پیشنهاداتی برای پایان دادن به مشکلات بازار سرمایه

پیشنهاداتی برای پایان دادن به مشکلات بازار سرمایه

عضو هیات مدیره کارگزاری بورسیران گفت: دل بستن به حمایت‌های حقوقی ها از بازار، بسیار ساده لوحانه است؛ چرا که هیچ گاه از بازار سرمایه به صورت جدی حمایت نکرده‌اند و شاید هم توان این کار را نداشته باشند.

به گزارش بورس نیوز، بورس تهران کماکان در صف فروش قفل شده و بسیاری از فعالان بازار سرمایه، افزایش یا حذف دامنه نوسان را راهکاری برای پایان دادن به صف های فروش هر روزه می دانند.

عبدالحسین رضوی امیری عضو هیات مدیره کارگزاری بورسیران در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: وجود و استفاده از دامنه نوسان و حجم مبنا در این شرایط بسیار ضروری است و ابزاری است قوی و موثر در اختیار ناظران سازمان بورس تا بتوانند از هیجانات خرید و فروش بکاهند در این شرایط که بازار شفاف نیست، ابزار دامنه نوسان معاملات حتما باید مورد استفاده قرار بگیرد و به تناسب شرایط بازار، تغییر کند.

رضوی امیری در ادامه در رابطه با انتقاداتی که به تامین مالی دولت از بازار سرمایه و مشکلاتی که به همین سبب، گریبانگیر بازار شده است، گفت: تامین مالی دولت از طریق بازار سرمایه، طبیعی است؛ اما مشروط به داشتن برنامه ای بلندمدت و حمایتی از بازار سرمایه، برنامه های بلندمدت و حمایتی( نه مقطعی که به ضرر سهامداران خرد حقیقی خواهد بود)، هم به نفع بازار سرمایه خواهد بود و هم دولت از طریق فروش سهام خود نقدینگی لازم را کسب می‌کند و ضمنا از درآمد مالیات این بازار هم بهره می‌برد البته در ریزش های اخیر بازار سرمایه، فروش سهام عدالت هم مزید بر علت شده است و بازار علیرغم انتشار گزارش‌های مثبت از سوی شرکت ها، هر روز دچار صف های فروش تکراری و روند کاهشی شده است.

این کارشناس بازار سرمایه در مورد رفتار حقوقی ها اظهار کرد: دل بستن به حمایت‌های حقوقی ها از بازار، بسیار ساده‌لوحانه است؛ چرا که هیچ گاه از بازار سرمایه به صورت جدی حمایت نکرده‌اند و شاید هم توان این کار را نداشته باشند، حقوقی‌ها هم منافع خودشان را پیگیری می‌کنند و فقط گاهی از چند سهمی حمایت می کنند که متعلق به خودشان است و اگر حمایت نکنند، ضرر بیشتری متحمل می شوند‌ تاسف آور است که بگوییم حقوقی ها نیز بر اساس جو بازار حرکت‌های کوتاه مدت می کنند و از تحلیل واقعی بسیار کم استفاده می شود.

وی در رابطه با پیشنهاداتی که به بهتر شدن وضعیت بازار سرمایه در بلندمدت کمک می‌کند، گفت: برای بهبود وضعیت بازار سرمایه چند اقدام می توان انجام داد:

1) عدم پذیرش شرکت هایی که واقعا جایگاهشان در بورس و فرابورس نیست، با افزودن شرایط جدید پذیرش با هدف مقدم داشتن کیفیت بر کمیت آنها و سپس نظارت دايمی بر مجامع شرکت ها و اخراج شرکت هایی که عملکرد مناسبی ندارند.

2)برخورد قانونی و سریع با متخلفان که از نوسانات اخیر سودهای نامتعارف کسب کرده‌اند تا شاید جبران مافات گردد و لزوم بازنگری در دستورالعمل های موجود تا از تخلفات بعدی جلوگیری شود.

3) فروش مستقیم سهام عدالت متوقف کردند و از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به صورت غیرمستقیم خرید و فروش‌ها انجام گیرد.

4)می بایست به صدور کد سهامداری به متقاضیان غیرحرفه‌ای و غیرمتخصص پایان داد و شرایط دریافت کد بورسی را سخت‌تر کرد و از آن مهم تر، دادن مجوز معاملات آنلاین را بسیار سخت و محدود کرد و روند فعلی را اصلاح کرد. سهامداران غیر حرفه‌ای باید به سمت صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان ها هدایت شوند و البته می‌بایست عملکرد این صندوق‌ها و سبدها را دايما رصد کرد تا با داشتن متخصصان و تحلیلگران و نیروی انسانی کارآمد، سود مناسبی نصیب متقاضیان گردد.

5)شکستن عملی انحصار مجوز کارگزاری‌ها، صندوق‌های سرمایه گذاری، سبدگردان‌ها و شرکت‌های تامین سرمایه؛ به گونه‌ای که جوانان متخصص و دانش بنیان ها بتوانند با سرمایه معقولی، این مجوزها را کسب و شروع به فعالیت کنند. شرایط فعلی به هیچ وجه قابل قبول نیست و سرمایه تصویب شده بسیار زیاد و غیر متعارف است و کاهش سرمایه و دیگر شرایط سخت برای دریافت مجوز کارگزاری‌ها، ضروری است.

6) مجوزهای صادرشده برای تشکیل کارگزاری یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا سبدگردان‌ها در هر استان؛ فقط برای شهرستان های همان استان باشد و اجازه فعالیت در تمام استان ها را نداشته باشند تا شاهد ارتقای فرهنگ سهامداری منطقه‌ای هم باشیم.

بیشتر بخوانید:

افزایش نرخ بیش از 35 درصدی سیمان خاکستری در راه است 

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت

عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 ه...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 1365 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بعد نیست!

انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بع...

روند بورس در سال 1400 با اتفاقات و متغیرهای سیاسی زیادی از جمله انتخابات و مذاکره ایران و آمریکا عجین شده است. اما انتخابات چه تاثیری بر بورس دارد؟

TejaratNews.com/
"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

BourseNews.ir/
سود 150 درصدی بورس / در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

سود 150 درصدی بورس / در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

در سال 99 بازارهای مالی دلار، سکه، ارز و طلا رکوردهای بالایی ثبت کردند، بورس فراتر از تصور رشد کرد اما با همان سرعت نیز روند نزولی را در پیش گرفت. در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

TejaratNews.com/
کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازار

کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازا...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 8650 واحدی روبرو شد.

FarsNews.ir/

نوسان بورس در کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی در سومین هفته فصل بهار

مازندرانی‌ها با فروش سهم از بورس سال 99 خداحافظی کردند

مازندرانی‌ها با فروش سهم از بورس سال 99 خداحافظی کردند

مازندران ساری - ایرنا - آخرین هفته فعالیت بورس منطقه‌ای مازندران با معامله بیش از 860 میلیارد ریال سهم همراه بود که 82 درصد ارزش معاملاتی مربوط به فروش سهام بود.

Irna.ir/
پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات

پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات

یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: کاهش نرخ ارز تقریبا منتفی شده است و این جزو سیاست‌های دولت بود که در انتهای دوره خدمت خود از لحاظ روانی در بازار سرمایه اثر بگذارد.

Bartarinha.ir/
تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس تسهیلات جدید مسکن پرداخت می شود نگاهی بر روند معاملات امروز بورس تهران برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور در ماه های آتی+فیلم انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، تحقق اقتصاد مردمی تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات حاشیه‌های امروز بورس 25 فروردین / معاملات مثبت شستا هم شاخص را صعودی نکرد ارزش سهام عدالت امروز 25 فروردین شاخص بورس دوباره منفی شد ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 25 فروردین وجود بیش از 3‌هزار و 600 طرح نیمه‌تمام صنعتی بالای 80 درصد پیشرفت آخرین وضعیت قیمت‌گذاری سیمان با امید به تعیین نرخ تا 30 روز آینده + آمار صادرات تغییر مالکیت 510 میلیون اوراق بهادار مالی ارزش پالایشی یکم 25 فروردین 1400 کاهش ارزش سهام عدالت در آخرین روز هفته سوم فروردین قیمت روز خودرو در 25 فروردین قیمت روز خودرو‌های صفر بالای یک میلیارد آتش بی‌تدبیری در خرمن نمادهای کوچک "بورس" نرخ جدید دلار و یورو/ سومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 رشد 105 درصدی فروش شرکت‌های معدنی بورس فعالیت مجدد مزرعه استخراج رمز ارز رفسنجان عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت عرضه عمده سهام غیرمدیریتی در نماد معاملاتی آرمان 4 شاخص در پایان ریزش 1365 واحدی داشت موفقیت نخستین عرضه صادراتی آلومینیوم در بورس کالا/ فلز نقره‌ای آغازگر صادرات فلزات از مسیر بورس غرضی: ريیس‌جمهور شوم نرخ تورم صفر می‌شود گوشت و مرغ گران نمی‌شوند! قیمت طلا امروز 25 فروردین 1400/ صعود 150 هزار تومانی قیمت سکه تاثیر منفی "شپنا"،"فملی" و "شبندر" بر شاخص میزان افزایش قیمت سیمان مشخص می‌شود/ رایزنی برای عرضه سیمان در بورس کالا راه اندازی مرکز ارتباط نهادهای مالی روند نرخ طلا و سکه صعودی شد یارانه رمضان امشب واریز می‌شود رشد 105 درصدی فروش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بازار سرمایه دستگیری اعضای باند زمین‌خواری در کشور نرخ جدید دلار/ دومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 واردات واکسن کرونا با ارز نمایی سرمایه "گوهران" 62 درصد افزایش می‌یابد معاملات منفی "اخابر" همراه با افت 2درصدی "همراه" در صفر تابلو منفی است "ولشرق" همراه با افت یک درصدی نرخ ارز اندکی افزایش یافت «متانول» پرفروش‌ترین محصول "شفن" قانون گره معاملاتی کارایی ندارد قیمت دلار امروز 25 فروردین 1400 چقدر شد؟ بیت کوین رکورد تاریخی خود را شکست جهش 203 درصدی فروش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی قیمت دلار امروز چهارشنبه 25 فروردین 1400/ نرخ اسکناس آمریکایی افزایش یافت جزيیات شناسایی لوکس‌ نشین‌ها برای مالیات ستانی برنامه‌های آتی "پارتا"، پتانسیلی برای بلند مدت این سهم

در حال بارگیری...