ایران به سوریه سوخت صادر می‌کند؟/ صادرات سوخت به سوریه منطقی است؟

ایران به سوریه سوخت صادر می‌کند؟/ صادرات سوخت به سوریه منطقی است؟

شایعاتی مبنی بر صادرات سوخت به سوریه در فضای مجازی دهان به دهان می‌شود؛ محمدعلی خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک می‌گوید: هر چه به کشورهای بیشتری نفت بفروشیم، وضعیت ما بهتر می‌شود و به جز آن، دادوستد کشورهای تحریمی مانند ایران و سوریه، منطقی و مفید است زیرا این کشورها ریسک دوباره تحریم شدن ندارند.

به گزارش تجارت‌نیوز، بعد از انتشار خبر ورود کشتی‌های سوختی ایران به سوریه برای رسیدن به لبنان، شایعاتی مبنی بر صادرات سوخت ایران به سوریه هم مطرح شد. این شایعات تا حدی بالا گرفت که حتی برخی از کاربران توییتر فارسی ادعا می‌کردند که اصلا کمبود گاز در زمستان هم به همین دلیل بوده است. محمد علی خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک در همین باره به تجارت‌نیوز توضیح می‌دهد: همان گونه که ایران با مشکلات تحریم‌ها دست‌و‌پنجه نرم می‌کند، سوریه هم شرایط مشابهی دارد و در چنین شرایطی دادوستد ما منطقی است.

خطیبی ادامه می‌دهد: ما به هر کشوری که از ما در خواست صادرات سوخت کند، سوخت صادر می‌کنیم. البته که آن کشور هم موظف است در قبال سوخت ما پول یا کالا به ایران صادر کند.

او معتقد است باید تحریم‌ها را به هر نحو دور بزنیم: در شرایط سخت فعلی ما که تحریم‌ها اسباب دردسر شده‌اند، هر چقدر بتوانیم سوخت بیشتری بفروشیم و تحریم‌ها را دور بزنیم، برای ما بهتر است. این که قرار است در برابر سوخت خود کالا یا پول دریافت کنیم تفاوت زیادی ندارد. اولویت فروش نفت و شکستن تحریم‌هاست. به زبان دیگر در چنین شرایطی این که قرار است به چه کشور نفت صادر کنیم یا آن کشور در قبال نفت به ما کالا می‌دهد یا پول، اهمیت کمتری نسبت به مقوله شکسته شدن تحریم دارد.

خطیبی در سطح کلان‌تر می‌‌افزاید: بحثی مطرح شده بود و قرار بود کشورهایی که تحریم شده‌اند، بلوک کشورهای تحریم‌شده را تشکیل دهند تا بتوانند در آن بلوک بدون محدودیت و باهم‌دیگر، تجارت کنند.

اگر همان گونه که نماینده سابق ایران در اوپک گفته، چنین بلوکی تشکیل شود، مزیت تشکیلش این است که همه کشورهای عضو آن تحریم هستند. از آن‌ جایی که بالاتر از سیاهی رنگی نیست، اعضای این بلوک به راحتی و بدون ریسک مجازات باهم دادوستد می‌کنند.

این در حالی است که در شرایط تحریمی، کشورهای دیگر که مجبور به تحمل تحریم‌ها نیستند، نفت را با تخفیف فراوان می‌خرند و این گونه توجیه می‌کنند که با خرید نفت تحریمی، خطر زیادی را به جان می‌خرند و باید هزینه زیادی برای حمل‌و‌نقل مخفیانه آن پرداخت کنند.

البته، خطیبی یادآوری می‌کند: دولت باید بررسی کند و ببیند به کدام کالاها نیاز بیشتری دارد تا همان کالا را به جای این که با مشکلات زیاد از کشورهای دیگر وارد کند، از کشوری مانند سوریه تهاتر کند.

او اظهار امیدواری می‌کند: این یک بازی برد-برد است زیرا هم نیازهای نفتی سوریه رفع می‌شود و هم ما کالای مورد نیازمان را وارد می‌کنیم ولی باید کالای موردنیاز کشور را وارد کنیم.

