اتهام مدیران تشویق‌کننده به سرمایه‌گذاری در بورس

اتهام مدیران تشویق‌کننده به سرمایه‌گذاری در بورس

وقتی در دولت محمود احمدی‌نژاد موسسات مالی ریز و درشت عین قارچ در شهر و شهرستان‌ها روییدند و با جلب سرمایه‌های مردم و پرداخت سودهای باورنکردنی اساس تولید در کشور را نشانه رفتند، هرکس گاو و گوسفندی داشت و قطعه زمینی که با آن روزگار را می‌گذراند، دار‌و‌ندار خود را فروخت و در یکی از این موسسات مالی حساب باز کرد...

نعمت ‌احمدی، حقوق‌دان در روزنامه شرق نوشت: وقتی در دولت محمود احمدی‌نژاد موسسات مالی ریز و درشت عین قارچ در شهر و شهرستان‌ها روییدند و با جلب سرمایه‌های مردم و پرداخت سودهای باورنکردنی اساس تولید در کشور را نشانه رفتند، هرکس گاو و گوسفندی داشت و قطعه زمینی که با آن روزگار را می‌گذراند، دار‌و‌ندار خود را فروخت و در یکی از این موسسات مالی حساب باز کرد.

فردی را می‌شناسم که با فروش گاو و گوسفند خود، در فلان موسسه سرمایه‌گذاری کرد و در مرحله اول به قول خودش سود سه‌ماهه دریافتی‌اش دو، سه برابر سود حاصل از پرورش گاو و گوسفندانش شد؛ پس کار را تعطیل کرد و سوار بر پراید قسطی به دیگر کارگران فخر می‌فروخت. وقتی ته‌مانده سرمایه مردم را این موسسات بالا کشیدند و ناتوان از بازپرداخت سودهای افسانه‌ای، به‌اصطلاح حقوقیون، متوقف شدند، مردمی که با فروش اثاث‌البیت خود گذران زندگیشان را به این موسسات وابسته کرده بودند، راهی جز اعتراض نداشتند.

اعتراض‌ها داشت از حد متعارف خارج می‌شد که دولت دوازدهم با تدبیری که به کار برد، به گفته ريیس‌جمهور، دست در جیب مردم کرد و تاوان سوء‌مدیریت مدیران اقتصادی دولت قبل را که به این موسسات پروبال داده بودند، از خزانه پرداخت کرد؛ 37 هزار میلیارد تومانی که موسسات مالی در اختیار گرفته بودند.

ريیس‌جمهور فعلی هم در تشویق مردم به سرمایه‌گذاری در بورس سنگ‌تمام گذاشت. وزیران دولت هم اگر بیشتر از ایشان برای بورس مایه نگذاشتند، کمتر نبودند. این‌بار مدیران موسسات مالی چراغ سبز سرمایه‌گذاری را روشن نکرده‌اند، بلکه ريیس‌جمهور، وزرا و دیگر مسيولان از بازار پررونق بورس حمایت می‌کنند. صف‌ طولانی خرید جلوی اتاق بورس و موسساتی که به‌اصطلاح سبد‌گردان و کارگزار بورس بودند، تشکیل شد مردم ساعت‌ها در گرما و سرما دنبال نام‌نویسی خرید سهام در شرکت‌های بورسی بودند.

اخبار رنگارنگ رسانه‌ها و صعود قیمت‌ها هم مشوقی بود در کنار حمایت ريیس‌جمهور از بورس که با خنده گفتند بورس همه دنیا از رونق افتاده اما بورس ما در اوج رونق است و می‌پرسند چرا بورس ایران رونق دارد؟ مطالبی نزدیک به مضمون بالا باز هم مردم سرخورده از موسسات مالی را به طرف بورس کشاند. جیک‌جیک مسيولان کار دست مردم داد. موکلی دارم که خارج‌نشین است، سهم‌الارثی در ایران نصیب او شد و از من خواست برای پولی که به دست آورده طریق صحیح سرمایه‌گذاری را به او مشاوره بدهم.

خوب شد که به صراحت گفتم از اقتصاد و سرمایه اطلاعاتی ندارم. اصرار کرد که پولش را به ارز تبدیل کنم، گفتم نوسان ارز را در یکی، دو سال گذشته در نظر بگیر، به باور من راه درستی نیست. گفت در بورس سرمایه‌گذاری کن و چند میلیاردی را که نصیب او شده بود از طریق یکی از کارگزاری‌ها وارد بورس کردیم. درست در اول مرداد سال جاری، یعنی اوج رونق بورس، روزهای اول هر صبح که به من زنگ می‌زد از پرش سرمایه‌اش خوشحال بود. نیمه دوم مرداد رکودی حاکم شد و ریزش شروع شد که تا امروز ادامه دارد؛ سرمایه‌اش به یک‌سوم رسید.

موکلم در یکی از سایت‌ها، قانون تشدید مجازات مرتکبین به ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال 1367 را خوانده بود، به من گفت به‌عنوان وکیل من باید از کسانی که من را به وجود شرکت‌ها و موسسات موهوم و امور غیر‌واقع امیدوار کردند و سرمایه خانوادگی‌ام را به اعتماد و اتکا به توصیه آنان در بورس گذاشتم، شکایت کنی. از خیر یک‌سوم باقی‌مانده گذشتم، این یک‌‌سوم باقی‌مانده اگر باز هم ریزش نکرد، دستمزد شما، برو از هرکسی که من را به امور غیرواقعی امیدوار کرد، شکایت کن.

مگر توصیه این بزرگواران مصداق عینی ماده 1 قانونی که در کشور به وسیله مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده است، نیست؟ مگر در تبصره 2 همین ماده 1 نیامده که مستخدمان دولتی علاوه بر مجازات مذکور یعنی رد اصل مال به صاحبش به حبس از دو تا 10 سال و انفصال ابد از خدمات دولتی و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده‌اند، چنانچه در مرتبه مدیر‌‌کل یا بالاتر یا هم‌طراز آنها باشند به انفصال دايم از خدمات دولتی و در صورتی که در مراتب پایین‌تر باشند به شش ماه تا سه سال انفصال موقت از خدمات دولتی محکوم می‌شوند؟

پاسخ دادم این‌طور نیست. کلاهبرداری تعریف دیگری دارد. پاسخش این بود: من نمی‌دانم علم حقوق چه می‌گوید، اما می‌دانم واقعیت این است که امثال من امیدوارانه به تدبیر مسيولان وارد بازار بورس شدند و اگر نبود حمایت بی‌دریغ ريیس‌جمهور و دیگر دست‌اندرکاران، ده‌ها سال سازمان بورس فعالیت می‌کند چرا رونق سال 98 و 99 را نداشت؟ پس این مسيولان بودند که مردم را امیدوار کردند. چطور وقتی تاس موسسات مالی زمین خورد، دولت دست در جیب مردم کرد و سرمایه مردمی که به اعتبار مجوز بانک مرکزی به این موسسات اعتماد کرده بودند از بروز اغتشاش و اعتراض‌های خیابانی جلوگیری به عمل آورد؟

حالا چرا به فکر سرمایه‌گذاران بورسی نیست؟ اگر این عمل را فلان شخص یا شرکت انجام داده بودند، مدعی‌العموم وارد می‌شد و در نهایت مرتکب حداقل به دو سال حبس و پرداخت اصل به مال‌باخته و معادل آن جزای نقدی محکوم می‌شد و اگر مال‌باخته بعد از دریافت اصل سرمایه و ضرر و زیانش گذشت هم می‌کرد، مدعی‌العموم از باب جنبه عمومی جرم کلاهبرداری نمی‌توانست اعلام گذشت کند.

نمی‌دانم به موکلم چه پاسخ بدهم، اما سوالم این است آیا تیم اقتصادی دولت از حبابی‌‌شدن وضعیت بورس با توجه به حمایت و تشویقی که از سرمایه‌گذاری در بورس می‌کردند، مطلع نبود؟ آیا تعاریف مصادیق مجرمانه فقط مشمول افراد معمولی مثل نگارنده می‌شود؟ چه پاسخی می‌توان به موکل خارج‌نشین داد؟ کاش مسيولان تیم اقتصادی دولت به این سوال ساده پاسخ دهند.

local_offerبرچسب‌ها:
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

BourseNews.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
بورس تا کی تعطیل است؟

بورس تا کی تعطیل است؟

شنبه هفته بعدی یعنی هفتم فروردین ماه اولین روز کاری بازار سهام است. این بازار با بازدهی بیش از 150 درصدی در سال 99 بیشترین بازدهی را بین بازارها داشته است.

TejaratNews.com/
عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت

عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 ه...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 1365 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات

پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات

یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: کاهش نرخ ارز تقریبا منتفی شده است و این جزو سیاست‌های دولت بود که در انتهای دوره خدمت خود از لحاظ روانی در بازار سرمایه اثر بگذارد.

Bartarinha.ir/
یک هفته با بورس کالا

یک هفته با بورس کالا

در دومین هفته کاری سال جدید، شاهد رویدادها و اظهارنظرهای مختلفی در حوزه بورس کالای ایران بودیم که مهم ترین موضوعات به آغاز معاملات گواهی سپرده برنج، تصویب طرح مجلس در خصوص پوشش ریسک ساخت مسکن به وسیله...

