عرضه‌های اولیه‌ راهی برای عمق بخشی به بورس/ سازمان بورس عرضه شرکت‌ها را منظم کند

عرضه‌های اولیه‌ راهی برای عمق بخشی به بورس/ سازمان بورس عرضه شرکت‌ها را منظم کند

یکی از موضوعاتی که می‌تواند به عمیق شدن بازار سرمایه کمک قابل توجهی کند، عرضه اولیه شرکت‌هایی است که خواستار پیوستن به بورس هستند، اما بی‌نظمی موجود در عرضه این شرکت‌ها کام سهامداران را تلخ کرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،‌ یکی از موضوعاتی که می‌تواند کمک قابل توجهی به مساله عمق بخشیدن به بازار سرمایه کند، افزایش تعداد شرکت‌های حاضر در بورس است. این مساله در حال حاضر می‌تواند از طریق عرضه اولیه شرکت‌هایی که خواهان پیوستن به بورس هستند، رخ دهد.

اما همین عرضه‌های اولیه که می‌تواند در شرایط فعلی وضعیت بازار سرمایه را به سمت درست هدایت کند و نقدینگی خوبی را جذب شرکت‌های تازه وارد کند، در وضعیت فعلی بورس به پاشنه آشیل بورس تبدیل شده است.

هرچه تعداد شرکت‌های حاضر در بورس افزایش پیدا کند و هرچه سهام شناور شرکت‌های بورسی نیز بیشتر شود، می‌توان امیدوار بود که بازار سرمایه‌دارای عمق بیشتری شده و شرکت‌ها توانایی بیشتری جهت تامین مالی از بورس دارند.

بررسی عرضه‌های اولیه بورس در سال 1400

طبق بررسی‌های انجام شده حدود 270 شرکت درخواست ورود به بورس داده‌اند. این مساله می‌تواند با یک مدیریت ساده هر هفته یک شرکت عرضه اولیه شود، اما به دلیل بی تدبیری‌های سازمان بورس و وجود بی نظمی در عرضه این شرکت‌ها، بازار سرمایه در زمان ورود این شرکت‌ها به بازار سرمایه با یک تغییر فاز مواجه می‌شود. از ابتدای سال تاکنون 13 شرکت در بورس عرضه شده‌اند

وضعیت عرضه‌های اولیه بورسی و فرابورسی سال 1400

در صورتی که طبق برنامه‌ریزی اگر هفته‌ای یک شرکت در بورس عرضه می‌شد، حداقل 25 شرکت وارد بورس شده بودند. این عدم مدیریت را می‌توان در زمینه سود سازی شرکت‌های عرضه شده به بورس نیز مشاهده کرد.

عرضه‌های اولیه چقدر سود می‌دهند؟

اما با سیاست‌های دولت دوازدهم این میزان افزایش قیمت در نمادهای عرضه اولیه شده به کمتر از 50 درصد رسیده است. این مساله نشان می‌دهد، هنوز بی اعتمادی شکل گرفته در بازار سرمایه به شدت در میان سهامداران وجود داشته و با کوچکترین تحریکی و کاهش صف خرید، ترس ایجاد شده سبب از بین رفتن سود این شرکت‌ها می‌شود.

بازدهی عرضه‌های اولیه 1400

در سال های گذشته بیشتر عرضه‌های اولیه با حداقل 200 درصد سود و در برخی شرکت‌ها قیمت این شرکت ها تا 300 نیز افزایش می‌یافت. اما وضعیت بازار سرمایه در شرایط فعلی اجازه رشد به این عرضه ها را نمی‌دهد.

فروش عرضه اولیه ها نظم ندارد

البته عدم وجود نظم در زمان ارايه این عرضه ها نیز در سال جاری مشکلات زیادی را برای بازار سرمایه ایجاد کرده است. به عنوان نمونه می‌توان گفت از 2 مردادماه تا 17 شهریور ماه هیچ عرضه‌ای انجام نشده است و در تاریخ‌های 17 و 24 شهریور 4 عرضه اولیه به بازار وارد شده است.

نقدینگی مورد نیاز برای خرید عرضه اولیه های شهریور

برای خرید این عرضه‌های اولیه باید مبلغ قابل توجهی نقدینگی توسط سهامداران فراهم می شد که همین موضوع بازار سرمایه را که در آن زمان از یک مقاومت جدی عبور کرده بود، با چالش جدی مواجه کرد.

در صورتی که متولیان بازار سرمایه با یک برنامه ریزی می توانستند هم تعداد شرکت بیشتری به بازار سرمایه عرضه کنند و هم از فروش سایر شرکت‌ها توسط سهامداران به قصد خرید عرضه اولیه جلوگیری کنند.

به نظر می‌رسد سازمان بورس در روزهایی که باید بیشتر مراقب عملکرد خود باشد تا ضربه بزرگتری به بورس نزند، در این زمینه ناموفق عمل کرده و سهامداران خرد نیز در حال خروج از بازار سرمایه هستند.

انتهای پیام/ب

عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی

عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی

امروز دوشنبه 26 مهر ماه انواع محصولات هیدروکربوری در بورس انرژی عرضه و معامله می شود.

Sena.ir/

«کلینکر» بورس کالایی شد

بورس 755 واحد افت کرد

بورس 755 واحد افت کرد

شاخص کل بورس تهران امروز (دوشنبه) با افت 755 واحد کار خود را آغاز کرد.

YJC.news/
شفافیت قراردادهای بانکی عایدی بورس را بالا می‌برد

شفافیت قراردادهای بانکی عایدی بورس را بالا می‌برد

کارشناس بازار سرمایه گفت: الزام ثبت قرارداد بانک‌ها، باعث کاهش عایدی سرمایه‌گذاران سیستم بانکی نسبت به بورس می‌شود.

YJC.news/
سامانه بومی پس از معاملات بورس داریم، اما مجوز استفاده نه

سامانه بومی پس از معاملات بورس داریم، اما مجوز استفاده نه

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران گفت: سامانه بومی پس از معاملات IRPT نام دارد.

YJC.news/
شروع قرمز بورس در 26 مهر

شروع قرمز بورس در 26 مهر

بورس اوراق بهادار معاملات دوشنبه 26 مهر 1400 را با افت 2 هزار و 220 واحدی آغاز کرد.

Irinn.ir/

مهم‌ترین سیگنال‌ها برای بورس امروز

رفت و برگشت شاخص، بورس را منفی کرد/ افت یکهزار واحدی نماگر بازار

بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟

بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟

با مشخص شدن اعضای هیات مدیره و ريیس جدید سازمان بورس، بازار سرمایه وارد دوره جدیدی از دوران سیاستگذاری خود خواهد شد.

YJC.news/

سهامداران بورس شکایت خود را به کجا ببرند؟

ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم ؛ ضرورت بازار سرمایه

ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم ؛ ضرورت بازار سرمایه

وزیر اقتصاد در جلسه معارفه ريیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن تاکید بر تولید محتوا در اتاق های فکر، خواستار ترویج فرهنگ سهام داری و ارتقاء آموزش مردم درباره بازار سرمایه شد.

Sena.ir/
پایان اولین روز سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM)

پایان اولین روز سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM)

اولین روز از سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) با حضور بیش از 90 اندیشمند و ارایه موضوعاتی همچون فینتک و بازار سرمایه اسلامی، رگ تک (RegTech)در بازار سرمایه، ابعاد و فرصت­ها،ابداعات د...

Sena.ir/
نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟

نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه با پیش بینی روند معاملات بورس، گفت: بررسی‌های تکنیکالی نشان‌دهنده آن است کهمحدوده های یک میلیون و 350 هزار واحد به عنوان حمایت جدی برای شاخص بورس تلقی می‌شود ...

Irna.ir/

شاخص بورس باز هم ریزشی شد / چرا شاخص امروز منفی شد؟

بورس از افزایش قیمت جهانی گاز، هم سود و هم زیان می برد

بورس از افزایش قیمت جهانی گاز، هم سود و هم زیان می برد

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: قیمت جهانی گاز در حالی افزایش پیدا کرده که بیشتر صنایع بورسی کشور از گاز استفاده می‌کنند.

YJC.news/
هیات مدیره جدید " سمازن " انتخاب شد شروع قرمز بورس در 26 مهر نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟ عرضه مس، فولاد و شمش طلا در تالار محصولات صنعتی و معدنی سامانه بومی پس از معاملات بورس داریم، اما مجوز استفاده نه مزایده فروش " تنوین " متقاضی نداشت شاخص همچنان قرمزپوش است «کلینکر» بورس کالایی شد روسیه سومین ماینر بزرگ بیت‌کوین در جهان " تماوند " از ثبت افزایش سرمایه گفت عوامل گزارش پیش‌بینی قیمت دلار معرفی شد! سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 26 مهرماه لزوم ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / افزایش سرمایه 4000 درصدی یک نماد مسکن‌های جدید دولتی به بازار امسال نمی‌رسد! نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟ شاخص کل افت 3600 واحدی دارد بازداشت کارمندان متخلف یک موسسه قرض‌الحسنه بورس 755 واحد افت کرد خبری برای سهامداران دو بانک شهر و سرمایه عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی روابط تجاری ایران با عربستان کلید خورد آمار جدید از خودروهای ناقص ایران خودرو و سایپا درخواست محاکمه روسای سابق بانک مرکزی قیمت مسکن در منطقه شش تهران پیر‌های بازار خود را به خرفتی زدند! صورت مالی 9 ماهه حسابرسی نشده " وآتیه " منتشر شد تصمیمات مجمع " فملی " به ثبت رسید " حپترو " تصمیمات مجمع عمومی را ثبت کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی تاک دانا در اول آبان ماه وام ساخت طرح جهش مسکن چقدر است؟ دعوت از سهامداران صندوق سرمایه گذاری توسعه تعاون صبا به مجمع دورهمی صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم در هفته آینده این هم از انتشار صورت مالی میاندوره ای " خراسان " صورت مالی 3 ماهه " غچین " منتشر شد " حگهر " صورت مالی حسابرسی شده منتشر کرد مجتمع صنایع و معادن احیاء سپاهان صورت مالی شرکت تابعه خود را منتشر کرد " ساروج " صورت مالی میاندوره ای منتشرکرد شفافیت قراردادهای بانکی عایدی بورس را بالا می‌برد نسخه جدید برای یارانه‌های مردم / یارانه‌ها چه تغییری می‌کنند؟ کاندیدای مدیرعاملی شستا با حقوق 92میلیونی! وعده دولت عملی نشد؛ صدای روزنامه اصولگرا درآمد مهم‌ترین سیگنال‌ها برای بورس امروز بدهی جهانی به رکورد 88 تریلیون دلار رسید پیش‌بینی قیمت طلا و سکه امروز 26 مهر / فشار صعود بیت کوین به بازار طلا پیشرفتی در سند ایران و چین روی داده است؟ لوازم خانگی تقلبی با نشان برند‌های مشهور! فعالان بازار ارز چشم انتطار مذاکرات / آخرین قیمت دلار پیش از امروز 26 مهر بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