با انتقال آب خلیج‌فارس به اصفهان، برداشت صنایع از زاینده‌رود به صفر می‌رسد

با انتقال آب خلیج‌فارس به اصفهان، برداشت صنایع از زاینده‌رود به صفر می‌رسد

معاون توسعه فولاد مبارکه گفت: انتقال آب خلیج‌فارس با مشارکت شرکت‌های بزرگ و صنعتی استان اصفهان همچون شرکت فولاد مبارکه آغاز شده و امید می‌رود با اجرای این پروژه، برداشت آب از زاینده‌رود به صفر برسد.

خواندن 2 دقیقه

به گزارش بورس نیوز، احمد سعیدبخش، معاون توسعه شرکت فولاد مبارکه در خصوص بحران کم‌آبی در استان اصفهان اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین اقداماتی که باید در استان اصفهان انجام شود، تامین آب موردنیاز صنایع و همچنین کم شدن میزان برداشت آب از زاینده‌رود است. در این زمینه انتقال آب خلیج‌فارس با مشارکت شرکت‌های بزرگ و صنعتی استان اصفهان همچون شرکت فولاد مبارکه آغاز شده و امید می‌رود با اجرای این پروژه، برداشت آب از زاینده‌رود به صفر برسد.

وی افزود: یکی از الزامات مهم برای استان اصفهان به‌عنوان یک استان صنعتی و دارای پتانسیل بالا در این حوزه، تامین آب است؛ چراکه متاسفانه کاهش نزولات جوی طی سال‌های اخیر، همچنین توسعه برداشت‌های بی‌رویه از منابع آبی و کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، سبب شده تا در تامین آب دچار مشکل شویم که باید تدبیری برای آن اندیشید. وی ادامه داد: در این شرایط نمی‌توان دست روی دست گذاشت و منتظر ماند که چه اتفاقی خواهد افتاد، زیرا وضعیت در خصوص تامین آب، هر روز وخیم‌تر و بحرانی‌تر خواهد شد.

وی گفت: با در نظر گرفتن صنایع مختلف در اصفهان و پتانسیل موجود و از سوی دیگر عدم امکان تامین آب در داخل استان اصفهان، نگاهی فرااستانی به این امر نیاز بود و باید اقدام اساسی انجام می‌گرفت که این مهم چیزی جز انتقال آب خلیج‌فارس به استان اصفهان نبود. به گفته معاون توسعه شرکت فولاد مبارکه، متاسفانه با عملکرد‌هایی که استان‌های هم‌جوار اصفهان (چهارمحال و بختیاری و خوزستان) در سال‌های اخیر داشتند، رویه قبلی ورود آب به زاینده‌رود به هم خورد و جلوی ورود آب به استان اصفهان گرفته شد تا درنهایت این بحران کم‌آبی در اصفهان به وجود آمد. البته همان‌گونه که اشاره کردم، کم شدن میزان بارش‌ها نیز مزید بر علت و بحران کم‌آبی استان شد.

پنج گزینه برای انتقال آب از خلیج‌فارس

سعیدبخش ادامه داد: پروژه‌ای که در سطح ملی برای استان‌ها و صنایع شرق کشور در نظر گرفته شد، پروژه انتقال آب از خلیج‌فارس و شیرین کردن آب توسط آب‌شیرین‌کن‌ها و در نهایت بازگشت شورابه به دریا بود که فاز اول آن اجرایی شد و آب خلیج‌فارس به استان یزد (چادرملو) و استان کرمان (گل گهر سیرجان و مس سرچشمه) رسید.

معاون توسعه شرکت فولاد مبارکه در ادامه سخنانش از وجود 5 گزینه برای انتقال آب از خلیج‌فارس به استان اصفهان خبر داد و اظهار کرد: در نهایت یکی از این 5 گزینه به‌عنوان گزینه برتر انتخاب شد؛ به این شکل که ما نیز از همان کریدوری که آب را به استان‌های جنوب شرقی و شرق کشور (یزد و کرمان) می‌رساند استفاده کنیم و البته در یک جایی از مسیر، راه جدا شود و آب به اصفهان برسد.

