آیا قوانین بازارگردانی به بورس کمک می‌کند؟/ حراج نمادهای بازار سرمایه با درخواست بازارگردان

آیا قوانین بازارگردانی به بورس کمک می‌کند؟/ حراج نمادهای بازار سرمایه با درخواست بازارگردان

تغییر در دستورالعمل بازارگردانی می تواند به رشد و تعادل بیشتر بورس کمک قابل توجهی کند، اما همین تغییرات هم در صورتی که به درستی اجرا نشود، نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سازمان بورس در پايیز سال 99 و با عمیق تر شدن رکود و ریزش بازار سرمایه، طی اطلاعیه‌ای، معرفی بازارگردان برای همه نمادهای حاضر در بورس و فرابورس را اجباری دانست و از این طریق به دنبال افزایش معاملات و شکسته شدن رکود موجود در بورس بود.

اما با نامتقارن شدن دامنه نوسان، عملا این بازارگردان‌ها نیز نتوانستند از رکود پیش آمده جلوگیری کنند و این مساله سبب شد تا حدود 3 ماه همه نمادهای بورسی در رکود عمیق و قفل در صف‌های فروش قرار بگیرند.

یکی از اصلی‌ترین وظایف بازارگردانان فارغ از مساله کسب سود از بازار سرمایه، جلوگیری از افتادن سهم‌ها در صف‌های خرید و فروش است. در صورتی که نمادی دچار چنین وضعیتی شود، می‌توان گفت، بازارگردان باید با فروش سهم در صف خرید و خرید سهم در فروش مانع از بالا رفتن و یا پایین آمدن تصنعی قیمت سهام شود.

آیین نامه بازارگردانی چه تغییراتی کرده است؟

اما آیین نامه بازارگردانی که در پايیز سال گذشته اجرایی شد، ایراداتی داشت که توان بازارگردانان برای انجام وظایف خود را محدود کرده و آنها را از ایجاد روندهای تعادلی ناکام گذاشته بود.

به گفته سرپرست اداره نظارت بر بورس‌‌های سازمان بورس، دستورالعمل بازارگردانی پیشین لغو شده و دستورالعمل جدید با توجه به پویایی بازار، تغییرات عمده در ساختار بازار و گسترش فعالیت بازارگردانی به تصویب رسیده است.

تعیین طبقه نقدشوندگی برای همه نمادهای بورسی

اولین تغییر این دستورالعمل به واگذاری اختیار به شرکت بورس و فرابورس جهت اعطای مجوز بازارگردانی در خصوص یک سهم بر می‌شود. در دستورالعمل قبلی این مجوز تنها در دست سازمان بورس بود که مشکلاتی را برای بازارگردانان ایجاد کرده بود. به عبارت دیگر، مجوز بازارگردانی صادره توسط بورس یا فرابورس، محدود و منحصر به اوراق بهادار مندرج در مجوز بوده و انجام بازارگرتدانی هر نماد دیگر، منوط به تجدید فرایند دریافت مجوز است. اخذ مجوز فعالیت بازارگردانی همچنان در اختیار سازمان بورس است.

تغییر دوم به مساله تعیین طبقات نقدشوندگی بازارگردانان بر می‌گردد. وظیفه تعیین طبقات نقدشوندگی به بورس تهران و فرابورس واگذار شده است. سهم ها و اوراق بهادار براساس معیارهای موجود نقدشوندگی که توسط سازمان بورس تعیین شده است، در طبقات مختلفی قرار می گیرند. این طبقات باید به عموم اطلاع رسانی شود. بورس هم در مقاطع 6 ماهه اقدام به جایابی اوراق بهادار در طبقات نقدشوندگی خواهد کرد.

تغییر در حجم سفارشات خرید و فروش

دستورالعمل قبلی بازارگردانی، الزام برابر بودن حجم خرید و فروش برای بازارگردانان وجود داشت که در دستورالعمل جدید این الزام برداشته شده و بازارگردان می­ تواند سفارش‌های خرید و فروش را با رعایت حداقل سفارش انباشته، به ‌گونه‌ای وارد ‌کند که حجم سفارش هر سمت خرید یا فروش کمتر از 50 درصد حجم سفارش وارد شده در سمت دیگر نباشد.

