تاثیر آشتی‌کنان ایران و عربستان بر بورس ایران چیست؟

تاثیر آشتی‌کنان ایران و عربستان بر بورس ایران چیست؟

یک کارشناس بازار سرمایه می‌گوید: پیش‌بینی از این‌که آیا این پایداری یا روند واکنش مثبت در بازار ارز، سکه، طلا و بورس پایدار خواهد ماند یا خیر، به مواضعی برمی‌گردد که در آینده پیش رو خواهیم داشت.

به گزارش نبض بورس، خبر آمد که بالاخره ایران و عربستان با یکدیگر به توافق رسیدند. رابطه تهران و ریاض که بعد از تنش‌های به وجود آمده در سال 94 تقریبا 7 سالی شکرآب بود، دیروز با میانجی‌گری چین به مرحله توافق و آشتی رسید. این خبر باعث شد که بازارهای مالی از جمله طلا، سکه و ارز در مسیر نزولی قرار گیرند و کانال‌شکنی قیمت‌ها در جهت ریزشی را شاهد باشیم.

کارشناسان اعتقاد دارند که این وضعیت را در بازار سرمایه نیز می‌توانیم شاهد باشیم؛ به طوری که آشتی‌کنان ایران و عربستان، بازار را در جهت جهشی قرار دهد. آخرین گزارش از روند بازار سرمایه نشان می‌دهد که در حال حاضر شاخص‌کل بورس روی رقم یک میلیون و 816 هزار و 765 واحد ایستاده است.

به باور تحلیلگران بازار سرمایه، اگر توافق با کشورهای همسایه و برجام احتمالی رخ دهد بازار سرمایه بیشترین سود را خواهد داشت، چون سازوکار شرکت‌ها در شرایط غیرتحریمی بهتر و همراه سودآوری بیشتر خواهد بود.

اثرات تحریم را امروز به‌خوبی در بازارها دیدیم

فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه در همین خصوص در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین می‌گوید: دو مساله وجود دارد؛ یکی نوسان نرخ دلار در بازار آزاد و دیگری، نوسان در بازار ارز نیما و تالار مبادلات ارز و طلا.

وی می‌افزاید: به ناصحیح و غیرکارشناسی برخی از فعالان اقتصادی، تلاطم در بازار ارز را برای بازار سرمایه هم موثر می‌دیدند؛ در صورتی که این نوسان‌های کوتاه‌مدت، همان‌طور که نرخ دلار در مقطعی در کانال 60 هزار تومان رفت و الان وارد کانال 45 هزار تومان شده، نشان‌دهنده این است که این تلاطم و نوسان می‌تواند یک الگویی برای محاسبه و برآورد قیمت ارز در تالار نیما یا تالار مبادلات ارز و طلا قرار گیرد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح می‌کند: به هر صورت انتظارات تورمی، اثرات تحریم و اثرات بهبود روابط دیپلماتیک در سطح بین‌الملل، به خوبی امروز در بازار ارز، سکه و بورس مشاهده کردیم.

آقابزرگی ادامه می‌دهد: تا پیش‌تر از این شاید آن‌چنان بااهمیت یاد نمی‌شد که تحریم‌ها یا روابط بین‌الملل چقدر روی اقتصاد اثر دارد، اما بازار ارز، سکه و بورس نشان داد که تاکنون بسیار تحت‌تاثیر این موضوع قرار گرفته بودند و در آینده هم قرار خواهند گرفت.

شرایط مثبت بازارها پایدار می‌ماند؟

وی متذکر می‌شود: پیش‌بینی از این‌که آیا این پایداری یا روند واکنش مثبت در بازار ارز، سکه، طلا و بورس پایدار خواهد ماند یا خیر، به نظر من به مواضعی برمی‌گردد که در آینده پیش رو خواهیم داشت.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به انتظار فعالان اقتصادی، عنوان می‌کند: چه بهبود وضعیت توافق برجام و چه هر گونه فعل و انفعال دیپلماتیک و سیاسی که منجر به گشایش‌های اقتصادی مثل توافق با عربستان و نیز باز شدن دفاتر دیپلماتیک بین ایران و عربستان شود، مطمينا اثرات مثبت نه‌تنها در بازار سرمایه، بلکه در اقتصاد خواهد داشت.

آقابزرگی یادآور می‌شود: اگر به خاطر داشته باشید، در یک ماه گذشته نقطه عطف جهش قیمت ارز، دلار و درهم، زمانی بود که امارات اعلام کرد که مبادلات درهم با ایران ندارد و نخواهد داشت. اما الان برعکس وقتی امارات، قطر، بحرین و سایر کشورها با ایران کار کنند، وضعیت اقتصادی بهبود خواهد یافت.

وی متذکر می‌شود: نکته کلیدی این‌جاست که منابع حاصل از صادرات ارز تا زمانی که از کشورهای دیگر وارد کشور نشود، ما نمی‌توانیم به این سهولت ارزیابی و تفسیر کنیم که 180 درجه وضعیت اقتصادی کشور دگرگون می‌شود و بنابراین بهبود وضعیت اقتصادی را با سرعت ببینیم؛ یعنی بیش‌واکنش داشته باشیم.

