بلوف 13 میلیون بشکه‌ای سعودی‌ها در نشست جده/ بازار نفت فعلا تشنه باقی می‌ماند

بلوف 13 میلیون بشکه‌ای سعودی‌ها در نشست جده/ بازار نفت فعلا تشنه باقی می‌ماند

هدف ريیس‌جمهور آمریکا از سفر به جده برای افزایش تولید نفت سعودی‌ها حداقل برای چند ماه آینده محقق نخواهد شد و بایدن در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر باید چاره دیگری برای تعدیل قیمت بنزین در آمریکا بیندیشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، روز گذشته محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در نشست جده با اشاره به برنامه عربستان برای افزایش تولید نفت گفت: امیدواریم که این نشست سرآغاز مرحله جدیدی از شراکت راهبردی بین کشورهای منطقه و آمریکا باشد. تصمیم گرفتیم روزانه 13 میلیون بشکه نفت تولید کنیم.

پیش از این نیز، کاخ سفید در بیانیه‌ای به تاریخ (16 ژويیه) درباره نتایج نشست دوجانبه ایالات متحده و پادشاهی سعودی در زمینه همکاری در بخش انرژی مدعی شده عربستان سعودی موافقت کرده تولید نفت در ماه‌های ژويیه و اوت را به میزان 50 درصد بیش از میزان مقرر قبلی افزایش دهد.

همچنین بعد از دیدارهای جو بایدن با مقامات سعودی در جریان سفر به جده، واشنگتن و ریاض بیانیه‌ای مشترک صادر کردند. طبق این بیانیه، ایالات متحده از تعهد عربستان به حمایت از تعادل بازارهای جهانی نفت به منظور دستیابی به رشد اقتصادی پایدار استقبال می‌کند. عربستان سعودی و ایالات متحده توافق کردند که به طور منظم در مورد بازارهای جهانی انرژی در کوتاه‌مدت و بلندمدت مشورت کنند.

تا اینجا به نظر می‌رسد که یکی از اهداف اصلی سفر بایدن به عربستان برای «افزایش تولید نفت»، «کاهش قیمت جهانی نفت» و «کاهش قیمت بنزین در آمریکا» محقق شده باشد، اما واقعیت چیز دیگری است.

*تولید نفت عربستان در سال گذشته میلادی کمتر از 10 میلیون بشکه در روز بود

طبق آمار اوپک، تولید نفت عربستان در ماه گذشته میلادی حدود 10.6 میلیون بشکه در روز بوده است که فاصله زیادی با ادعای 13 میلیون بشکه‌ای ولیعهد عربستان دارد. طبیعتا افزایش تولید 2.4 میلیون بشکه‌ای در عرض چند ماه قابل دستیابی نیست و نیازمند یک برنامه‌ریزی بلندمدت است.

همچنین طبق آمار اوپک تولید نفت عربستان در سال گذشته میلادی کمتر از 10 میلیون بشکه در روز بوده است که تردیدها درباره افزایش تولید عربستان را بیشتر می‌کند.

تصویر 1

بر اساس اعلام کاترینا بوچهولز، کارشناس موسسه استاتیستا، بیشترین ظرفیت تولید نفت عربستان طی سال‌های گذشته در سال 2020 و فقط به مدت یک ماه به ثبت رسید و آن هم رقم 12 میلیون بشکه روزانه بود. این رقم در زمان جنگ عربستان و روسیه بر سر قیمت نفت به ثبت رسید و در آن زمان باعث سقوط سنگین قیمت نفت شد.

البته درباره همین میزان ظرفیت تولید عربستان نیز تردید جدی وجود دارد به طوری که ممکن است در آن زمان عربستان به جای بالابردن واقعی تولید نفت از ذخایر خود برای بالابردن عرضه و صادرات استفاده کرده باشد.

