63 درصد نانوایی‌ها به کارتخوان هوشمند مجهز شدند

63 درصد نانوایی‌ها به کارتخوان هوشمند مجهز شدند

مشاور وزیر اقتصاد گفت: با گذشت 55 روز از اجرای طرح هوشمندسازی یارانه نان، از نظر تعداد 63 درصد نانوایی‌های کشور به کارتخوان مجهز شده‌اند و از نظر تراکنش‌های فروش نان، 89 درصد نانوایی‌های کشور را پوشش داده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد جلال در گفت‌ با ()، با اشاره به اجرای طرح و مردمی‌سازی یارانه نان، اظهار داشت: یارانه آرد و نان یک تفاوت ماهوی با یارانه سایر کالاهای اساسی و حتی حامل‌های انرژی دارد و اینکه وقتی یارانه را به خود کالا اختصاص می‌دهیم، کسانی از یارانه بیشتر منتفع می‌شوند که بیشتر مصرف می‌کنند، اما در سایر کالاها و حتی حامل‌های انرژی، افراد پرمصرف‌مان، بیشتر افراد متمکن هستند.

وی افزود: در موضوع نان، پرمصرف‌ها، افراد و خانواده‌هایی هستند که تمکن مالی پایین‌تری دارند و به دلیل اینکه امکان تامین کالاهای مصرفی دیگر را ندارند، نان بیشتری مصرف می‌کنند؛ البته به شرطی که واقعا نان به مصرف این خانوارها برسد.

*هدف اصلی جلوگیری انحراف از مصارف گندم و آرد و نان است

مشاور وزیر اقتصاد، هدف اصلی طرح مدیریت هوشمند یارانه آرد و نان یا به اختصار (مهیا) را جلوگیری انحراف از مصارف گندم و آرد و نان عنوان کرد.

مشاور وزیر اقتصاد توضیح داد: در سمت مردم اتفاق ویژه‌ای را مشاهده نخواهیم کرد؛ یعنی نه افرایش قیمت نان و نه محدودیت خرید نان توسط مردم را خواهیم داشت و نه حتی ابزار خاصی تحت عنوان کارت نان یا چیزی شبیه این برای مردم وجود دارد، به این معنی که مردم با کارت بانکی خودشان از هر بانکی که باشد، مطابق سابق خرید نان را با همان نرخ سابق انجام می‌دهند.

* عملکرد نانوا قابلیت ارزیابی می‌یابد

جلال ادامه داد: فقط از سمت ‌های هوشمند، یا بستر پرداخت هوشمندی که به این سامانه متصل است، تغییر اتفاق می‌افتد و عملکرد نانوا سنجیده شده و قابل ارزیابی می‌شود، با این رویکرد بحث ما این است که دسترسی به آرد یارانه‌ای یا یارانه آرد، منوط به میزان عملکرد فروش نان به مردم است.

وی اضافه کرد: قبلا این تخفیف با رایزنی و چانه‌زنی اتفاق می‌افتاد، یعنی یک سهمیه آرد مشخصی به نانوا داده می‌شد ولی اینکه برای آن عملکردی وجود دارد یا خیر، دیگر بررسی نمی‌شد؛ یعنی ما نمی‌توانستیم خروجی را بسنجیم، این زیرساخت در فاز نخست خودش که بحث استقرار سامانه‌های پرداخت هوشمند است، سنجش عملکرد را انجام می‌دهد.

جلال گفت: سهمیه آرد برای متعهد و درستکار و توانمند در این طرح به تدریج برداشته می‌شود و هزینه بالای اجاره نانوایی که ناشی از سهمیه آرد بوده است، به آرامی کاهش پیدا می‌کند و همچنین هزینه مجوز به مرور کاهش می‌یابد و به سمت صفر حرکت می‌کند.

مشاور وزیر اقتصاد افزود: بنابراین در نهایت هزینه تولید نان برای این کاهش خواهد یافت و از سوی دیگر افرادی که بیشتر با انگیزه عرضه خارج از شبکه آرد و سوءاستفاده از آرد ارزان، کسب و کار خود را فعال کرده بودند و مجوز گرفته بودند، موضوعیت کار برایشان از دست می‌رود، چراکه در این طرح به آنان یا آرد یارانه‌ای مبتنی بر عملکرد ثبت شده در این سامانه اختصاص می‌یابد یا آرد و گندم آزادسازی می‌شود و اگر شرایط فراهم شود و در یک استان آزمایش شود، نرخ آزاد با نرخ فروش نان، یا همان قیمت تمام شده نان به حساب آنان واریز می‌شود.

مشاور وزیر اقتصاد بیان کرد: این طرح با دو رویکرد در فاز دوم خود پیگیری خواهد شد؛ یا آرد یارانه‌ای مبتنی بر عملکرد اختصاص می‌یابد یا آرد و گندم به نرخ آزاد تغییر قیمت می‌یابد و به ازای عملکرد، آن به نانوا پرداخت می‌شود، ولی از سمت مردم هیچ تغییری نداریم و هیچ جهش قیمتی یا هزینه‌ای به مردم وارد نمی‌شود.

*استفاده از مفهوم الگوی متعارف

جلال یادآور شد: از سمت مردم اصولا ما محدودیت یا مفهومی تحت عنوان سهمیه نان نداریم، وقتی می‌گوییم سهمیه، یعنی یک قیمت نان اصطلاحا ترجیحی و یک قیمت آزاد نان داریم و کلا رویکرد طرح، رویکرد مدیریت داده‌محور است. یعنی ما سمت نانوا در بیشتر اوقات و گاهی از سمت مردم یا خریداران، ممکن است تراکنش‌های غیرمتعارف داشته باشند که در اینجا از مفهوم الگوی متعارف استفاده کردیم و میانگین رفتاری فروش یا خرید نان در بین و مشتریان در هر منطقه، سنجیده می‌شود چون در هر منطقه یک الگوی رفتاری متفاوت داریم.

وی افزود: ما از همان میانگین عملکرد یا میانگین عملکرد خریداران، الگوی متوسط را استخراج می‌کنیم و فعالیت کردن حوالی این الگو را متعارف می‌دانیم؛ اما فاصله گرفتن از این الگو قاعدتا متعارف نخواهد بود، یعنی نانوایی که احیانا بخواهد تقلب کند و با یک کارت چند بار تراکنش خرید بزند یا بیش از حد تراکنش‌های غیرواقعی در داشته باشد، با یک تحلیل داده ساده، استخراج می‌شود و تراکنش های غیر معمول از که قرار است به وی پرداخت شود یا آرد یارانه‌ای که قرار است ‌التفات آن به نانوا پرداخت شود، حذف خواهد شد و همچنین برای نانوا رتبه اعتباری در نظر گرفته می‌شود که به ازای هر بار ارتکاب روش‌های متقلبانه، رتبه اعتباری نانوا کاهش یابد.

مشاور وزیر اقتصاد یادآوری کرد: این روش باعث می‌شود که ضریب تخفیف بازپرداخت یا تخفیف آرد یارانه‌ای کاهش یابد و مدت‌ها طول بکشد که نانوا بتواند رتبه اعتباری‌اش را ترمیم کند؛ لذا با یک الگوی بازدارنده غیرقضايی ترجیح می‌دهیم که موضوع حل و فصل شود و نانوایی که زحمتکش است و می‌خواهد مفصل روی این حوزه کار کند و قبلا محدودیت سهمیه آرد داشت و یا نمی‌توانست از یک حجمی بیشتر تولید کند، در این طرح دیگر آن محدودیت‌ها به صورت اتوماتیک برداشته می‌شود.

