جزيیاتی از توزیع زمین و مسکن رایگان

جزيیاتی از توزیع زمین و مسکن رایگان

مهم‌ترین بخش برنامه جدید مسکن، ساخت سالانه یک میلیون مسکن حمایتی برای دهک‌های یک تا پنجم، در زمین‌های رایگان دولتی و با ارايه تسهیلات ارزان‌قیمت است.

به گزارش تجارت‌نیوز، نخستین نشست شورای عالی مسکن در دولت سیزدهم با موضوع «چگونگی اجرای قانون جهش تولید و تامین مسکن با هدف ساخت سالانه یک میلیون واحد» به ریاست آیت‌الله ابراهیم ريیسی برگزار شد.

مهم‌ترین ویژگی ساخت مسکن در طرح جهش تولید، ساخت مسکن در زمین‌های دولتی است. بر این اساس ساخت مسکن در این طرح با حذف هزینه زمین خواهد بود. به گفته ريیس جمهوری «زمین‌های متعلق به دستگاه‌های دولتی در سراسر کشور باید در سامانه‌ای ثبت شود و ضرورت دارد در جلساتی با وزارت اقتصاد و دارایی ابهامات احتمالی درباره این زمین‌ها به دقت و با اولویت رفع نیازهای مردم بررسی و برطرف شود.»

از مهم‌ترین الزامات پیش‌بینی شده برای تامین زمین طرح جهش مسکن تشکیل بانک زمین طی سه ماه آینده، شناسایی اراضی موجود برای احداث چهار میلیون واحد مسکونی در چهار سال است.

در این خصوص رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: مقرر است تا ظرف دو الی سه ماه آینده، بانک زمین، تکمیل شود. هم اکنون وضعیت اراضی موجود در 1300 شهر احصا شده و وضعیت شهرستان‌ها نیز تامین زمین در ادارات راه و شهرسازی در دست بررسی است.

وی افزود: در خصوص اراضی سایر دستگاه‌ها و مراکز دولتی که در قانون پیش‌بینی شده و باید به اجرای طرح اقدام ملی مسکن تخصیص یابد، طبق قانون ظرف دو ماه آتی چنانچه از سوی وزارتخانه‌ها و سایر دستگاه‌ها اعلام نشود، سازمان ثبت اقدام خواهد کرد و اراضی تحت اختیار وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی به اجرای قانون جهش تولید مسکن اختصاص می‌یابد.

به‌گفته قاسمی استانداران به‌عنوان مسيول شورای مسکن استان‌ها باید زمین‌های درون شهرها را که متعلق به دولت است شناسایی و به اداره کل راه و شهرسازی استان‌ها اعلام کنند تا آن اراضی با تغییر کاربری در اختیار دهک‌های یک تا 5 جمعیتی برای اجرای طرح جهش تولید مسکن قرار گیرد.اراضی حریم شهرها، کنار شهرها و خارج از حریم با پیشنهاد وزارت راه جزو حریم شهر خواهد شد تا برای ساخت مسکن و اجرای قانون جهش تولید مسکن استفاده شوند.

شروع ثبت‌نام از هفته آینده

اکبر نیکزاد، ريیس بنیاد مسکن و عضو شورای عالی مسکن در مورد جزيیات برنامه ساخت مسکن در طرح جهش تولید گفت: جزيیات برنامه شامل تامین زمین، ارايه تسهیلات، میزان تسهیلات و آغاز ثبت‌نام متقاضیان مشخص و تبیین شده و قرار است هفته آینده به‌صورت رسمی اعلام شود.

نیکزاد افزود: در این طرح در روستاها و شهرهای زیر 100 هزار نفر که ساخت در آنها بر عهده بنیاد مسکن است، تامین زمین مشکلی ندارد و فقط در کلانشهرها برای تامین زمین مشکلاتی داریم که بر اساس قانون برای رفع موانع، تمام دستگاه‌های دولتی باید زمین خود را در اختیار قرار دهند. اگر در شهری تامین زمین با مشکل مواجه شد بانک زمین فعال می‌شود تا این مشکل برطرف شود.

وی گفت: اگر مردم زمین داشته باشند دولت با پرداخت تسهیلات برای ساخت به آنها کمک می‌کند و اگر زمین را دولت تامین کند به‌صورت واگذاری 99 ساله برای دهک‌های پایین خواهد بود. البته در قانون زمین شهری مصوب 1360 نیز بر عرضه زمین دولتی برای ساخت مسکن حمایتی تاکید شده اما سال‌هاست که دستگاه‌های اجرایی آن را اجرا نمی‌کنند

بر اساس گزارشی که در شورای عالی مسکن ارايه شد، سهم هزینه مسکن از سبد هزینه خانوار در روستاها 18 درصد، در شهرها حدود 32 درصد و در کلانشهرها بالای 45 درصد است. این سهم در تهران بالاتر است.

