سود سهام عدالت چقدر و چه زمانی واریز می شود؟

سود سهام عدالت چقدر و چه زمانی واریز می شود؟

اختلاف‌نظر برسر نحوه برگزاری مجامع عمومی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، آزادسازی‌ سهام عدالت را با چالش مواجه کرده است...

سهام عدالت به منظور گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران، به صورت اولیه عرضه شد. در مرحله اول، سهام عدالت به برخی افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و رزمندگان بیکار تقسیم شد. ارزش اولیه سهام عدالت حدود 500 هزار تومان بود که بعدها به یک میلیون تومان افزایش یافت. اخباری به تازگی منتشر شده است که درباره باز شدن سامانه ثبت نامی جاماندگان سهام عدالت اطلاعاتی ارايه شده است، اما هنوز توسط دولت تایید و اطلاع رسانی دقیق نشده است و جاماندگان سهام عدالت همچنان منتظر ثبت نام هستند.

آزادسازی سهام عدالت به یک مسيله چالش برانگیز تبدیل شده است. این سهام برای اولین بار در دهه 80 به مشمولان واگذار شد، اما از آن زمان تاکنون، به جز یک مقطع کوتاه در سال 1399، امکان معامله آن‌ها به صورت محدود فراهم نشده است.

در این دوره نیز طبق تعیین سازو کار اجرایی که برای سهام عدالت درنظر گرفته شد، مشمولان به 2دسته مستقیم و غیرمستقیم تقسیم‌بندی شدند. در روش مستقیم، افراد می‌توانند بدون واسطه برای معامله یا نگهداری سهام عدالت خود تصمیم بگیرند. اما در روش غیرمستقیم، سهامی که به مشمولان واگذار شده در واقع در اختیار شرکت سرمایه‌گذاری استانی است و به بیان دیگر هر فرد به اندازه دارایی خود در سهام عدالت، مالک بخشی از سهام شرکت سرمایه‌گذاری استانی است.

مهدی سعادتی ريیس فراکسیون سهام عدالت مجلس از پرداخت سود قطعی 1402 به دارندگان سهام عدالت خبر داد و افزود سود سهام عدالت 1402 تا پایان آذرماه امسال پرداخت می‌شود.

مجید عشقی ريیس سازمان بورس نیز به تازگی درباره شرایط و نحوه پرداخت سود سهام عدالت گفت: با توجه به اینکه شرکت‌ها به‌طور تدریجی این کار را انجام می‌دهند، اختلاف چندماهه را شاهد هستیم و هنوز نهایی نشده اما احتمالا در تاریخ‌های مشابه سال گذشته یعنی همان آذرماه، سود سهام عدالت پرداخت خواهد شد.

مبلغ سود سهام عدالت امسال

به‌گفته سعادتی، سود سهام عدالت امسال برای برخی از سهامداران تحت پوشش، از یک تا دو میلیون تومان است و برای برخی دیگر از سهامداران هم مبلغ 400 تا 600 هزارتومان برآورد شده است.

سال 1401 سود سهام عدالت مربوط به سال 1400 طی دو مرحله واریز شد. روند پرداخت مرحله اول از روز 30 آذرماه 1401 آغاز و تا سوم دی ماه ادامه یافت. در مرحله نخست سهامدارانی که در پرتفوی سهام خود 452، 492 و 532 هزار تومان داشتند به ترتیب 510، 555 و 600 هزار تومان و افرادی که پرتفوی یک میلیون تومانی در اختیار داشتند، مبلغ یک میلیون و 128 هزار تومان سود علی‌الحساب دریافت کردند.

فرآیند پرداخت مرحله دوم نیز روز 25 اسفند 1401 انجام گرفت. در اسفندماه نیز سهامدارانی که در پرتفوی سهام خود 452، 492 و 532 هزار تومان دارایی داشتند، به ترتیب 613، 667 و 721 هزار تومان سود دریافت کردند. همچنین افرادی که پرتفوی یک میلیون تومانی در اختیار داشتند، مبلغ یک میلیون و 356 هزار تومان سود به ایشان تعلق گرفت.

سود سهام عدالت امسال دومرحله‌ای واریز می‌شود

مشاور ريیس سازمان بورس در امور سهام عدالت: به احتمال زیاد سود سهام عدالت امسال هم مانند سال گذشته دومرحله‌ای واریز خواهد شد.

از هفتە گذشته سامانه سهام عدالت متوفیان آغاز به‌کار کرده و 3 هزار نفر مراجعه و سهام آنها تعیین تکلیف شد.

سود سهام عدالت متوفیان چه زمانی پرداخت می‌شود؟

حاجی وند دستیار ویژه ريیس سازمان بورس گفت: اگر مراحل اداری توسط وراث به درستی انجام شود، اصل سهام عدالت در بازه زمانی کوتاهی به آنها منتقل خواهد شد و احتمالا چند روز کاری بیشتر زمان نخواهد برد.

وی افزود: برای واریز سود انباشت شده، باید شماره حساب، شماره موبایل و سایر اطلاعات ورثه به بانک مرکزی انتقال داده شود و ممکن است مراحل راستی آزمایی حساب بانکی، کمی زمانبر باشد.

حاجی وند گفت: تا پایان امسال زمان زیادی باقی نمانده؛ اما حتما تلاش میشود با توجه به نیاز مالی که وجود دارد، در نیمه اول 1403 سود انباشت شده به حساب ورثه واریز شود.

پرداخت سود سهام عدالت همچون سال گذشته

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به سوال دیگری درباره نحوه و جزییات پرداخت سود سهام عدالت نیز اظهار کرد: سود سهام عدالت با توجه به اینکه شرکت‌ها به صورت تدریجی این کار را انجام می‌دهند اختلاف چند ماهه را شاهد هستیم و هنوز نهایی نشده است، اما احتمالا در تاریخ‌های مشابه سال گذشته، سود سهام عدالت پرداخت خواهد شد.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد