خودرو رونمایی شد

امروز با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت از نخستین خودرو کراس اوور ملی با نام «ری را» رونمایی شد.

Borna.news/
زمان قرعه کشی ایران خودرو در سامانه یکپارچه فروش اعلام شد

زمان قرعه کشی ایران خودرو در سامانه یکپارچه فروش اعلام شد

سخنگوی وزارت صمت گفت: شنبه یکم مرداد ماه قرعه کشی مرحله دوم فروش خودرو از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو انجام خواهد شد.

Borna.news/
برنامه ریزی ایران خودرو برای جایگزینی TF21 به جای پژو 206 / هر خودرو میانگین 1750 یورو ارزبری دارد

برنامه ریزی ایران خودرو برای جایگزینی TF21 به جای پژو 206 / هر خود...

مدیرعامل شرکت ساپکو گفت: قیمت دستوری موجب شده تا ایران‌خودرو برای تولید هر دستگاه خودرو 206 تیپ دو 45 میلیون تومان...

Borna.news/
رشد 68 درصدی تولید ایران خودرو در خرداد‌ماه / ثبت رکورد تولید سه هزار و 166 دستگاه خودرو در یک روز

رشد 68 درصدی تولید ایران خودرو در خرداد‌ماه / ثبت رکورد تولید سه ه...

در پایان خردادماه سالجاری و با توقف کامل تولید خودرو ناقص، ایران خودروعدد تولید کامل 60 هزار و 783 دستگاه خودرو سواری...

Borna.news/
رونمایی کامیون کشنده آتامان در ایران خودرو دیزل

رونمایی کامیون کشنده آتامان در ایران خودرو دیزل

با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس محصول جدید ایران خودرو دیزل به نام کامیون کشنده آتامان رونمایی شد.

Borna.news/
جزيیات پیش فروش 8 محصول ایران خودرو اعلام شد_ویژه عید غدیر

جزيیات پیش فروش 8 محصول ایران خودرو اعلام شد_ویژه عید غدیر

مرحله دوم طرح پیش فروش 8 محصولات ایران خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو از روز شنبه 25 تیرماه آغاز می‌شود.

Borna.news/
اما و اگر واگذاری خودروسازی‌ها/ چه کسی سهام خودروسازان را می خرد؟

اما و اگر واگذاری خودروسازی‌ها/ چه کسی سهام خودروسازان را می خرد؟

تنها 2 ماه و نیم تا پایان مهلت وزارت صمت برای واگذاری سهام خودروسازان باقی مانده و این در حالی است که تردیدهای زیادی درباره خریدار سهام خودروسازان وجود دارد.

MehrNews.com/
فروش اینترنتی محصولات ایرانخودرو | آخرین جزيیات از قرعه کشی ایران خودرو

فروش اینترنتی محصولات ایرانخودرو | آخرین جزيیات از قرعه کشی ایران ...

طرح پیش‌فروش بدون قرعه‌کشی ایرانخودرو برای محصولاتی انجام می‌شود که متقاضی کمتری در بازار دارند، سود خرید و فروش آن‌ها...

MosalasOnline.com/
چشم‌انداز صعود در انتظار خودروسازان ژاپنی

چشم‌انداز صعود در انتظار خودروسازان ژاپنی

سوزوکی موتور ژاپن اعلام کرد که در بحبوحه نگرانی‌های فزاینده در مورد رکود اقتصادی جهانی، کاهش تقاضا برای خودروها را در داخل یا بازار اصلی خود در هند مشاهده نمی‌کند.