تغییر چهارم به مساله تعیین رتبه برای بازارگردانان باز می گردد. طبق این بند از دستورالعمل جدید، عملکرد بازارگردان توسط بورس و فرابورس به‌ طور پیوسته ارزیابی می ‌شوند و از این پس، سقف دریافت کارمزد موضوع قرارداد بازارگردان ‌ها به رتبه‌ بندی آنها مرتبط خواهد شد.

نظارت بر بازارگردانی جدی تر می شود

در دستورالعمل جدید، به منظور بهبود کیفیت عملکرد بازارگردان ‌ها، بورس‌ ها باید نظارت لحظه ای بر حسن انجام وظایف بازارگردانی داشته باشند و موارد تخطی را روزانه به بازارگردان اعلام کنند. بورس ها باید به صورت هفتگی نیز اقدام به ارسال عملکرد بازارگردان ‌ها به بازارگردان، تامین کننده منابع و انتشار آن در پایگاه اطلاع رسانی کنند.

تعدیل تعهدات بازارگردان‌ ها در مورد حداقل معاملات روزانه با افزایش سرمایه در یک نماد، تغییر بعدی دستورالعمل بوده و بر این اساس، بورس ملزم خواهد بود متغیر حداقل معاملات روزانه که در زمان اعطای مجوز اولیه تعیین کرده را متناسب با افزایش سرمایه، تعدیل و ضمن ابلاغ به بازارگردان در پایگاه اطلاع ‌رسانی منتشر کند.

فعالیت بازارگردان‌ها متعطف می شود؟

در این دستورالعمل در راستای انعطاف عمل بازارگردان ها در تامین منابع این امکان فراهم شده که بازارگردان، دارایی و منابع مالی مورد نیاز برای فعالیت بازارگردانی را از طریق اشخاص حقیقی و حقوقی (تامین ‌کننده دارایی) مطابق قرارداد منعقد شده میان طرفین تامین کنند.

معافیت کارمزد نقل و انتقال اوراق بهادار موضوع بازارگردانی در ابتدا و انتهای قرارداد در راستای کمک به بازارگردان ها و تامین کنندگان در دستورالعمل لحاظ شده و دارایی‌هایی که به کد بازارگردان از طریق تامین‌ کنندگان منابع یا برعکس، منتقل می ‌شود از معافیت کارمزدی برخوردار خواهد بود.

تقاضای درخواست حراج سهم از سوی بازارگردان

تامین منابع در دسترس بازارگردانان هم در حالی یکی از مشکلات بازارگردانان بوده که این امکان فراهم شد، در صورت موافقت بورس و فرابورس، حداکثر تا 10 روزکاری به بازارگردان‌ها فرصت داده شود تا تعهدات را حداکثر 50 درصد کاهش دهند و بتوانند طی فرصت اعطا شده، شرایط غیرعادی را برطرف کنند. در غیر این صورت عملیات بازارگردانی با موافقت بورس خاتمه خواهد یافت. اگر بازارگردان دیگری برای آن نماد وجود نداشته باشد، ناشر موظف است بازارگردان جایگزین را طی ده روز معرفی کند.

تقاضای برگزاری حراج از سوی بازارگردان، دیگر تغییر در دستورالعمل بوده و بازارگردان می‌‌تواند تقاضای برگزاری حراج در دامنه نوسان 4 برابر دامنه نوسان نسبت به حالت عادی را داشته باشد. این موضوع در زمانی است که طی 5 روز متوالی نماد با صف خرید یا فروش مواجه شود که بورس در این راستا ضوابطی را به تایید هیات مدیره خواهد رساند.

همه این تغییرات می تواند در صورتی برای بورس مفید باشد که دخالت های بیرونی در بازار سرمایه به حداقل ممکن برسد و بورس به اهالی آن سپرده شود. در این صورت هم سهامداران خرد و هم شرکت های بورس و هم شرکت‌های حقوقی فعال در بازار سرمایه می‌توانند از آن منتفع شوند.

انتهای پیام/ب

کشاورزان به واسطه بورس کالا وام دریافت خواهند کرد

کشاورزان به واسطه بورس کالا وام دریافت خواهند کرد

مدیر توسعه بازارهای فیزیکی بورس کالا گفت: گواهی سپرده کالا این امکان را به کشاورز می‌دهد که محصول خود را در زمان مناسب و با قیمت‌ بهتری بفروشد.

YJC.news/
عرضه میعانات گازی در بورس انرژی تغییر کرد؟

عرضه میعانات گازی در بورس انرژی تغییر کرد؟

خبرهایی در مورد توقف عرضه میعانات گازی در بورس منتشر شده است و این در حالی است که سعید داستان، کارشناس بورس انرژی در همین باره می‌گوید: تمام عملکرد بورس بستگی به سیاست‌های از پیش تعیین‌شده دارد.

TejaratNews.com/
آخرین خبر ازعرضه خودرو در بورس

آخرین خبر ازعرضه خودرو در بورس

نایب‌ريیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: عرضه خودرو در بورس طرح بعدی است که فعلا در کمیسیون است. اگر طرح واردات خودرو به خوبی پیش برود بخشی از مشکلاتی که قرار بود با عرضه خودرو در بورس ح...

TejaratNews.com/
تالار حراج باز بورس کالای ایران میزبان عرضه 50 هزار تن سنگ آهن دانه بندی

تالار حراج باز بورس کالای ایران میزبان عرضه 50 هزار تن سنگ آهن دان...

تالار حراج باز بورس کالای ایران امروز میزبان عرضه 50 هزار تن سنگ آهن دانه بندی مجتمع سنگ آهن فلات مرکزی ایران است.

YJC.news/
سیگنال‌های موثر بر روند بازار سرمایه / چرا بورس رشد نمی‌کند؟

سیگنال‌های موثر بر روند بازار سرمایه / چرا بورس رشد نمی‌کند؟

امروز بازار سرمایه در دومین روز معاملاتی هفته جاری با روندی مثبت همراه شد و در پایان بازار شاخص کل در محدوده یک میلیون و 424 هزار واحد قرار گرفت. روند بازار روزهای آینده به چه صورت است؟

TejaratNews.com/

رشد 2601 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به 35 هزار میلیارد تومان رسید

تداوم روند صعودی شاخص بورس

رشد 2 هزار واحدی شاخص بورس

هر کیسه سیمان تیپ دو حدود 25 هزار تومان معامله شد؛ آرامش بازار سیمان در آغوش بورس کالا

هر کیسه سیمان تیپ دو حدود 25 هزار تومان معامله شد؛ آرامش بازار سیم...

بورس کالای ایران دیروز میزبان عرضه یک میلیون و 133 هزار و 994 تن سیمان تیپ یک و دو از سوی 60 شرکت سیمانی بود.

YJC.news/
افت کمتر صندوق‌های سرمایه گذاری نسبت به شاخص بورس

افت کمتر صندوق‌های سرمایه گذاری نسبت به شاخص بورس

کارشناس بازار سرمایه گفت: سازمان بورس تلاش می کند که ریسک عرضه اولیه را کاهش دهد.

YJC.news/

پول هایی که در بورس "پارک" می شوند!

افزایش 63 درصدی معاملات بورس خراسان جنوبی در شهریور

افزایش 63 درصدی معاملات بورس خراسان جنوبی در شهریور

خراسان جنوبی بیرجند - ایرنا - مدیر بورس منطقه خراسان جنوبی گفت: شهریور امسال 25 میلیون و 15 هزار و 784 سهم به ارزش 192 میلیارد ریال در تالار بورس استان داد و ستد شد که در مقایسه با ماه قبل 63 درصد افز...

Irna.ir/
بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(4مهر) / قهر حقیقی‌ها با فلزات اساسی ادامه دارد

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(4مهر) / قهر حقیقی‌ها با فل...

افراد حقیقی امروز 470میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه فلزات اساسی و همچنین سهام مجتمع جهان فولاد...

EghtesadOnline.com/
نمای پایانی بورس(چهار مهر1400) / شاخص کل با رشد حدود سه هزار واحدی معاملات را به پایان برد

نمای پایانی بورس(چهار مهر1400) / شاخص کل با رشد حدود سه هزار واحدی...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز 0.2درصد رشد داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.5درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/
سرنوشت بورس در نیمه دوم 140

سرنوشت بورس در نیمه دوم 140

بازار سهام در نیمه نخست سال 1400 رشد چندانی نداشت و 6 ماه نخست را با رشد 6درصدی به پایان رساند.

EghtesadOnline.com/
پرداخت قبض برق قسطی شد تعطیلی 20درصد سوپرمارکت‌های تهران سرنوشت تجارت ایران با اعراب چه می‌شود؟ واردات آب مشکل خشکی ایران را حل می‌کند؟ تجارت خارجی ایران 47 درصد رشد کرد / ترخیص کالاهای ضروری سرعت گرفت جاروشارژی هم قیمت یخچال شد! / قیمت جاروشارژی 18 میلیون تومان سودجویی کارگزاری‌ها در عرضه‌های اولیه پایان یافت! از سجامی‌ شده‌ها چه خبر؟ / ثبت‌کنندگان سجام چند نفر شدند؟ عملکرد مالی شهریور چند شرکت بورسی منتشر شد / سهامداران خاور، کپارس و سغرب بخوانند انس جهانی طلا جهش کرد قیمت گوشی موبایل در بازار امروز 5 مهر / رفع مشکل تولید گلکسی S21 FE خودروی برقی جدید ناوگان پلیس آمریکا فروش مرحله سوم فیدلیتی آغاز شد رشد تولید لوازم خانگی در پنج ماهه نخست امسال کشاورزان به واسطه بورس کالا وام دریافت خواهند کرد امکان پرداخت قسطی قبض برق تخم بلدرچین گران‌تر از تخم‌مرغ! / هر کیلو تخم بلدرچین 65 هزار تومان آغاز پیش‌فروش هایما بدون قرعه‌کشی / ایران‌خودرو «تارا» را حراج می‌کند نابسامی در بازار جوجه ادامه دارد! / «باید قیمت جوجه و مرغ اصلاح شود» آغاز ثبت‌نام مسکن متری 3 میلیون / مسکن اولی‌ها منتظر باشند! حجم تجارت خارجی کشور به 45 میلیارد دلار رسید نفت 100 دلاری واقعی است؟ / دولت ريیسی نفت 100 دلاری می‌فروشد؟ حل مشکل جاماندگان سهام عدالت به کجا رسید؟ چه زمانی سهام عرضه اولیه را بفروشیم؟ دستور عجیب ريیسی به بانک مرکزی آغاز به کار بی‌حاشیه رمزارزها/ مشکلی برای تامین سوخت نیروگاه‌ها نیست قیمت خانه در ترکیه یک سوم تهران ماجرای «یارانه برنج» چیست؟ / کجا برنج دولتی ارزان می‌دهند؟ قبل از خرید طلا بخوانید / طلا این هفته چقدر می‌ریزد؟ 14 فرودگاه کشور آماده استقبال از زايران حسینی ادعای بانک‌ها در خصوص اتمام اعتبار وام ودیعه مسکن مورد تایید نیست دستور عجیب ريیسی به بانک مرکزی / دلار می‌ریزد؟ آمار فروش نفت ایران محرمانه است قیمت خانه در ترکیه یک سوم تهران / ایرانیان دومین خریدار خانه در ترکیه! پنج شهر ایران که بیشترین کارتخوان را دارند رکورد شکنی ترخیص کالا‌های ضروری در شهریور 1400 نگاه فعالان بازار سکه به نرخ ارز / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 6 مهر شایعه عجیب در بازار ارز! تولید فولاد و محصولات فولادی از مرز 20.7 میلیون تن گذشت پیش بینی قیمت دلار برای 6مهر / بزرگنمایی اخبار منفی با هدف نوسان گیری تامین مالی 4 ناشر از طریق افزایش سرمایه حرکت سهم ها منوط به مهر تایید کدال سیگنال‌های منفی تقویت شد / دلار محدوده مقاومت را می‌شکند؟ تولید تلویزیون کاهش یافت بازار مسکن این جهش سنگین را تجربه کرد سورپرایز در بازار خودرو / قیمت‌ها برگشت/ قیمت جدید پراید چقدر شد؟ آخرین قیمت خودرو؛ راناپلاس 270میلیون تومان شد امروز 171 میلیون دلار در سامانه نیما معامله شد زمان ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن / قیمت هر واحد چقدر تمام می‌شود؟ ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن

در حال بارگیری...