سندرم خرید ملک در ترکیه؛ لاکچری‌بازی یا سردرگمی؟

سندرم خرید ملک در ترکیه؛ لاکچری‌بازی یا سردرگمی؟

با وجود آنکه این روزها از اقتصاد ترکیه اخبار خوبی به گوش نمی‌رسد، لیر هر روز ارزش خود را از دست می‌دهد، بیکاری در این کشور روزافززون شده، گردشگری 65 درصد کاهش یافته، 35 درصد قیمت خانه در ترکیه مشمول مالیات بر ارزش افزوده می‌شود و خریداران تا سه سال حق فروش ملک را ندارند، ایرانی‌ها باز هم به دلایل نامعلوم در ماه گذشته با خرید 1265 خانه بزرگترین گروه خریداران ملک در ترکیه لقب گرفتند.

ایسنا: با وجود آنکه این روزها از اقتصاد ترکیه اخبار خوبی به گوش نمی‌رسد، لیر هر روز ارزش خود را از دست می‌دهد، بیکاری در این کشور روزافززون شده، گردشگری 65 درصد کاهش یافته، 35 درصد قیمت خانه در ترکیه مشمول مالیات بر ارزش افزوده می‌شود و خریداران تا سه سال حق فروش ملک را ندارند، ایرانی‌ها باز هم به دلایل نامعلوم در ماه گذشته با خرید 1265 خانه بزرگترین گروه خریداران ملک در ترکیه لقب گرفتند.

اوضاع نابسامان اقتصاد ترکیه دست از سر این کشور برنمی‌دارد و به اذعان اردوغان ـ رییس جمهور ترکیه ـ همین وضعیت دست کم تا سال 2023 ادامه خواهد داشت. از زمان شیوع ویروس کرونا تورم و رکود اقتصادی ترکیه آغاز شده و نفس اقتصاد این کشور را بریده است. تا پایان ماه اکتبر تورم ترکیه به 19.8 درصد رسید که فاصله قابل توجهی از تورم 11 درصدی اکتبر سال قبل دارد.

سراب سرمایه‌گذاری

در این شرایط سرمایه‌های ایرانیانی که در ترکیه اقدام به خرید ملک می‌کنند در خطر قرار گرفته است. هرچند کارشناسان علت اصلی خرید مسکن در ترکیه توسط ایرانی‌ها را نه افزایش سرمایه بلکه اخذ اقامت عنوان می‌کنند، اما با روند سقوط آزاد اقتصاد ترکیه احتمال ریزش سرمایه‌های ایرانیان وجود دارد.

در شرایط عادی بازار مسکن ترکیه در ثبات قیمتی قرار دارد اما طی یک سال گذشته تورم مسکن ترکیه 32.4 درصد بوده است. با این حال اگر اوضاع اقتصادی ترکیه بهتر شود احتمال ثبات و حتی کاهش قیمت ملک در این کشور وجود دارد و ایرانیانی که همین حالا هم 35 درصد مالیات بر عایدی سرمایه مشمول خانه‌های آنها در زمان فروش می‌شود حدود نیمی از سرمایه خود را از دست می دهند.

افت 65 درصدی درآمد ترکیه از گردشگری به علت شیوع کرونا، کاهش روزافزون ارزش لیر ترکیه در برابر دلار، اصرار به کاهش نرخ بهره که اثر ریزشی بر قیمت لیر داشته و تهدید اروپا به تحریم ترکیه به علت اکتشافات در دریای مدیترانه به معضلات این روزهای اقتصاد ترکیه تبدیل شده است.

ایرانیان برای ترکیه دست و پا می‌شکنند!