وی اضافه کرد: از آن طرف یک عده‌ای که صرفا به دنبال سهمیه هستند، موضوعیت ادامه کسب و کارشان از بین می‌رود و خود به خود مجبورند یا تغییر شیوه دهند و یا واقعا به فکر تولید نان برای کسب سود باشند و یا اینکه کلا این کسب و کار را رها کنند.

*پوشش 63 درصدی ‌های هوشمند در کشور

مشاور وزیر اقتصاد با اشاره به برآورد صرفه‌جویی 1.5 میلیارد سالانه با اجرای این طرح تشریح کرد: برآوردهای بیشتر از 1.5 میلیارد یورو هم از محل ذخیره گندم و آرد صرفه‌جویی با این طرح خواهیم داشت که این از طریق بررسی داده‌هایی که از سامانه به دست می‌آید، مشخص شده است.

وی ادامه داد: با گذشت حدود 55 روز از اجرای طرح، از نظر تعداد بیش از 63 درصد از کل نانوایی‌های کل کشور به مجهز شده‌اند و از نظر تعداد تراکنش‌های فروش نان بیش از 89 درصد نانوایی‌های کشور را پوشش داده شده است.

جلال گفت: قبل از شروع طرح، روزانه چیزی حدود 7 میلیون تراکنش فروش نان در ‌های نانوایی‌های سراسر کشور داشتیم که مبتنی بر آمارهای بانک مرکزی است و الان بیش از 6 میلیون تراکنش را روزانه در سامانه مشاهده می‌کنیم و تخمین‌های اولیه نشان می‌دهد که این مبنای 30 درصد انحراف، تخمین رو به بالایی نیست، بلکه یک تخمین معمولی و شاید هم رو به پایین باشد و عدد جلوگیری از انحرافات و تقلب‌ها و سوءاستفاده‌ها شاید بزرگ‌تر از این هم باشد.

مشاور وزیر اقتصاد ادامه داد: ولی اجمالا برای طرح موضوع همان 30 درصد انحراف عددی است که روی آن اطمینان حاصل شده است که وجود دارد و امیدواریم که این طرح بتواند تا حد بسیار زیادی از این انحرافات را بدون ایجاد تنش قیمتی یا محدودیتی در خرید برای خریدهای متعارف، مدیریت بکند.

وی همچنین توضیح داد: خریدهای کسب و کارها و نهادهای بزرگ و خریدهای حجیم که اصطلاحا ناظر به یک نهاد یا مجموعه‌ای است، صرفا با ثبت اطلاعات آن نهاد یا کسب و کارها، اطلاعات فرد خریداری که به نمایندگی از آنها می‌خواهد خرید را انجام بدهد، تراکنش‌های خریدش تبدیل به تراکنش‌های متعارف می‌شود و جزو عملکرد نانوا هم محاسبه خواهد شد؛ اما اگر این کار را انجام ندهد، عملکرد خریدش جزو عملکرد خروجی نانوا محسوب نمی‌شود و از تخفیف‌های بعدی دچار مشکل خواهد شد.

*پرداخت 15 درصد مازاد عملکرد فروش ‌های هوشمند با

مشاور وزیر اقتصاد درباره نرخ‌های اعلام شده از سوی اتحادیه عنوان کرد: اینها همان نرخ سال گذشته است و هیچ تغییری نکرده است، مبنای عمل مطابق همان قانون مجلس و هم نرخ‌های سال 1400 است و چون این نرخ‌ها تغییر نمی‌کند، نانوایانی که فعالیت می‌کنند، فعلا بعد از نصب ‌های هوشمند و مبتنی بر عملکردشان 15 درصد مازاد پرداخت به آنها در پایان هر روز پرداخت می‌شود و پیگیر هستیم که این عدد افزایش یابد تا بتوانند افزایش هزینه‌های اجاره و دستمزد خودشان را پوشش بدهند و بتوانیم از کسی که فعالیت درست و سالم انجام می‌دهد به قدر کفایت حمایت کنیم تا کسب و کارش ادامه پیدا کند.

