تلاش عده‌ای برای دامن‌زدن به نوسانات ارزی با ‌جوسازی‌‌ رسانه‌ای‌ و محاسبات غلط‌

تلاش عده‌ای برای دامن‌زدن به نوسانات ارزی با ‌جوسازی‌‌ رسانه‌ای‌ و محاسبات غلط‌

اطلاع‌رسانی درباره بازار ارز نیازمند دارا بودن گزاره‌های صحیح و اطلاعات موثق با محاسبات دقیق است، اما با این حال عده‌ای با فریب مخاطب سعی می‌کنند به نوسانات ارزی دامن بزنند که در این‌باره ضرورت دارد مردم اخبار را از منابع موثق و رسمی دنبال کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس امروز گزارشی مخدوش با محاسبات غلط در یکی از رسانه‌‌ها درباره ‌تفاوت قیمت ارز غیررسمی و ارز توافقی و از آن برای ارز با کارت ملی منتشر شد که به علت اشتباه محاسباتی ساعاتی بعد از آن رسانه حذف شد‌‌.

در این خبر عنوان شده بود که تفاوت قیمت ارز مسافرتی و آزاد می‌تواند برای دلال‌های بازار ارز حداقل 14 میلیون تومان در یک روز سود داشته باشد؛ در‌ گزارش مخدوش این رسانه،‌ حجم 2000 یورو‌ ارز ارايه شده در سرفصل «سایر» با نرخ ارز «مسافرتی» ترکیب شده و رقم غلط 14 میلیون تومان استحصال شده است.

بنابراین گزارش، ارز مسافرتی ارايه شده به متقاضیان بین 300 تا 500 دلار است و دریافت آن هم نیاز به مدارکی همچون بلیت و غیره دارد، نرخ این نوع ارز ‌یکی از سرفصل‌های 25 مصوب شورای پول و اعتبار است‌؛‌ اما نکته مهم آن است که 2000 دلار ذیل سرفصل سایر، با نرخ بازار توافقی ارايه می‌شود که طی روزهای اخیر در کانال 34 هزار تومان در نوسان است و در لحظه تنظیم این گزارش با نرخ 34167 تومان معامله می‌شود.

به‌این‌ترتیب اگر اختلاف نرخ بازار توافقی و بازار غیررسمی را کمتر از 2000 تومان در نظر بگیریم، سود احتمالی خریداران ارز با کارت ملی به حدود 3 میلیون تومان می‌رسد؛ البته‌ متقاضی باید حدود 70 میلیون تومان پول در اختیار داشته باشد و یکی از مشکلاتی که در این حوزه ارز با کارت ملی باید توجه کنند این است که فروش آن در شرایط فعلی که فعالان حرفه‌ای بازار در حال فروش دلارهای خود در اوج قیمت هستند و تمایلی به خرید جدید ندارند، دشوار است.

‌در این شرایط، ‌اشتباه فاحش محاسباتی‌ صورت گرفته از سوی آن رسانه، شايبه اقدام مغرضانه برای جلب‌توجه به قیمت دامن‌زدن به فضای ملتهب بازار ارز را به وجود می‌آورد، در شرایط ملتهب فعلی که دشمن هم در جهت تقویت دلالان داخلی تلاش می‌کند فضای اقتصاد کشور را ملتهب کند، باید در کنار نهاد ناظر بر مطبوعات، سایر دستگاه‌های نظارتی هم هوشیاری بیشتری داشته باشند تا این اتفاقات تکرار نشود.

* معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه: کارت ملی خود را به دلالان ارزی اجاره ندهید

‌طبق اعلام معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه « به مشاهده موارد متعدد سوءاستفاده دلالان از کارت ملی و حساب بانکی دیگران برای خرید ارز با اهداف غیرقانونی و تبعات این اقدام برای دارنده کارت و حساب، توجه داشته باشید خرید ارز صرفا برای مصارف شخصی خودتان انجام گیرد؛ بدیهی است عواقب تخلف از مقررات قانونی از جمله مقررات مبارزه با پولشویی و قاچاق کالا و ارز برعهده دارنده کارت ملی و حساب بانکی خواهد بود».

پایان پیام/

ارزش بیت کوین صفر می‌شود؟ وضعیت عجیب در بازار خودرو بررسی انواع ارزهای دیجیتال؛ رمزارزهای مختلف را بیشتر بشناسید پرسودترین محصول ایران خودرو کدام است؟ ثبت بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی سازی فاصله تورمی دهک‌ها 0.6 واحد درصد افزایش یافت معاملات توافقی دلار با قیمت 33 هزار و 600 تومان افزایش قیمت آلومینیوم دربازارهای جهانی سامانه جامع حقوقی و وصول مطالبات بانک سینا راه‌اندازی شد میزان صادرات نفت عراق به ایلات متحده اعلام شد افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها کیک اقتصاد روز به روز کوچک‌تر می‌شود تورم 60 درصدی در محصولات خوراکی و آشامیدنی برنامه هند و امارات برای استفاده از ارزهای ملی در مبادلات خبر داغ امروز برای سهام عدالتی ها | واریز سود 2 میلیون تومان از امشب به حساب این افراد محسن رضایی : بندر امیرآباد در تحقق برنامه های اقتصادی دولت جایگاه ویژه ای دارد حسینی پور : مازندران می تواند سیاست های اقتصادی دولت در اوراسیا را پشتیبانی کند ایجاد شفافیت در معاملات خودروهای وارداتی با کمک بورس کالا قیمت گوشی‌های آیفون در بازار + جدول مزیت‌های صندوق‌های بخشی بازار سرمایه چیست؟ افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها/ سرگردانی دولت برای بهبود معیشت شرایط خرید 4 خودروی جذاب لاماری ایما، هایما، تارا و پژو 207 در بورس | فروش ویژه 900 خودرو هایما فردا... موافقت نمایندگان ملت با الحاق ایران به سازمان شانگهای ببینید/ قابلیت های جالب ژیان در یک تبلیغ قدیمی رفع تعهدات ارزی، نیازمند راهکارهای موثر رونمایی از الگوی جدید تعرفه برق چین منابع بانکی را بیشتر از قبل به اقتصاد تزریق خواهد کرد نرخ بالای ارز، مشوقی برای رفع تعهدات صادرکنندگان پرداخت 4 هزار و 800 میلیارد تومان مطالبات سنواتی کامیون امپاور BD300، کامیونی پرقدرت، ایمن و با دوام از «خاندوزی» تا «خاندوزی»؛ دفاع تمام قد سخنگوی اقتصادی دولت از مدیرعاملی که توسط وزیر اقتصاد کنار گذ... بیش از 39 هزار میلیارد تومان به حساب سازندگان مسکن واریز شد اوراق ارزی اصلا جذابیت دارد؟/ شقاقی: ترمز دلار این‌گونه... چرا سود سهام عدالت یکجا پرداخت نمی شود؟ | پرداخت قسط دوم سود مشروط شد تخصیص کالابرگ یعنی توزیع فقر بزرگترین معامله تاریخ خصوصی‌سازی نهایی شد/ واریز بخش نقدی معامله افتتاح نخستین بانک ژن پیاز زعفران در ایران اتفاق عجیب در بازار تره‌بار/ میوه‌های نوبرانه ارزان‌تر از دیگر میوه‌ها تشریح جزيیات کمبود گازويیل برای کامیونداران مشمولان جدید رتبه بندی معلمان اعلام شد | جیب این معلمان پرپول می شود از چاله به چاه فقر امکان احداث صندوق های بخشی در دو صنعت فراهم است ممنوعیت واردات خودرو از فرانسه گل به خودی بود/ خدمات پس از فروش خودروهای صادراتی ما فاجعه است/ واردا... خانه در کدام شهر‌ها گران‌تر است بحران مسکن در ایران رفت و آمدهای "شستا" در شرکت‌های غیر بورسی همه پتروشیمی‌های منطقه ویژه پارس عملیاتی هستند فردا این دو خودروی سفارشی را از بورس بخرید حال خراب بازار مسکن چرا ممکن است با افزایش نرخ بهره پولدار نشوید؟