افزایش چشمگیر تولید چدن مذاب در ذوب‌آهن اصفهان

افزایش چشمگیر تولید چدن مذاب در ذوب‌آهن اصفهان

در روز‌های پایانی سال 1401 رکورد تولید دو میلیون و 916 هزار تن چدن مذاب با همدلی و تلاش شبانه‌روزی کارکنان بخش‌های مختلف شرکت و به‌ویژه بخش کوره بلند به ثبت رسید.

به گزارش بورس نیوز، در روز‌های پایانی سال 1401 رکورد تولید دو میلیون و 916 هزار تن چدن مذاب با همدلی و تلاش شبانه‌روزی کارکنان بخش‌های مختلف شرکت و به‌ویژه بخش کوره بلند به ثبت رسید. رکوردی که حاکی از رشد 5/3 درصدی تولید چدن نسبت به سال 1400 هست. با این نوید مسرت‌بخش تولید، تلاشگران ذوب‌آهنی به استقبال سال «مهار تورم، رشد تولید» رفتند تا با عزم و اراده پولادین خود تولید 3 میلیون تن چدن مذاب را محقق نمایند. همایون صمیمی مدیر کوره بلند ذوب‌آهن اصفهان و تنی چند از تلاشگران این مدیریت این دستاورد بزرگ را از زوایای گوناگون تحلیل کردند که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

همایون صمیمی، مدیر بخش کوره بلند ذوب‌آهن اصفهان با تاکید بر اهمیت همدلی و هم‌افزایی کارکنان در راستای تولید 3 میلیون تن چدن مذاب در سال جاری اظهار داشت: استفاده بیشتر از کک داخلی، تعمیرات موفق و همچنین تامین پایدار مواد اولیه (کک، سنگ‌آهن و آگلومرات) موردنیاز کوره بلند‌ها به‌منظور تحقق این هدف مهم در دست اقدام است.

وی افزود: رکورد تولید دو میلیون و 916 هزار تن چدن مذاب در روز‌های پایانی سال 1401 به ثبت رسید که این عدد نسبت به سال 1400، رشد 5/3 درصدی تولید چدن را نشان می‌دهد.

مدیر بخش کوره بلند شرکت اظهار داشت: در سال 1401 سه محور اجرای برنامه تولید، کاهش هزینه‌ها و همچنین تعمیرات کوره بلند‌ها و کارگاه‌های وابسته به آن با همکاری بخش‌های مختلف کارخانه و به‌ویژه تلاشگران این مدیریت به نحو مطلوب محقق شد.

این مقام مسيول تصریح کرد: درزمینه کاهش مصرف کک نیز دستاورد‌های خوبی در سال 1401 به ثمر نشست و بر این اساس مصرف کک به ازای یک‌تن چدن در سال 1401 به عدد 522 کیلوگرم رسید که نسبت به سال گذشته کاهش مصرف 28 کیلوگرمی را نشان می‌دهد. همچنین مصرف کک خارجی نیز در سال 1401 به 136 کیلوگرم رسید که این موفقیت نیز در کاهش هزینه‌ها نقش بسزایی دارد.

محسن عسکری، معاون تجهیزات مکانیک بخش کوره بلند نیز در ادامه مهم‌ترین برنامه‌های تعمیراتی سال گذشته که در راستای تحقق تولید دو میلیون و 916 هزار تن چدن مذاب انجام گرفت را بدین شرح برشمرد: تعمیرات اساسی کارگاه سرباره کوره بلند 3 دودکش، گالری نوار نقاله، اتاقک سرباره و اسکلت فلزی که بعد از 13 سال و با تکیه‌بر توان داخل انجام گرفت، تعویض لنت cc 3 برای اولین بار و طی 54 ساعت و همچنین تعمیرات اساسی ماشین 2 چدن‌ریزی که طی 27 شبانه‌روز انجام شد.

وی مهم‌ترین برنامه‌های تعمیراتی سال جاری را چنین عنوان کرد: تعویض سیستم بارگیری جام و زنگ در کوره بلند شماره یک، ترمیم و هم‌راستایی محور‌ها و چرخ‌دنده‌های وینچ اسکیپ کوره بلند شماره2 و ترمیم سیستم بارگیری و تامین مواد در کوره بلند شماره3.

شهرام گلی، معاون تولید بخش کوره بلند نیز با اشاره به اینکه برای تولید دو میلیون و 916 هزار تن چدن مذاب در سال 1401، حدود شش میلیون 408 هزار تن مواد اولیه به سه کوره بلند ارسال‌شده است، گفت: کارگاه‌های جنبی کوره بلند و ازجمله کارگاه چدن‌ریزی حدود 213 هزار تن مازاد چدن تولیدی را ریخته‌گری نمود و به شمش تبدیل کرد و همچنین در سه کارگاه سرباره کوره بلند نیز سرباره به‌دست‌آمده به دو نوع زبری و ریزدانه تبدیل شد.

وی افزود: در سال 1401 با توجه به کمبود‌هایی که در سنگ منگنز درشت‌دانه ایجاد شد از سنگ‌آهن منگنز دار در فرایند تولید استفاده کردیم که در این زمینه صرفه‌جویی خوبی رقم خورد.

محمدرضا شانه سرپرست کوره بلند شماره 2 شرکت نیز در خصوص عملکرد این کوره در سال 1401 گفت: تولید یک‌میلیون و 119 هزار و 373 تن چدن در سال 1401 محقق گردید که این عدد نسبت به سال گذشته رشد 20 درصدی تولید را نشان می‌دهد.

وی افزود: مصرف کک خشک درشت نیز به ازای یک‌تن چدن به 9 / 485 کیلوگرم رسید که نسبت به سال 1400 کاهش 9/ 14 درصدی را نشان می‌دهد که بدین منظور حدود 18 و نیم کیلوگرم کک30 – 20 و مواد آهن‌دار به ازای یک‌تن چدن در کوره بلند شماره 2 شارژ شد و همچنین مصرف کک وارداتی به میزان 44 کیلوگرم کاهش یافت که ارزش‌آفرینی خوبی از این طریق محقق شد.

محمدرضا شانه اضافه کرد: با توجه به محدودیت وینچ اسکیپ در کوره بلند شماره 2، پروژه افزایش ظرفیت باردهی برای این کوره در سال 1401 تعریف شد که تقریبا بدون هزینه انجام گردید و بر این اساس تولید کوره بلند شماره 2 در شبانه‌روز حدود 400 تن افزایش یافت که ارزش‌آفرینی بالایی از این مسیر رقم خورد، زیرا زمان ارسال مواد از بونکر‌ها و کارگاه تامین مواد به دهانه کوره، حدود 30 ثانیه کاهش یافت.

سرپرست کوره بلند شماره 2 بیان کرد: برای سال 1402 تولید یک‌میلیون و 180 هزار تن چدن در این کوره بلند برنامه‌ریزی‌شده است.

محسن اسدی سرپرست کوره بلند شماره 3 نیز گفت: تولید این کوره در سال 1401 به میزان یک‌میلیون 275 هزار تن بود و در راستای کاهش هزینه‌های تولید و ارتقاء بهره‌وری اقداماتی نظیر کاهش مصرف کک خارجی به میزان 12 درصد، افزایش مصرف کک مثبت 30 و همچنین کک ریزه 30 – 20 انجام گرفت.

وی با اشاره به اینکه در سال 1402 کاهش مصرف کک و تزریق پودر زغال در برنامه این کوره بلند قرار دارد، گفت: تامین پایدار مواد اولیه از دو بعد کمی و کیفی و برنامه‌ریزی برای جذب چدن ازجمله چالش‌های کوره بلند شماره3 است که انشا... در سال جدید برطرف خواهد شد.

آخرین اخبار بورس و اقتصاد