از بدهی 50 میلیون تومانی تا تبدیل شدن به منطقه ویژه فناوری

از بدهی 50 میلیون تومانی تا تبدیل شدن به منطقه ویژه فناوری

روز گذشته اولین نشست مدیران عامل شرکت سنگ آهن مرکزی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گزارش مرکز اطلاع رسانی شرکت؛ روز 24 اسفند 1401 در تقویم شرکت سنگ آهن مرکزی ایران به روزی خاطره ساز تبدیل شد. روزی که بعد از نیم قرن فعالیت شرکت، مدیران عامل سابق آن دور هم جمع شدند و تاریخ پرفراز و نشیب قدیمی ترین شرکت معدنی آهن ایران را مرور کردند و قول همراهی و همیاری و انتقال تجربیات دادند.

فرش قرمز شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در این روز برای مدیرانی پهن شد که از دهه 40 با حضور در معدن چغارت شهرستان بافق برای آبادانی این مرز و بوم تلاش کردند و حالا با دیدن پیشرفت‌های منطقه، حاصل زحمات خود را روشن‌تر از روزهای قبل می‌بینند.

خلیل راستار، عباس مهرزاد، فتح الله زارع، اسرافیل احمدیه و علیرضا یاراحمدی 5 مدیرعامل سابق شرکت سنگ آهن مرکزی ایران بودند که در این روز در سالن همایشهای شهرک آهنشهر حضور یافتند و برای برگزاری این نشست صمیمانه از مدیرعامل کنونی شرکت تشکر و قدردانی کردند.

راستار؛ اولین مدیرعامل شرکت سنگ آهن

دکتر خلیل راستار که متولد 1317 در تهران است و دوران کارشناسی ارشد خود را در رشته معدن شناسی دانشگاه آلمان گذرانده نخستین مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران است. او در سال 51 ريیس حوزه بافق شد و در سال 52 که واحدهای معدنی به صورت شرکت سهامی درآمد مدیریت معدن بافق را به مدت دو سال به عهده گرفت. او برای دومین بار در سال 58 تا 59 در این پست به خدمت مشغول شد.

راستار خاطرات زیادی از سالهای حضورش در بافق دارد. او می‌گوید: امروز خیلی خوشحالم که به بافق آمده ام. بافق برای ما خاطرات شیرینی به جای گذاشت و همیشه از آن سال‌ها و خاطراتش به نیکی یاد می‌کنم.

او در تعریف یکی از خاطرات خود می‌گوید: وضع مالی دولت در سال 49، 50 که معاون شرکت سنگ آهن بودم به کلی به هم ریخته بود به طوری که ما در پرداخت حقوق و بدهی‌ها دچار مشکل شده بودیم. خریدهای ما از یزد بود و پول باید از تهران می‌رسید اما به مشکل خورده بود. هر روز فروشنده‌های یزدی برای دریافت مبالغ خود به شرکت مراجعه می‌کردند و ... تا اینکه در سال 51 من به جای دکتر بهایی ريیس حوزه بافق شدم. در آن زمان برای تغییر و بهبود وضعیت از مدیر مالی که آقای مرحوم باقرزاده بود خواستم که از دولت درخواست مبلغ 50 میلیون تومان وجه کند و بگوید که شرکت بدهکار است. او با تعجب گفت که بدهی ما که این مقدار نیست! من به او گفتم که این مبلغ را درخواست کنید تا حداقل مقداری از آن واریز شود. چند روزی گذشت و از تهران 50 میلیون تومان به حساب شرکت واریز شد. معاون مالی نگران این بود که به دلیل بلوکه شدن پول دولت مجرم شناخته شویم اما من علاوه بر اینکه پول فروشنده‌های یزد را تسویه کردم به تمامی کارشناسان و مهندسان اعلام کردم که تمام درخواست‌هایی که تا دو سال آینده دارند را مکتوب کنند و تحویل دهند تا رسیدگی شود. هیچ وقت یادم نمی‌رود آن سال با پولی که به شرکت واریز شد، شرکت جان دوباره ای گرفت.

