چینی ها بالاخره مزه ماهی های ایرانی را می چشند/ میگو در صدر سبد صادراتی

چینی ها بالاخره مزه ماهی های ایرانی را می چشند/ میگو در صدر سبد صادراتی

اقتصاد کلاناقتصاد 100 نوشت: آبزیان ایران برای اولین بار به سفره چینی ها رسید. پایان تابستان سال جاری، ایران توانست مجوزهای لازم برای صادرات آبزیان به چین را دریافت کند تا به این طریق زمینه صادرات مستقیم آبزیان ایرانی به چین فراهم شود.

چین یکی از کشورهای بزرگ مصرف کننده آبزیان در دنیا محسوب می شوند و با وجود تولید انواع آبزیان در چین، این کشور سالانه نزدیک به 13 میلیارد دلار محصولات شیلاتی را وارد می کند با این شرایط ایران می تواند به سهم قابل توجهی از بازار آبزیان این کشور دست پیدا کند؛‌ با این شرایط پس از رایزنی‌ها ایران توانست مجوزهای لازم برای صادرات به این کشور دریافت کند.

براساس آمار اعلام شده از سوی اتاق بازرگانی ایران، در سال 1400 ایران بیش از 151 هزارتن انواع آبزیان را به کشورهای هدف صادر کرده است. این رقم نسبت به عملکرد صادرکنندگان این محصول در سال 1399 رشدی 23 درصدی داشته است. به گفته مسيولان در اتحادیه تولید و صادرات آبزیان ایران، ارزش کل صادرات آبزیان کشور در سال گذشته از 470 میلیون دلار در سال 99، به 535 میلیون دلار رسیده است. این ارقام درحالی گزارش شده که براساس برنامه ششم توسعه، صادرات سالانه آبزیان ایران باید از 600 میلیون دلار تا سال 1404 عبور کند.

صادرات آبزیان ایران به 21 کشور

آبزیان ایران به 21 کشور جهان صادر می شود که کشورهای جنوب شرق آسیا، کشورهای عربی و اروپایی را در بر می گیرد. چین، نخستین مقصد آبزیان ایران است. به گفته رییس اتحادیه تولید و تجارت آبزیان ایران، در سال 1400، 14 هزار تن آبزی به طور مستقیم به چین صادر شده است. هم چنین در سال گذشته 11 هزار و 200 تن آبزی به امارات و 4 هزار و 200 تن از این محصول به روسیه صادر شده است.

در بین انواع آبزیان صادراتی، سهم میگو به 5 هزار و 300 تن می رسد. به گفته مسيولان 30 درصد از میگوی تولید شده در ایران به دیگر کشورها صادر می شود. ایران در سال گذشته 58 هزارتن میگو تولید کرده است. مهدی صفری، معاون وزیر امورخارجه می گوید تقاضای میگوی چین از ایران، در سال به یک میلیون تن می رسد، درحالیکه صادرکنندگان ایرانی 32 هزارتن میگو به این کشور صادر کرده اند.

بیش از 80 درصد از آبزیان ایران در سال های گذشته از بندر هایفونگ در کشور ویتنام به چین صادر شده است. در شهریورماه سال جاری، با امضای توافق صادرات آبزیان به چین توسط وزیر جهاد کشاورزی، موانع صادرات مستقیم این محصول به چین برداشته شده است. در این شرایط، شناخت بازار، یافتن راه حل های مناسب برای انتقال پول با وجود تحریم های مالی ایران، برندسازی و عرضه کالای یکنواخت با کیفیت و استانداردهای لازم از الزامات رساندن آبزیان ایران به سفره چینی هاست.

بیشتر بخوانید :

  • دیگر از خاویار دریای خزر خبری نیست!

220 46

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد