بروز تنش در روابط اقتصادی ایران و کره‌جنوبی

بروز تنش در روابط اقتصادی ایران و کره‌جنوبی

واردات لوازم خانگی از کره‌جنوبی ممنوع شد، حالا سید ابراهیم ريیسی، ريیس‌جمهوری پیرو ابلاغیه رهبری، نامه‎ای را به وزرای اقتصاد و صمت ارسال کرده و نوشته است از واردات لوازم خانگی جلوگیری شود.

روزنامه توسعه ایرانی: واردات لوازم خانگی از کره‌جنوبی ممنوع شد، حالا سید ابراهیم ريیسی، ريیس‌جمهوری پیرو ابلاغیه رهبری، نامه‎ای را به وزرای اقتصاد و صمت ارسال کرده و نوشته است از واردات لوازم خانگی جلوگیری شود.

این ممنوعیت‌ها البته ماجرای تازه‌ای نیست. سه سالی از اعلام ممنوعیت واردات لوازم خانگی می‌گذرد و این تاکید دوباره و نامه‌نگاری در شرایطی صورت می‌گیرد که چندین کانتینر لوازم‌خانگی بوش در گمرک همچنان معطل مانده است. به نظر می‌رسد این نامه‌ها پیامی به کره‌جنوبی است، اینکه ما در قبال پول‎های بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی کالا نمی‌گیریم، خصوصا لوازم‌خانگی.

پول‌های بلوکه ایران در کره جنوبی حسابی خبرساز شده است. رقمی نزدیک به 7 میلیارد دلار از پول نفت ایران مدت‌هاست در کره‌جنوبی به دلیل تحریم مسدود شده است و هربار اتفاق تازه‌ای می‌افتد و این پول‌ها را به صدر اخبار می‌برد و این بار جریانات تازه‌ای در حال وقوع است.

در دولت حسن روحانی، بارها و بارها خبرهایی روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفت مبنی بر اینکه پول‌های بلوکه شده ایران، آزاد شده است اما این خبرها هربار به نحوی تکذیب شد. خبرسازی در این زمینه تاحدی بود که به صدور اطلاعیه رسمی از سوی وزارت امور خارجه امریکا کشید و این وزارتخانه اعلام کرد که هیچ توافقی برای آزادسازی دلارهای بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی و سایر کشورها انجام نشده است.

ابعاد پول‌های بلوکه ایران در کره جنوبی از این هم فراتر رفت و به توقیف نفتکش کره‌ای‌ها در آب‌های عمان انجامید؛ اما هیات کره‌ای که برای آزادسازی کشتی کره‌ای و خدمه آن به ایران سفر کرده بود، وعده و وعیدهای همیشگی را برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران تکرار کرد و مجددا گشایشی در این زمینه حاصل نشد.

کرهای‌ها هربار اعلام کرده بودند که در ازای پول‌های بلوکه شده ایران تجهیزات بیمارستانی، آمبولانس و حتی واکسن کرونا می‌دهند؛ اما این مساله همچنان در حد همان ادعاهای شفاهی ماند و اتفاق خاصی در این زمینه رخ نداد.

پویا فیروزی، دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی مرداد امسال به ایلنا گفته است که تراز تجاری ایران و کره جنوبی منفی شده است.

او توضیح داد: تراز تجاری مبادلات ایران بدون احتساب نفت با کره جنوبی درسال 96 به میزان 842 میلیون دلار و در سال 97 حدود 550 میلیون دلار بود، در سال 98 این رقم به منفی 493 ، در سال 99 منفی 540 میلیون دلار و در سال 1400 تاکنون به منفی 96 میلیون دلار رسیده است.

آخرین خبر درباره پول‌های بلوکه شده ایران

حالا دوباره خبرهای تازه‌ای از پول‌های بلوکه شده ایران و کره جنوبی به گوش می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی حسین امیرعبداللهیان با همتای خود از کره جنوبی درخصوص پول‌های بلوکه شده ایران در این کشور گفت‌وگو کرده است.

بر این اساس وزارت خارجه کره جنوبی روز پنج‌شنبه اعلام کرد که چونگ ایونیونگ، وزیر خارجه کره جنوبی و وزیر خارجه ایران در تماس تلفنی درخصوص پول‌های بلوکه شده ایران تحت تحریم‌های آمریکا و تلاش‌های جاری چندجانبه جهت احیای برجام گفت‌وگو کردند.

وزیر خارجه کره جنوبی در پاسخ به درخواست امیرعبداللهیان جهت افزایش تلاش برای رفع پول‌های بلوکه شده ایران اعلام کرد که سيول نهایت تلاشش در این زمینه را انجام داده است.

وزارت خارجه کره در بیانیه خود نوشت: وزیر خارجه یونگ تاکید کرد که این تلاش‌ها ادامه خواهند یافت.

چونگ همچنین متعهد شد که کره‌جنوبی به طور فعال به دنبال راه‌هایی برای همکاری با ایران جهت غلبه بر همه‌گیری کووید 19 خواهد بود. همچنین وزیر خارجه کره‌جنوبی حمایت خود از مذاکرات احیای برجام ابراز کرد.

کره‌جنوبی حساب بانکی دانشجویان ایرانی را بست

به نظر می‌رسد حاصل گفتگوهای اخیر ایران با کره جنوبی برای انتقال ارزهای بلوکه شده نه تنها گشایشی ایجاد نکرد که حالا برخی رسانه‌های داخلی به نقل از کاربران ایرانی نوشته‌اند که وزارت آموزش کره‌جنوبی در ای‌میلی به دانشجویان ایرانی اعلام کرده که حساب‌های بانکی آنها به زودی مسدود می‌شود.

شاید چندان بیراه نباشد که استنادی به اعتراض همتی، ريیس‌کل سابق بانک مرکزی انجام شود . وی در اعتراض به عدم پرداخت پول بلوکه شده ایران از سوی کره گفت: «وقتی به آنها گفتم مانع واردات لوازم‌خانگی می‌شوم، دیدم اعتنایی نکردند. فهمیدم لوازم خانگی کره‌ای به صورت غیرقانونی وارد ایران می‌شود.» همتی انتقاد ویژه‌ای به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این خصوص داشت.

ممنوعیت واردات لوازم خانگی جدید نیست و سه سالی از اعلام این ممنوعیت می‌گذرد و این تاکید دوباره و نامه‌نگاری در شرایطی صورت می‌گیرد که چندین کانتینر لوازم‌خانگی بوش در گمرک همچنان معطل مانده است. به نظر می‌رسد این نامه‌ها پیامی به کره‌جنوبی است، اینکه ما در قبال پول‎های بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی کالا نمی‌گیریم، خصوصا لوازم‌خانگی

بازار لوازم خانگی و ماجراهای تازه!

بجز این خبر ممنوعیت واردات لوازم خانگی از کره، واکنش‌های متعددی در ایران داشته است. تا پیش از تحریم‌ها و بر اساس اعلام اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی نزدیک به 70 درصد بازار لوازم خانگی ایران در اختیار لوازم خانگی کره جنوبی بود و حالا با خروج دو برند بزرگ کره جنوبی از بازار ایران یعنی ال.جی و سامسونگ قیمت لوازم خانگی ایران جهش قابل توجهی داشته است. اتفاقی که به عقیده بسیاری از ایرانی‌ها مشابه انحصار بازار خودرو است و ذی‌نفعان خاصی دارد. در عین حال نزدیک 70 درصد از بازار لوازم خانگی در اختیار تولیدکنندگان ایرانی قرار دارد و اتفاقا معتقدند که لازم است برای دوره‌ای 5 ساله واردات لوازم خانگی به ایران ممنوع شود.

به نظر می‌رسد گام‎های اولیه برای انحصاری شدن بازار لوازم خانگی در ایران برداشته شده است، اما بی‌تردید با توجه به امکان‌‌پذیری قاچاق لوازم‌خانگی نفع اصلی در این میان نصیب قاچاقچیان و البته تولیدکنندگان داخلی می‌شود و این مصرف‌کننده است که در این بازار عجیب و غریب تنها خواهد ماند. حالا یک سر پول‌های بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی به خانه‌های ایرانی گره خورده است و به نظر می‌رسد خوابیدن گرد و غبار سیاست تکلیف صنعت لوازم خانگی را بیش از پیش روشن سازد.

local_offerبرچسب‌ها:
ضرورت تامین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران

ضرورت تامین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران

ريیس جمهور بر ضرورت تامین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران و توجه به عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر تاکید کرد و گفت: دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های پیشنهادی خود را در زمینه اصلاح الگوی مصرف ...

