تمدید اقدامات تلافی‌جویانه روسیه علیه حامیان سقف قیمت نفت

تمدید اقدامات تلافی‌جویانه روسیه علیه حامیان سقف قیمت نفت

ريیس جمهور روسیه تدابیر تلافی‌جویانه علیه مکانیزم سقف قیمت گروه هفت برای فروش نفت روسیه را تا پایان ژوين سال 2024 تمدید کرد.

به گزارش ایسنا، دولت روسیه در اواخر ژانویه، رعایت سقف قیمت تعیین شده توسط گروه هفت برای نفت روسیه را برای صادرکنندگان نفت و نهادهای گمرکی این کشور، ممنوع کرد.

این فرمان برای کمک به اجرای فرمان پوتین در  هفتم دسامبر سال 2022 صادر شد که بر اساس آن، عرضه نفت و فرآورده‌های نفتی از اول فوریه به مدت پنج ماه برای کشورهای تابع مکانیزم سقف قیمت، ممنوع می‌شود. این فرمان سپس تا پایان سال 2023 تمدید شد.

سقف قیمت که حتی در دوران جنگ سرد میان غرب و اتحادیه جماهیر شوروی مشاهده نشده بود، تضعیف اقدامات نظامی روسیه در اوکراین بدون شوکه کردن بازارهای جهانی انرژی را هدف گرفته است.

کشورهای گروه هفت، استرالیا و 27 کشور عضو اتحادیه اروپا، سقف قیمت 60 در هر بشکه را برای نفت روسیه که از طریق دریا حمل می‌شود، تعیین کرده‌اند. این مکانیزم اجازه می‌دهد نفت روسیه به شرط فروش تحت سقف تعیین شده، با استفاده از  نفتکش‌ها و خدمات شرکت‌های بیمه و موسسات اعتباری گروه هفت و اتحادیه اروپا، به کشورهای خارج از این گروه صادر شود.

مقامات روسیه مکررا اعلام کرده اند که تقریبا کل نفت روسیه بالاتر از این سقف قیمت فروخته شده است.

در این بین، آمریکا به منظور اعمال تحریم‌ها، به دنبال وادار کردن شرکت‌های کشتیرانی به افشای اطلاعات بیشتری درباره معاملات نفت روسیه است.

یکی از مقامات گروه هفت گفت: میزان قابل توجهی از نفت روسیه در واقع خارج از گروه هفت در جریان است. در طول تابستان گذشته و پاییز، روسیه از طریق دو کانال متمایز، نفت خود را بالاتر از سقف قیمت گروه هفت فروخت. یکی از این کانال‌ها، تجارت با استفاده از خدمات شرکت‌های مستقر در اعضای گروه هفت بدون رعایت سقف قیمت و دیگری استفاده از ناوگان جایگزین خود بود.

آمریکا برای نخستین بار در اکتبر، اعمال تحریم‌ها علیه مالکان نفتکش را به تلافی عدم رعایت مقررات مکانیزم سقف قیمت، آغاز کرد.

بر اساس گزارش رویترز، روسیه دومین صادرکننده بزرگ نفت در جهان پس از عربستان سعودی است و مختل شدن فروش نفت این کشور، پیامدهای گسترده‌ای برای عرضه انرژی جهانی خواهد داشت. این کشور حدود هفت میلیون بشکه در روز نفت و فرآورده های نفتی را صادر می‌کند.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد