کفه خرید سهام داران حقیقی سنگین شد

کفه خرید سهام داران حقیقی سنگین شد

شاخص کل بورس تهران معاملات هفته گذشته را با ثبت بازدهی 3.5 درصدی سپری کرد و به این ترتیب توانست کمی از شرایط منفی حاکم بر بازار سهام فاصله گیرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بررسی معاملات هفته گذشته نشان می‌دهد که یکی از عوامل تاثیرگذار بر ایجاد روند مثبت در بازار، جلسه شورای عالی بورس وچهار مصوبه مهم این شورا بود که قرار است از روز شنبه 25 بهمن ماه اجرایی شود. تاثیر روانی این تصمیم سبب شد تا سهامداران از فروش‌های هیجانی خود دست بردارند و در جبهه خرید فعال شوند. اما یکی دیگر از دلایل مثبت شدن بازار، حمایت سهامداران عمده به ویژه در سهام شاخص ساز بود. این روند که در روز دوشنبه به مثبت شدن شاخص کل و روند منفی در شاخص کل هموزن منجر شد، در روز سه شنبه به کلیت بازار سرایت کرد و در نهایت هفته‌ای با بازدهی مثبت را رقم زد. بر این اساس در هفته منتهی به 21 بهمن ماه، بیش از یک هزار و 650 میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی جابجا شد.

شنبه: نخستین روز کاری هفته با افت 3.2 درصدی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران آغاز شد. در این روز همگام با جو مثبت حاکم بر بازار سهام، حمایت سهامداران عمده نیز افزایش یافت و در نهایت جابه‌جایی یک هزار و 620 میلیارد تومانی از سبد سهام حقیقی‌ها به پرتفوی حقوقی‌ها صورت گرفت. در این روز صنایع بزرگ بورسی از جمله فلزات اساسی، فرآورده‌های نفتی و محصولات شیمیایی در صدر بیشترین خالص خرید حقوقی‌های بازار قرار گرفتند. در همین حال سهامداران خرد نیز به خرید سهام شرکت‌های دو صنعت بیمه و صنعت بازنشستگی و محصولات فلزی تمایل نشان دادند.
یکشنبه: بورس تهران پس از تجربه چهار روز پیاپی با شرایط منفی، سرانجام در معاملات روز یکشنبه با رشد شاخص همراه شد. به طوریکه نماگر اصلی بازار در این روز با رشد 3.1 درصدی همراه شد که یکی از اصلی‌ترین دلایل ثبت چنین روندی، تصمیمات شورای عالی بورس در روز شنبه بود؛ ريیس جدید سازمان بورس عنوان کرد که در جلسه شنبه شب شورای عالی بورس مقرر شد دامنه نوسان خرید و فروش سهام تغییرکند و قیمت‌ها بتوانند در محدوده منفی 2 تا مثبت 6 درصد نوسان کنند. تبدیل فروشندگان روزهای گذشته به خریداران باعث شد تا پس از مدت‌ها خالص تغییر مالکیت صنایع بورسی تغییر مسیر داده و به سمت پرتفوی بازیگران خرد بورس چرخش کند. به این ترتیب در جریان معاملات روز 19 بهمن ماه، خالص خریدی معادل 319 میلیارد تومان در کارنامه حقیقی‌های بازار ثبت شد.
دوشنبه: بورس تهران معاملات روز دوشنبه را با افزایش تقاضا در کلیات بازار آغاز شد، اما رفته رفته با افزایش عرضه‌ها به ویژه در سهام کوچک‌تر، شاهد روند معکوس میان شاخص کل بورس و شاخص کل هموزن بودیم. به‌طوری که شاخص کل بورس با رشد 1.9 درصدی همراه شد. هرچند افزایش عرضه‌ها در سهام شاخص ساز رخ داد، اما با خریدهای سهامداران حقوقی، شرایط به تعادل رسید. به این ترتیب سهامداران حقوقی خالص خرید 552 میلیارد تومانی را در کارنامه خود ثبت کردند. بیشترین خرید این دسته از سهامداران در گروه خودرو و ساخت قطعات بود که با خالص خرید در حدود 140 میلیارد تومان دنبال شد. در مقابل سهامداران حقیقی به خرید سهام گروه سیمانی تمایل نشان دادند.
سه شنبه: رشد بیش از 21 هزار و 600 واحدی شاخص کل بورس در معاملات روز سه شنبه در حالی رخ داد که در این روز مجدد شاهد فعالیت سهامداران خرد در جبهه خرید بودیم. به طوریکه در این روز بیش از 200 میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابجا شد.