جلال توضیح داد: از سمت مردم هم زیرساخت مشارکت برای رتبه‌بندی و اخذ نظر مردم راجع به کیفیت و مقدار نان برای هر نانوایی اعم از کم‌فروشی و احیانا گزارش دادن برخی تقلب‌ها و ... با استفاده از ظرفیت مردم هم پیش‌بینی‌هایی انجام شده است که در آینده به آن پرداخته خواهد شد.

*ابزار جدیدی تحت عنوان کارت نان صحت ندارد

جلال تاکید کرد: در راهکار طرح پیشنهادی مدیریت هوشمند یارانه آرد و نان که از سمت وزارت اقتصاد مدیریت می‌شود و وزارتخانه‌های کشور، کشاورزی، رفاه و سایر دستگاه‌ها همکاری بسیار خوب و نزدیکی داشتند و مسيولان استانی هم همراهی و دقت نظر بالایی داشتند، کار به خوبی پیگیری شد، اما حتما نواقصی در کار وجود دارد که در طول زمان رفع خواهد شد.

وی با تشکر از صبر و همکاری مردم با دولت در اجرای این طرح، گفت: در این طرح هیچگونه افزایش قیمتی در حوزه نان سنتی را به دنبال نخواهد داشت و محدودیت‌های خرید هم وجود نخواهد داشت و ابزار جدیدی تحت عنوان کارت نان هم یک شایعه و گمانه‌زنی رسانه‌ای بوده و صحت ندارد و مردم با هر کارت بانکی که نزد خودشان است می‌توانند خرید خودشان را انجام دهند و هیچگونه تغییری از طریق ‌های جدید نخواهیم داشت.

پیام/ ت 128

وقتی دولت الکترونیک به شوخی گرفته می‌شود/ دست رد 160 دستگاه دولتی به درگاه ملی خدمات دولت هوشمند

وقتی دولت الکترونیک به شوخی گرفته می‌شود/ دست رد 160 دستگاه دولتی ...

اقتصاد کلانباشگاه خبرنگاران نوشت:تنها 40 روز به پایان مهلت قانونی دستگاه‌ها برای ارايه خدمات خود در درگاه ملی خدمات دولت هوشمند مانده و فقط 10 دستگاه به تکلیف خود عمل کرده‌اند.

KhabarOnline.ir/
پیشنهاد امارات به عراق برای ایجاد شهر هوشمند پایدار در منطقه باستانی اور

پیشنهاد امارات به عراق برای ایجاد شهر هوشمند پایدار در منطقه باستا...

امارات به عراق پیشنهاد سرمایه گذاری برای ایجاد شهر هوشمند پایدار در منطقه باستانی اور این کشور داد.

FarsNews.ir/
ایجاد تحول دیجیتال در بازار سرمایه/ اخذ تسهیلات بانکی با کمک توثیق هوشمند

ایجاد تحول دیجیتال در بازار سرمایه/ اخذ تسهیلات بانکی با کمک توثیق...

معاون توسعه نوآوری شرکت سپرده گذار مرکزی اوراق بهادار گفت: سامانه توثیق، کاملا غیرحضوری و به سادگی یک خرید اینترنتی برای برای جامعه سهامداری کشور پیاده سازی شده است.

MehrNews.com/
تصویری کم دیده شده از نانوایی سنگکی و بربری در تهران 120 سال پیش / نانوایی در دوره قاجار این شکلی بود + عکس

تصویری کم دیده شده از نانوایی سنگکی و بربری در تهران 120 سال پیش /...

اقتصاد کلانکافه تاریخ نوشت: تصویری از نانوایی بربری و سنگکی از مجموعه عکسهای آنتوان سوریوگین عکاس گرجستانی در سال 1275 شمسی را در این خبر می بینید .

