اینفلوينسرها برای تبلیغات مجوز بگیرند!

اینفلوينسرها برای تبلیغات مجوز بگیرند!

صدور دستورالعملی برای نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر انتشار آگهی در فضای مجازی، نگرانی‌هایی را در میان فعالان این حوزه ایجاد کرده است. دبیر انجمن صنفی کسب‌و‌کارهای اینترنتی با اشاره به مبهم بودن این دستورالعمل تاکید می‌کند این موضوع، جا را برای هر نوع تفسیر سختگیرانه‌ باز می‌گذارد.

تجارت نیوز: صدور دستورالعملی برای نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر انتشار آگهی در فضای مجازی، نگرانی‌هایی را در میان فعالان این حوزه ایجاد کرده است. دبیر انجمن صنفی کسب‌و‌کارهای اینترنتی با اشاره به مبهم بودن این دستورالعمل تاکید می‌کند این موضوع، جا را برای هر نوع تفسیر سختگیرانه‌ باز می‌گذارد.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اخیرا دستورالعملی را با عنوان «ساماندهی آگهی‌ها و فعالیت‌های تبلیغاتی در فضای مجازی»، منتشر کرده است اما فعالان صنفی این حوزه نسبت به دستورالعمل تازه که به تصویب کمیته مرکزی سازمان‌های تبلیغاتی کشور رسیده است، انتقاداتی دارند.

بر اساس این دستورالعمل، رسانه‌های مجازی و حتی افراد تاثیرگذار یا همان سلبریتی‌ها، باید برای پذیرش و انتشار آگهی، از طریق کانون‌های آگهی و تبلیغاتی اقدام کنند اما بخشی که به طور ویژه مورد انتقاد فعالان حوزه تبلیغات مجازی و بازاریابی دیجیتال قرار گرفته آنجاست که این دستورالعمل مقرر می‌کند «کانون‌ها و انتشاردهندگان تبلیغات ضمن ایجاد دسترسی رصد و پایش برای دفتر تبلیغات، موظف به ایجاد سازوکار نظارتی برای پذیرش و انتشار آگهی هستند.»

نگرانی از نظارت‌های سختگیرانه

عادل طالبی، دبیر انجمن صنفی کسب‌و‌کارهای اینترنتی معتقد است تجربه نشان می‌دهد که نظارت وزارت ارشاد در مورد نظارت بیش از حد سختگیرانه عمل کرده و این موضوع مشکلاتی را برای کسب و کارها ایجاد می‌کند.

او در این مورد به تجارت‌نیوز گفت: دستورالعمل صادر شده بسیار مبهم است و هر تفسیری را می‌توان از آن کرد. این موضوع نگران‌کننده است و دست وزارت ارشاد را برای هر نوع سخت‌گیری‌‌ باز می‌گذارد و حتی ممکن است نظارت را به پیش از انتشار آگهی نیز بکشاند.

طالبی افزود: در کل، مدل ذهنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که پیش از انتشار هر اثری باید نظارت را انجام دهد اما رویه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات این است که کسب و کارها، اثری را منتشر کنند و در صورت وجود هر مشکلی نیز مسيولیت آن را بپذیرند.

دبیر انجمن صنفی کسب‌و‌کارهای اینترنتی با اشاره به این موضوع که روندهای اداری نظارت در وزارت ارشاد بسیار کند است، تاکید کرد: تبلیغات به سرعت عمل نیاز دارد و شرکت‌ها نمی‌توانند برای اجرای کمپین‌های تبلیغی خود ماه‌ها منتظر صدور تاییدیه بمانند.

دستورالعمل اصلاح شود

به گفته طالبی، دستورالعمل منتشر شده هنوز اجرایی نشده؛ رویه معمولا به این شکل است که بخش‌های دولتی بخشنامه‌ای را صادر می‌کنند و مدتی ماجرا را مسکوت می‌گذارند. در ادامه با برخی بازیگران بزرگ حوزه بر مبنای آن بخشنامه برخورد می‌کنند تا دیگران مجبور به تبعیت از تصمیم آنها شوند. به نظر او اکنون ماجرا در این مرحله قرار دارد.

طالبی همچنین با اشاره به تشکیل کارگروهی در بخش حقوقی نظام صنفی رایانه‌ای، افزود: این کارگروه در حال بررسی موضوع است که راهکاری برای جلوگیری قانونی از اجرای این دستورالعمل پیدا کند.

به گفته دبیر انجمن صنفی کسب‌و‌کارهای اینترنتی، در گذشته مواردی اتفاق افتاده که برخی تصمیمات غیرکارشناسی با تلاش‌های فعالان این حوزه متوقف شده است و این امیدواری وجود دارد که این بار نیز همین اتفاق رخ دهد.

local_offerبرچسب‌ها:
هزینه تبلیغات بانکی، معادل وام ازدواج 115هزار نفر

هزینه تبلیغات بانکی، معادل وام ازدواج 115هزار نفر

بررسی‌ها نشان می‌دهد که 21 بانک کشور که صورت‌های مالی را منتشر کرده‌اند، از ابتدای سال 96 تا 6 ماهه منتهی به شهریور 99 رقمی در حدود 2 هزار و 652 میلیارد تومان «تبلیغات» داشته‌اند.

Bartarinha.ir/
زیان 50 درصدی کرونا به درآمدهای تبلیغات محیطی

زیان 50 درصدی کرونا به درآمدهای تبلیغات محیطی

یک کارشناس تبلیغات محیطی گفت: محدودیت استفاده از حمل و نقل عمومی بازار فعالان تبلیغات محیطی را مختل کرد و امسال درآمد...

Borna.news/
همراه اول جوایز جشنواره تبلیغات ایران را درو کرد

همراه اول جوایز جشنواره تبلیغات ایران را درو کرد

در پنجمین جشنواره تبلیغات ایران، همراه اول موفق شد پنج شاهین جشنواره را از آن خود کند.

BourseNews.ir/
رشد شدید هزینه "تحقیق و توسعه" نسبت به هزینه "تبلیغات"

رشد شدید هزینه "تحقیق و توسعه" نسبت به هزینه "تبلیغات"

آمار‌ها نشان می‌دهد که دیگر تبلیغات رنگ باخته و مثل گذشته جایگاه خود را ندارد.

BourseNews.ir/
آیین‌نامه تبلیغات در حوزه پولی و بانکی ابلاغ شد

آیین‌نامه تبلیغات در حوزه پولی و بانکی ابلاغ شد

بانک مرکزی آیین‌نامه تبلیغات در حوزه پولی و بانکی کشور را ابلاغ کرد که بر اساس آن، انجام هرگونه تبلیغات در حوزه خدمات پولی و بانکی، تنها از سوی موسسه‌های پولی و بـانکی دارای اجازه‌نامه فعالیت از بانک ...

Sena.ir/
مدیر روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار تغییر کرد سامسونگ آ51 وارد کانال 6میلیون تومانی شد تغییرات مدیریتی در سازمان بورس اختیارات ارزی بانک مرکزی یکسال دیگر تمدید شد با فیلترشکن ببینید 99/12/18 سهامداران تپکو بخوانند نرخ‌های فعلی ارز ماندنی نیست آخرین سیگنال های مهم برای معامله گران بورس + فیلم بازی با مهره‌های شطرنج "بورس" / مدیر روابط عمومی "سازمان بورس" تغییر کرد همتی: قیمت ارز در دو سال گذشته چندان زیاد نشد نشست با دبیر کل کانون نهاد های سرمایه گذاری ایران چند تغییر مدیریتی در سازمان بورس اختلاف بالای کارفرمایان و کارگران بر سر دستمزد 60 ثانیه 18 اسفند 99 محدودیتی در تولید مرغ نداریم رونق فروش میوه‌های پلاسیده در مرکز تهران پیش بینی بورس فردا 19 اسفند 99، بورس مثبت می‌ماند؟ محموله جدید ارزی در راه است؟ پشت پرده افزایش صادرات نفت ایران / ماجرای تماس برای فروش نفت چیست؟ نرخ دلار نیمایی امروز 18 اسفند ماه حباب سکه 350 هزار تومان شد / سکه به 9 میلیون تومان می‌رسد؟ پرونده هایی که رنگ از رخ قاضی برد آخرین نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/18 ممنوعیت پرداخت حقوق نجومی به مدیران بانکی پیش‌بینی بورس فردا 19 اسفند 99 / بازار چگونه مثبت می‌ماند؟ رشد 34 درصدی نقدینگی تا بهمن ماه / روایت بانک‌مرکزی از نقش بانک‌ها در افزایش نقدینگی نرخ تورم؛ ملاک تعیین مزد سال آینده روغن گران نمی‌شود؛ 6 ماه ذخیره داریم خدمات 5ستاره از مهمان جدید فرابورس/ "حآفرین" تنها سودده بر روی ریل کانون نهادهای سرمایه گذاری، اثرگذار و کارآمد دادو ستد بیش از 8 میلیارد برگه سهم / بیشترین ارزش معاملات به خودرویی‌ها اختصاص یافت رونق فروش میوه‌های پلاسیده در مرکز شهر تهران صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی ، مدلی بکر و مغفول مانده طلای سیاه به مرز 70 دلار رسید صادرات نفت خام ایران رکورد زد تحلیل 5 کارشناس از قیمت خودرو در سال 1400 قیمت دلار و یورو افزایش یافت / پنجمین نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/18 نوسان در بازارهای آسیایی تحت تاثیر معاملات وال استریت فرضیه سیگنال‌دهی بازار آتی به بازار نقدی رد شد / اهمیت بازار معاملات آتی در پوشش ریسک بخش تولید بی قراری دلار در کانال 24 هزار تومان/ دلار آزاد گران شد حاشیه‌های امروز بورس 18 اسفند 99 / بورس نفس تازه‌ای گرفت امکان ردیابی بسته‌های سیگار فراهم شد زمان واریز آخرین 45 هزار و 500 تومان قرن/ یارانه نقدی اسفندماه آخرین یارانه 45 هزار 500 تومانی قرن ح... روند صعودی نرخ طلا و سکه در بازار رشد بورس با جهش 24 هزار واحدی شاخص، شتاب گرفت قیمت دلار به 24260 تومان رسید / چهارمین نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/18 ارزش پالایشی یکم 18 اسفند 99 ویژه سهامداران ذوب آهن اصفهان/ صعود ذوب پس از 16روز سقوط پدیده‌ای به نام خرید دانه‌ای میوه عرضه اولیه‌ای که ارزان‌تر از قیمت اولیه‌ شد

در حال بارگیری...