*برنامه عربستان برای افزایش ظرفیت تولید به 13 میلیون بشکه در افق 2027

به نظر می‌رسد ادعای ولیعهد سعودی برای رساندن تولید به 13 میلیون بشکه در روز صرفا بازگو کردن برنامه سال گذشته عربستان برای افزایش ظرفیت تولید تا افق 2027 است.

ريیس شرکت نفتی آرامکو عربستان در مجمع اطلاعات انرژی مهرماه سال گذشته با اشاره به برنامه افزایش ظرفیت تولید عربستان در افق 2027 گفت: این کشور می‌خواهد ظرفیت تولید نفت خود را تا سال 2027 به 13 میلیون بشکه در روز برساند.

این مقام سعودی ادامه داد: هم‌اکنون عربستان روزانه 12 میلیون بشکه نفت تولید می‌کند. تا سال 2027 عربستان هدفگذاری تولید 13 میلیون بشکه روزانه نفت را محقق خواهد کرد.

با این وجود، مشخص است که عربستان فعلا توان افزایش تولید برای تعدیل قیمت جهانی نفت و کمک به دولت بایدن برای کاهش قیمت بنزین را ندارد.

*واکنش بازار جهانی نفت به سیگنال سعودی‌ها

ناامیدی آمریکایی‌ها در جلب موافقت حاکمان سعودی برای افزایش تولید نفت، در نوسانات قیمت جهانی نفت نیز خود را نشان داد. بدین ترتیب هر دو شاخص نفتی برنت و WTI که بیشترین کاهش هفتگی را داشتند در روز جمعه صعودی شدند.

طبق گزارش اویل پرایس، نفت خام برنت با 2.08 درصد افزایش به 101.2 دلار بر بشکه و نفت خام WTI با 1.89 درصد افزایش به 97.59 دلار بر بشکه رسید.

افزایش قیمت نفت حاکی از این است که بازار نفت سیگنال عدم افزایش تولید نفت عربستان را به درستی دریافت کرده است.

تصویر 2

*عربستان طبق چارچوب اوپک نفت تولید می‌کند نه هیجان و سیاست

پیش از این، عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی، پس از دیدار بایدن و بن سلمان در واکنش به تصمیم نفتی عربستان گفته بود: هیچ توافقی در مورد نفت صورت نگرفته و کشورهای عربستان و عضو اوپک بر اساس بازار تصمیم خواهند گرفت نه «هیجان» یا «سیاست».

مشاور امنیت ملی آمریکا نیز روز جمعه گفت که ایالات متحده انتظار ندارد عربستان سعودی فورا تولید نفت خود را افزایش دهد و منتظر نتیجه نشست اوپک پلاس در سه آگوست است و انتظارات را با سفر جو بایدن، ريیس جمهور آمریکا به پادشاهی کاهش داد.

جیک سالیوان گفت: فکر نمی‌کنم شما باید منتظر اعلامیه خاصی در اینجا به صورت دوجانبه باشید، زیرا ما معتقدیم که هرگونه اقدام بعدی برای اطمینان از وجود انرژی کافی برای محافظت از سلامت اقتصاد جهانی در چارچوب اوپک پلاس انجام خواهد شد.

در مجموع به نظر می‌رسد هدف ريیس‌جمهور آمریکا از سفر به جده برای افزایش تولید نفت سعودی‌ها حداقل برای چند ماه آینده محقق نخواهد شد و بایدن در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر باید فکر چاره‌ دیگری جهت تعدیل قیمت بنزین و کاهش نارضایتی مردم آمریکا بیندیشد.