البته ظاهرا برای برخی ایرانی‌ها فرقی نمی‌کند که وضعیت اقتصادی ترکیه در چه شرایطی قرار دارد. اتباع ایرانی در ماه اکتبر 2021 (مهر و آبان 1400) با خرید 1265 دستگاه خانه در صدر خریداران خانه و سرمایه‌گذاران در این کشور قرار گرفتند. آنها در ماه سپتامبر (شهریور و مهر) هم رکورد بیشترین تعداد خرید مسکن در ترکیه را شکستند و بیش از 1300 خانه در این کشور خریداری کردند. همچنین در ماه سپتابر (شهریور و مهر) تعداد 106 هزار گردشگر ایرانی از ترکیه دیدن کردند که افزایش 111 درصدی را در مقایسه با ماه مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

تعداد خانه‌هایی که در این ماهها ایرانی‌ها در خریداری می‌کنند 2.5 برابر بیش از میانگین خرید ماهانه اتباع ایرانی در این کشور است؛ اگرچه پایین بودن قیمت مسکن در بعضی مناطق ترکیه نسبت به تهران در تمایل به خرید ملک در این کشور بی‌تاثیر نیست. کسی که قصد دریافت اقامت در ترکیه را دارد باید سرمایه‌ای به اندازه 250 هزار دلار به خرید خانه در این کشور اختصاص دهد و تا سه سال حق فروش آن را ندارد. یعنی برای دریافت اقامت باید املاکی به ارزش حدود 7 میلیارد تومان خریداری کنید.

حداقل سرمایه‌گذاری برای دریافت اقامت 7 میلیارد تومان

البته قیمت خانه در ترکیه به پول ایران از 500 میلیون تومان شروع می‌شود که مشمول اقامت نخواهد شد؛ در حالی که برای خرید یک آپارتمان 70 متری در ارزانترین منطقه تهران (منطقه 18) باید حدود یک میلیارد و 75 میلیون تومان هزینه کرد. در مناطق متوسط شهر تهران این عدد به حدود 2 میلیارد و 100 میلیون تومان می‌رسد. در شمال تهران نیز با توجه به متوسط قیمت مسکن منطقه یک در مهرماه 1400 یک واحد 70 متری به طور میانگین 4 میلیارد و 800 میلیون تومان قیمت دارد.

حالا این ارقام را با قیمت ملک در ترکیه مقایسه کنیم. کف قیمت مسکن در اطراف استانبول 200 تا 300 هزار لیر است. با این حساب می‌توان با حداکثر 790 میلیون تومان (26 درصد ارزانتر از منطقه 18 تهران) یک آپارتمان در ترکیه خریداری کرد. البته خانه‌هایی با قیمت حدود 500 میلیون تومان هم وجود دارد که طبیعتا از امکانات کمی برخوردار و قدیمی است. اما برای خرید یک آپارتمان یک خوابه مناسب با استخر، سونا، زمین بازی و دیگر امکانات باید 600 تا 800 هزار لیر معادل حدود 2 تا 2.7 میلیارد تومان بپردازید؛ یعنی یک آپارتمان نسبتا لوکس در ترکیه تقریبا یک چهارم شمال تهران قیمت دارد. البته با خرید خانه 2.7 میلیارد تومانی در ترکیه به شما اقامت نمی‌دهند و جمع سرمایه‌گذاری شما در بازار املاک ترکیه باید حداقل 250 هزار دلار معادل حدود 7 میلیارد تومان باشد.

ترکیه از نظر معیشتی و شغلی نیز شرایط مناسبی ندارد. شاید بهترین توصیف را در این‌باره حسن محتشم ـ کارشناس بازار مسکن ـ انجام داد که گفت: «ترکیه آش دهن‌سوزی نیست». از طرف دیگر کسی که 7 میلیارد تومان در ترکیه سرمایه‌گذاری می‌کند طبیعتا به دنبال یافتن شغل نیست. سرمایه‌اش هم با توجه به توضیحات این گزارش ممکن است با خطر مواجه شود. اما چه چیزی باعث شده که ایرانی‌ها اینقدر نسبت به خرید ملک در ترکیه عطش دارند؟ لاکچری‌بازی، نبود مامنی برای سرمایه‌گذاری در ایران، باد کردن پولهای هنگفت روی دست برخی افراد، سردرگمی و بازی با سرمایه، همگی می‌تواند از دلایل سندروم خرید ملک در ترکیه باشد.

local_offerبرچسب‌ها:
قیمت لیر ترکیه امروز 6 آذر‌ماه / روند نزولی قیمت دلار و درهم امارات

قیمت لیر ترکیه امروز 6 آذر‌ماه / روند نزولی قیمت دلار و درهم امارا...

