آشفته بازار مرغ ؛ مرغداران چرا شاکی هستند؟ | مدیرکل بازرسی جهاد کشاورزی: مرغ 110 هزار تومانی نداریم، تماس بگیرید حتما برخورد می کنیم

آشفته بازار مرغ ؛ مرغداران چرا شاکی هستند؟ | مدیرکل بازرسی جهاد کشاورزی: مرغ 110 هزار تومانی نداریم، تماس بگیرید حتما برخورد می کنیم

دبیر کانون انجمن صنفی تولیدکنندگان مرغ گوشتی ایران با انتقاد از طرح موضوع واردات مرغ از ترکیه گفت: با چنین برنامه‌هایی مشکلات تولیدکنندگان رفع نخواهد نشد و وضعیت بازار مرغ بدتر خواهد شد.

همشهری آنلاین- مرضیه ثمره‌حسینی: گزارش‌ها حاکی از آن است که علاوه بر افزایش قیمت مرغ، همچنان مرغ در بازار کم است. در پی این وضعیت، دیروز، محمدجواد عسکری، ريیس کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر اینکه باید مرغ بیشتری در کشور تولید شود، اعلام کرد که مجلس به وزارت جهاد کشاورزی یک هفته مهلت داده است تا وضعیت مرغ تعیین تکلیف شود.

همچنین، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد در صورتی که مرغداران برای عرضه کافی مرغ به بازار همکاری نکنند اقدام به واردات مرغ از کشور ترکیه می‌شود.

تهدید مرغداران کار را بدتر می‌کند

دبیر کانون انجمن صنفی تولیدکنندگان مرغ گوشتی ایران در واکنش به این صحبت‌ها به همشهری آنلاین گفت: با چنین برنامه‌هایی مشکلات تولیدکنندگان رفع نخواهد نشد.

پرویز فروغی با تاکید بر اینکه واردات مرغ در این شرایط جز اینکه وضعیت را بدتر کند، بهتر نخواهد نکرد، ادامه داد: به جای ساماندهی وضعیت تولید و تلاش درجهت افزایش تولید، باید به دنبال راه حل مشکلات بود. چنین صحبت‌هایی مایه دلسردی تولیدکنندگانی است که پای کار مانده‌اند و باعث می‌شود آنها هم از چرخه تولید خارج شوند.

دبیر کانون انجمن صنفی تولیدکنندگان مرغ گوشتی کشور در واکنش به این سوال که چرا قیمت مرغ همچنان بالاست؟ گفت: نباید گفت قیمت مرغ (مرغ زنده) بالاست چون واقعا در حال حاضر قیمت مرغ به قیمت واقعی‌اش نزدیک می‌شود.

فروغی در مورد اینکه قیمت واقعی مرغ چند است و چه عددی مدنظر تولیدکنندگان است، هم بیان کرد: در حالی قیمت هر کیلو مرغ زنده را 52 هزار تومان اعلام کرده‌اند که الان نزدیک به 57 هزار تومان برای مرغدار تمام می‌شود یعنی مرغدار هنوز هم حدود 5 هزار تومان ضرر می‌کند.

دبیر کانون انجمن صنفی تولیدکنندگان مرغ گوشتی کشور با بیان اینکه 57 هزار تومان حداقل قیمتی است که باید برای مرغ زنده در نظر گرفته شود، ادامه داد: قیمت جوجه یک‌روزه هم 25 هزار و 26 هزار تومان است و برخی تولیدکنندگان تا 30 هزار تومان هم خریده‌اند یعنی تولیدکننده برای خرید 40 هزار عدد جوجه باید تا یک‌میلیارد و 200 میلیون تومان پول بدهد بعد چگونه توقع دارند که مرغ خود را 52 هزار تومان بفروشد؟!

بازار نهاده‌ها و جوجه یک‌روزه رها شده است

فروغی با بیان اینکه مشکلات امروز بازار مرغ ثمره عدم حمایت از تولیدکنندگان در ماه‌های گذشته است، افزود: باید نهاده‌ها و جوجه یک‌روزه را به قیمت مصوب به تولیدکننده بدهند و بعد از او قیمت مناسب بخواهند نه اینکه جوجه یک‌روزه و نهاده‌ها رها شده و بعد از تولیدکننده انتظار داشته باشند که محصول خود را که با هزار هزینه تولید کرده است به قیمت دستوری عرضه کند.

دبیر کانون انجمن صنفی تولیدکنندگان مرغ گوشتی کشور با تاکید بر اینکه اگر بخش تولید ساماندهی شود شاهد بحران و هرج و مرج در بازار مرغ نخواهیم بود، گفت: باید از ابتدا قیمت‌های مولفه‌های تولید را بر اساس قیمت تمام‌شده مرغ در اختیار تولیدکننده قرار دهند بعد آن‌موقع از تولیدکننده انتظار داشته باشند که محصول خود را به قیمتی که اعلام می‌کنند بفروشد. اگر این کار را کردند و تولیدکننده همکاری نکرد بعد آن‌موقع برخورد کنند نه اینکه تمام مولفه‌های تولید رها باشد و فقط زورشان به تولیدکننده مرغ برسد چون مرغدار واقعا نمی‌تواند به این قیمت محصول خود را بفروشد.

فروغی در ادامه بیان کرد: الان هم اگر می‌بینید گوشت مرغ در بازار به قیمت 100 هزار تومان عرضه می‌شود این گرانی به هیچ وجه از سمت مرغداران نیست و دلالان در حال سوء‌استفاده از این شرایط هستند و به هر قیمتی که دلشان بخواهد می‌فروشند که در این زمینه باید بخش‌های نظارتی ورود کنند.

با گرانفروشان به شدت برخورد می‌کنیم

در مورد علت گرانی مرغ در خرده‌فروشی‌ها و قصابی‌های سطح شهر با مدیرکل بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی جهاد کشاورزی صحبت کردیم. مسعود امراللهی در ابتدا کمبود در بازار مرغ را رد کرد و به همشهری آنلاین گفت: الان وضعیت بازار به لحاظ عرضه خوب است و دو سه روز است که ورودی به تهران بالا رفته و مشکلی در بخش تامین و عرضه مرغ نداریم.

امراللهی در مورد قیمت مرغ هم بیان کرد: قیمت‌ها رو به کاهش است و به قیمت مصوب که 73 هزار تومان است نزدیک است و سعی ما بر این است که در چند روز آینده هم با تشدید نظارت‌هایی که در حال انجام است قیمت مرغ به قیمت واقعی برگردد.

این صحبت‌ها در حالی است که در حال حاضر هر کیلو مرغ تازه در سطح شهر تا 110 هزار تومان هم به فروش می‌رود. امراللهی در این باره گفت: ما مرغ 110 هزار تومانی ندیدیم و اگر مردم مرغ‌فروشی و قصابی‌ای را دیدند که مرغ را به قیمت بالای نرخ مصوب 73 هزار تومان عرضه می‌کند حتما با 124 تماس بگیرند و موضوع را گزارش کنند چون این امر تخلف و گرانفروشی محرز است و ما صددرصد با آن برخورد خواهیم کرد.

مدیرکل بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی جهاد کشاورزی با بیان اینکه ما برخورد با گرانفروشی را فقط منوط به توزیع‌کنندگان و بازار نکرده‌ایم، گفت: اولویت ما برخورد با حلقه‌های اولیه‌ تامین مرغ است، بر این اساس بازرسین ما در حال رصد کل زنجیره تولید مرغ هستند و اگر در واحدهای تولید جوجه یک‌روزه، یا در بخش پرورش مرغ زنده و همچنین کشتارگاه‌ها گرانفروشی‌ای رخ دهد به شدت با متخلفین برخورد می‌کنند.

متقاضیان خرید خودرو بر سر دو راهی هفت نکته درباره وام ودیعه مسکن 200 میلیونی اخبار مهم کدال جمعه 12 خرداد 1402 | کدام شرکت های شاخص ساز عملکرد سالانه منتشر کردند؟ میزان سود 100 میلیون سپرده بانکی چقدر است؟ ماجرای لغو پذیرش ایران خودرو و سایپا از بورس چیست؟ ریسک خرید کدام قطعه سکه بالاست؟ آمار تکان‌دهنده از تغییرات شدید در مصرف گوشت طرح کالابرگ الکترونیک در راستای مهار تورم است/ رشد 20 درصدی یارانه مددجویان در مرحله نخست هوش مصنوعی در این کشور 4هزار نفر را بیکار کرد! انعقاد پیمان‌های پولی باعث تقویت اقتصاد کشور می‌شود استان فارس در رتبه دوم خطر فرونشست زمین/ شاید شاهد حوادث بحران‌زا ناشی از فرونشست زمین در کشور باشیم تامین برق مراکز حساس از ژنراتور پشتیبان در صورت بروز حادثه/ شبکه برق اهواز پایدار است ظرفیت صادراتی 50 درصدی سنگ‌های تزيینی کشور سقوط 200 میلیونی قیمت این مدل خودرو زمان جایگزینی چک‌های قدیمی با چک‌های جدید اعلام اولویت بندی متقاضیان 24 خرداد؛ قیمت برخی خودروها همچنان نامشخص است اختصاص 320 میلیون متر مکعب گاز در روز به نیروگاه‌ها رفع محدودیت ترافیکی شمال به جنوب محور چالوس برنامه پاکستان برای انجام مبادلات تهاتری با ایران زمان جایگزینی چک‌های قدیمی با چک‌های جدید اعلام شد ضرر باورنکردنی خریداران پژو 207 / سقوط 200 میلیونی قیمت این مدل! واگذاری زمین 250 متری رایگان به خانوارهای روستایی پیش‌ بینی بورس فردا 13 خرداد 1402 | فردا کدام گروه ها پر تقاضا خواهند بود؟ اطلاعیه وزارت کار درباره مبلغ جدید یارانه اعتباری تاکید دبیرکل اوپک بر اهمیت افزایش ظرفیت پالایش نفت در سراسر جهان فعلا خبری از لغو پذیرش ایران خودرو و سایپا در بورس نیست ناترازی های شدید صندوق های بازنشستگی / جزییات تغییر سن بازنشستگی در برنامه هفتم هشدار به کشاورزان و دامداران برای رعد و برق و بارش باران ژیان محبوب ایرانیان 250 میلیون تومان! سکه و طلا ارزان شد مجامع هفته آتی/ دتماد و دتوزیع و دسبحا به مجمع می‌روند هفته خوب کریپتو/ بازارهای داخلی همگی منفی تورم امسال به کانال 30 درصد می‌رسد جزيیات توافق گمرکی ایران و اقلیم کردستان عراق قیمت برخی خودروها همچنان نامشخص است تولید نفت ایران به 2 میلیون و 750 هزار بشکه در روز رسید سکه و طلا ارزان شد فرزین: تورم امسال به کانال 30 درصد می رسد حقوق یک سال کار کارگران، پول 2 متر آپارتمان! آرزوی همتی برای گرفتن وام از صندوق جهانی پول! ناتوانی متقاضیان در پرداخت سود وام مسکن جمعه بازار بورس - شماره 4 - 12 خرداد 1402 دولت چقدر بدهی دارد؟ جزيیات واگذاری زمین دولتی به خانوارهای دارای 3 فرزند پایه‌گذاری برنامه‌ هفتم بر اساس آمایش سرزمین بازار نفت چشم‌ به‌ راه نشست اوپک پلاس چشم انداز احیای طریق الحج از رونق گردشگری دینی تا تجارت 10 خبر مهم برای بورس فردا شنبه 13 خرداد کدامند؟ مصوبه شورای رقابت برای خودروهای مونتاژی اجرایی... دارندگان این خودروها به خاک سیاه نشستند