عیدی عجیب تا رکورد در برداشت‌های ارزی!

عیدی عجیب تا رکورد در برداشت‌های ارزی!

در صورت تصویب برداشت 20 درصد از سهم صندوق توسعه ملی از درآمد‌های نفتی در سال آینده، بالاترین حد برداشت از صندوق طی سال‌های گذشته رقم خواهد خورد و سهم آن به نصف می‌رسد. این درخواست در حالی در بودجه مطرح شده که مجوز آن باید از سوی مقام معظم رهبری صادر شود، در حالی که ایشان پیش از این هم نسبت به چنین روالی در دولت‌ها انتقاد داشته‌اند و برداشت دولت برای امسال را نیز مشروط کرده بودند.

خبرگزاری ایسنا: لایحه بودجه 1401 از این حکایت داشت که برداشت از منابع صندوق توسعه ملی همچنان ادامه دارد؛ به گونه‌ای که دولت پیشنهاد کرده است از سهم 40 درصدی صندوق از درآمدهای نفتی، 20 درصد را به عنوان وام برداشت کرده و تنها 20 درصد واریز کند. این پیشنهاد البته عجیب نیست و رویکرد دولت‌ها در رابطه با منابع صندوق توسعه تکرار همین روند بوده و از ابتدای تاسیس صندوق تا کنون فقط میزان برداشت ها تغییر کرده است.

صندوق توسعه ملی در اواخر سال 1390 کار خود را آغاز کرد و قرار بود بخشی از عواید ناشی از فروش نفت، گاز، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی به سرمایه گذاری‌های مولد اقتصادی تبدیل و همچنین سهم نسل‌های آینده از این منابع حفظ شود.

بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، دولت مکلف شد در سال اول 20 درصد منابع ناشی از فروش نفت و فرآورده‌های آن را به صندوق واریز و سالانه سه درصد به آن اضافه کند.

از سال 1396 و با اجرای برنامه ششم توسعه مقرر شد 30 درصد واریز و سالانه دو درصد اضافه شود، اما آنچه در عمل اتفاق افتاده نشانی از اجرای تکالیف قانون برنامه ندارد و گرچه یکی از اهداف راه اندازی صندوق توسعه ملی کاهش وابستگی بودجه دولت‌ها به نفت بود اما در عمل با تشدید تحریم‌ها و کاهش درآمدهای نفتی دولت‌ها پیشنهاد واریز کمتر منابع صندوق و در اختیار گرفتن مازاد آن را داشتند.

عیدی 80 هزار تومانی از ذخایر ارز

برگشت به گذشته و مروری بر عملکرد سه دولت نشان می‌دهد که دولت دهم گرچه سهم صندوق را طبق قانون واریز کرده ولی طی اقدامی عجیب در اواخر  سال 1391 حدود 2.7 میلیارد دلار از منابع صندوق را برداشت و خرج عیدانه حدود 80 هزار تومانی به هر ایرانی کرد که در در نتیجه آن به غیر از هشدار تورمی که کارشناسان داشتند، ‌ دولت‌ بعد را به صندوق بدهکار کرد و هنوز گزارشی در مورد تسویه کامل این بدهی منتشر نشده است.

جدال درباره برداشت‌های تورم‌زا در دولت روحانی

 در دولت یازدهم و دوازدهم نیز  عمدتا پیشنهاد واریز 20 درصد از منابع صندوق مصوب شد و مابقی در اختیار دولت قرار داشت، ولی در سال گذشته بود که با وجود درخواست مجدد در لایحه بودجه 1400 برای واریز 20 درصدی و برداشت 18 درصد باقی مانده، مقام معظم رهبری با این درخواست موافقت نکردند  و برداشت را مشروط اعلام کردند.

بر این اساس، در قانون بودجه امسال مصوب شد از پیش‌بینی فروش 2.3 میلیون بشکه نفت در روز، از سهم 38 درصدی صندوق توسعه ملی، تا یک میلیون بشکه دولت 20 درصد واریز و 18 درصد به صورت بدهی در اختیار داشته باشد ولی مازاد بر آن، تمام 38 درصد کامل به صندوق واریز شود.

در یکی - دو سال اخیر با روند افزایشی تورم، آنچه به محل اختلاف دولت و بانک مرکزی تبدیل شد، اثر تورم زایی برداشت های دولت از صندوق توسعه ملی با وجود مصوبه قانون بودجه بود، بانک مرکزی تاکید داشت که با توجه به عدم دسترسی به منابع صندوق توسعه ملی، این برداشت نوعی استقراض کوتاه مدت از بانک مرکزی به شمار رفته و عامل افزایش پولی و تورم است با این حال دولت موافق این نظر نبود و بارها اختلاف نظرهای مدیران مربوطه در این‌باره رسانه‌ای شد.

انتظار دیگری بود...

اما دولت سیزدهم که از ابتدای ورود خود بر عدم استفاده از منابع تورم زا در بودجه تاکید داشت، در همین رابطه صندوق توسعه ملی را نیز مورد اشاره قرار داده بود.

میرکاظمی - ريیس سازمان برنامه و بودجه - در اظهاراتش مخالفت با برداشت از صندوق توسعه ملی را اعلام و در انتقاد از هزینه‌های دولت گفته بود که "هزینه های دولت در هشت سال گذشته 10 برابر شده است، ‌ برداشت‌های مکرر از صندوق توسعه ملی به چه معنا است. از وزیر اقتصاد در مجلس سوال کردم چرا از صندوق مکرر برداشت می‌کنید. اوراق، ‌ بدهی به بانک‌ها، آیا امسال امکان استفاده از تنخواه وجود دارد؟ "

وی چندی پیش هم در جریان تدوین لایحه بودجه 1401 تاکید داشت که گرچه در سال 1400 ناچار به استفاده از منابع صندوق هستند اما برای سال 1401 دولت هیچ برنامه‌ای برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی نخواهد داشت و به سمت خلق پول نمی‌رود و دولت از منابع صندوق برای بودجه استفاده نمی‌کند مگر برای پیشرانی اقتصاد و پروژه‌های بخش خصوصی و ایجاد زیرساخت در توسعه کشور.

در شرایطی انتظار می‌رفت که درخواست برداشت از منابع صندوق دیگر در لایحه بودجه وجود نداشته باشد اما رونمایی از لایحه 1401 نشان داد که پیشنهاد برداشت 20 درصدی مطرح شده است، بنابراین با توجه به اینکه باید دولت در سال آینده 40 درصد درآمدهای نفتی را بر اساس قانون به صندوق واریز کند فقط 20 درصد پرداختی داشته و 20 درصد دیگر یعنی 50 درصد سهم صندوق را خود در اختیارخواهد گرفت که گرچه بدهی است اما در هر صورت بالاترین میزان برداشت طی سال‌های اخیر است.

برای سال بعد باید از کل درآمدهای نفتی 14.5 درصد به شرکت ملی نفت، 40 درصد صندوق توسعه ملی، 3 درصد سایر ردیف‌ها و 42.5 درصد برای دولت باشد که در صورت تصویب برداشت 20 درصدی،‌دولت مجوز استفاده 62.5 درصد منابع حاصل از فروش نفت در آینده را خواهد داشت.

local_offerبرچسب‌ها:
نوسان طلا در دامنه بالاترین قیمت دو ماه گذشته قطع برق تاسیسات صنعتی ترکیه با توقف صادرات گاز ایران کاهش قیمت نفت به 87 دلار/ پیش‌بینی افزایش قیمت‌ها تا 100 دلار پیش‌بینی بازار سهام تا پایان سال/ رشد بورس از تورم کمتر است انتقاد وزیر صنعت به کیفیت و قیمت خودروها/ قیمت خودرو... تولید نفت ونزويلا با کمک ایران دو برابر شد خودروی جدید «بی‌ ام‌ و» رونمایی شد مصرف گاز در بخش خانگی به 660 میلیون متر مکعب رسید قیمت جدید گوشت اعلام شد محور هراز از فردا مسدود می‌شود | جزيیات مسیرهای جایگزین کويیک چند شد؟ | جدول جدیدترین قیمت‌ها قیمت جدید خودروهای وارداتی در بازار + جدول نرخ تورم دی‌ماه اعلام شد تحلیل بازار طلا و سکه در هفته‌ای که گذشت کارشناسان انتظار تبدیل روند نزولی به نوسانی را دارند این خودرو آلمانی 600 میلیون تومان گران شد/ جدول قیمت‌ها کاهش نرخ تورم در دی‌ماه 1400 پیش بینی جذاب از بورس هفته پیش رو تورم 42.4 درصد شد زیان 20 میلیون تومانی سهامداران عدالت جزيیات جشنواره فروش بهاره اعلام شد ضریب نفوذ تلفن همراه به 161 درصد رسید عکس | برف در مرز کامیون‌ها را هم زمین گیر کرد | جزيیات تحصن کامیون‌داران هدف گذاری جدید ایران در بازار عراق بازنشستگان بخوانند/ آخرین جزییات طرح همسان‌سازی حقوق... سیگنال منفی به بازار رمزارزها / منتظر فاجعه باشیم؟ انسداد 53 جاده به دلیل نبود ایمنی در مسیر/ مردم از انجام سفرهای غیرضروری پرهیز کنند حداقل دستمزد کارگر ترکیه‌ای چقدر است؟ واریز بخشی از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه ضرر 700 میلیون دلاری کاربران ارز دیجیتال تاکید ريیس اتاق ایران بر همکاری و تعامل سازنده بخش خصوصی و مجلس استمرار خروج پول از بازار سهام/ بررسی صف های خرید و فروش در بورس پشت پرده اظهارات شافعی درباره نمایندگان مجلس افزایش سرسام آور قیمت گوشت در بازار تحلیل بازار طلا و سکه در هفته‌ای که گذشت یخبندان در 28 مرکز استان/ اختلاف دمای 42 درجه‌ای بین دو منطقه کشور افزایش حقوق پلکانی تورم را کنترل می کند جزيیات جشنواره فروش بهاره اعلام شد ​برنامه های حمایتی آواری بر سر بورس شدند سهمیه بنزین بهمن چه کسانی واریز نشد؟/ سهمیه جدید بنزین چه زمانی توزیع می‌شود؟ هشدار افزایش مصرف گاز در کشور تزریق 4 میلیون بشکه نفت‌خام ایران در مخازن نفت چین/ اعتراف آمریکا به عدم کارایی تحریم‌ها مشکلاتی در بورس که مسوولان زیر بار آن نمی‌روند! عزم وزارت مسکن و شهرسازی برای حل مشکلات جاده‌ای رونمایی از نقشه مصرف گاز خانگی در استان‌ها/ معرفی مناطق پرمصرف و کم‌مصرف گاز سرمایه گذاری نجومی نیمار در بازار ارزهای دیجیتال قیمت جدید گوشت اعلام شد/ جزییات گرانی گوشت به نقل از رییس اتحادیه گوشت گوسفندی زیان 20 میلیون تومانی سهامداران عدالت/ سهام عدالت جاماندگان ارتباطی با بودجه 1401 ندارد جریان برفگیر شدن کامیون‌ها در گمرک/ اختلال در تجارت قیمت نفت در بازارهای جهانی کاهش یافت