در همین حال، صمد محمدی، کارشناس مسایل سوریه در گفتگوی با فارس گفته بود: سوریه درآمد ارزی خاصی ندارد؛ یکی از راهکارهای پرداخت آنان تهاتر است که برای آن هم مشکلاتی وجود دارد. مثلا، سوریه صنعت و تولید قابل ملاحظه‌ای ندارد.

محمدی همچنین روشن‌سازی کرده بود: سوریه قراردادی برای برداشت ایران از معادن فسفاتش منعقد کرده است.

اما به نظر نمی‌رسد چنین ایده‌ای موفق باشد زیرا نمی‌توان در مقابل فروش نفت، بنزین و گازويیل تنها فسفات برداشت کنیم و اساسا مگر کشور به چه میزان فسفات نیاز دارد؟

نماینده سابق اوپک در نهایت خاطرنشان می‌کند: اگر سوریه نتواند کالای مورد نیاز کشور را تهاتر کند، به هرحال می‌توانیم از آن‌ها پول دریافت کنیم.

باید دید که وعده تشکیل بلوک کشورهای تحریمی چقدر امکان‌پذیر است؟ اصلا این کشورها سرمایه لازم برای دادوستد صرف در محدوه همین بلوک را دارند؟ آیا این کشورها به جز همکاری اقتصادی، می‌توانند منافع مشترک سیاسی هم بیابند یا برخی مسایل سیاسی موجب عدم تفاهم این کشورها می‌شود؟

برای مطالعه بیشتر، گزارش «انتقال سوخت از ایران به لبنان، پولی یا مجانی؟» را بخوانید.

نفت 100 دلاری واقعی است؟ / دولت ريیسی نفت 100 دلاری می‌فروشد؟

نفت 100 دلاری واقعی است؟ / دولت ريیسی نفت 100 دلاری می‌فروشد؟

روند رو به رشد واکسیناسیون جهانی و رشد اقتصادی کشورها، احتمالا تقاضا برای خرید نفت را بالا می‌برد و می‌تواند بر قیمت جهانی نفت تاثیر بگذارد. شرکت بزرگ تجارت کالای ترافیگورا پیش‌بینی کرده قیمت نفت به 1...

TejaratNews.com/
آمار فروش نفت ایران محرمانه است

آمار فروش نفت ایران محرمانه است

مجیدرضا حریری در مورد آمار منتشره از اتاق بازرگانی تهران مبنی بر کاهش صادرات نفت ایران به چین تا رقم 11 میلیون دلار گفت: یک سایت خبری در این مورد گفت‌وگویی با من داشت اما آن را به طور کامل منتقل نکردن...

Bartarinha.ir/
تهاتر نفت تحریم‌ها را بیشتر می‌کند؟ / فواید قرارداد ایران و ونزويلا چیست؟

تهاتر نفت تحریم‌ها را بیشتر می‌کند؟ / فواید قرارداد ایران و ونزويل...

رویترز مدعی شده قرارداد سواپ نفت میان ایران و ونزويلا بسته شده است و طبق آن قرار است ایران در ازای نفت خام ونزويلا، میعانات گازی به این کشور بفرستد.

TejaratNews.com/
توافق سواپ نفت میان ایران و ونزويلا

توافق سواپ نفت میان ایران و ونزويلا

رویترز به نقل از چند منبع آگاه خبر داد ونزويلا با قراردادی برای سواپ نفت سنگین خود با میعانات ایران موافقت کرده و توافق سواپ در فاز نخست برای شش ماه برنامه‌ریزی شده اما ممکن است تمدید شود.

TejaratNews.com/
لبنان چگونه پول سوخت ایران را می‌پردازد؟ / «دولت لبنان ورشکسته شده!»

لبنان چگونه پول سوخت ایران را می‌پردازد؟ / «دولت لبنان ورشکسته شده...

پدیدار، رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران می‌گوید لبنان از کمک‌های فرانسه استفاده می‌کند و پول سوخت ایران را می‌پردازد. با این وجود، سومین نفت‌کش ایرانی در حالی به لبنان فرستاده شد که دولت لبنان ...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی نفت 100 دلاری

پیش‌بینی نفت 100 دلاری

شرکت بازرگانی نفت ترافیگورا پیش‌بینی کرده است که با وجود چالش کرونا برای تقاضا در زمستان امسال، احیای تقاضای جهانی، قیمت نفت را تا پایان سال 2022 در مقطعی به 100 دلار در هر بشکه می‌رساند.

TejaratNews.com/
عرضه دو محصول شرکت نفت «ایرانول» در بورس انرژی

عرضه دو محصول شرکت نفت «ایرانول» در بورس انرژی

امروز شنبه سوم مهر ماه کالاهای اکستراکت سنگین DAE40 و اکستراکت سبک DAE10 شرکت نفت ایرانول در رینگ داخلی بورس انرژی ایران عرضه خواهد شد.

Sena.ir/
کاهش 90 درصدی فروش نفت به چین/«باید کالای باارزش را با التماس بفروشیم»

کاهش 90 درصدی فروش نفت به چین/«باید کالای باارزش را با التماس بفرو...

بنا بر آمار منتشر شده اتاق بازرگانی تهران، میزان صادرات نفت ایران به چین در هفت ماه اول سال 2021 حدود 11 میلیون دلار بوده و حدود 90 درصد کاهش داشته است. این در حالی است که تا پیش از این کشور چین، یکی ...

TejaratNews.com/
نفت چه زمانی به 100 دلار می‌رسد؟

نفت چه زمانی به 100 دلار می‌رسد؟

شرکت بازرگانی نفت ترافیگورا پیش بینی کرد با وجود چالش کووید برای تقاضا در زمستان امسال، احیای تقاضای جهانی قیمت نفت را تا پایان سال 2022 در مقطعی به 100 دلار در هر بشکه خواهد رساند.

TejaratNews.com/
لبنان پول سوخت ایران را می‌دهد؟

لبنان پول سوخت ایران را می‌دهد؟

ایران به لبنان سوخت می‌دهد و آنگونه که دبیر کل حزب‌الله لبنان خبر داده صادرات سوخت ایران به لبنان یک روند ادامه‌دار است. اما آیا لبنان پول سوخت ایران را می‌دهد؟ رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران ...

TejaratNews.com/
سهمیه بنزین مهر ماه واریز شد / چه کسانی 500 لیتر بنزین گرفتند؟

سهمیه بنزین مهر ماه واریز شد / چه کسانی 500 لیتر بنزین گرفتند؟

سهمیه بنزین مهر ماه امسال نیز به مانند ماه‌های گذشته واریز شد و کمترین میزان برای موتورسیکلت‌ها معادل 25 لیتر و بیشترین میزان برای آمبولانس‌ها معادل 500 لیتر اختصاص یافت.

TejaratNews.com/
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران منصوب شد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران منصوب شد

وزیر نفت در حکمی، «محسن خجسته‌مهر» را به‌عنوان مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران منصوب کرد.

Irinn.ir/
اتاق بازرگانی نباید آمار فروش نفت به چین را منتشر می‌کرد!

اتاق بازرگانی نباید آمار فروش نفت به چین را منتشر می‌کرد!

آمار منتشر شده از سوی گمرگ چین و رویترز خبر از کاهش 90 درصدی صادرات نفتی ایران به چین می‌دهد. با این حال حریری، رییس اتاق ایران و چین در همین باره می‌گوید: آمار منتشر شده به دلیل تحریم‌ها دقیق و کامل ...

TejaratNews.com/
چالش های پیش روی عرضه نفت در بورس

چالش های پیش روی عرضه نفت در بورس

نماینده شرکت ملی نفت در بورس انرژی با اشاره به تجربه عرضه نفت خام در بورس انرژی گفت: اگر این کار در فاز جدید با همان کیفیت قبلی انجام شود، فقط در حد یک کار شعاری...

EghtesadOnline.com/
محموله دیگری از سوخت ایران به سوریه رسید

محموله دیگری از سوخت ایران به سوریه رسید

یک شبکه لبنانی اعلام کرد که کاروان دیگری از سوخت ایران از مرز‌های سوریه عبور کرده و به سمت لبنان در حال حرکت است.

