بازار ارز ناامید شد/ سفر ريیسی بر قیمت دلار اثر می‌گذارد؟

بازار ارز ناامید شد/ سفر ريیسی بر قیمت دلار اثر می‌گذارد؟

بازار مالیتجارت‌نیوز نوشت: ماجرای آزادسازی دلارهای بلوکه شده و آزادی زندانیان دو تابعیتی روز گذشته به ایستگاه پایانی رسید. اما نکته این بود که قیمت دلار روز گذشته تغییر خاصی نکرد.

در چند سال گذشته وعده آزادسازی دلارهای بلوکه شده ایران در کره جنوبی، خبری بود که دولت بارها با آن بازار ارز را آرام کرده بود. خبری که دولت بارها وعده آن را داده و ادعا کرده بود به محض آزادسازی این منابع، قیمت دلار می‌ریزد.

دیروز 27 شهریور ماه منابع بلوکه شده ایران در کره جنوبی به بانک‌های قطر منتقل شد و تبادل زندانیان هم انجام شد. اما بازار ارز نوسان خاصی نداشت.
قیمت دلار روز یکشنبه روند صعودی خود را آغاز کرد و به نیمه نخست کانال 49 هزار تومان برگشت اما امروز در همان محدوده دیروز ماند و با قیمت 49 هزار و 350 تومانی معامله شد. روندی که نشان می‌دهد قیمت دلار به این دو خبر موعود دولت توجه چندانی نشان نداده و جو بازار کاهشی نشده است.

بسیاری معتقدند که این مساله کاهشی‌های بازار ارز را ناامید کرده است. چون از هفته گذشته دولت وعده کاهش قیمت دلار را داده و اعلام کرده بود اتفاقات این هفته به برگریزان قیمت دلار منجر می‌شود که نشد.
داود سوری، اقتصاددان درباره تاثیر آزادسازی 6 میلیارد دلار پول بلوکه‌شده ایران بر بازار ارز گفته:‌ «آزادسازی 6میلیارد دلار و صرف آن در بخش کالاهای اساسی و غیرتحریمی، این فرصت را به دولت می‌دهد که منابع تخصیص‌داده برای کالاهای اساسی صرف هزینه‌های بخش‌های دیگر شود. اما اینکه با این منابع اندک بازار ارز تحت تاثیر قرار گیرد و شاهد کاهش قیمت ارز باشیم، این شدنی نیست.»

البته این اقتصاددان تاکید کرده که قیمت کنونی دلار حاصل جو روانی است که به واسطه آزادسازی این منابع ایجاد شده است. به عبارتی می‌توان گفت قیمت دلار روند صعودی داشته اما دولت توانسته با این اخبار قیمت دلار ر فعلا مهار کند و زیر کانال 50 هزار تومان نگه دارد.

ماجرای زندانیان دو تابعیتی و دلارهای بلوکه شده روز گذشته به پایان رسید. اما بازار ارز دلیل دیگری برای تغییر روند دارد و آن هم سفر ابراهیم ريیسی به نیویورک است. معامله‌گران بازار می‌گویند نتیجه این سفر می‌تواند بر قیمت دلار اثر بگذارد. اینکه ابراهیم ريیسی امشب در مجمع عمومی سازمان ملل چه می‌گوید و چه دیدارهایی خواهد داشت.

گزارش‌ها می‌گوید سفر سال گذشته ابراهیم ريیسی به نیویورک قیمت دلار را 1500 تومان تغییر داد. برای همین معامله‌گران منتظرند که ببینند در این نشست چه رخ می‌دهد تا قیمت دلار برای فردا مشخص شود.

220223

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد