مشکل بورس سه روزه حل می‌شود؟

مشکل بورس سه روزه حل می‌شود؟

حل شدن مشکل بورس در سه روز جزء برنامه‌های یکی از نامزدهای انتخاباتی است، آیا واقعا این مشکل سه روزه حل می‌شود؟ ضرر مالباختگان چطور جبران می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، اگر چه روند یک سال اخیر بازار سرمایه از رشد این بازار حکایت دارد اما تقریبا از بهار پارسال بود که با تشویق دولت تعداد زیادی از مردم وارد بورس شدند. با شدت گرفتن روند صعودی بورس تعداد بیشتری از مردم دارایی‌های خود را به این بازار آوردند.

رشد شارپی شاخص کل تا جایی پیش رفت که در مرداد ماه به بالای دو میلیون واحد برسد؛ اما شاخص دو میلیونی ماندگار نبود و با سرعت افت کرد. افت بازار پس از گذشت 9 ماه هنوز تمام نشده و بازار به تعادل نرسیده، سرمایه‌های مردم در صف‌های فروش قفل شده و سهامداران بسیاری از پارسال تا حالا ضرر کرده‌اند.

در شرایطی که سرمایه‌گذاران هر روز شاهد آب رفتن دارایی‌هایشان هستند، در فضای انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری از وعده‌هایی برای مالباختگان بورسی می‌گویند.

محسن رضایی در زمان ثبت‌نام انتخابات وعده داده بود که در صورت ريیس‌جمهور شدن «صندوق جبران ضرر مالباختگان بورس» را تاسیس می‌کند. به تازگی نیز یکی دیگر از کاندیداها از اقدامی برای بورسی‌ها گفته است.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در نشست خبری اعلام برنامه‌های انتخاباتی خود گفته است: سه روزه می‌توان مشکل بازار سرمایه را حل کرد و امیدوارم در روزهای اول «دولت سلام» این بحران حاد برطرف شود.

به نظر می‌رسد این که قاضی‌زاده گفته این مشکل در روزهای اول دولتش حل شود احتمالا منظورش حل شدن مسيله به روش محسن رضایی است، یعنی ایجاد «صندوق جبران ضرر مالباختگان».

این روش حل کردن بحران قبلا توسط روحانی برای حل بحران موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز اجرایی شد اما نتیجه‌ای جزء برداشت از جیب مردم و تورم به همراه نداشته است.

آیا مشکل بورس و ضرر سهامداران سه روزه جبران می‌شود؟ کارشناسان این بازار چه می‌گویند؟

جنبه اول: مشکل در داخل بورس

کارشناسان بازار سرمایه به آینده بورس از چند جنبه نگاه می‌کنند. یک گروه از آنها حل شدن مشکل بورس را در خود بازار می‌بینند. آنها می‌گویند که باید از نمادهای کوچک حمایت شود و صف‌های فروش توسط حقوقی‌ها جمع شود تا بازار در یک نقطه‌ای به تعادل برسد.

به عقیده این گروه تا زمانی که ارزش معاملات بازار تغییر نکند وضعیت بازار به همین منوال پیش است.

جنبه دوم: ابهام انتخابات و وزیر اقتصاد بعدی

مسيله دیگری که کارشناسان به آن می‌پردازند انتخابات است. آنها انتخابات ریاست جمهوری را نوعی ابهام برای بازار می‌دانند. مشخص نیست وزیر اقتصاد چه کسی است و چه سیاست‌هایی را در رابطه با بورس اجرایی می‌کند که نوعی ابهام برای پیش‌بینی بازار است.

آنها می‌گویند تا مشخص نشدن نتیجه انتخابات به طور قطع نمی‌توان درباره روند شاخص نظری داد اما اگر سیاست‌های دولت نسبت به بازار تغییری نکند روند بازار به همین صورت خواهد ماند و صف‌های فروش هم سنگین‌تر می‌شوند.

در واقع تا زمانی که ابهامات سیاسی در بازار وجود دارد بازار به همین صورت می‌ماند.

جنبه سوم: برجام و تجارت خارجی

جنبه سوم نیز برجام است که به اندازه انتخابات تاثیرگذار است. اگر توافقات برجام شکل بگیرد برخی از گروه‌ها مانند حمل و نقل، بیمه و بانک بهتر از سایر گروه‌ها خواهند بود.

درباره مذاکره نیز این گمانه وجود دارد که در صورت احیای برجام شرکت‌های خارجی تا زمان تثبیت شرایط برجام برای ورود به بازارهای ایران دست به عصا عمل می‌کنند.

اما اگر مذاکرات برجام به نتیجه‌ای نرسد گروه‌های کامودیتی محور، فلزات اساسی و پترو پالایشی‌ها می‌توانند از گروه‌های پیش‌رو در بازار باشند.

در مجموع کارشناسان می‌گویند که مهم‌ترین عامل تاثیرگذار روی روند بورس برگشت اعتماد به بازار است. اما در خوشبینانه‌ترین سناریور در پاییز امسال و در بدبینانه‌ترین حالت در بهار سال آینده این صف‌های فروش جمع می‌شود که به نوعی بهبود بازار است.