مهرزاد؛ مدیرعامل روزهای سخت جنگ

مهندس عباس مهرزاد یکی دیگر از مدیران عامل شرکت سنگ آهن مرکزی است که مدیریت این شرکت را در سال‌های جنگ تحمیلی به عهده داشته است. او که متولد 1318 در یزد است در سال 48 در رشته زمین شناسی از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و به کار معدن پرداخت.

مهرزاد که خودش را شاگرد آقای راستار می‌داند می‌گوید: از سال 48 در خدمت شرکت سنگ آهن و آقای راستار بودم و از ایشان کار را یاد گرفتم. در سال 59 به عنوان مدیرعامل شرکت مشغول به کار شدم که آغاز کارم همزمان با آغاز جنگ تحمیلی بود.

او سالهای جنگ را سالهای سختی عنوان می‌کند و می‌گوید: در این سال‌ها با کمبود بودجه و امکانات مواجه شدیم. در این دوران هم باید تولید را سرپا نگه می‌داشتیم و هم بخشی از هزینه‌های جنگ را تامین می‌کردیم. تجهیزات ما در آن دوران از شوروی سابق تامین می‌شد اما با شروع جنگ و تحریم‌ها ورود تجهیزات متوقف شد و باید خودمان چاره‌ای می‌اندیشیدیم. یادم می‌آید تنها یک زره سنگ شکن مخروطی نو در انبار داشتیم و مجبور بودیم از وسایل اسقاطی گذشته استفاده کنیم. با وجود همه سختی‌ها و کاستی‌ها خدا را شکر می‌کنم که توانستیم تولید معدن را سرپا نگه داریم. من هیچ وقت صفا و صمیمیتی را که بین کارکنان بود فراموش نمی‌کنم .30 سال است که بازنشسته شده ام اما همیشه با مرور خاطراتم به آن دوران افتخار می‌کنم.

زارع؛ مدیرعامل دوران سازندگی

مهندس فتح الله زارع متولد 1329 در مهریز یزد است. او مدرک کارشناسی خود را در رشته زمین شناسی از دانشگاه تبریز گرفت و از سال 75 تا 77 به عنوان مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران شروع به فعالیت کرد.

زارع تا پیش از حضور در بافق در معدن زغال سنگ کرمان فعالیت می‌کرد. او در این باره می‌گوید: کار معدن کاری سخت و طاقت فرساست به خصوص کار در معدن زغال سنگ. من درشرکت سنگ آهن مرکزی در حوزه اکتشاف، استخراج و بارگیری فعالیت خود را شروع کردم و با مهندس مهرزاد همکاری داشتم. شرکت در اوایل انقلاب و سال‌های جنگ تحمیلی مشکلات زیادی داشت اما کارکنانش همدل بودند و برای سرپا نگه داشتن معدن تلاش می‌کردند. یادم می‌آید بسیاری از کارکنان به جبهه‌ها می‌رفتند و برخی از همکاران هم بخشی از حقوق خود را داوطلبانه به جبهه‌ها می‌فرستادند. امیدوارم این روزها هم همکاران با سعی و تلاش خود فعالیت معدن را فعال‌تر و پویا تر از گذشته انجام دهند و در این مسیر موفق باشند.