انتهای پیام/

local_offerبرچسب‌ها:
جاری شدن سیل در کره جنوبی سورپرایز اپل لو رفت / زمان رونمایی و قیمت آیفون 14 مشخص شد قیمت خودروهای فردا مشخص شد + جدول قیمت خودرو در بازار آزاد در 17 مرداد 1401 خریداران ملک بخوانند | قیمت آپارتمان در تهران 17 مرداد 1401 زمان واریز یارانه نقدی مرداد 1401 اعلام شد آخرین قیمت خودروهای اقتصادی بازار + جدول رشد تراکنش‌های بانکی در تیر ماه / جابجایی 686 هزار میلیارد تومان آخرین قیمت گل سرسبد سایپا در بازار رژیم صهیونیستی وادار به بازگشایی گذرگاه‌های غزه شد نذری‌های عاشورا و تاسوعا، سیب زمینی را گران کرد؟ عواقب تورمی به دلخواه ما نیست! 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد لیست جدیدترین افزایش سرمایه‌ها | پیشنهاد افزایش سرمایه 62 درصدی نماد پالایشی مونسون چگونه می‌تواند حیات‌بخش باشد؟ قیمت محبوب ترین بنزها در بازار خودروی ایران +... خریداران خودرو بخوانند | آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو خریداران خودرو بخوانند | آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو نذری های عاشورا و تاسوعا ، سیب زمینی را گران کرد؟ اقتصاد جهان در تاریکی فرو می رود؟ کاهش بهای جهانی غلات در پی تداوم صادرات اوکراین 10 عامل موثر بر بورس فردا | خبری برای سهامداران دارویی آینده اقتصاد ایران با احیای برجام اعتصاب یک روزه بانک‌ها در لبنان وضعیت عجیب ارزان‌ترین خانه‌های تهران در 5سال وضعیت عجیب ارزان‌ترین خانه های تهران در پنج سال / افزایش قیمت 800 درصدی ملک در پایتخت آینده اقتصاد ایران با احیای برجام/ نرخ تورم و بورس چه تغییری می کنند؟ پشت‌پرده نایاب شدن دستمال کاغذی در بازار آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو + جدول ترافیک سنگین در محورهای شمالی/ جاده چالوس یک طرفه شد پشت پرده نایاب شدن دستمال کاغذی در بازار / اقتصاد دستوری حتی حریف دستمال کاغذی هم نیست! عادت به نوسان های برجامی پایان می یابد؟ / مسیر بورس پس از توافق احتمالی برای احیای برجام طرح جدید برای صرفه‌جویی اقتصادی؛ از چوبی کردن صندلی‌های اتوبوس‌های واحد تا اخذ مالیات از نوار کاست پیش بینی بورس فردا از دریچه تابلو | آیا زمان ورود به بورس است؟ + فیلم افزایش حقوق بازنشستگان قطعی شد / حقوق‌ها چند درصد افزایش می یابد؟ فارس من| مطالبه اصلاح و بهبود بورس از دولت مصرف سرانه گوشت کارگران ایران به سه کیلو در سال رسیده چین به 53 کیلو! جهش قیمت تازه‌های بازار خودرو/ تارا 50 میلیون تومان... با پرفروش‌ترین خودروهای جهان آشنا شوید سرگردانی 4 ماهه مسيولان دولتی در قیمت گذاری رب / تولیدکنندگان : مصرف کنندگان ضرر می کنند فارس من| مطالبه پرداخت سریع وام فرزندآوری/ 2 دستور بانک مرکزی برای تسهیلات فرزندآوری با پرفروش‌ترین خودروهای جهان آشنا شوید/عکس فارس من| مطالبه مردمی برای رفع مشکل شماره‌گذاری 207 ام سی فرمانده سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران: با رویکرد انقلابی و جهادی می‌توان موانع را پشت سر گذاشت گام سوم برای حذف قیمت‌گذاری دستوری از اقتصاد اخبار مهم کدال دوشنبه 17 مرداد 1401 | کدام شرکت ها شفاف سازی می کنند؟ قیمت گوشت پايین می آید؟ / معافیت مهم برای عرضه کنندگان گوشت قرمز پیام متفاوت مدیرعامل ایران‌خودرو به مناسبت روز خبرنگار فارس من| شرکت سایپا به تعهدات گارانتی خود عمل نمی‌کند خرید گوشت برای این طبقه شغلی آرزو شد!