Sena.ir/
صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس عرضه می‌شود

صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس عرضه می‌شود

بورسعرضه سهام صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس از طریق خرید و فروش واحدهای صندوق ذخیره فرهنگیان انجام می‌شود و مهم‌ترین مزیت پذیرش صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس، شفافیت مالی و همچنین آنلاین شدن تمامی مراحل...

Irna.ir/
نوسان بورس در کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی در سومین هفته فصل بهار

نوسان بورس در کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی در سومین هفته فصل ب...

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته ای که گذشت (چهارشنبه، 18 فروردین ‌ماه) با 45 هزار واحد کاهش به عدد یک میلیون و 249 هزار واحد رسید که در مقایسه با پایان هفته قبل...

Irna.ir/
پایان هفته راکد بازار سهام / ارزش معاملات این هفته بورس معادل ارزش روزانه سال گذشته!

پایان هفته راکد بازار سهام / ارزش معاملات این هفته بورس معادل ارزش...

در پایان معاملات این هفته که با افت 3٫4 درصدی شاخص کل همراه بود، ارزش معاملات به کمترین میزان یکسال و نیم اخیر رسید.

TejaratNews.com/
مشارکت همراه اول در پروژه‌های جهادی عمرانی سال مانع زدایی‌ها افزایش اجاره‌بهای مسکن در نقاط شهری تصاویر؛ بازسازی خودرو‌های تاریخی قیمت گوشت گوسفندی 140 هزار تومان/ مردم توان خرید ندارند اخبار اشتباهی خانه‌های خالی/ خوش‌بینی به اخذ مالیات خانه‌های خالی وجود ندارد انتشار 10 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره صبا تامین قیمت‌های جدید سیمان اعلام شد قیمت دلار امروز دوشنبه 30 فروردین 1400/ یورو در بازار متشکل به 28 هزار تومان رسید جزيیات مهم از آخرین تغییرات بیمه شخص ثالث تلاش مجازی مالکان برای افزایش نجومی اجاره بها عقب‌نشینی قیمت خودرو به روز‌های پایانی 99 کاهش 95درصدی پرواز‌ها به ترکیه امیدی به ترخیص خودرو‌های مانده در گمرک نیست لوازم خانگی از ابتدای امسال چقدر گران شد؟ انتشار 10 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره صبا تامین برای نخستین بار عرضه تخم‌مرغ بسته‌بندی اجباری می‌شود مهم برای "شستا" و زیر مجموعه‌ها 50 میلیارد تومان افزایش سرمایه از محل سود انباشته معاملات الگوریتمی آزاد شد تخم‌مرغ در میادین میوه و تره‌بار ارزان شد گروه فلزات اساسی در راس معاملات/ 4 میلیارد برگه اوراق بهادار دست به دست شد تغییر مالکیت 1 میلیون و 222 هزار اوراق بهادار مالی انتشار 20 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره مدیرعامل هلدینگ سلولزی شستا خبر داد: عرضه 44 تن ام دی اف برای اولین بار در بورس کالا معاملات الگوریتمی در بورس آزاد شد معاملات الگوریتمی آزاد شد هشدار؛ مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری راجع به بیت کوین چه می‌گویند؟ توضیح نوبخت درباره رتبه 18 اقتصاد ایران در جهان معاملات الگوریتمی در بورس آزاد شد+سند روند نزولی معاملات بورس ادامه‌دار شد مهمترین حواشی بورس امروز 30 فروردین / صندوق‌های دولتی مثبت شدند قیمت طلا و سکه در بازار آیا رمز ارز‌ها اصلاح قیمت کردند؟ دومین سقوط بزرگ بیت کوین در سال 2021 رخ داد تکمیل سبد محصولات صادراتی فولاد مبارکه هنوز 2100 خودرو در گمرک‌ها مانده‌اند/دیگر امیدی به ترخیص نیست تابلو پالایش یکم امروز چگونه بود؟ دسترسی تمام سهامداران به 5 مظنه برتر افت 8 هزار واحدی شاخص افت سنگین بیت کوین روند نزولی معاملات بورس ادامه‌دار شد مروری بر عملکرد 3 ماهه "وغدیر" با رقابت مخرب، هزینه تولید فولاد در کشور بالا می‌رود زور تورم بر کاهش نرخ ارز می‌چربد ارزش سهام عدالت من (30فروردین ماه) تاثیر منفی 942واحدی فولاد بر شاخص کل / فولاد با زیان یک و نیم درصدی همراه شد کاهش 8 هزار واحد دیگر شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 43 هزار میلیارد تومان فراتر رفت افت سنگین بیت کوین پس از رشد چشم گیر نمای پایانی بورس (30فروردین1400) / شاخص کل با افت هشت هزار واحدی به کار خود پایان داد بانک رفاه کارگران به بازنشستگان تسهیلات مسکن پرداخت می کند

در حال بارگیری...