احمدیه؛ اختصاص دو درصد فروش به کارهای عام المنفعه

مهندس اسرافیل احمدیه هم یکی دیگر از مدیران عامل شرکت سنگ آهن مرکزی است که در سال 1336 در تهران متولد شده است. او فارغ التحصیل رشته مهندسی معدن از دانشگاه باهنر کرمان است و از سال 85 تا 89 سکان شرکت سنگ آهن مرکزی را به دست گرفته است. خودش در این باره می‌گوید: من فعالیتم را از طبس شروع کردم و در بخش‌های مختلفی مانند ذوب آهن اصفهان، اداره کل معادن تهران، قزوین، مدیرکلی بهره برداری وزارت صنایع و معادن و ... فعالیت کردم. در سال 85 هم در شرکت سنگ آهن مرکزی به عنوان مدیرعامل مشغول به فعالیت شدم. مهمترین فعالیتی که در زمان من انجام شد تکمیل لوله‌های آب از یزد تا بافق بود. یکی دیگر از کارهای خوبی که در دولت وقت انجام شد بحث اختصاص دو درصد فروش به کارهای اجتماعی و عام المنفعه بود که خوشبختانه در دوره من انجام شد و به آن افتخار می‌کنم.

یاراحمدی؛ اولین بورسیه شرکت سنگ آهن

دکتر علیرضا یاراحمدی هم پنجمین مدیر مدعو بود که در این نشست هم اندیشی حضور داشت. او متولد 1347 در بافق است و تحصیلات خود را در رشته استخراج معدن شاهرود گذرانده و برای تحصیلات تکمیلی به فرانسه رفته است. این استاد دانشگاه در اردیبهشت 1390 مدیریت شرکت سنگ آهن مرکزی را به دست گرفته و در اسفند همان سال با استعفا از این سمت کناره گیری کرده است.

یاراحمدی که از نخستین بورسیه شده‌های شرکت سنگ آهن مرکزی است درباره خاطرات دوران مدیریتش می‌گوید: خاطرات من در این دوران بسیار درام است. شاید یک زمانی این دوره ده ماهه را به صورت کتاب منتشر کنم.

او در بخشی از سخنانش می‌گوید: می‌خواهم به ده سال آینده بروم و از ده سال آینده بگویم. به روزهایی که دو طرف جاده به عرض 2 تا سه کیلومتر به منطقه ویژه فناوری‌های معدنکاری تبدیل شده و کارخانه‌ها دستگاه حفاری می‌سازند و در سمت دیگر دستگاه‌ها و تجهیزات معدنی در حال ساخت هستند و ... در اصل این مجموعه یک مجموعه ایده آل نیست بلکه مجموعه‌ای واقعی است که در سال 90 مورد مطالعه قرار گرفته و قابلیت اجرا دارد. من فکر می‌کنم با حضور آقای حمیدیان و هیات مدیره فعلی شرکت، این مهم به حقیقت بپیوندد چرا که این افراد از مجموعه فناوری‌های نوین شناخت دارند و می‌توانند اقدام کنند.

گرامیداشت یاد و خاطره مدیران عامل درگذشته

مراسم هم اندیشی مدیران عامل شرکت سنگ آهن مرکزی با حضور حجت الاسلام سلیمانی، امام جمعه سابق بافق، محمدرضا صباغیان، نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی، ابوالقاسم دهقان، فرماندار، سرهنگ نصیری، ريیس سپاه، اعضای شورای شهر بافق، اعضای شورای کارگری، مدیران و معاونان فعلی و سابق شرکت سنگ آهن مرکزی و جمعی از کارکنان و کارشناسان شرکت برگزار شد و یاد و خاطره سیروس به آيین، نصرالله اقتصادی و محمد دهستانی بافقی، 3 مدیرعامل مرحوم شرکت سنگ آهن مرکزی نیز گرامی داشته شد.

بعد از پایان مراسم جمع زیادی از معاونان و مدیران سابق شرکت گرد مدیران عامل جمع شدند و عکس یادگاری گرفتند.

روایت اکونومیست از سقوط ریال؛ در طول یک دهه ریال 94 درصد سقوط کرد! رشد 34 هزار واحدی شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته بورس به سقف تاریخی نزدیک شد آخرین وضعیت بدهی‌‎های خارجی ایران به دلار و یورو علت تاخیر در پرداخت حقوق شب عید معلمان مشخص شد رشد پول به بیش از 70درصد رسید! / چرا رشد نقدینگی کم اما تورم زیاد شد؟ صعود 34 هزار واحدی شاخص بورس رشد 11.6 درصدی بخش صنعت در پاییز 1401/ بالاترین نرخ رشد فصلی صنعت در 5 سال گذشته ثبت شد افزایش صادرات و واردات گمرکی هیچگونه اختلالی در سامانه های خدمات دهی بیمه سلامت وجود ندارد/ رصد و نظارت لحظه ای وزارت بهداشت بر ا... موافقت‌نامه و شرایط عمومی قرارداد‌های واگذاری (فاکتورینگ) ابلاغ شد انتقاد از امضای یک مصوبه غیرقانونی/ تلاش کارگران برای ابطال دستمزد 1402 هشدار سطح قرمز برای کاهش شدید دما و خسارت به صنعت کشاورزی ملاک ابقاء یا حذف مدیران در سال جدید رضایتمندی عمومی است پاسخ ارسالی نماینده سهامداران شرکت پدیده در هیات مدیره "گشان" به انتشار یک گزارش نرخ دلار و یورو در مرکز مبادلات ارزی افزایش 2.7 واحد درصدی پایه پولی و کاهش 5.7 واحد درصدی نقدینگی در دی ماه 1401 جهشی دیگر در بازار سهام/ بورس به سقف تاریخی نزدیک شد کارگران برای ثبت نام مسکن کجا بروند؟ متوسط نرخ دلار در دی ماه 1401 اعلام شد نوسان نرخ سکه در کانال 31 میلیون تومان قیمت انواع سکه و ارز/ دلار صرافی 42150 تومان جریمه 160 میلیون دلاری گوگل در هند تایید شد سرویس پرداخت قسطی اپل راه‌اندازی شد کاهش رشد نقدینگی در 10 ماهه اول سال گذشته مصرف بنزین خودروهای داخلی 2برابر استاندارد جهانی است/ برآورد قاچاق روزانه 10 میلیون لیتر گازويیل 80 درصد پروازها بدون تاخیر انجام می‌شود رشد 34 هزار واحدی شاخص کل بورس کدام جاده‌ها در روزهای پایانی تعطیلات یک‌طرفه است؟ فروش بلیت قطارهای نیمه دوم فروردین فردا آغاز می‌شود تداوم روند صعودی "شپدیس" دلار 40 هزار و 200 تومان اعلام شد نوبرانه‌ای که از فرانسه به تهران آمد/ پای خوشمزه‌ترین دسر جهان چطور به ایران باز شد؟ سهم ایران از بازار 188 میلیارد دلاری عربستان با برقراری روابط چقدر است؟ افزایش حداقلی دستمزد کام کارگران را تلخ کرد تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر در شهرهای جدید تا پایان تابستان تمدید پرداخت وام کمک ودیعه مسکن تا پایان شهریور 1402 رشد 31 درصدی تامین مالی از طریق فرابورس نرخ دلار در بازار آزاد باز هم بالاتر رفت "وسینا" همسو با بانکداری درست نظارت و بازرسی دقیق برای کنترل قیمت ها افزایش حداقلی دستمزد کام کارگران را تلخ کرد قیمت سکه در بازار امروز چند ؟ | افزایش بی سابقه قیمت سکه در بازار امروز گردشگری معدن چغارت بافق، تجربه‌ای متفاوت برای مسافران نوروزی هدایت بیش از 1500 پرواز روزانه در کریدورهای هوایی کشور در نوروز دلایل افزایش نرخ دلار در ایام نوروز چه بود؟ جریان صادرات نفت روسیه تغییر می کند قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید سکه گرانتر شد/ افزایش قیمت 39 هزار تومانی یک گرم طلا افزایش 34 هزار و 303 واحدی شاخص بورس تهران