Isna.ir/
مردم می‌پذیرند به جای یارانه، کالابرگ دریافت کنند؟/... مشخصات فنی گوشی جدید شیايومی + عکس معرفی سامسونگ گلکسی بادی 2 + عکس یارانه پنهان شهری‌ها بیشتر از روستانشینان/ یارانه بنزین به جیب چه کسانی می‌رود؟ تحلیل شستا | وضعیت شستا چگونه خواهد شد؟ عقب‌نشینی اتاق تهران از ادعای افت صادرات نفت ایران با دو گاف بزرگ/ پروژه چین‌هراسی چگونه کلید خورد؟ تصمیم ویژه دولت برای بازنشستگان/ امروز تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان روشن می‌شود؟ امروز بورس چگونه خواهد بود؟ وارداتی های بازار خودرو چند؟ + جدول قیمت منتظر کاهش قیمت شدید این ارز دیجیتال باشید بسته اینترنت رایگان اقشار کم برخوردار فعال شد از قیمت سفر هوایی اربعین مطلع شوید قیمت دوچرخه 25 مرداد ماه+ لیست قیمت قیمت جدید انواع دیسک ترمز اعلام شد پیش بینی افزایش 30 درصدی تولید میگوی پرورشی خریداران ساینا عجله کنند | فروش اقساطی ساینا با کمترین اقساط تورم قیمتی مواد غذایی در بریتانیا به قله جدیدی رسید خبر خوش برای متقاضیان نهضت ملی مسکن | زمان تحویل نهضت ملی مسکن مشخص شد حذف ارز ترجیحی چه تاثیری بر زندگی مردم داشت؟ برق بیش از 30 اداره پایتخت قطع شد کاهش ارزش دلار برابر دینار در پی تغییر در کابینه دولت عراق پیشنهاد روسیه به شرکای تجاری برای پیوستن به سويیفت روسی آخرین قیمت محبوب ترین خودروها در بازار + جدول در این بازار همه فروشنده‌اند اما خریداری نیست نقص فنی لاستیک پرواز تهران-دهلی ماهان هنگام تیک آف خرید شهاب سنگ‌ها به شرط آزمایشگاه، گرمی چند میلیارد؟ جزيیات حادثه پرواز هواپیمای تهران - دهلی شرکت ماهان سورپرایز ريیسی برای معلمان | واریز علی الحساب به حساب معلمان پرداخت بیش از 625 هزار وام ازدواج، فرزندآوری و ودیعه مسکن هشدار بزرگ‌ترین بانک آمریکا: چیزی بدتر از رکود در انتظار اقتصاد آمریکاست در این بازار همه فروشنده اند اما خریداری نیست صندوق‌های سرمایه‌گذاری خاصیت ضد تورمی دارند اعلام دلیل ترکیدن لاستیک هواپیمای پرواز دهلی/ هواپیما با تاخیر دو ساعته عازم مقصد شد خریداران خودرو بخوانند | جایگزین حذف قرعه کشی خودرو چیست؟ سازمان ملل نسبت به تشدید گرسنگی افغانستان هشدار داد دنا ریخت/ آخرین قیمت تیبا، رانا، پژو و پراید پرداخت 130 میلیارد تومان مالیات خودروهای لوکس کشاورزان ایرانی در استرالیا و کانادا سر زمین می روند! فردا نحوه افزایش حقوق بازنشستگان اعلام می‌شود دورکاری کارمندان اپل به اتمام رسید مصوبه رمزارزها در ایران به ایستگاه پایانی رسید تصمیم نهایی دولت برای حقوق کارمندان | افزایش حقوق کارمندان دولت ماه آتی نهایی می‌شود دولت برای مهار تورم ناچار به کنترل هزینه‌هاست 30 درصد قطعات خودرو در بازار تقلبی و قاچاق است/ تامین زمین نهضت ملی مسکن سرعت گرفت دخل و خرج ایرانی ها در سال 1400 مدیریت مصرف انرژی با ایجاد تنوع در سبد سوخت و استفاده از پالایشگاه‌های فراسرزمینی اتفاقی بی‌سابقه در صنعت خودروسازی کشور چه خبر از بزرگان بورس؟ | پای همسران واعظی و آخوندی به قراردادهای فولاد باز شد بروز کسری بودجه در 4 ماه اول امسال باوجود جهش درآمد نفت و مالیات