افتتاح 293 کیلومتر آزادراه در نیمه نخست سال 1402

افتتاح 293 کیلومتر آزادراه در نیمه نخست سال 1402

معاون وزیر راه و شهرسازی می‌گوید با افتتاح 293 کیلومتر از آزادراه های کشور در پنج پروژه اولویت‌دار می‌توان سال 1402 را سال شکوفایی آزادراه‌های کشور نامید.

به گزارش ایسنا، خیراله خادمی از افتتاح پنج پروژه اولویت‌دار آزادراهی کشور به طول 293 کیلومتر در شش ماه نخست سال 1402 خبر داد و گفت: افتتاح منطقه دو آزادراه تهران-شمال به طول 22 کیلومتر، آزادراه منجیل- رودبار به طول 8 کیلومتر، آزادراه اصفهان-شیراز به طول 210 کیلومتر، آزادراه تبریز-صوفیان به طول 24 کیلومتر و آزادراه مراغه- هشترود به طول 29 کیلومتر در سال 1402 به شبکه آزادراهی کشور افزوده می‌شوند که علاوه بر افزایش طول شبکه، موجب خذف بخش مهمی از گلوگاه های ترافیکی منطقه می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی از افتتاح آزادراه اصفهان-شیراز در بهار سال 1402 خبر داد و اظهار کرد:‌ بهره‌برداری از این آزادراه موجب تکمیل بخشی از کریدور آزادراهی کشور از بندر انزلی به تهران و از آنجا به سمت اصفهان، شیراز و عسلویه است که با کاهش 100 دقیقه از زمان سفر برای وسایل نقلیه سواری توسعه گردشگری در دو استان مهم اصفهان و شیراز را به همراه دارد.

وی ادامه داد: طول کل آزادراه 380 کیلومتر است که 128 کیلومتر آن از اصفهان تا ایزدخواست در دست مطالعه و جذب سرمایه‌گذار است و از ایزدخواست تا شیراز نیز بخشی از پروژه است که در مراحل نهایی اجرا و نصب علایم ایمنی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی بهره‌برداری از دو آزادراه اولویت‌دار کشور با هدف ساماندهی سفر به استان‌های شمالی در سال آینده را یکی دیگر از برنامه‌های توسعه شبکه آزادراهی اعلام کرد و گفت: بهره‌برداری از 8.3 کیلومتر باقیمانده از آزادراه منجیل-رودبار به عنوان یکی از ابر پروژه‌های آزادراهی کشور گلوگاه ترافیکی آزادراه قزوین-رشت در محدوده شهر رودبار را مرتفع می‌کند و سفر ایمن و کوتاه‌تر در کریدور شمال-جنوب کشور را فراهم می‌کند.

به گزارش شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور، خادمی همچنین از افتتاح منطقه دو آزادراه تهران-شمال در بهار سال 1402 خبر داد و بیان کرد: این بخش از آزادراه از دوآب شهرستانک تا پل زنگوله به طول 22 کیلومتر امتداد می‌یابد که کاهش 5 کیلومتر از طول مسیر موجود کرج- چالوس، کاهش 20 دقیقه‌ای از زمان سفر را به همراه دارد و با حذف گردنه کندوان و اصلاح قوس‌های موجود در مسیر موجب افزایش ایمنی سفر خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه افتتاح 24 کیلومتر از آزادراه تبریز-صوفیان را یکی دیگر از برنامه‌های سال 1402 دانست و اظهار داشت: آزادراه تبریز-صوفیان-مرند به طول 66 کیلومتر بخشی از آزادراه سراسری تهران-بازرگان است که در قالب جاده ابریشم و قسمتی از بزرگراه آسیایی برای افزایش ظرفیت یکی از محورهای پرتردد تجاری و تفریحی منطقه طراحی شده است که 24 کیلومتر آن در سال آینده زیر عبور می‌رود.

وی در ادامه با اشاره به افتتاح 29 کیلومتر از آزادراه مراغه-هشترود در نیمه اول سال آینده تاکید کرد: این آزادراه یکی از محورهای مهم ارتباطی در غرب کشور است که رونق اقتصادی شهرهای جنوب آذربایجان شرقی را به همراه دارد و تسهیل تردد در سه استان آذربایجان‌شرقی، آذربایجان غربی و کردستان از مزایای بهره‌برداری از این پروژه است.

خادمی یادآور شد: هم‌اکنون طول شبکه آزادراهی کشور 2761 کیلومتر است و برنامه‌ریزی شده تا 10 هزار کیلومتر دیگر به این رقم افزوده شود که از این میزان 2100 کیلومتر در دست احداث است.