قیمت لیر ترکیه در بازار آزاد به نرخ 2.370 تومان رسید.

Borna.news/
بازار ارز در ترکیه از کنترل خارج شد / روزهای سخت اردوغان

بازار ارز در ترکیه از کنترل خارج شد / روزهای سخت اردوغان

به دنبال حمایت رجب طیب اردوغان، ريیس‌‌‌جمهوری ترکیه، از سیاست‌‌‌ مالی کاهش نرخ بهره که به دنبال آن کاهش شدید ارزش پول ملی این کشور را در بر داشت، شبکه‌‌‌های اجتماعی تصاویری از اعتراضات شهروندان به تدا...

TejaratNews.com/
هر دلار آمریکا در ترکیه به بیش از 12لیر رسید

هر دلار آمریکا در ترکیه به بیش از 12لیر رسید

ارزش لیر ترکیه بار دیگر سقوط کرد و هر دلار آمریکا روز سه‌شنبه بیش از 12 لیر معامله شد.

Bartarinha.ir/
قیمت لیر ترکیه امروز 2 آذر‌ماه / رشد اندک ارزش درهم امارات

قیمت لیر ترکیه امروز 2 آذر‌ماه / رشد اندک ارزش درهم امارات

قیمت لیر ترکیه در بازار آزاد به نرخ 2.540 تومان رسید.

Borna.news/
قیمت لیر ترکیه امروز دوشنبه یکم آذر / کاهش ارزش درهم امارات

قیمت لیر ترکیه امروز دوشنبه یکم آذر / کاهش ارزش درهم امارات

قیمت لیر تریکه در بازار آزاد به نرخ 26.000 تومان رسید.

Borna.news/
محاکمه ده‌ها نفر در ترکیه به خاطر یک پیش‌بینی

محاکمه ده‌ها نفر در ترکیه به خاطر یک پیش‌بینی

سقوط ارزش لیر ترکیه به شدت ادامه دارد و اکنون قرار است حدود 40 نفر که این وضعیت را پیش‌بینی کرده‌اند محاکمه شوند. پیش‌بینی متهمان درباره میزان سقوط ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا به سه سال پیش با...

Bartarinha.ir/
دومینوی ادامه‌دار سقوط پول ملی ترکیه

دومینوی ادامه‌دار سقوط پول ملی ترکیه

هر دلار از نرخ برابری 10.3 لیر هم فرا رفت. دومینوی ریزشی لیر ترکیه کماکان ادامه دارد و حتی اخبار خوبی نظیر کاهش نرخ بیکاری نیز کماکان نتوانسته است جو روانی ایجاد شده را از بین ببرد. دور جدید سقوط لیر ...

Bartarinha.ir/
ارزش پول ملی ترکیه همچنان سقوط می‌کند

ارزش پول ملی ترکیه همچنان سقوط می‌کند

هر دلار از نرخ برابری 10.3 لیر هم فرا رفت. دومینوی ریزشی لیر ترکیه کماکان ادامه دارد و حتی اخبار خوبی نظیر کاهش نرخ بیکاری نیز کماکان نتوانسته است جو روانی ایجاد شده را از بین ببرد. دور جدید سقوط لیر ...

Bartarinha.ir/
لیر ترکیه برای سومین بار سقوط کرد

لیر ترکیه برای سومین بار سقوط کرد

ارزش لیر بیش‌از 25 درصد از ابتدای سال جاری میلادی تا حالا کاهش‌یافته است.

Borna.news/

سقوط تاریخی ارزش لیر ترکیه

سقوط بی‌سابقه ارزش لیر ترکیه

سقوط بی‌سابقه ارزش لیر ترکیه

منابع خبری از سقوط ارزش لیر ترکیه به پايین‌ترین سطح خود خبر دادند.

Irinn.ir/
سقوط آزاد لیر ترکیه

سقوط آزاد لیر ترکیه

روند کاهشی ارزش لیر ترک در برابر ارز‌های خارجی همچنان ادامه دارد.

Irinn.ir/
حذف ایران از بازار گاز ترکیه چقدر صحت دارد؟

حذف ایران از بازار گاز ترکیه چقدر صحت دارد؟

با وجود این که تقاضای واردات گاز در ترکیه افزایش پیدا کرده اما این کشور هنوز درخواست افزایش حجم واردات از ایران نکرده است. آیا ایران از بازار گاز ترکیه حذف می‌شود؟

TejaratNews.com/
افتتاح کریدور ترانزیتی امارات ـ ترکیه از ایران

افتتاح کریدور ترانزیتی امارات ـ ترکیه از ایران

کریدور ترانزیتی زمینی امارات ـ ترکیه از طریق ایران با عبور اولین محموله افتتاح شد.

Irinn.ir/
«فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران شاهکار جدید و مرموز مرسدس بنز احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی قیمت انواع سبزیجات 44درصد گران شد نوبل اقتصاد هم می رسد به... جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت برق گران نشده؛ به فیش‌هایتان با دقت نگاه کنید احتمال کاهش قیمت خودرو با ورود به بورس ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟ ثبت تصمیمات مجمع عمومی " تبرک" پیشنهاد طرح فروش اقساطی سهام به مردم/ رهاشدگی از عوامل مشکلات بنگاه‌های خصوصی شده است انتشار صورت سود و زیان 6 ماهه زیرمجموعه "وپاسار" عضو جدید هیيت عامل سازمان خصوصی سازی منصوب شد "فنفت" صورت مالی میاندوره ای زیرمجموعه را منتشر کرد واردات لوازم خانگی کره‌ای همچنان به‌صورت قانونی رشد 40 درصدی تجارت خارجی کشور عربی‌ترین شاسی‌بلند ب‌ ام‌ و روانه امارات می‌شود! سقوط قیمت نفت با ظهور کرونای جدید کراس جدید سوزوکی معرفی شد «پلاک تاریخی» برای خودرو‌های بالای 30 سال هیات مدیره "ومعادن" با مصوبه مجمع تغییر کرد عراقچی: هیچ پولی در پرونده من جابجا نشده! فردا، مجمع صندوق اختصاصی بازارگردانی آرمان اندیش برگزار می شود "حپارسا" در مجمع 345 تومان تقسیم کرد هر فرد تا پایان سال چقدر یارانه دریافت می‌کند؟ سوددهی "وپاسار" آغاز شد دورهمی سهامداران "فسازان" در هفته آینده شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی منهدم شد افت شدید قیمت دلاردر صرافی بانک‌ها / بازگشت دلار به کانال 26 هزار تومان قیمت آپارتمان در اطراف تهران افت کرد قنادان با کمبود و گرانی روغن مواجهند زنگ مجمع "ما" به صدا درآمد پیشنهاد برای فروش 1800 خودروی وارداتی رسوبی شاخص کل بورس بیش از 27 هزار واحد افت کرد انهدام شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی شاخص بورس قرمزپوش ماند تغییر ساعت کاری خزانه‌های سکه طلا جزيیات جدید فروش نقدی ارز در صرافی‌ها سقوط آزاد بورس در نخستین روز هفته صفر تا صد یارانه یک میلیون تومانی! وضعیت سبد سهام عدالت در ششم آذر ماه شرط تزریق واکسن برای ورود به مدرسه ممنوع است مدت زمان اجاره خانه تغییر می‌کند بدترین روز سال برای بازارها/ وجشت شاخص‌ها از ویروس جدید کرونا "والبر" در مسیر افزایش سرمایه است بورس قرمز ماند| افت 27 هزار و 441 واحدی شاخص کل "شلعاب" زمینش را در رهن "تاصیکو" گذاشت پرداخت باقیمانده سود سهام عدالت به صورت سهام