معرفی ابزارهای مالی مربوط به طلا در بازار سرمایه

معرفی ابزارهای مالی مربوط به طلا در بازار سرمایه

همواره طلا به عنوان یک دارایی سرمایه‌ای به علت نقدشوندگی بالا اهمیت زیادی دارد. نوسانات قیمتی این کالا واقعیت اقتصادی...

اقتصادآنلاین - محمد قبادیان - کارشناس بازار سرمایه؛ همواره طلا به عنوان یک دارایی سرمایه‌ای به علت نقدشوندگی بالا اهمیت زیادی دارد. نوسانات قیمتی این کالا واقعیت اقتصادی هر کشوری را نمایان می‌سازد. این کالا بازار اقتصادی بزرگی رادر سطح جهانی و داخلی برای معامله گران و سرمایه گذاران فراهم نموده است و رقیبی برای بازار سرمایه محسوب می‌شود. با توجه به اطلاعیه بورس کالا مورخ 1401/12/20 مبنی بر راه اندازی قرارداد آتی شمش طلای خام تحویل اردیبهشت ماه 1402 در این گزارش به معرفی ابزارهای مالی مبتنی بر طلا در بازار سرمایه پرداخته شده است.

  • صندوق‌های مبتنی بر طلا

صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری طلا ، یکی از انواع صندوق سرمایه‌گذاری مشترک و قابل معامله (ETF) در بورس کالا هستند.. صندوق‌های طلا حداقل 70 درصد از دارایی خود را در گواهی سکه طلا و مابقی را در اوراق با در آمد ثابت سرمایه‌ گذاری می‌‌کنند. در حال حاضر 10 صندوق در بازار سرمایه درج گردیده‌اند. نماد صندوق‌های قابل معامله در بازار سرمایه، شامل طلا، عیار، زر، کهربا، گوهر، مثقال، ناب، گنج، نفیس و زرفام هستند. در بین این صندوق‌ها، طلا و عیار بیشترین ارزش معاملاتی را دارند.

  • گواهی سپرده سکه طلا

گواهی سپرده سکه طلا از سال 1394 در بازار بورس مورد معامله قرار گرفته است. در سامانه معاملات هر سکه معادل 100 واحد معاملاتی محسوب می‌شود. خریداران سکه می‌توانند پس از خرید گواهی سپرده سکه مورد نظر آن را از بانک تحویل بگیرند یا اینکه این اوراق را همچون سهام در بازار ثانویه مربوط به آن خرید و فروش کنند و از تفاوت قیمتی آن سود کسب کنند. در حال حاضر 6 نماد معاملاتی در این حوزه درج گردیده اند. تمام سکه طرح جدید0312رفاه، ربع سکه 0312رفاه(ن)، تمام سکه طرح جدید0211ملت، تمام سکه طرح جدید0112سامان، تمام سکه طرح جدید 0310صادرات، تمام سکه طرح جدید0411آینده از جمله گواهی‌های سپرده سکه طلای قابل معامله هستند. اخیرا عرضه ربع سکه رفاه در بورس کالا هستیم که نماد آن "ربع سکه 0312رفاه(ن)" است. تفاوتی که گواهی سپرده سکه تمام با گواهی سپرده ربع سکه دارد این است که نماد گواهی سپرده ربع سکه قابلیت معامله مجدد در بازار ثانویه را ندارد و در تاریخ سررسید خریداران آن را تحویل می‌گیرند؛ اما گواهی سپرده تمام سکه طلا اینچنین نیست.

  • گواهی سپرده شمش طلا

شمش طلا ، همان طلای خامی است که حداقل عیار آن 995 و حداکثر آن 999.99 است. نکته مهم در خصوص شمش، عیار آن است که هرچه بیشتر شود، ارزش آن افزایش می‌یابد. گواهی سپرده شمش طلا نیز مشابه با سایر گواهی‌های سپرده کالایی سکه است که اخیرا خبر عرضه آن در بورس کالا منتشر شد؛ اما هنوز معاملات آن آغاز نشده است.

علاوه بر این خرید و فروش شمش در بورس کالا هم وجود دارد که که از اول سال تاکنون بیش از 1.2 تن عرضه شده و 2 تن هم تقاضا بوده است.کل ارزش معاملات نیز برابر با 2.4 همت می باشد. عرضه کننده نیز شرکت‌های: آتروپارس، توسعه منابع انرژی توان، زر معدن اختران، طلای موته، معادن و صنایع معدنی کارند صدر جهان، معدن زرشوران می‌باشند.