اگر برجام احیا شود، چه اتفاقی می‌افتد؟

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه با اشاره به این‌که ادامه این روند بستگی به این دارد که چه تصمیمی درباره احیای برجام گرفته خواهد شد، می‌گوید: هم احیای برجام و هم گشایش‌هایی که متعاقب روابط دیپلماتیک باید ایجاد شود، بسیار مهم است.

آقابزرگی با بیان این‌که در حال حاضر 90 درصد بانک‌ها و اغلب شرکت‌ها در دنیا با ما کار نمی‌کنند، متذکر می‌شود: متعاقب این ماجرا، باید روابط اقتصادی ما با سایر کشورها بهبود پیدا کند. نکته کلیدی، بهبود روابط در سطح دیپلماتیک و بهبود وضعیت اقتصادی، آن چیزی است که فعالان بازار انتظار دارند و امیدواریم به همین ترتیب پیش برویم.

هر عدد از این تخم مرغ‌ها 3.5میلیون قیمت دارد! قیمت طلا در چند قدمی رکورد تاریخی؟/ سناریوی احتمالی... قیمت طلا در چند قدمی رکورد تاریخی؟ زمان ثبت‌نام مجدد متقاضیان خودروهای داخلی قیمت دلار از عهد قاجار تا سلسله پهلوی چگونه می‌توان خودرو ایرانی را نجات داد؟ فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 آغاز ثبت نام جاماندگان در سامانه یکپارچه فروش خودرو از دوشنبه واکنش خانه کارگر به مصوبه مزد 1402 شورایعالی کار / روال قانونی برای ابطال مصوبه مزد 1402 را آغاز می ... برای جاماندگان ثبت‌نام خودروهای داخلی فردا سامانه بازگشایی می‌شود فایل‌های فروش در ارزان‌ترین منطقه تهران هم غیر قابل دسترسی شدند فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از تعطیلات سیب و پرتقال تنظیم بازاری در تهران تا پایان فروردین توزیع می شود تیونینگ این خودرو، هوش از سر می‌پراند! تیونینگ این خودرو 3 هزار اسب بخاری، هوش از سر می‌پراند!/ عکس رشد تولید مستلزم جلوگیری از سوداگری‌/ "مالیات بر عایدی سرمایه" هر چه زودتر قانون شود ثبت مصرف بیش از 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از بهار 1402 برای جاماندگان ثبت‌نام خودروهای داخلی فردا سامانه بازگشایی می‌شود استعلام وضعیت چک‌های برگشتی صادرکننده چک از طریق پیامک 10 خبر مهم برای اولین روز معاملاتی سال 1402 | افزایش سرمایه یک نماد پالایشی اخبار مهم کدال جمعه 4 فروردین 1402 | خبری مهم برای سهامداران فملی جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ قیمت جدید قند و شکر اعلام شد چرا افزایش نرخ بهره فدرال رزرو به رغم سیستم مالی متزلزل صحیح بود؟ / خبری از قوانینی که قرار بود سیاس... با این روند تعطیلی نانوایی ها دور از انتظار نیست جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ راستی‌آزمایی آمار اشتغال دولت؛ واقعا یک میلیون شغل ایجاد شد؟ / حاج‌اسماعیلی : دولت اسناد و مدارک ارا... در بحبوحه ورشکستگی سیلیکون ولی فدرال رزرو بار دیگر نرخ بهره را افزایش داد / تاثیر آن بر بازار سهام چ... جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ به دنبال واردات مستقیم گاز از ترکمنستان هستیم/ سوآپ ادامه دارد اونس جهانی در مرز 2 هزار دلار تولد فاجعه‌ای دیگر در پدیده شاندیز طلا صعودی و دلار ریزشی شد واریز یارانه نقدی برای جاماندگان | یارانه نقدی جدید دو برابر شد افزایش 50 درصدی اشتغال مستقیم صنایع غذایی کدام خودروها در بازار افزایش قیمت داشتند؟ همتی: دولتی که پای خود را بیش از گلیمش دراز کند، بنزین بر آتش تورم می ریزد توان تولید برق 286 نیروگاه ارتقا پیدا کرد نسخه همتی برای عبور دولت از تورم مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سوم فروردین بیانیه مهم خانه کارگر درباره حداقل حقوق 1402 افزایش قیمت بیت‌کوین و اتریوم/از آخرین وضعیت ارزهای دیجیتال با خبر شوید مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از سال جدید هشدار ريیس شبکه انرژی آلمان از احتمال کمبود گاز افزایش قیمت کوییک، ساینا و تیبا در بازار + نمودار ارزش بازار بورس لندن به دنبال نگرانی در مورد بحران بانکی سقوط کرد شتاب این خودرو تولید انبود هوش از سرتان می‌پراند/ عکس خانه کارگر: روال قانونی برای ابطال مصوبه مزد شورایعالی کار را آغاز می‌کنیم