به این ترتیب برآیند جابجایی‌ها و تغییرمالکیت‌ها در هفته منتهی به 21 بهمن ماه به بیش از یک هزار و 650 میلیارد تومان رسید که در مسیر سبد بازیگران خرد به پرتفوی سهامداران عمده بود.


 

local_offerبرچسب‌ها:
بازگشت رشد به بورس به شرط حمایت بازارگردان‌ها

بازگشت رشد به بورس به شرط حمایت بازارگردان‌ها

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه گفت: لازمه بازگشت رشد به معاملات بازار، تغییر در نوع فعالیت بازارگردان‌ها است؛ بنابراین باید هر چه سریعتر نسبت به تغییر قوانین مربوط به بازارگردان‌ها اقدام شو...

Irna.ir/
مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته

مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت، پرداخته است.

Sena.ir/
عرضه‌های سنگین فولاد مبارکه در بورس کالا
BourseNews.ir/
قیمت‌های بازار طلا و سکه در آخرین روز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/14

قیمت‌های بازار طلا و سکه در آخرین روز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/14

قیمت طلا و سکه امروز، با پیروی از افت بهای طلای جهانی و افت نرخ ارز، کاهش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به ده میلیون و 808 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
بررسی بورس در هفته دوم اسفند/ بازار سرمایه همچنان در مدار منفی

بررسی بورس در هفته دوم اسفند/ بازار سرمایه همچنان در مدار منفی

بورس در هفته دوم اسفند بازهم قرمزپوش بود و کاهش شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن در این هفته بازهم تکرار شد. افزایش حجم معاملات در این هفته می‌تواند یک نشانه مثبت برای تغییر روند معاملات باشد.

FarsNews.ir/
تصویب FATF چه تاثیری بر بورس دارد؟

تصویب FATF چه تاثیری بر بورس دارد؟

کارشناسان معتقدند تصویب FATF موجب بهبود مبادلات ارزی و روند صادرات و واردات می‌شود. این مساله بر عملکرد شرکت‌ها تاثیر مثبت می‌گذارد. نتیجه بهتر شدن عملکرد شرکت‌ها، بهبود شرایط آن‌ها و تزریق نقدینگی به...

TejaratNews.com/
وضعیت بازار ارز در هفته دوم ماه اسفند چگونه بود؟ / قیمت دلار، یورو و درهم پیش از روز جمعه

وضعیت بازار ارز در هفته دوم ماه اسفند چگونه بود؟ / قیمت دلار، یورو و درهم پیش از روز جمعه

آخرین قیمت انواع ارزهای پرکاربرد بازار ارز داخلی در دومین هفته ماه اسفند را می‌توانید در این گزارش تجارت‌نیوز ملاحظه کنید.

TejaratNews.com/

ارزش بازارهای مالی افت کرد / سرمایه‌گذاران کدام بازار کمتر ضرر کردند؟

روند نزولی بورس تا کی ادامه دارد؟

روند نزولی بورس تا کی ادامه دارد؟

معاملات بازار سهام در مدار نزولی دنبال می‌شود. به عقیده کارشناسان دامنه نوسان نامتقارن جلوی ریزش شاخص کل را گرفته است. اما سوال اینجاست که روند نزولی بورس تا کی ادامه دارد؟

TejaratNews.com/
واریز سود سهام عدالت قبل از نوروز

واریز سود سهام عدالت قبل از نوروز

ريیس سازمان بورس خبر داد، سود سهام عدالت برای عملکرد سال 98 قبل از عید به صورت متمرکز به حساب مشمولان سهام عدالت واریز می‌شود.

FarsNews.ir/

مبلغ سود سهام عدالت امسال مشخص شد

نگاه بلند مدت، کلید سودآوری بازار سرمایه/ حمایت از سهامداران خرد در دستور کار نهاد ناظر/ پرداخت سود ...

پیش بینی بورس در بهار 1400، بورس مثبت خواهد بود یا منفی؟

پیش بینی بورس در بهار 1400، بورس مثبت خواهد بود یا منفی؟

هر چند که 5 ماه ابتدایی سال جاری روند بورس کاملا صعودی بود و شاخص کل به قله 2 میلیون و 78 هزار واحد رسید، اما از 19 مرداد روند نزولی بورس آغاز شد و این روند تا هفته دوم اسفندماه هم ادامه داشته است. بو...

NabzeBourse.ir/

آینده بورس با دامنه نوسان نامتقارن

قیمت دلار چقدر شد؟ / سیگنال‌های جدید برای بازار ارز

قیمت دلار چقدر شد؟ / سیگنال‌های جدید برای بازار ارز

قیمت دلار در روز پنجشنبه 14 اسفند ماه همان 25300 تومان روز چهارشنبه باقی ماند. اما برای آینده بازار ارز اخبار سیاسی جدیدی منتشر شده که احتمالا بر روند بازار تاثیر داشته باشد.

TejaratNews.com/
مبلغ سود سهام عدالت امسال مشخص شد نگاه بلند مدت، کلید سودآوری بازار سرمایه/ حمایت از سهامداران خرد در دستور کار نهاد ناظر/ پرداخت سود ... واریز سود سهام عدالت قبل از نوروز واریز دو یارانه تا پایان سال آنچه سهامداران عدالت باید بدانند/ مشارکت 49 میلیون نفر در اقتصاد کشور قاچاق سیگار کاهش یافت آمریکا با آزادسازی منابع ایران در عراق موافقت کرد سود بین بانکی به 19.7درصد کاهش یافت با موافقت بایدن، منابع پولی ایران در عراق آزاد شد نفت رکورد 14 ماه خود را شکست یک هفته با صنایع بورسی مدیرعامل بانک رفاه کارگران به عنوان چهره نامی صنعت و اقتصاد کشور انتخاب شد سقوط 20درصدی ارزش بیت‌کوین افت 152 تومانی بهای دلار در این هفته / روند قیمت دلار و یورو در هفته‌ای که گذشت بررسی بورس در هفته دوم اسفند/ بازار سرمایه همچنان در مدار منفی ارزش بازارهای مالی افت کرد / سرمایه‌گذاران کدام بازار کمتر ضرر کردند؟ گرانی، مصرف گوشت را تا 50درصد کاهش داد روند نزولی بورس تا کی ادامه دارد؟ قیمت میوه شب عید کاهش می‌یابد نرخ ارز صرافی ملی امروز جمعه پانزدهم اسفند بازگشت رشد به بورس به شرط حمایت بازارگردان‌ها ادامه تقاضای ضعیف برای محصولات ایرالکو درخواست هند درباره بندر چابهار قاچاق سیگار کاهش یافت چرا میوه گران شد؟ عرضه‌های سنگین فولاد مبارکه در بورس کالا مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته جهش قیمت نفت پس از تصمیم جدید اوپک ارزش هفتگی معاملات "فملی" بیش از 70 درصد کاهش یافت قیمت دلار چقدر شد؟ / سیگنال‌های جدید برای بازار ارز رقم واقعی سبد معیشت کارگران چقدر است؟ وضعیت بازار ارز در هفته دوم ماه اسفند چگونه بود؟ / قیمت دلار، یورو و درهم پیش از روز جمعه زمان واریز سود سهام عدالت مشخص شد! + فیلم طرح اینترنتی تنظیم بازار گوشت در تهران و کرج تصمیم مجلس درباره مالیات خودرو و خانه آخرین قیمت طلا در شب عید / اخبار سیاسی مهم برای آینده طلا روند صعودی شبندر آغاز خواهد شد؟ عرضه و مصرف بنزین سوپر کاهش یافت واکنش به خبر فروش قسطی گوشت بیانیه چهاردهمین نشست وزارتی اوپک پلاس بوگاتی سفارشی به شکل کفشدوزک درآمد جهش قیمت نفت با تمدید توافق اوپک پلاس سرنوشت رمزارزها در سال 1400 کاهش قیمت تخم مرغ/ تخم مرغ تک نرخی شد مصوبه تلفیق برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اوپک فعلا قصد کاهش تولید نفت را ندارد/قیمت نفت افزایش یافت خرید مرغ فقط به شرط صف!/ فروش آنلاین مرغ ممنوع شد چند شرط برای بهتر شدن حال بازار سرمایه تصویب FATF چه تاثیری بر بورس دارد؟ قیمت خودروهای کره‌ای در بازار

در حال بارگیری...