60 درصد جایگاه داران در آستانه ورشکستگی

60 درصد جایگاه داران در آستانه ورشکستگی

ريیس هیات مدیره کانون انجمن‌های صنفی جایگاه‌داران کشور با اشاره به اینکه جایگاه‌داران با مشکلات فراوانی در حوزه درآمدی...

همایون صالحی عمده مشکلات جایگاه‌داران کشور را پایین بودن کارمزد فروش و درآمد آنها دانست و افزود: کارمزد جایگاه داران نه تنها براساس نرخ تورم روز افزایش نداشته بلکه ضریب این میزان هم بسیار کم است لذا بر اساس نرخ کارشناسی در امسال کارمزد فروش هر لیتر بنزین باید به 380 تومان و کارمزد فروش هر لیتر نفت گاز هم باید 100 درصد افزایش یابد.

تاکنون هیچ چشم‌اندازی برای مبلغ کارمزد جایگاه‌داران تعیین نشده است

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته کارگروهی برای تعیین نرخ کارمزد سال 1400 تشکیل شد، گفت: نرخ کارشناسی، افزایش 80 درصدی نرخ کارمزد بود اما با جلسات، آنالیز و مستندسازی هایی که انجام شد و در کمال ناباوری فقط 25 درصد به کارمزد فروش جایگاه‌داران اضافه شد و به جای نرخ 224 تومان، نرخ 157 تومان تعیین شد که 70 تومان کمتر از نرخ کارشناسی شده بود و این ضربه مهلکی به جایگاه داران کشور در سال گذشته وارد کرد.

ريیس انجمن صنفی جایگاه داران استان کرمانشاه سهمیه بندی بنزین در آبان 1398 و شیوع کرونا را باعث کاهش 30 درصدی فروش جایگاه داران دانست و افزود: به دلیل رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی میزان فروش سوخت به حدی کاهش یافت که در 40 ساله اخیر بی‌سابقه بود و در آن زمان هم بسیاری از جایگاه‌های عرضه سوخت تا مرز تعطیلی رفتند اما با وام و قرض خدمت رسانی به مردم را قطع نکردند.

صالحی با اشاره به اینکه مصوبه هیات وزیران در دولت قبل که الزاماتی را برای جایگاه داران تعیین کرده بود و به هیچ عنوان در نرخ کارمزد آنها لحاظ نشده بود، عملا کمر جایگاه داران را شکست، تصریح کرد: امسال هم که 57 درصد به دستمزد و بیمه کارگران اضافه شده و این در حالی است که در آخرین جلسه‌ای که 29 فروردین 1401 برگزار شد هیچ چشم‌اندازی برای میزان افزایش نرخ کارمزد جایگاه داران تعیین نشده ولی حقوق کارگران باید از اول فروردین به روز شود.

جایگاه‌داران براساس قانون نباید مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنند

ريیس هیات مدیره کانون انجمن‌های صنفی جایگاه‌داران کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود تحمیل پرداخت مالیات بر ارزش افزوده را یکی دیگر از مشکلات جایگاه داران برشمرد و گفت: از آنجاییکه جایگاه داران حق العمل واقعی نیستند و محصول آنها متعلق به شرکت پخش است لذا طبق قانون مشمول مالیات بر ارزش افزوده نیستند.

وی با اشاره به اینکه ما مالک کالا نیستیم و فقط امانت دار شرکت پخش هستیم، افزود: اما در کمال ناباوری اعلام کردند هر جایگاه به صورت جداگانه باید مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کند در صورتیکه به جای تشکیل چهار هزار و 200 پرونده در سازمان امور مالیاتی، شرکت پخش می‌تواند از مقدار کارمزد مالیات را بردارد و از تشکیل 16 هزار و 800 پرونده جدید مالیاتی جلوگیری کند.

کارمزد جایگاه داران عرضه سی ان جی باید 100 درصد افزایش یابد

صالحی تعداد واحدهای عرضه سی ان جی در کشور را 2 هزار و 495 واحد با 22 میلیون مترمکعب توزیع روزانه برای چهار میلیون خودرو کشور عنوان کرد و گفت: اگر کارمزد این جایگاه‌ها هم 100 درصد افزایش نداشته باشد قادر به ادامه فعالیت نخواهند بود و این در حالی است که تجهیزات این جایگاه‌ها مدام نیازمند تعمیر و بهسازی است و اگر جایگاه داران توان این کار را نداشته باشند صدمات جانی برای کارگران و مراجعه‌کنندگان را به همراه دارد.

این مسيول صدور مجوزهای بی‌رویه را یکی دیگر از چالش‌های موجود دانست و گفت: یک رای ما در برابر پنج رای دیگر تعیین‌کننده نیست و متاسفانه عده‌ای با رانت، رشوه و نفوذ در دستگاه‌های ذی ربط، برای خود و یا بستگانشان مجوز احداث جایگاه می‌گیرند در صورتیکه با این اقدام هم خود را نابود می‌کنند و هم جایگاه‌های همجوار خود را با مشکلات فراوانی روبه‌رو می‌نمایند.

توزیع روزانه 86 میلیون لیتر بنزین و 50 میلیون لیتر گازوییل

ريیس انجمن صنفی جایگاه داران استان کرمانشاه با اشاره به اینکه شرکت هایی بدون تخصص و تجربه و فقط براساس رانت و رابطه به عنوان نماینده چندین جایگاه انتخاب شدند، اظهار کرد: این شرکت‌ها را خود جایگاه داران باید تشکیل می‌دادند و از همان ابتدا هم هشدار داده بودیم که تشکیل این شرکت‌ها نتیجه بخش نیست و در نهایت شرکت پخش باید مستقیما با خود جایگاه داران به توافق برسد و قرارداد امضا کند.

صالحی تعداد واحدهای عرضه بنزین در کشور را چهار هزار و 200 و تعداد واحدهای عرضه گازوییل را 2 هزار و 450 واحد عنوان کرد و گفت: در فروردین امسال به طور میانگین روزانه 110 میلیون لیتر بنزین در کشور توزیع شده و در سال گذشته هم به طور میانگین روزانه 86 میلیون لیتر بنزین و 50 میلیون لیتر گازوییل در کشور توزیع شد.

 

عرضه چک موردی با اصلاح قانون چک تعاونی‌ها 400 هزار واحد مسکونی می‌سازند آمار امیدبخش چک های مبادله شده در اولین ماه سال/ کاهش 40 درصدی چک های برگشتی نسبت به قبل قانون جدید هجوم خالی‌فروش‌ها به بازار سکه/ پیش‌بینی جدید قیمت سکه در بازار تسهیلات گمرک روسیه برای صادرکنندگان ایرانی تحلیل شتران امروز 4 خرداد 1401 حجم مبادلات ایران و روسیه به 10 میلیارد دلار می‌رسد سهام شبکه‌های اجتماعی 135 میلیون دلار آب رفت الزامات دستگاه‌های دولتی برای راه‌اندازی پنجره خدمات دولت هوشمند نفت خام سنگین ایران به ونزويلا رسید منتظر افزایش قیمت این ارز دیجیتال باشید خبر خوش معاون وزیر صمت به شهرک های صنعتی کشور انتشار آمار کسب‌وکار و کاهش ارزش سهام اروپا فوری/ زمان قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه تحلیل حکشتی امروز 4 خرداد 1401 ارزانی میوه در راه است محدودیت ترافیکی پایان هفته در جاده‌های شمال ؛ ترافیک در ‌هراز و کندوان | باران در جاده‌های 2 استان و... سرگردانی 62 میلیون بشکه نفت روسیه در دریا کف قیمت بیت‌کوین 8000 دلار خواهد بود؟ اقساط وام ودیعه مسکن 100 میلیون تومانی چقدر می‌شود؟ | جزییات پرداخت وام اجاره در سال جاری شرط کاهش التهاب در بازار خودرو قیمت خودرو، واقعی تر می شود جزییات عرضه اولیه فغدیر | زمان ثبت سفارش چه ساعتی است؟ افزایش نرخ "غصینو" به دلیل افزایش قیمت تمام شده پیشنهاد افزایش سرمایه هیات مدیره به مجمع "وگردش" قیمت جدید گوشت ( 4 خرداد) فوری/ خبر مهم درباره زمان ورود خودروهای وارداتی... دستبرد هکرها به حساب‌های مشتریان جنرال موتورز تولید تجدیدپذیرها سرعت گرفت دنا 505 میلیون تومان شد/ آخرین قیمت تیبا، کوییک، سمند و پژو محدودیت ترافیکی پایان هفته در جاده‌‌های شمال/ترافیک در ‌‌هراز و کندوان رشد 2 هزار و 118 واحدی شاخص بورس سال 1401، سال ایجاد یک میلیون فرصت شغلی افزایش سرمایه "کباده" به ثبت رسید واردات خودروهای خارجی در چه بازه قیمتی است؟ | ممانعت از ورود ماشین‌های لوکس "کالا" و پیشنهاد افزایش سرمایه از سود انباشته قیمت جدید برنج در بازار از توافق سران اروپایی برای تحریم نفت روسیه خبری نیست جدیدترین قیمت خودروهای پرطرفدار | دنا پلاس 505 میلیون تومان شد "خمحرکه" افزایش نرخ داد انعقاد قرارداد "ولصنم" با یک شرکت خودرویی "برکت" مقدمات افزایش سرمایه را انجام می دهد هیات مدیره "توریل" با مصوبه مجمع تغییر کرد "سجام" افزایش سرمایه اش را ثبت کرد ثبت افزایش سرمایه "خپویش" از مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها قیمت جدید مرغ مشخص شد + جدول سکه نفس چاق می‌کند؟ / پیش بینی مهم از قیمت ها این دو خودروی محبوب داخلی ارزان شد + جدول بیت کوین در آستانه صعود جذاب + قیمت رمزارزها 42 خودرو مجوز ورود به ایران را گرفتند