TejaratNews.com/
آخرین مهلت ثبت‌نام در حراج ایران خودرو / اختلاف قیمت خودروها با بازار چقدر است؟

آخرین مهلت ثبت‌نام در حراج ایران خودرو / اختلاف قیمت خودروها با با...

گروه صنعتی ایران خودرو، طرح پیش‌فروش شش محصول خود را با موعد تحویل حداکثر یک ساله به اجرا گذاشته است. اما با ثبت‌نام در حراج ایران خودرو، چقدر رانت نصیب برندگان می‌شود؟

TejaratNews.com/
درج یک شرکت ساختمانی در فرابورس ایران

درج یک شرکت ساختمانی در فرابورس ایران

شرکت بین‌المللی ساروج بوشهر با ماهیت سهامی عام در بازار دوم فرابورس ایران درج شد.

FarsNews.ir/
آخرین مهلت ثبت‌نام در قرعه‌کشی ایران خودرو + لینک ثبت‌نام

آخرین مهلت ثبت‌نام در قرعه‌کشی ایران خودرو + لینک ثبت‌نام

گروه صنعتی ایران خودرو طرح پیش فروش شش محصول خود را با موعد تحویل حداکثر یک ساله به اجرا می گذارد.

TejaratNews.com/
شرایط جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو اعلام شد

شرایط جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو اعلام شد

شرکت ایران خودرو مرحله جدید پیش فروش شش محصول خود با موعد تحویل حداکثر یک ساله ویژه مهر ماه را اعلام کرد.

TejaratNews.com/
اتفاق عجیب در تجارت نفتی ایران و چین / عربستان جایگزین ایران شد!

اتفاق عجیب در تجارت نفتی ایران و چین / عربستان جایگزین ایران شد!

چین با ایران قرارداد همکاری 25ساله دارد اما خرید نفت از ایران را 11 میلیارد دلار کاهش داده و عربستان را جایگزین ایران کرده است.

TejaratNews.com/
حذف هند از لیست شرکای تجاری ایران / صادرات محصولات کشاورزی به هند ممنوع شد؟

حذف هند از لیست شرکای تجاری ایران / صادرات محصولات کشاورزی به هند ...

یک شرکت کشتیرانی ورود کالاهای ایرانی و افغانستانی را به هند ممنوع کرده است. برخی منابع از اعمال ممنوعیت هند بر محصولات کشاورزی ایران خبر داده‌اند آیا صادرات کالاهای غیر نفتی ایران به هند ممنوع است؟

TejaratNews.com/
آمار جدید از خودروهای ناقص ایران خودرو و سایپا

آمار جدید از خودروهای ناقص ایران خودرو و سایپا

مدیرعامل ایران‌خودرو از تولید 97 هزار خودرو ناقص و دپوی آنها در پارکینگ‌های این شرکت خبر داده ، مدیرعامل سایپا نیز به وجود 45 هزار ناقص در این شرکت اذعان کرده است. طبق اظهارات مدیران عامل این دو شرکت ...

TejaratNews.com/
روابط تجاری ایران با عربستان کلید خورد

روابط تجاری ایران با عربستان کلید خورد

صادرات ایران به عربستان در دومین ماه دولت سیزدهم آغاز شد.

Bartarinha.ir/

تجارت 22.5 میلیارد دلاری ایران با همسایگان

سعودی‌ها از ایران درخواست وساطت کردند

سعودی‌ها از ایران درخواست وساطت کردند

یک رسانه یمنی ادعا کرد که سعودی ها از ایران درخواست کرده اند که به منظور توقف پیشروی انصارالله یمن میان آن ها وساطت کنند.

Bartarinha.ir/
فراهم شدن امکان گشایش ال‌سی بین ایران و روسیه

فراهم شدن امکان گشایش ال‌سی بین ایران و روسیه

ريیس سازمان توسعه تجارت از امکان گشایش ال سی بین ایران و روسیه خبر داد و گفت: یک بانک روس و یک بانک ایرانی سیستم تسویه ارزی دوجانبه شبیه سويیفت راه‌اندازی کرده اند که بر مبنای روبل روسیه است.

Irinn.ir/
حذف دلار از اقتصاد ایران

حذف دلار از اقتصاد ایران

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از ایده‌های وزارت صمت خارج کردن اقتصاد از دلاری بودن است، به‌جد دنبال این هستیم قیمت دلاری را حذف کنیم که در مورد فولاد رخ داد.