  • قرارداد آتی

قرارداد آتی قراردادی است که بر اساس آن فروشنده متعهد می‌شود در سررسید معین، مقدار معینی از کالای مشخص را به قیمت مشخص بفروشد. در مقابل، طرف دیگر قرارداد متعهد می شود همان کالا با همان مشخصات را در سررسید معین بخرد. برای این که هر دو طرف به تعهدات خود عمل کنند باید مبلغی را به عنوان وجه تضمین اولیه نزد اتاق پایاپای بگذارند که متناسب با تغییرات قیمت آتی باید این وجه تضمین اولیه را تعدیل کنند و اتاق پایاپای از طرف آنان وکالت دارد متناسب با تغییرات، بخشی از وجه تضمین هر یک از طرفین را در اختیار دیگری قرار دهد. او حق استفاده از آن را خواهد داشت تا در سررسید با هم تسویه کنند. دارایی پایه این قراردادها، واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای لوتوس (طلا) اعلام شده و با نماد معاملاتی ETC نماد اختصاری مورد معامله قرار می‌گیرد. همچنین اندازه هر قرارداد نیز 1000 واحد سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری طلا در نظر گرفته شده است. به این معنی که در صورتی که هر شخص بخواهد یک موقعیت بر روی این دارایی اتخاذ کند 1000 یونیت از صندوق به او تعلق می‌گیرد. حد نوسان قیمت روزانه این قراردادها حداکثر مثبت و منفی 5 درصد با توجه به قیمت تسویه روزانه روز قبل و حداکثر حجم هر سفارش 25 قرارداد خواهد بود. کته‌ای است در قرارداد آتی توجه باید کرد تسویه روزانه این قراردادها می باشد که سود وزیان معامله، هر روز در حساب وکالتی اعمال می شود و حتی قابلیت استفاده نیز دارد.

علاوه بر صندوق طلا، قرار است شمش طلای خام نیز به عنوان دارایی پایه مطرح گردد که اطلاعیه آن در تاریخ 1401/12/20 در سامانه بورس کالا عرضه گردید.

  • اختیار معامله

قرارداد اختیار خرید و فروش سکه بهار آزادی طرح امام خمینی(ره) و قرارداد اختیار خرید و فروش در آتی صندوق طلا ابزارهایی است که در این حوزه قابل معامله هستند. قرارداد اختیار در آتی صندوق طلا به تازگی در بازار قابل معامله شده است و چشم انداز جذابی را در بازار مشتقه ایجاد نموده است.

  • سلف

در این قرارداد ، کل مبلغ در زمان انجام معامله توسط خریدار پرداخت می‌گردد و فروشنده متعهد می‌شود در تاریخ مشخص و زمان معین کالا را به خریدار تحویل دهد. بانک مرکزی برای اولین بار اقدام به پیش فروش سکه به شکل سلف استاندارد با سررسید شش ماهه درتاریخ 17 آبان 1401 نمود. دارایی پایه برابر با سکه طلا تمام بهار آزادی با طرح امام (ره)، که حجم عرضه اولیه برابر 10 میلیون سلف موازی استاندارد بود و هر قرارداد هم برابر با یک صدم قطعه سکه طلا تمام بهار آزادی می باشد. معاملات ثانویه این اوراق از تاریخ 18 آبان1401 تا 17 اردیبهشت 1402 ادامه خواهد داشت.

توسعه ابزارهای مالی نوین مبتنی بر طلا در بازار سرمایه، می‌تواند سرمایه گذاران بیشتری را از بازارهای فیزیکی به این بازارها جذب کند و چشم انداز مطلوبی را برای بازار مشتقه در بازار سرمایه ایجاد نماید.

یکی از خلاءهای مهم کشور، مسيله سرمایه‌گذاری است اعمال مجدد مالیات ارزش افزوده بر کالاهای اساسی عکس | فرمان فوق العاده این بنز ! عکس | هیولاهای دنیای ماشین با این دستگاه ها ساخته شدند! اعلام آمادگی دیوان محاسبات برای گره گشایی و رفع اشکالات در پرداخت حقوق معلمان پشت پرده کمبود بلیت هواپیما چیست؟ روسیه جای عربستان را به عنوان بزرگترین صادر کننده نفت به چین گرفت اعمال مجدد مالیات ارزش افزوده 9 درصدی کالاهای اساسی در سال 1402 + سند سال 1401 را بدون استفاده از تنخواه بانک مرکزی به پایان بردیم 3 میلیارد دلار صادرات فراورده‌های نفتی با کمک بورس انرژی خبر تازه درباره ثبت‌نام خودروهای داخلی یک چهارم پروژه مسکن ملی به پیشرفت 70 درصد رسید عرضه آجیل‌های تقلبی در میادین تره‌بار/ خشکسالی دلیل جدید گرانی ها حتی پسته! وزیر کار: نرخ بیکاری در سال جاری به 8.2 درصد کاهش یافت تولید یک میلیون و 348 هزار خودرو در سال 1401/ ایران رکورددار رشد تولید خودرو در جهان شد خاندوزی: سال 1401 را بدون استفاده از تنخواه بانک مرکزی به پایان بردیم سامانه ثبت‌نام خودروها 24 امشب بسته می‌شود/ بازگشایی مجدد 7 و 8 فروردین رای شورای رقابت به لغو عضویت شرکت‌های کروز در هیات مدیره ایران خودرو درج قیمت روی بلیت هواپیما الزامی شد/ برخورد با شرکت های متخلف پیش‌بینی فرزین درباره وضعیت بازار ارز در 1402 پیش بینی فرزین درباره وضعیت بازار ارز در سال 1402 عرضه 257 میلیون دلار حواله، دو برابر بیشتر از معاملات بیت‌کوین تخت گاز می‌رود! عکس| ستایش سایت معتبر از ماشین شگفت انگیزی که طالبان با موتور کرولا ساخت! مردم 30 درصد کمتر به خشکشویی‌ها مراجعه می کنند سخنگوی وزارت صمت: مهلت ثبت نام در طرح یکپارچه فروش خودرو 2 روز دیگر تمدید شد / جاماندگان 7 و 8 فرورد... واکنش ایران خودرو درپی انتشار تصاویری از پارکینگ این شرکت در شبکه های اجتماعی دفتر رسانه وزارت صمت: از تخلفات شرکت‌های بهمن و کروز تا فروش خودرو 3 تا 5 برابر قیمت واقعی به مردم تمدید مهلت ثبت نام در طرح یکپارچه عرضه خودرو در 7 و 8 فروردین اولویت‌ها و برنامه‌های کلیدی سازمان بورس در سال 1402 اعلام شد تحویل حضوری خودروها در ایران‌خودرو مازندران مصرف بنزین کشور باز هم رکورد زد آخرین قیمت دلار و یورو 29 اسفند 1401 مردم به زودی شاهد بهبود عملکرد بازار ارز خواهند بود آخرین قیمت سکه و طلا در آخرین روز اسفند 1401 خاندوزی: 2 برابر سال گذشته بودجه عمرانی پرداخت کردیم/ 12 ماه بودجه عمومی بدون استقراض طومار تخلفات شرکت‌های بهمن و کروز؛ از قاچاق 33 هزار میلیارد تومانی تا جریمه 13800 میلیاردی شمار شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در صنعت آب و برق از 1000 شرکت فراتر رفت دریافت شماره شبا بانک رفاه مزیت‌های «مرغ سایز» برای مصرف‌کنندگان مصرف بنزین رکورد زد/ هشدار افزایش مصرف بنزین همزمان با افزایش مسافرت ها صندوق توسعه ملی 33 درصد از بانک سینا را تملک کرد خودرویی که فقط رنگ‌آمیزی آن به 600ساعت زمان نیاز دارد! کاهش دما در برخی شهرها/ آسمان کشور 2 روز آینده بارانی است کارگران مزد سال 1402 را چگونه محاسبه کنند؟ بازار پوشاک یخ زد پیش‌بینی ريیس کل بانک مرکزی از وضعیت بازار ارز در سال جدید ‌خودپردازهای خالی از اسکناس در روزهای پایانی سال/ گلایه مردم از نبود پول نو در آستانه سال نو‌ فرزین: مردم به زودی شاهد بهبود عملکرد بازار ارز خواهند بود مرکز فروش ماهی بعثت ؛ از فروش ماهی لوکس تا گارانتی تعویض!