سعیدبخش میزان برداشت آب یا همان تامین آب برای استان اصفهان را 200 میلیون مترمکعب در سال اعلام کرد و گفت: این عدد طبق برآورد انجام‌شده و مطالعات صورت‌گرفته برای صنایع استان اصفهان به دست آمده است.

تشکیل شرکت تامین آب اصفهان با مشارکت بالای فولاد مبارکه

وی افزود: به همین منظور شرکتی به نام تامین آب استان اصفهان تشکیل شد. شرکت فولاد مبارکه، شرکت ذوب‌آهن اصفهان، پالایشگاه اصفهان، اتاق بازرگانی اصفهان، شهرداری اصفهان و برخی دیگر از شرکت‌های فعال در اصفهان ازجمله نیروگاه در ایجاد این شرکت مشارکت کردند. البته در این مشارکت، شرکت فولاد مبارکه دو برابر سایرین سرمایه‌گذاری کرده است؛ درواقع شرکت فولاد مبارکه 29 درصد سهام این شرکت را در اختیار دارد.

به گفته وی، هزینه اجرایی این پروژه حدود 36 هزار میلیارد تومان خواهد بود که امیدواریم این پروژه ظرف مدت 5 سال به بهره‌برداری برسد. میزان اشتغال‌زایی این پروژه برای زمان اجرا و طول بهره‌برداری در 5 سال حدود 14 هزار نفر تخمین زده شده است.

سعیدبخش افزود: با اجرایی شدن این پروژه و در کنار آن انتقال آب از تونل سوم کوهرنگ (این دو پروژه مکمل یکدیگر هستند) مشکلات کم‌آبی استان تا حدود زیادی رفع خواهد شد، زیرا آب خلیج‌فارس به مصرف صنایع خواهد رسید.

همچنین با انجام پروژه انتقال آب از تونل سوم کوهرنگ به زاینده‌رود به‌صورت دايمی نیاز صنایع کشاورزی و استان به آب تامین خواهد شد.

وی اضافه کرد: با اجرای پروژه انتقال آب خلیج‌فارس به اصفهان، برداشت صنایع از زاینده‌رود تقریبا صفر خواهد شد.

هزینه 500 میلیارد تومانی برای انتقال آب از تونل سوم کوهرنگ

معاون توسعه شرکت فولاد مبارکه افزود: پروژه انتقال آب از تونل سوم کوهرنگ در حال انجام است و دايما رصد می‌شود. همچنین تاکنون هزینه‌ای در حدود 270 میلیارد تومان از 500 میلیارد تومان برای تونل سوم کوهرنگ پرداخت شده و امیدواریم این پروژه هرچه زودتر وارد مدار شود و به بهره‌برداری برسد.

سعیدبخش ادامه داد: از سوی دیگر پروژه انتقال آب از خلیج‌فارس به استان اصفهان نیز شروع شده و با پیگیری و حمایتی که از سوی مقامات استانی می‌شود، امیدواریم زودتر وارد فاز عملیاتی گردد تا بتوانیم طبق برنامه زمان‌بندی که برای آن پیش‌بینی‌شده، انتقال آب انجام شود.

به گفته وی، شرکت فولاد مبارکه از سال‌های گذشته در این اندیشه بود که میزان برداشت‌های آب از زاینده‌رود را کاهش دهد. بر این اساس نیز پروسه استفاده آب در داخل کارخانه و بهینه‌سازی را در پیش گرفت. همچنین تصمیم گرفته شد تا بازچرخانی آب افزایش یابد و در کنار آن از پساب‌های شهری استفاده کند؛ بنابراین سرمایه‌گذاری‌هایی در شهرستان‌های اطراف انجام داد و طی قرارداد‌هایی که با شرکت آبفای اصفهان به امضا رساند، هزینه‌هایی برای تشکیل شبکه‌های فاضلاب شهری و احداث شبکه‌های فاضلاب شهری شهرستان‌های اطراف پرداخت کرد؛ از طرف دیگر ایجاد خطوط لوله تصفیه‌خانه برای انتقال این پساب‌ها به شرکت فولاد مبارکه انجام شد.

وی افزود: لوله‌کشی برای انتقال پساب به فولاد مبارکه انجام گرفت و از یک سال پیش این پروژه به بهره‌برداری رسیده است. در واقع بسیاری از پساب‌های شهری به فولاد مبارکه انتقال پیدا کرده است.

استفاده از پساب‌های شهری

سعیدبخش با اشاره به اینکه 3 تصفیه‌خانه در داخل فولاد مبارکه احداث شده است در ادامه افزود: با استفاده از این تصفیه‌خانه‌ها، پساب‌ها به آب قابل‌استفاده برای صنعت تبدیل خواهند شد؛ این پروژه در حال تکمیل است و به‌زودی تصفیه‌خانه شماره 3 نیز که بسیار پیشرفته است و از سیستم UF استفاده می‌کند، وارد مدار بهره‌برداری خواهد شد.

معاون توسعه شرکت فولاد مبارکه ابراز امیدواری کرد که با به ثمر رسیدن مجموع این پروژه‌ها، شرکت فولاد مبارکه از نظر تامین آب دغدغه نداشته باشد.

وی افزود: اکنون فولاد مبارکه از لحاظ مصرف بهینه آب در صنایع فولادی جهان یک بنچ مارک است و مقام اول را دارد، زیرا حداقل مصرف آب موردنیاز برای تولید در فولاد مبارکه استفاده می‌شود. این امر تداوم خواهد داشت و سعی ما بر این است تا مطالعات و کوشش‌ها برای استفاده کمتر آب برای چرخه تولید فولاد را جلو ببریم و روزبه‌روز نتایج بهتری حاصل کنیم.

به گفته وی، هدف مجموعه اقدامات یادشده جلوگیری از آسیب رسیدن به محیط‌زیست و به حداقل رساندن میزان برداشت آب شرکت فولاد مبارکه از زاینده‌رود است. امید می‌رود با به ثمر رسیدن پروژه‌های یادشده برداشت از زاینده‌رود به صفر برسد که البته دور از ذهن نیست و اتفاق خواهد افتاد. درواقع پروژه انتقال آب از خلیج‌فارس این امر را محقق خواهد کرد.

طرح توسعه‌ای جدید برای فولاد مبارکه تعریف نشده است

سعیدبخش افزود: در شرکت فولاد مبارکه و فولاد سبا طرح توسعه‌ای جدیدی در دست اقدام نیست و دلیل آن دغدغه‌ای است که برای کمبود آب و مسايل زیست‌محیطی وجود دارد و جزو استراتژی‌های شرکت فولاد مبارکه است؛ درواقع تمام تلاش شرکت فولاد مبارکه بر این است که از رسیدن آسیب به محیط‌زیست و یا منابع آبی کشور خودداری کند تا مردم دچار بحران نشوند.

وی ادامه داد: اگر واحدی جدید در حال احداث است، در جهت تکمیل پروژه‌های قبلی است. برای مثال ماشین ریخته‌گری 5 راه‌اندازی شد تا با راه‌اندازی واحد نورد گرم 2 و در ادامه پروژه واحد شهید خرازی بتوانیم محصولات جدید تولید کنیم. به این شکل که اسلب تولیدی ماشین 5 ریخته‌گری به واحد نورد گرم 2 رفته و ورق‌هایی تولید شود که مورد استفاده صنایع نفت، کشتی‌سازی و ... است. چراکه در شرایط فعلی ورق موردنیاز این صنایع از خارج کشور وارد شده و ارزبری به همراه دارد؛ بنابراین با احداث نورد گرم 2 هم شاهد جلوگیری از خروج ارز خواهیم بود و هم اینکه می‌توانیم نیاز صنایع داخلی را برطرف کنیم، ضمن اینکه از خام فروشی تختال ماشین 5 ریخته‌گری نیز جلوگیری خواهد شد.