مطالعه بیشتر: صندوق جبران ضرر مالباختگان بورس تشکیل می‌شود؟
پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 26 خرداد / بازار فردا مثبت می‌ماند؟

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/

مروری به عملکرد بورس در هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 از نگاه کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد بازار سهام احتمالا روندی متعادل را پشت سر بگذارد.

TejaratNews.com/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سران قوا

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سر...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل 13 هزار واحد افت داشت و رکوردی دیگر در افت شاخص کل زده شد. بازار امروز تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و ابهامات در نتیجه مذاکرات برجام بود. به گفته یک کارشناس بازا...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 28 اردیبهشت / صف‌های فروش فردا جمع می‌شوند؟

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری،‌ مربوط به شرکت لیزینگ کارآفرین در روز چهارشنبه انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمایه

سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمای...

بورستهران- ایرنا- مدیر امور مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سازمان بورس می‌تواند بخشی از دارایی خود را در صندوق تثبیت بازار سرمایه‌گذاری کند، گفت: سازمان بورس باید حدود 450 میلیارد تومان...

Irna.ir/
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس یکشنبه 2 خرداد / نماد مثبتی در بازار داریم؟

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ بین الملل بورس انرژی عرضه خواهد شد.

BourseNews.ir/
جزيیات مهم از عرضه اولیه جدید بورس | وطوبی آماده عرضه اولیه شد همه عرضه های بورس انرژی در معاملات روز جاری افزایش 180 درصدی سود هر سهم "ودی" کاهش بهای 19 ارز/ نرخ رسمی 14 ارز افزایش یافت قیمت اجاره و خرید مسکن در مشهد + جدول تحلیل بورس 31 خرداد 1400 / تغییر مسیر بازار با کاهش نرخ سود بین بانکی با 300 تا 600میلیون چه خودرویی بخریم؟ آخرین فرصت برای پرداخت مالیات سکه عرضه اولیه لطیف در فرابورس ایران بازار مسکن بر مدار کاهش قرار گرفت احتمال افزایش قیمت ماکارونی سهمیه بنزین تیر 1400، کی واریز می‌شود؟ عرضه اولیه جدید در فرابورس قطعی شد "رنیک" در مناقصه دو مرحله‌ای شرکت کرد "فافزا" در مناقصه "فولاد" شرکت کرد تفاهمنامه همکاری "برکت" جهت خرید واکسن کرونا در این لحظات شاخص با افت 505 واحدی مواجه شد آخرین فرصت برای پرداخت مالیات سکه در مجمع حخزر چه گذشت؟ برنامه های آتی شرکت چیست؟ موافقان عرضه خودرو در بورس، باتری خالی کردند آغاز بورس 31 خرداد چگونه بود؟ / تاثیر مثبت «شستا» بر شاخص کل شوینده‌های "شپارس" 25 درصد گران شد محاسبه تعهدات بیم‌سنجی مشترکین "وبصادر" توسط بانک‌ها بهبود معاملات بازار بورس با مشخص‌شدن سیاست‌های دولت جدید کدام شرکت‌ها در مراحل افزایش سرمایه قرار دارند؟ افت هزار واحدی بورس بازار مسکن بر مدار کاهش قرار گرفت لغو پرواز‌های روسیه با دستور ستاد کرونا آینده بورس در دولت سیزدهم انتشار صورت سود و زیان "سهرمز" بورس امروز دوشنبه 31 خرداد 1400 | شستا صدرنشین تاثیرگذارترین نمادها صورت مالی میاندوره‌ای 9 ماهه "کفرآور" منتشر شد تیگو 5 توربو به بازار می‌آید زنان مجرد بالای 35 سال وام اجاره دریافت می‌کنند صورت مالی تلفیقی حسابرسی شده "بترانس" صاحبان آرای باطله چه کسانی هستند؟ "وسدید" صورت سود و زیان منتشر کرد انتشار صورت‌های مالی میاندوره‌ای "مپنا بازار" "آسمان بازار" صورت‌های مالی میاندوره‌ای را منتشر کرد صورت مالی تلفیقی "کچاد" منتشر شد "بهگزین بازار" صورت‌های مالی میاندوره‌ای 3 ماهه را منتشر کرد سهمیه بنزین تیر ماه امشب واریز می‌شود انتشار اطلاعات و صورت‌های مالی تلفیقی "پارتا" "آرمان سهام" صورت مالی 12 ماهه را منتشر کرد پولبک به سهم‌های صف‌فروش، پشت ایست "مقاومت" مهم‌ترین سیگنال‌های بورسی امروز 31 خرداد آخرین قیمت طلا پیش از امروز 31 خرداد آخرین قیمت دلار پیش از امروز 31 خرداد پیش‌بینی بورس امروز 31 خرداد 1400 ادامه روزهای سیاه ارزهای دیجیتالی

در حال بارگیری...