KhabarOnline.ir/
تدوین سیاست نوین شهری و شهر هوشمند در ایران مطابق با برنامه اسکان بشر

تدوین سیاست نوین شهری و شهر هوشمند در ایران مطابق با برنامه اسکان ...

وزیر راه و شهرسازی گفت: تدوین سیاست نوین شهری و شهر هوشمند، زیر نظر برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران به عنوان یکی از سه کشور پیشتاز در سطح بین‌المللی در مرحله نهایی قرار دارد.

MehrNews.com/
آغاز اجرای طرح آبیاری هوشمند در بخش کشاورزی 16 استان

آغاز اجرای طرح آبیاری هوشمند در بخش کشاورزی 16 استان

سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، از آغاز اجرای طرح آبیاری هوشمند در بخش کشاورزی 11 استان به طور متمرکز و همچنین در 5 استان به طور جداگانه خبر داد.

Irinn.ir/
آخرین آمار از سهم گوشی‌های هوشمند در بازار

آخرین آمار از سهم گوشی‌های هوشمند در بازار

سامسونگ با 23.4 درصد از سهم بازار گوشی‌های هوشمند، به تسلط خود در بازار جهانی گوشی‌های هوشمند ادامه می‌دهد.

Isna.ir/
نصب 1.5 میلیون ترموستات‌ هوشمند در اروپا

نصب 1.5 میلیون ترموستات‌ هوشمند در اروپا

اتحادیه اروپا با هدف کاهش وابستگی به انرژی روسیه، امسال حداقل 1.5 میلیون ترموستات هوشمند نصب خواهد کرد.

Isna.ir/
افزایش‌ کارتخوان‌های هوشمند در نانوایی‌های تهران/ رضایت مردم و نانوایان ‌

افزایش‌ کارتخوان‌های هوشمند در نانوایی‌های تهران/ رضایت مردم و نان...

بررسی فروش نان در نانوایی‌های پایتخت از طریق کارتخوان‌های هوشمند حاکی است مردم با یکی دو بار امتحان کردن کارتخوان، به راحتی پرداخت را انجام می‌دهند و از دسترسی‌های آن هم رضایت دارند، نانوایان هم معتقد...

FarsNews.ir/
بی‌اعتنایی آیفون به رکود بازار تلفن هوشمند / آیفون 14 رکورد می‌زند؟

بی‌اعتنایی آیفون به رکود بازار تلفن هوشمند / آیفون 14 رکورد می‌زند...

راهنمای خریدمنبیان نوشت : با این که بازار جهانی تلفن هوشمند وضعیت بغرنجی پیدا کرده، اما فروش آیفون 13 همچنان خوب است و اپل انتظار دارد آیفون 14 پس از عرضه به بازار، وضعیت بهتری از این داشته باشد.

KhabarOnline.ir/
چرا صف نانوایی ها این روزها بیشتر شلوغ شده؟

چرا صف نانوایی ها این روزها بیشتر شلوغ شده؟

کشاورزیجمهوری اسلامی نوشت:این روزها صف نانوایی‌ها نسبت به هفته‌ها و ماه‌های قبل شلوغ‌تر شده است، موضوعی که دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت بر آن صحه می‌گذارد و می‌گوید مصرف نان در کشور به دلیل افزایش ق...

KhabarOnline.ir/
معامله مجوز نانوایی در تهران تا مرز 5 میلیارد تومان!

معامله مجوز نانوایی در تهران تا مرز 5 میلیارد تومان!

اقتصاد کلانتسنیم نوشت: مشاور وزیر اقتصاد با اشاره به جزيیات همکاری 4 وزارتخانه در طرح مدیریت هوشمند یارانه آرد (مهیا) گفت: مجوز نانوایی در تهران تا 5میلیارد تومان معامله می‌شد.

KhabarOnline.ir/
جزيیات پرداخت مابه‌التفاوت قیمت آر‌د به نانوایی‌ها/‌ 60 هزار دستگاه کارتخوان هوشمند نصب شد

جزيیات پرداخت مابه‌التفاوت قیمت آر‌د به نانوایی‌ها/‌ 60 هزار دستگا...

در قالب طرح هوشمندسازی یارانه آرد‌، در حال حاضر بیش از 60 هزار دستگاه کارتخوان هوشمند در نانوایی‌های کشور نصب شده است.

FarsNews.ir/
فارس من| 87 درصد تراکنش‌های نانوایی‌ها هوشمند شد

فارس من| 87 درصد تراکنش‌های نانوایی‌ها هوشمند شد

مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: با اجرای طرح نصب کارتخوان‌های هوشمند در نانوایی‌ها از 7 میلیون تراکنش نانوایی‌ها تاکنون 6.2 میلیون تراکنش تحت پوشش سامانه هوشمند قرار گرفت.

FarsNews.ir/
شروط رییس‌جمهور برای ترمیم حقوق اعلام شد/ بازنشستگان هنوز چشم به راه هستند برجام، تهدید یا فرصت برای بورس؟ یک بیت‌ کوین بدهید؛ بوگاتی تحویل بگیرید! آخرین قیمت خودروهای پرفروش در بازار امروز (26... قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خودرو رکورد صدور کد معاملاتی در بورس کالا را شکست عرضه بلیت پروازهای اربعین با نرخ مصوب فقط در 10 روز پایانی شهریور خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ دو خط پدافندی آب شرب شهرکرد وارد مدار شد گزارش بازار‌ها امروز 26 مرداد 1401 |بیت کوین همانند طلا و سکه کاهش یافت! خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401 حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران جزيیات پیش فروش محصولات زامیاد اعلام شد نرخ تورم انگلیس دو رقمی شد کدام بانک وام سربازی پرداخت می‌کند؟ | نحوه ثبت نام چگونه است؟ تعطیلی دوماهه کارگروه ویژه سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت گوش بزنگ باشند | از این طریق سهام عدالت دریافت کنید افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته بازنشستگان از دریافت وام جا نمانند | وام بازنشستگان افزایش یافت امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد برای خرید میز ناهارخوری چقدر هزینه کنیم؟ تالار املاک و مستغلات در بورس کالا ایجاد می‌شود طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته قیمت گوشی هواوی امروز 25 مرداد+ لیست قیمت برنامه‌ریزی‌ برای تسریع تملک اراضی ‌پروژه راه‌آهن رشت-آستارا سرنوشت صنعت خودروسازی ایران بعد از امضای برجام سقوط آزاد قیمت‌ها در بازار خودرو/ آخرین قیمت تیبا،... جزيیات فروش فوری محصولات هایما ایران خودرو اعلام شد تفاوت عجیب دستمزد در ایران و کره‌جنوبی امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری‌ از پایان شهریور امسال/ پیگیری قاطع حکمرانی ریال در دستور کار‌ «عرضه خودرو در بورس» آغاز شد/ افتتاح تالار بورس املاک، به زودی ساخت راه‌آهن آستارا به عنوان قطعه پایانی کریدور ریلی شمال- جنوب سرعت می‌گیرد کاهش قیمت سکه و ارز + جدول واریز به حساب‌های تجاری به عنوان درآمد فروش تلقی می‌شود نخست وزیر سويد: در بخش انرژی به شرایط اقتصاد جنگی رسیده ایم گرد و غبار در برخی استان‌ها/ اهواز داغ‌ترین شهر کشور مقایسه جالب دستمزد کارگران در ایران و کره جنوبی/ کاهش عجیب دستمزد کارگران در 10 سال اخیر طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان محدودیت ترافیکی پایان هفته جاده‌ها/ ترافیک سنگین در اغلب محورهای تهران-شمال توافق تجارت ترجیحی ایران و بنگلادش کلید خورد افزایش دومینو وار مناطق آزاد در ایران بدون تحول در سیاست‌گذاری