  • بیشتر بخوانید:
بومی‌سازی در فولاد سفیددشت با ارزش‌افزوده 2 میلیون دلاری
مرتفع‌ترین هتل لوکس جهان گشایش یافت پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / اعتماد به بازار چگونه برمی‌گردد؟ دلیل تجمع کارگران صنعت نفت چیست؟ / وزارت نفت چه می‌گوید؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | رشد نسبی اسکناس آمریکایی در آخرین روز هفته خبری برای سهامداران «خاهن» / مجمع این شرکت کی برگزار می‌شود؟ روند هفتگی سهام عدالت در پایان هفته اول تیر ماه حمایت قوه قضايیه از واحد‌های صنعتی و تولیدی مقصر جدید گرانی ارز / چه چیزی مردم را به صف خرید دلار کشاند؟ خبرنگاران نقش مهمی در توسعه و اعتلای کشور دارند در مجمع عمومی "ساراب" چه گذشت؟ افتتاح واحد شیرین‌سازی پتروشیمی بوعلی سینا بازدهی هفتگی بورس بیشتر از 5 درصد شد / آیا روند صعودی بورس ادامه دارد؟ ورق بورس در هفته پایانی خردادماه برگشت فصل نوین "ذوب‌" و "ونوین" در تامین سرمایه پروژه‌های توسعه پیش‌فروش گروه صنعتی ایران‌خودرو با حذف دو محدودیت دیدار سهامداران "فلوله" در چهاردهم ماه جاری "های وب" در مجمع 90 ریال تقسیم کرد آینده قیمت بیت کوین | ارزش ارز‌های دیجیتال امروز پنجشنبه 3 تیر1400 قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/4/3 یورو دیجیتالی در راه است؟ تحلیل گزارش ماهانه یک نماد عرضه اولیه | عملکرد چخزر در بهار 1400 چگونه بود؟ جهش 65 درصدی ارزش معاملات بورس در مازندران بالاخره بورس سبز شد / دلار چند برابر سکه و ارز رشد کرد؟ محبوب‌ترین ارز‌های دیجیتال در ژوين 2021 ضرورت اصلاح نظام قیمت گذاری خودرو "خبازرس" در مناقصه با موضوع خدمات بازرسی شرکت کرد "دهدشت" و ترکیب جدیدی از هیات مدیره طرح نذر آب چیست؟ ارزش بازار مایکروسافت به 2تریلیون دلار رسید 10 درصد از سهام "وسینا" روی میز مزایده داچیا داستر 2022 معرفی شد تقسیم سود 450 ریالی در مجمع "هرمز" "حرهشا" قرارداد حمل و توزیع منعقد کرد قیمت امروز سورن پلاس چقدر است؟ آیا بیت‌کوین می‌تواند پول ملی شود؟ با 100 میلیون صاحب خودرو ملی شوید! قیمت مسکن در غرب و مرکز تهران "غالبر" صورت سودوزیان شرکت آرپی نصر خمین را منتشر کرد رمز‌ارز، کپسول قرمز یا کپسول آبی فروش طلا برای تامین اجاره خانه! چرا بورس این روزها سبز است؟ درآمد بورس از اجاره تالار حافظ چقدر است؟ انتشار اوراق حقوقی‌ ها برای خرید سهام به 4 هزار میلیارد تومان رسید تحلیل بیت کوین برای روزهای آینده/ مردم گول رشد امروز را نخورند سیمان مشمول قیمت گذاری و نظام سهمیه بندی نیست واردات خودروهای خارجی با سوخت الکل! افزایش قیمت شیرخام هنوز ابلاغ نشده است فولاد در خرداد ماه 12هزار میلیارد تومان درآمد کسب کرد چرا ایران خودرو زیان‌ده است؟ سهام عدالت امروز 2 تیر چقدر شد؟ / سبد سهام عدالت به محدوده یازده میلیون تومان رسید

در حال بارگیری...