ریزش بورس به واسطه سقوط شاخص‌سازها/ دلار بر شاخص کل بورس چقدر تاثیر دارد؟

ریزش بورس به واسطه سقوط شاخص‌سازها/ دلار بر شاخص کل بورس چقدر تاثیر دارد؟

بورس در هفته‌های گذشته افت و خیز زیادی داشته است. این مساله با خروج پول سهام‌داران حقیقی در حال تبدیل شدن به یک معضل برای بازار سرمایه است که باید مسوولان سازمان بورس برای آن چاره‌اندیشی کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس در حال نوسان‌های شدیدی است که بسیاری از سهامداران خرد را با مشکل مواجه کرده است. اما تاثیرپذیری بازار سرمایه از سایر مولفه‌های بنیادی را می‌توان نقطه ضعف این بازار در شرایط مختلف دانست.

هر نوع تغییر هرچند کوچک در سایر مولفه های بنیادی مانند، قیمت ارز، نرخ بهره بین بانکی، اخبار پیرامون صنایع مختلف، تغییر قیمت کامودیتی ها و شایعات و مطالب منتشر شده در فضای مجازی، توانسته است، بر بازار سرمایه تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

سهامدارانی که به فکر خروج هستند

روند خروج پول از بورس به مراحل خطرناکی رسیده است. بررسی روند خروج پول مشخص می کند، سهامداران از وضعیت موجود در بورس نا امید شده‌اند و عطای رفتن را به لقای ماندن بخشیده‌اند. به عبارت دیگر، این افراد افق روشنی برای پایان روزهای قرمز بازار سرمایه نمی‌بینند و حداقل سهامداران نسبت به بازگشت روزهای خوب به بورس امیدی ندارند؛ این را می‌توان از مطالبی که در صفحه‌‌های شخصی خود در فضای‌ مجازی می‌نویسند یا صحبت‌‌‌‌هایی که در دورهمی‌ها بیان می‌شود، لمس کرد. دیروز هم شاخص ‌کل بورس تهران بیش از 27 هزار واحد ریزش داشت و در پایان معاملات به عدد یک‌میلیون و 383 هزار واحد رسید و بار دیگر فضای ‌مجازی پر شد، از مطالب انتقادی درباره عملکرد مسيولان و بی ‌‌توجهی آنان نسبت به وعده و ‌وعید‌‌هایی که به مردم درباره بهبود وضعیت بورس می‌‌دادند.

نکته قابل توجه در این ماجرا را می‌توان امیدواری عده‌ای از مردم برای تغییر روند بورس دانست. این افراد مطالبات خود را مطرح می‌کنند و بیشتر هم نمایندگان مجلس را مورد خطاب قرار می‌دهند. تصویب طرح‌هایی که در جهت تامین منافع سهامداران باشد از جمله تشکیل مجمع سهامداران حقیقی و اصلاح قانون بازار سرمایه از جمله مطالبات سهامداران از نمایندگان است.

شاخص سازها بلای جان بورس شده اند

بسیاری از کارشناسان در مورد روند فعلی بازار سرمایه مشخص نبودن سیاست دولت در حوزه بورس را عامل اصلی وضعیت فعلی بازار سرمایه می‌دانند. یکی از موضوعاتی که باعث ریزش بورس در هفته‌های گذشته شده است، به بحث ریزش شاخص سازها یا همان سهام های دولتی بر می‌گردد.

این نمادها در هفته های گذشته به دلایل مختلف دچار ریزش شده اند و با خودشان بازار سرمایه را نیز به سمت نزول سوق داده اند. مشخص نبودن نحوه قیمت گذاری خودرو یکی از موضوعاتی است که در هفته های گذشته بلای جان بورس شده است. نمادهایی خودرویی به امید اینکه قیمت‌گذاری خودرو از حالت دستوری به سمت آزادسازی حرکت می‌کنند، رشدهای خوبی در ماه های گذشته داشتند.

اما با توجه به اینکه در هفته‌های گذشته این اتفاق رخ نداده است، می توان گفت ریزش این سهم ها که خود را لیدر بازار می دانند، باعث سقوط بورس به کانال‌های پایین تر شده است. برخی سهامداران معتقدند اگر دولت گذشته کمی قاطع بود و این همه فضای سرمایه ‌گذاری را مبهم نمی‌کرد، اکنون وضعیت بورس تا این حد بد نبود و همزمان با انجام اصلاحاتی چون برداشتن دامنه نوسان و اصلاح قانون بازار اوراق بهادار، بورس به ریل اصلی خود بازمی ‌‌گشت و در بلندمدت معضلات حل می ‌شد.

دلاری‌ها هم به کمک ریزش بورس آمدند!

اما با مشخص شدن زمان مذاکرات ایران با کشورهای اروپایی در وین و اخبار منتشر شده در خصوص آزادسازی بخشی از پول های بلوکه شده ایران درخارج از کشور، قیمت دلار در بازار آزاد وارد کانال 26 هزار تومانی شد. همین مساله سبب شد، نمادهای دلاری در بورس نیز به سمت کاهش قیمت حرکت کنند.

این نمادها نیز از جمله نمادهای بزرگ مانند پتروپالایشی ها و شیمیایی ها در بازار سرمایه هستند که می توانند بازار را با خود به جلو یا عقب ببرند. نمادهای کوچک بازار نیز در این فرآیندهایی که هیچ دخالتی در آن ندارند، متاثر از کلیت بازار سرمایه در حال افت و خیز هستند.

کاهش یا افزایش قیمت دلار باید تنها بر 15 درصد نمادهای بازار سرمایه تاثیرگذار باشد. اما روندهای فعلی بازار سرمایه نشان می‌دهد همه عوامل دست به دست هم داده اند تا بورس را با ریزش مواجه کنند.

گزارش‌های خوب شرکت ها از میزان سوددهی انها و کاهش EPS آنها نیز از دید سهامداران مغفول مانده است. بسیاری از سهامداران با هر خبری در صف های فروش قرار می گیرند. کنترل هیجانات در بازارهای مالی یکی از اصلی ترین نکاتی است که باید سهامداران آن را مورد توجه قرار دهند.

در این بین مسيولان سازمان بورس برای جلوگیری از ادامه وضعیت فعلی و خروج بیش از پیش پول از بازار سرمایه باید چاره اندیشی کنند.

انتهای پیام/ب

سهامداران در زمان ریزش بورس چه باید کنند؟

سهامداران در زمان ریزش بورس چه باید کنند؟

بورستهران- ایرنا- بازار سرمایه در ماه‌های اخیر دچار افت و خیزهایی شده که ضرر و زیان سهامداران را به دنبال داشته است؛ نوسان‌های متعدد بورس باعث شده که برخی سهامداران به ویژه تازه‌واردها بدون هیچگونه تح...

Irna.ir/

سهام داران در روزهای قرمز بورس چه کار کنند؟ / در جست‌ و جوی راهی برای کنترل هیجانات

بورس در انتظار دوشنبه سرنوشت‌ساز/ ریزش بازار سهام تا کی ادامه دارد؟

سقوط آزاد بورس در نخستین روز هفته

سقوط آزاد بورس در نخستین روز هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز با کاهش 27 هزار و 443 واحدی به عدد یک میلیون و 366 هزار و 662 واحد رسید.

Bartarinha.ir/

بورس بیش از 3 هزار واحد افت کرد

ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

بازار سهام دومین هفته آذرماه را با منفی به پایان رساند. فشار فروش در بازار امروز زیاد بود. آیا این روند ادامه‌دار خواهد بود؟

TejaratNews.com/
حمایت شاخص کل بورس کجاست؟ / مقاومت؛ یک میلیون و 450هزار واحد

حمایت شاخص کل بورس کجاست؟ / مقاومت؛ یک میلیون و 450هزار واحد

تحلیلگر تکنیکال بورس گفت: اگر شاخص کل بورس به زیر محدوده یک میلیون و 380هزار واحد برسد، نماد‌های ارزنده بازار با فشار فروش مواجه می‌شوند.

EghtesadOnline.com/
عرضه محصولات 4 شرکت در بورس انرژی

عرضه محصولات 4 شرکت در بورس انرژی

امروز انواع محصولات معدنی در بورس انرژی ایران عرضه می‌شوند.

Sena.ir/
بورس تهران همانند بورس‌های جهانی قرمز شد / خودروسازان همچنان در تعلیق

بورس تهران همانند بورس‌های جهانی قرمز شد / خودروسازان همچنان در تع...

در حالی که بازارهای جهانی تحت تاثیر شیوع سویه جدیدی ویروس کرونا قرار دارند، بورس تهران هم متاثر از نمادهای کامودیتی محور قرمز شده است.

TejaratNews.com/
تراز 9 هزار واحد اولین هدف شاخص انبوه‌سازی «فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران شاهکار جدید و مرموز مرسدس بنز احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی قیمت انواع سبزیجات 44درصد گران شد نوبل اقتصاد هم می رسد به... جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت برق گران نشده؛ به فیش‌هایتان با دقت نگاه کنید احتمال کاهش قیمت خودرو با ورود به بورس ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟ ثبت تصمیمات مجمع عمومی " تبرک" پیشنهاد طرح فروش اقساطی سهام به مردم/ رهاشدگی از عوامل مشکلات بنگاه‌های خصوصی شده است انتشار صورت سود و زیان 6 ماهه زیرمجموعه "وپاسار" عضو جدید هیيت عامل سازمان خصوصی سازی منصوب شد "فنفت" صورت مالی میاندوره ای زیرمجموعه را منتشر کرد واردات لوازم خانگی کره‌ای همچنان به‌صورت قانونی رشد 40 درصدی تجارت خارجی کشور عربی‌ترین شاسی‌بلند ب‌ ام‌ و روانه امارات می‌شود! سقوط قیمت نفت با ظهور کرونای جدید کراس جدید سوزوکی معرفی شد «پلاک تاریخی» برای خودرو‌های بالای 30 سال هیات مدیره "ومعادن" با مصوبه مجمع تغییر کرد عراقچی: هیچ پولی در پرونده من جابجا نشده! فردا، مجمع صندوق اختصاصی بازارگردانی آرمان اندیش برگزار می شود "حپارسا" در مجمع 345 تومان تقسیم کرد هر فرد تا پایان سال چقدر یارانه دریافت می‌کند؟ سوددهی "وپاسار" آغاز شد دورهمی سهامداران "فسازان" در هفته آینده شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی منهدم شد افت شدید قیمت دلاردر صرافی بانک‌ها / بازگشت دلار به کانال 26 هزار تومان قیمت آپارتمان در اطراف تهران افت کرد قنادان با کمبود و گرانی روغن مواجهند زنگ مجمع "ما" به صدا درآمد پیشنهاد برای فروش 1800 خودروی وارداتی رسوبی شاخص کل بورس بیش از 27 هزار واحد افت کرد انهدام شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی شاخص بورس قرمزپوش ماند تغییر ساعت کاری خزانه‌های سکه طلا جزيیات جدید فروش نقدی ارز در صرافی‌ها سقوط آزاد بورس در نخستین روز هفته صفر تا صد یارانه یک میلیون تومانی! وضعیت سبد سهام عدالت در ششم آذر ماه شرط تزریق واکسن برای ورود به مدرسه ممنوع است مدت زمان اجاره خانه تغییر می‌کند بدترین روز سال برای بازارها/ وجشت شاخص‌ها از ویروس جدید کرونا "والبر" در مسیر افزایش سرمایه است بورس قرمز ماند| افت 27 هزار و 441 واحدی شاخص کل "شلعاب" زمینش را در رهن "تاصیکو" گذاشت