Bartarinha.ir/
پرداخت قبض برق قسطی شد تعطیلی 20درصد سوپرمارکت‌های تهران سرنوشت تجارت ایران با اعراب چه می‌شود؟ واردات آب مشکل خشکی ایران را حل می‌کند؟ تجارت خارجی ایران 47 درصد رشد کرد / ترخیص کالاهای ضروری سرعت گرفت جاروشارژی هم قیمت یخچال شد! / قیمت جاروشارژی 18 میلیون تومان سودجویی کارگزاری‌ها در عرضه‌های اولیه پایان یافت! از سجامی‌ شده‌ها چه خبر؟ / ثبت‌کنندگان سجام چند نفر شدند؟ عملکرد مالی شهریور چند شرکت بورسی منتشر شد / سهامداران خاور، کپارس و سغرب بخوانند انس جهانی طلا جهش کرد قیمت گوشی موبایل در بازار امروز 5 مهر / رفع مشکل تولید گلکسی S21 FE خودروی برقی جدید ناوگان پلیس آمریکا فروش مرحله سوم فیدلیتی آغاز شد رشد تولید لوازم خانگی در پنج ماهه نخست امسال کشاورزان به واسطه بورس کالا وام دریافت خواهند کرد امکان پرداخت قسطی قبض برق تخم بلدرچین گران‌تر از تخم‌مرغ! / هر کیلو تخم بلدرچین 65 هزار تومان آغاز پیش‌فروش هایما بدون قرعه‌کشی / ایران‌خودرو «تارا» را حراج می‌کند نابسامی در بازار جوجه ادامه دارد! / «باید قیمت جوجه و مرغ اصلاح شود» آغاز ثبت‌نام مسکن متری 3 میلیون / مسکن اولی‌ها منتظر باشند! حجم تجارت خارجی کشور به 45 میلیارد دلار رسید نفت 100 دلاری واقعی است؟ / دولت ريیسی نفت 100 دلاری می‌فروشد؟ حل مشکل جاماندگان سهام عدالت به کجا رسید؟ چه زمانی سهام عرضه اولیه را بفروشیم؟ دستور عجیب ريیسی به بانک مرکزی آغاز به کار بی‌حاشیه رمزارزها/ مشکلی برای تامین سوخت نیروگاه‌ها نیست قیمت خانه در ترکیه یک سوم تهران ماجرای «یارانه برنج» چیست؟ / کجا برنج دولتی ارزان می‌دهند؟ قبل از خرید طلا بخوانید / طلا این هفته چقدر می‌ریزد؟ 14 فرودگاه کشور آماده استقبال از زايران حسینی ادعای بانک‌ها در خصوص اتمام اعتبار وام ودیعه مسکن مورد تایید نیست دستور عجیب ريیسی به بانک مرکزی / دلار می‌ریزد؟ آمار فروش نفت ایران محرمانه است قیمت خانه در ترکیه یک سوم تهران / ایرانیان دومین خریدار خانه در ترکیه! پنج شهر ایران که بیشترین کارتخوان را دارند رکورد شکنی ترخیص کالا‌های ضروری در شهریور 1400 نگاه فعالان بازار سکه به نرخ ارز / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 6 مهر شایعه عجیب در بازار ارز! تولید فولاد و محصولات فولادی از مرز 20.7 میلیون تن گذشت پیش بینی قیمت دلار برای 6مهر / بزرگنمایی اخبار منفی با هدف نوسان گیری تامین مالی 4 ناشر از طریق افزایش سرمایه حرکت سهم ها منوط به مهر تایید کدال سیگنال‌های منفی تقویت شد / دلار محدوده مقاومت را می‌شکند؟ تولید تلویزیون کاهش یافت بازار مسکن این جهش سنگین را تجربه کرد سورپرایز در بازار خودرو / قیمت‌ها برگشت/ قیمت جدید پراید چقدر شد؟ آخرین قیمت خودرو؛ راناپلاس 270میلیون تومان شد امروز 171 میلیون دلار در سامانه نیما معامله شد زمان ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن / قیمت هر واحد چقدر تمام می‌شود؟ ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن

در حال بارگیری...