از ثبت 700 هزار بیمه شده جدید تا رونمایی از لایحه برنامه هفتم

از ثبت 700 هزار بیمه شده جدید تا رونمایی از لایحه برنامه هفتم

اهم عناوین خبرهای این هفته حوزه اشتغال و تعاون به اعطای "ای نماد" به مشاغل خانگی دارای مجوز از وزارت کار، رونمایی از لایحه برنامه هفتم توسعه، برگزاری نخستین کنگره جهانی تعاون و ثبت بیش از 700 هزار بیمه شده جدید در سازمان تامین اجتماعی اختصاص داشت.

به گزارش ایسنا،  در هفته ای که گذشت با اعلام دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت کار، اعطای " ای نماد" به مشاغل خانگی دارای مجوز از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بدون نیاز به دریافت پروانه کسب از اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی تسهیل و علمیاتی شد. متقاضیان مشاغل خانگی دارای مجوز از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سراسر کشور هنگام دریافت ای نماد در رسته‌های مرتبط، دیگر الزامی به دریافت پروانه کسب از اتحادیه کشوری صنف کسب‌وکارهای مجازی نداشته و صرفا با ثبت اطلاعات مجوز مشاغل خانگی و استعلام برخط از وزارتخانه مذکور، به‌صورت کاملا سیستمی ظرف حداکثر چند ساعت، ای نماد به آن‌ها اعطا خواهد شد.

آنطور که همتیان، ريیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی گفته فعالیت‌هایی که ماهیت مجازی داشته و معادلی در رسته فعالیت‌های مشاغل خانگی ندارند و یا طبق ضوابط اختصاصی ابلاغی دبیرخانه هیات عالی نظارت بر اصناف الزام به دریافت پروانه کسب مجازی دارند، همچنان نیازمند دریافت پروانه کسب مجازی از اتحادیه کشوری صنف کسب‌وکارهای مجازی خواهند بود که این موارد شامل هفت گروه حمل‌ونقل زمینی مسافر (درون شهری) هوشمند،  حمل‌ونقل زمینی بار (درون شهری) هوشمند،  بستر درج آگهی،  بازاریابی شبکه‌ای،  آموزش در محل،  حراج کالا (مزایده برخط)، فروش طلا و جواهر است.

ثبت یک میلیون و 300 هزار کد ملی در سامانه «رصد» خبر دیگری بود که از سوی معاونت اشتغال وزارت کار اعلام شد.

به گفته کریمی بیرانوند در سال گذشته، ایجاد یک میلیون و 212 هزار فرصت شغلی جدید هدفگذاری شده بود که بر این اساس بیش از یک میلیون و 300 هزار کد ملی روی سامانه رصد اشتغال به ثبت رسید و میانگین صحت سنجی کشور نیز با ثبت 950 هزار کدملی صورت گرفت.

وی با اشاره به ثبت بیش از 700 هزار نفر بیمه‌ شده جدید اجباری، مشاغل و حرف در سازمان تامین اجتماعی از پرداخت بیش از 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال در کشور طی سال 1401 خبر داد.

در هفته‌ای که گذشت پیش‌نویس لایحه برنامه هفتم توسعه با حضور معاون اول ريیس جمهور توسط سازمان برنامه‌و بودجه رونمایی شد. در متن پیش نویس لایحه برنامه هفتم رشد اشتغال 3.9 درصد سالانه معادل یک میلیون شغل هدفگذاری و متوسط نرخ رشد اقتصادی هشت درصد پیش‌بینی شده است.

در این پیش نویس به منظور رفع موانع موثر بر به کارگیری نیروی کار جدید و همچنین جذب تازه واردین به بازار کار و احیای نظام استاد شاگردی در سه سال اول ابتدای اشتغال افراد مقرراتی پیشنهاد شده که از جمله آنها تعیین حداقل دستمزد و مزایا معادل یک دوم حداقل دستمزد و مزایای مصوب شورای عالی کار و لغو یکطرفه قرارداد از سوی کارفرما است.

همچنین در بحث به کارگیری افراد بازخرید و یا بازنشستگان مشمول قانون کار کارفرمایان مکلف شده‌اند که ماهانه معادل 10 درصد حقوق یا مزد پرداخت شده آنها را تحت عنوان «مالیات اجتماعی» به حساب ‌خزانه داری کل کشور واریز کنند.

از دیگر موارد در پیش نویس لایحه می توان به افزایش حداقل سن لازم برای بازنشستگی مشاغل سخت و زیان‌آور اشاره کرد که برای زنان 45 و مردان 50 سال تعیین شده است. همچنین اعلام شده که سن و سابقه قابل قبول در تمام حالات احراز شرایط بازنشستگی در کلیه سازمان‌ها و صندوق‌های بازنشستگی به ازای هر سال شش ماه افزایش یابد. زنان شاغلی که از زمان لازم الاجرا شدن قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مصوب 1400 صاحب فرزند یا فرزندانی شده و می شوند به ازای هر فرزند از یکسال کاهش در سن بازنشستگی برخوردار می شوند و برای فرزند سوم و بیشتر این کاهش 1.5 سال به ازای هر فرزند خواهد بود که همه این موارد در لایحه پیشنهاد شده و نیازمند بررسی و تصویب نهایی در مجلس شورای اسلامی است.

نشست شورای عالی کار این هفته با حضور شرکای اجتماعی و نمایندگان گروه کارگری و کارفرمایی و دولت برگزار شد. از جمله محورهای جلسه به بحث تمدید آیین‌نامه مستثنی شدن خدام و کارکنان بقاع متبرکه، مساجد، حسینیه‌ها و تکایا از شمول موادی از قانون کار و نحوه حضور نمایندگان کارگر و کارفرما در هیات‌های تشخیص و حل اختلاف اختصاص داشت. در این جلسه در خصوص مباحثی نظیر مزد منطقه‌ای، حقوق و دستمزد، بیمه و درمان و پرداخت حق عايله مندی به کارگران موضوعی به میان نیامد و مباحث پیشنهادی به جلسه بعد شورای عالی کار موکول شد.

برگزاری نخستین کنگره بین المللی تعاون در شهریور ماه امسال رویداد دیگری بود که توسط ريیس اتاق تعاون اعلام شد.

آنطور که بهمن عبداللهی ريیس اتاق تعاون ایران گفته این کنگره برای نخستین بار با حمایت و حضور ریاست جمهوری و وزارتخانه‌های مربوطه شهریور ماه 1402 همزمان با برگزاری جلسه هیات مدیره اتحادیه جهانی تعاون (ICA) توسط اتاق تعاون ایران برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا، برگزاری این کنگره با دو رویکرد معرفی ظرفیت‌ها و توانایی‌های بخش تعاون و تبیین سند توسعه بخش تعاون هدف‌گذاری شده و با توجه به این اهداف، اجرای این رویداد ملی با مساعدت تمام وزارتخانه‌ها و نهادهای مرتبط در هفته‌ تعاون شهریور ماه 1402 تعیین شده است.

شوک اجاره‌ مسکن به سبد خوراک مستاجران توضیحات مهم وزارت صمت درباره حضور روسیه در معادن ... کاهش قیمت گوشت در راه است؟ حدود 94 درصد مودیان، مالیات صفر یا کمتر از 10 میلیون تومان می پردازند/ برخی مشاغل فقط یک پنجم مالیات... کاهش سریع قیمت مسکن با اطلاعات دقیق خانه های خالی/ تعداد خانه‌های خالی در ایران 10 درصد بیشتر از است... سهامداران عدالت بخوانند/ سود سهام عدالت چه زمانی پرداخت... سود سهام عدالت چه زمانی پرداخت می‌شود؟ گل رونالدو برای صرافی بایننس ورق در بازار رمزارز برگشت/ بیت‌کوین سد مقاومت را می‌شکند؟ قیمت خانه در محله نارمک تهران +جدول مهلت ثبت‌نام هنرمندان در سامانه نهضت ملی مسکن تمدید شد جزییات سبد سرمایه‌گذاری والماس تشریح شد | ثانیه شماری برای عرضه 15 درصد سهام والماس سود سهام عدالت چه زمانی پرداخت می‌شود؟ این خودروها را بدون قرعه‌کشی بخرید قیمت جدید 25 مدل خودروی سایپا و ایران خودرو ریزش 20 میلیونی محبوب‌ترین ماشین ایران سورپرایز برای متقاضیان وام فوری | وام فوری 100 میلیونی تنها با یک سپرده کوتاه مدت افزایش 2 برابری طول خطوط لوله انتقال گاز کشور میعانات گازی ذخیره شده روی آب به صفر رسید پیش بینی معاملات بورس 7 خرداد 1402/ افزایش حساسیت بورس به اخبار ببینید | تاثیر انتخابات آمریکا بر اقتصاد ایران چیست؟ اجاره خانه 60 متری در سعادت آباد چند؟ +جدول اختلاف قیمت خودرو‌ در سامانه یکپارچه با بازار آزاد بازار مسکن در بخش از تهران کساد است ایرانی ها بیشتر برای غذا پول دادند، اما کالری کمتری دریافت کردند / در 1400 دهک دهم بیش از 2 برابر ده... بهره‌‎برداری خودروسازان خارجی از دانش مهندسان نخبه ایرانی دولت کدام معادن را واگذار می‌کند؟ چگونه چین کشورهای آفریقایی را در دام بدهی می اندازد؟! سوییچ کلید خورد اما روشن نشد طلا هفته را کاهشی شروع کرد پیش بینی بازار طلا و سکه 7 خرداد 1402 | خریداران و فروشندگان طلا و سکه منتظر چه اتفاقی هستند؟ قیمت این خودروهای سایپا ارزان شد + جدول قیمت مرغ در میادین میوه و تره‌بار تهران افزایش روزانه قیمت مسکن در این محله تهران استقبال کشاورزان نخبه و پیشرو از اجرای الگوی کشت قیمت مرغ در میادین میوه و تره‌بار تهران اعلام شد رشد 18 درصدی صادرات به کشورهای آسیای میانه، قفقاز و روسیه در 1401 حقوق‌ها با سطح تورم همخوانی ندارد/ اقدامات اقتصادی دولت خلاف میل مردم رقم خورده پیش‌ بینی بورس فردا 7 خرداد 1402 | فردا هم بازار قرمزپوش می‌شود؟ تورم 3رقمی برای مردم / مرکز آمار تورم را 51.1درصد اعلام کرد، مردم 116.7درصد حس کردند! انگلیس احتمالا سال آینده وارد رکود می‌شود کاهش چشمگیر قیمت برنج ایرانی دارندگان مجوز مشاغل خانگی نیازی به دریافت پروانه کسب مجازی ندارند مجمع غگلپا 1402 | چه میزان سود تقسیم شد؟ مرغ‌های رادیواکتیوی در راه ایران؟ افزایش مالیات سیگار در ایران به سود کیست؟ بازدید وزیر حمل و نقل روسیه از یک مرکز تعمیر و نگهداری هواپیما در ایران انتشار 1000 میلیارد تومان صکوک مرابحه برای نوسازی ناوگان هواپیمایی کشور مطالبه مهماندارن قطار بابت افزایش حقوق و سختی کار پاسخ به اعلام نشدن قیمت 4 محصول سایپا