آغاز ثبت‌نام

در نشست شورای عالی مسکن، ريیس‌جمهوری از اعضای شورا خواست تا 10 روز آینده ابعاد مختلف طرح جدید مسکن را به دقت بررسی کنند. وزیر راه و شهرسازی در این خصوص اعلام کرد: در هفته آینده ثبت‌نام در سامانه تقاضای مسکن برای اجرای قانون جهش تولید مسکن آغاز خواهد شد.

قاسمی با اشاره به فرایند شناسایی متقاضیان واحدهای مسکونی گفت: تعدادی از نیازمندان شناسایی شده‌اند. 520 هزار نفر با اسم و شماره ملی مشخص شده‌اند که افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند، اما در نهایت ثبت‌نام در این سامانه مشخص خواهد کرد که با توجه به فرم «ج» مشخص می‌شود که چه کسانی می‌توانند صاحب مسکن شوند.

تسهیلات ساخت

در قانون پیش‌بینی شده است که 360 هزار میلیارد تومان در سال به بخش مسکن تسهیلات داده شود. بنابر پیشنهاد متولیان بخش مسکن، ارايه تسهیلات 300 تا 350 میلیون تومانی و خدمات رایگان پیش‌بینی شده است. با توجه به اینکه ساخت مسکن در طرح جهش تولید، هدف تامین مسکن دهک یک تا 5 است، کاهش هزینه نهایی عرضه مسکن در این طرح مورد توجه است.

ريیس بنیاد مسکن با اشاره به این موضوع گفت: میزان تسهیلات ساخت در طرح ساخت یک میلیون مسکن در سال مشخص شده اما هنوز به تصویب دولت نرسیده است. قرار است هفته آینده تصمیم‌گیری در این خصوص نهایی و اعلام شود.

وی افزود: بر اساس برنامه جهش تولید مسکن، ساخت 400 هزار واحد از مجموع ساخت سالانه یک میلیون مسکن بر عهده بنیاد مسکن است. از این 400 هزار واحد 200 هزار در روستاها و 200 هزار هم در شهرهای کوچک ساخته می‌شود. از سال 84 تا الان 2٫5 میلیون مسکن روستایی نوسازی شده و میزان نوسازی از 10درصد در سال 84 اکنون به 50درصد رسیده است.

منبع: ایران

مطالعه بیشتر: وام ودیعه همچنان بی‌اعتبار!/ چرا بانک‌ها وام اجاره را پرداخت نمی‌کنند؟

آخرین اخبار حوزه مسکن را در صفحه مسکن تجارت‌نیوز بخوانید.

 

 

 

local_offerبرچسب‌ها:
امکان ثبت نام افراد در سامانه جدید مسکن تسهیل شد

امکان ثبت نام افراد در سامانه جدید مسکن تسهیل شد

ريیس کمیسیون عمران مجلس گفت: بسیاری از افراد فاقد مسکن در طرح ساخت 4 میلیون مسکن در 4 سال، صاحبخانه می‌شوند.

Irinn.ir/
جزيیات کامل طرح جهش مسکن

جزيیات کامل طرح جهش مسکن

ثبت‌نام مسکن جدید از فردا در سامانه ثمن آغاز می‌شود و به گفته معاون وزیر راه متقاضیان یک ماه زمان دارند تا درخواست خود را ثبت کنند.

TejaratNews.com/

آغاز ثبت‌نام مسکن 3 میلیونی از فردا / چه کسانی در اولویت ثبت‌نام طرح جهش مسکن‌اند؟

تاکید وزیر راه بر راه اندازی صندوق ملی مسکن

تاکید وزیر راه بر راه اندازی صندوق ملی مسکن

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ایجاد صندوق ملی مسکن، راهکاری برای تسریع در اجرای قانون جهش تولید مسکن است از افزایش سقف تسهیلات ساخت و مذاکرات برای انتقال دانش فنی و صنعتی‌سازی ساختمان و ارتقای ...

Irinn.ir/
کاهش اجاره مسکن از سال بعد / اجاره‌نشینی خوش‌نشینی می‌شود؟

کاهش اجاره مسکن از سال بعد / اجاره‌نشینی خوش‌نشینی می‌شود؟

قیمت مسکن در شهریور امسال نسبت به سال قبل حدود 8 درصد کمتر شده است. با وعده ساخت چهار میلیون مسکن ريیسی برخی معتقدند کاهش قیمت مسکن ادامه‌ دارد. اما آیا کاهش قیمت مسکن، بر قیمت اجاره مسکن هم تاثیر می‌...

TejaratNews.com/
ثبت نام متقاضیان مسکن در سامانه ثمن

ثبت نام متقاضیان مسکن در سامانه ثمن

وزیر راه و شهرسازی گفت: فردا در جلسه شورای عالی پول و اعتبار درباره سقف تسهیلات مسکن تصمیم گیری خواهد شد.

Irinn.ir/

قرار نیست سالی یک میلیون مسکن بسازیم!

وزیر راه: قرار نبود سالی یک میلیون مسکن بسازیم!

وزیر راه: قرار نبود سالی یک میلیون مسکن بسازیم!

وزیر راه و شهرسازی درباره مسايل مختلفی از جمله قیمت بلیت هواپیما، چگونگی و جزيیات ساخت چهار میلیون واحد مسکن، ایجاد بانک زمین، ورود شرکت های خارجی به ساخت مسکن و ... صحبت کرد.

Bartarinha.ir/
آغاز ثبت نام متقاضیان مسکن در سامانه ثمن از فردا

آغاز ثبت نام متقاضیان مسکن در سامانه ثمن از فردا

وزیر راه و شهرسازی گفت: ثبت نام از متقاضیان مسکن از فردا چهارشنبه(28 مردادماه) آغاز می‌شود.

TejaratNews.com/

افزایش 200درصدی قیمت مسکن/ اوراق سلف مسکن به زودی در بورس کالا رونمایی می‌شود

با فیلترشکن ببینید 1400/07/27 طرح مجلس برای ورود 60 تا 80هزار خودرو چگونه کارت سوخت جدید بگیریم؟ ادعای باکو: مانع صادرات ایران به روسیه نشده‌ایم ورود 60 تا 80 هزار خودروی خارجی از نیمه اول 1401 افزایش قیمت طلا و سکه در بازار/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/27 اعضای حقوقی هیات مدیره صندوق توسعه انتخاب شدند خانه‌ای برای بعد از خانه‌ی آخرت! برنج از ابتدای آذرماه ارزان می‌شود؟ امکان ثبت نام افراد در سامانه جدید مسکن تسهیل شد جزيیات ثبت‌نام طرح جهش تولید مسکن از فردا تولید لوازم خانگی نباید به سرنوشت خودروی داخلی دچار شود روند صعودی و آرام بورس تا پایان سال 1400 یک خیطی 200 میلیارد تومانی آینده 3 صنعت مهم بورسی در روزهای آینده چه می‌شود؟ برگزاری مجمع " کفرآور " در سومین روز آبان " شکلر " نرخ سود پرک را افزایش داد " خاور " محل افزایش سرمایه را تغییر داد " کساوه " از پروژه تولید کاشی پرسلان رونمایی کرد " سامان " برای فروش یک دستگاه ساختمان وکالت داد فروش اموال مازاد دولت کلید خورد/مهلت یک ماهه دستگاه‌‌ها برای معرفی اموال مازاد رکورد تاریخی قیمت سوخت در فرانسه چند هزار تن سرم در گمرک مانده است؟ سیگنال‌های ريیسی برای بورس چیست؟ رشد حجم و ارزش معاملات کالا‌های زیر مجموعه شستا در بورس کالا اعلام قیمت تخم‌مرغ بسته‌بندی تا پایان هفته مفهوم بازده در سرمایه‌گذاری در مجمع شستا چه گذشت؟ طریقه واریز سود سهام شستا اعلام شد ارزش سهام عدالت امروز 27 مهر‌ماه تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش های مختلف اقتصادی 58 درصد افزایش یافت سرفصل دوره جدید شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی آغاز شد راهکارهای توازن قیمت ها در بازار وکیوم باتوم و قیر " کهمدا " در مجمع 400 ریال تقسیم کرد 407 درصد افزایش سود خالص "ثشاهد" فردا روز بازگشایی "کساوه" و "پتایر"/"خلنت" و "دروز" آماده انجام معامله شاخص کل بورس به روند صعودی خود ادامه داد با 500 میلیون تومان می‌توان در تهران خانه خرید؟ رشد 12554 واحدی شاخص بورس/ارزش معاملات دو بازار به 11هزار میلیارد تومان کاهش یافت صعود 12هزار واحدی شاخص بورس رشد 12 هزار واحد شاخص کل / کدام گروه عملکرد بهتری داشت؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 27 مهر ماه فعالیت اصناف منوط به تزریق واکسن شد سبزپوشی آیفکس در چهارمین روز هفته تداوم حرکت شاخص بورس بر مدار صعودی آغاز واکنش‌ها به تهاتر نفت با چای / «چرا با ارزهای دیجیتال تهاتر نمی‌کنند؟» بورس سبزپوش شد | افزایش 12هزار و 554 واحدی شاخص کل " ومهان " از سهامدارانش دعوت کرد نگاهی به آنچه در مجمع "شستا" گذشت مجمع " شفن " با موضوع افزایش سرمایه