TejaratNews.com/
ادامه همکاری آمریکا با کره جنوبی درباره دارایی‌های بلوکه ایران

ادامه همکاری آمریکا با کره جنوبی درباره دارایی‌های بلوکه ایران

وزیران دارایی کره جنوبی و آمریکا توافق کردند در زمینه دارایی‌های بلوکه ایران در سيول همکاری کنند.

TejaratNews.com/
نتایج قرعه کشی ایران خودرو اعلام شد + لیست نتایج

نتایج قرعه کشی ایران خودرو اعلام شد + لیست نتایج

نتایج قرعه کشی فروش فوق العاده محصولات ایران خودرو که امروز صبح در حضور نهادهای نظارتی برگزار شد، اعلام شد.

TejaratNews.com/
آنچه بورس نیوز در خشت خام دیده بود... سعیدمحمد در افتتاح پترشیمی کیش راه‌اندازی نخستین سوپر مارکت مالی در کشور لامپ‌های جیوه‌ای جایگزین لامپ‌های LED در معابر کشور دستکاری شاخص با عرضه اولیه / با این شرایط رشد شاخص بورس امکان ندارد افزایش‌سرمایه 898 درصدی از مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها پیشنهاد افزایش سرمایه هیات مدیره به " بسویچ " چرا دلار رانتی نیمه دوم سال حذف نشد؟ تکذیب انتساب فایل صوتی خلاف واقع به کارمندان سازمان بورس نماد 2 شرکت در سامانه پس از معاملات درج شد اعلام وضعیت بیش از دو هزار خودرو دپویی به وزارت اقتصاد گاز گران می‌شود؟/تغییر تعرفه مشترکان پرمصرف گاز تامین مالی 6 هزار میلیارد تومانی یک شرکت سرمایه‌گذاری از بورس/ تولید آلومینیوم امسال به 300 هزار تن ... دلایل افزایش قیمت تایر چیست؟ قیمت آریزو 5 جدید اعلام شد " فخوز " از سهامداران دعوت کرد برگزاری مجمع " پردیس " در نیمه ماه جاری برگزاری مجمع " قنقش " نزدیک است آغاز پرداخت سود " حتاید " از دهم همین ماه نزول شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 43 هزار میلیارد تومان فراتر رفت 2 میلیارد برگه بهادار دست‌به‌دست شد شاخص بورس بر مدار نزول فلزات اساسی در صدر گروه‌های بورسی تصمیمی برای حذف ارز 4200 تومانی گرفته نشده از حذف دلار 4200 تومانی تا تخلیه تومور اقتصادی ماموریت جدید وزارت اقتصاد برای حمایت از تولید و دریافت مطالبات نظام بانکی وضعیت سبد سهام عدالت در سوم آبان ماه سامانه "استعدادیابی مدیران کارآمد" قیمت مرغ افزایش یافت افت 23 هزار واحدی شاخص کل / کدام نمادها بیشتر معامله شدند؟ جریمه 86 میلیاردی برای قاچاق کالا حذف ارز 4200 تومانی به تعویق افتاد شاخص کل بورس 23 هزار واحد ریخت برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری بانک توسعه تعاون در روز جاری بورس دوباره کانال یک میلیون و 400 هزار واحد را از دست داد " خبهمن " صورت مالی 6 ماهه منتشر کرد " فسوژ " تصمیمات مجمع را ثبت کرد قیمت سوخت در سال 1401 افزایش می‌یابد؟ ماجرای قطعی گاز در 2 منطقه تهران چیست؟/ مشکل قطعی کی حل می‌شود؟ سقوط بورس از ارتفاع 1.4 میلیون واحدی | شاخص کل 23 هزار واحد دیگر افت کرد چگونه برای در طرح جهش مسکن ثبت‌نام کنیم؟ شاخص بورس بر مدار نزول پیشنهادات ريیس سازمان بورس به وزیر نفت پذیره نویسی " آوای پارس " به روش ثبت سفارش آغاز بازارگردانی " فافق " به روش مبتنی بر حراج در فرابورس " ساروج " در فرابورس درج شد فروش فوق العاده محصول زامیاد از امروز انتشار صورت مالی حسابرسی نشده " کماسه " ریزش 23 هزار واحدی شاخص کل فروش فوق العاده 5 محصول سایپا از امروز