افزایش 13 درصدی صید ماهیان استخوانی در آب‌های خزر

افزایش 13 درصدی صید ماهیان استخوانی در آب‌های خزر

میزان صید ماهیان استخوانی در آب‌های خزر تا پایان دهه دوم آبان امسال 13 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، رضا عباسپور نادری، مدیرکل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران گفت: 559 تن ماهیان استخوانی در آب‌های خزر از ابتدای فصل صید تا 20 آبان امسال صید شده است.

وی میزان کل صید ماهی سفید را طی این مدت 129 تن معادل حدود 23 درصد و ماهی کفال را 274 تن معادل حدود 49 درصد از کل صید ماهیان استخوانی عنوان کرد.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود در سال 1402 طبق برنامه هدف حدود 13 هزار و 500 تن ماهیان استخوانی از آب‌های خزر صید شود.

عباسپور نادری در همین حال سهم صید ماهیان استخوانی استان‌های گیلان را طی این مدت 167 تن معادل حدود 30 درصد، مازندران 351 تن معادل حدود 63 درصد و گلستان را 41 تن معادل حدود 7 درصد از کل صید ماهیان استخوانی اعلام کرد.

مدیرکل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران با اشاره به حمایت‌های سازمان شیلات از جامعه صیادی تصریح کرد: توسعه خدمات آموزشی و مشاوره‌ای، کمک به ایجاد مشاغل جانبی در محدوده جایگاه‌های صید، بنادر و مراکز تخلیه و افزایش درآمد صیادان، گسترش سطح پوشش خدمات بیمه‌ای صیادان و شناورهای صیادی مانند معافیت حق بیمه ملوانان شناورهای صیادی سهم کارفرما و کاهش نرخ حق بیمه صیادان پره از 27 درصد به 17 درصد را از جمله این حمایت‌ها برشمرد.

به گفته وی تامین سوخت با نرخ حمایتی به شناورهای صیادی تحت پوشش، جلب مشارکت نمایندگان جامعه صیادی در برنامه‌ریزی‌ها و جلسات تصمیم‌گیری سازمان شیلات و کمک به چندمنظوره کردن تعاونی‌های صیادی پره و ایجاد منابع درآمدی جدید از طریق گردشگری، آبزی‌پروری دریای و ساحلی از دیگر حمایت‌های سازمان شیلات از جامعه صیادی هستند.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد