آخرین وضعیت عرضه خودرو در بورس/افزایش رسمی قیمت خودرو از فروردین

آخرین وضعیت عرضه خودرو در بورس/افزایش رسمی قیمت خودرو از فروردین

معاون وزیر صمت از حذف عرضه خودرو در بورس خبر داد و گفت: سال آینده عرضه خودرو به صورت نوبت دهی خواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر، منوچهر منطقی امروز در نشست خبری در مورد تولید مشترک خودرو با کشور روسیه، اظهار کرد: در نمایشگاهی که در روسیه برگزار شد 700 میلیون دلار تفاهمنامه مربوط به قطعات امضا شد و 50 میلیون دلار تبدیل به قطعات شد. البته کار در روسیه یک مقدار کند پیش می‌رود.

معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت افطود: در حوزه تولید مشترک هم مانند تولید خودروی تندر 90 با طرف روسی صحبت شد که نمونه اولیه این خودرو نیز در شرکت پارس خودرو کامل شد و فروردین ماه رونمایی می‌شود و همزمان در روسیه نیز تولید خواهد شد.

وی ادامه داد: قوای محرکه این خودرو ای‌سی‌فایو است.

منطقی تصریح کرد: مالکیت فکری خودروی تندر 90 مربوط به شرکت سایپا است و با توجه به تغییرات انجام شده، تندر 90 پیشرفته محسوب می‌شود.

وی با بی‌ام اینکه صادرات یکی از ارکان برنامه ریزی صنعت خودرو در 1402 است، گفت: بحث تولید تارا هم در روسیه مطرح شده و در حال انجام مذاکرات هستیم تا سال آینده قطعی شود.

منطقی در پاسخ به سوال مهر در مورد وضعیت عرضه خودرو در 1402 تصریح کرد: دو عامل داریم برای سال اینده که یکی واردات است و بحشی از نیاز از این طریق پاسخ خواهد داده شد که پیش بینی می‌شود 200 هزار دستگاه خودرو واردات خواهیم داشت.

وی افزود: بر اساس پیش بینی‌ها، تولید خودرو توسط تمام خودروسازان کشور نیز در سال آینده یک میلیون و 600 هزار خودرو خواهد بود. بنابراین عرضه خودرو (هم تولید داخل و هم واردات خودرو) یک میلیون و 800 هزار دستگاه خواهد بود.

معاون وزیر صمت اضافه کرد: عرضه خودرو از طریق نوبت دهی خواهد بود و اگر ظرفیت در سال 1402 پر شد، به سال 1403 موکول می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال مهر که یعنی عرضه خودرو از طریق بورس منتفی شد؟ گفت: ابتدا عرضه خودرو در بورس از طریق مجلس منتفی شد و شورای رقابت هم حذف عرضه در بورس را اعلام کرد بنابراین فعلا بحث عرضه خودرو در بورس مطرح نیست.

منطقی در مورد عرضه خارج از ضابطه خودرو توسط ایران خودرو اظهار کرد: ایران خودرو هر 3 یا 4 سال به پرسنل خود خودرو می‌دهد اما در وضعیت فعلی که همه در صف هستند بهتر بود این موضوع را به تعویق می انداخت‌.

معاون وزیر صمت افزود: با توجه گزاراشات رسیده، برخورد مناسب با این عرضه‌های خارجی از ضابطه انجام خواهد شد.

وی در مورد حذف قرعه کشی خودرو، اظهار کرد: در سیستم قرعه کشی این گونه بود که 20 هزار خودرو عرضه می‌شد و باید به صورت قرعه کشی بین متقاضیان چند نفر منتخب می‌شدند.

منطقی افزود: در شیوه نوبت دهی، سیاست این گونه است که همه متقاضیان با یک مبلغ پایه تقاضای خرید خودرو را ثبت می‌کنند و به صورت رندوم از طریق سیستم نوبت دهی انجام می‌شود.

به گفته وی، از طریق نوبت دهی به صورت رندوم زمان دریافت خودروی متقاضیان مشخص می‌شود.

وی در مورد میزان تقاضای انباشته خودرو، گفت: سال قبل 2 میلیون دستگاه خودرو بود که 40 درصد امسال پاسخ داده شد و بخشی نیز سال آینده پاسخ داده خواهد شد.

منطقی در مورد میزان افزایش قیمت خودرو اظهار کرد: محدوده افزایش قیمت خودرو در سال آینده 30 تا 70 درصد خواهد بود که آخر فروردین اعلام می‌شود.

وی در مورد اینکه خودرو با چه قیمتی به متقاضیان طرح عرضه 500 هزار خودرو تحویل داده خواهد شد، اظهار کرد: در طرح عرضه 500 هزار خودرو محصول با قیمت تعیین شده به مشتری تحویل داده خواهد شد و اگر کسی قصد انصراف داشت جریمه نخواهد شد.

منطقی افزود: در این طرح پیش فروشی نداریم بلکه خرید توسط متقاضیان واقعی انجام خواهد شد.

معاون وزیر صمت گفت: عرضه این خودروها نیز از طریق همان سامانه خودروهای وارداتی انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: در طرح عرضه 500 هزار خودرو به هیچ وجه قرعه کشی نداریم و اگر تقاضا بیشتر از عرضه بود، نوبت دهی انجام می‌شود و اگر در سال 1402 توان پاسخگویی را نداشتیم، تحویل به سال 1403 موکول می‌شود.

معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت در مورد ورود مجدد شورای رقابت به بحث قیمت‌گذاری خودرو اظهار کرد: با توجه به وضعیت فعلی خودرو و تقاضای بیشتر آن در مقایسه با عرضه، از نظر شورای رقابت، بازار خودرو انحصاری است و به همین منظور در مقوله قیمت گذاری آن ورود می‌کند.

وی افزود: شورای رقابت در این زمینه مبنای کار را سازمان حمایت قرار می‌دهد و قیمت‌های پیشنهادی سازمان حمایت را (که آن هم بر مبنای صورت‌های مالی شرکت‌ها است) دریافت و مصوب می‌کند.

منطقی تصریح کرد: بر این اساس اگر افزایش در قیمت خودروها داشته باشیم بر مبنای صورت‌های مالی شرکت‌های تولیدکننده است و شورای رقابت این قیمت‌ها را صحت سنجی می‌کند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه از سال 99 قیمت کارخانه‌ای خودروها تغییری نداشته و با توجه به تورم موجود به احتمال زیاد بین 30 تا 70 درصد افزایش قیمت خودرو را شاهد خواهیم بود.

منطقی یادآور شد: در این راستا محاسبات در انتهای فروردین ماه انجام خواهد شد و در نهایت قیمت‌های جدید اعلام می‌شود.

وی در مورد وضعیت عرضه و تقاضای خودرو نیز گفت: وزارت صمت با اجرای طرح فروش یکپارچه و دیگر برنامه‌ها، به‌تدریج در حال کاهش تقاضای غیرواقعی خودرو است.

به گفته منطقی، در سال جاری نسبت به 1400، شاهد افزایش 30 درصدی عرضه خودرو بودیم و یک میلیون و 260 هزار دستگاه خودرو عرضه شد. البته با احتساب خودروهای تکمیل شده کف پارکینگ خودروسازان، جمع عرضه در سال جاری به بیش از یک میلیون و 400 هزار دستگاه رسید.

معاون وزیر صمت تاکید کرد: امروز در حال حرکت به سمت تقاضای واقعی خودرو هستیم و در سال 1403 به عرضه و تقاضای واقعی خواهیم رسید.

وی گفت: عرضه 400 هزار دستگاه خودرو در سامانه یکپارچه، تقاضای سفته‌بازی را به‌شدت کاهش خواهد داد و تقاضاها به‌تدریج واقعی خواهد شد.

local_offerبرچسب‌ها:
نحوه عرضه اموال مازاد دولت در بازار سرمایه اعلام شد چطور برای معاملات مسکن کد رهگیری بگیریم؟ چالش‌های صنعت در سال 1402 ماهی قرمزها را در آب‌های آزاد رها نکنید بررسی حملات سایبری در ایران و سایر کشورها سیگنال نرخ دلار به بازار مسکن/ چگونه قیمت ملک 100 درصد... رشد اقتصادی کدام کشورها در سال 2023 شکوفا خواهد شد؟ مخالفت دولت با اختصاص سهام عدالت به جاماندگان تغییر چیدمان سفره ندارها در 1401 ادامه روند کاهش و توقف تولید نفت در اقلیم کردستان عراق خریداران سکه بخوانند / حباب سکه افزایشی شد! شرایط دریافت وام فرزند دوم در سال 1402 نیمه جنون دلار / پیش شرط نزولی شدن قیمت دلار در 1402 مسافران هوایی در صورت گرانفروشی یا تاخیر می‌توانند شکایت کنند اطلاعیه سازمان امور مالیاتی در خصوص الزام اتصال به سامانه مودیان سهام عدالت میلیونی در انتظار این افراد فارس من| برای لغو مصوبه شورای عالی کار به دیوان عدالت شکایت می کنیم/ سفره کارگر کوچک نشود جابه‌جایی 40 میلیون وسیله نقلیه در تعطیلات نوروز امسال نرخ بیکاری در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ سخنگوی سازمان هواپیمایی: احتمال تاخیر در برخی از پروازها وجود دارد ترافیک در محورهای شمالی همچنان سنگین است شرایط دریافت وام فرزند دوم اعلام شد دولت به وعده مهار تورم عمل کند/ چرا نمایندگان کارگری مصوبه حداقل مزد را امضا کردند جزيیات جدید از خودروهای وارداتی شاهکار جدید رنو را ببینید + تصاویر شرایط دریافت وام فرزندآوری در 1402 + جزيیات سیاست‌های کلی اصل 44 تجلی نگاه رهبر انقلاب به نقش دولت در اقتصاد شرایط دریافت وام فرزند دوم در سال 1402 آخرین خبرها از انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث سه میلیون خانه در کشور نیازمند نوسازی است جزيیات جدید از خودروهای وارداتی / متقاضیان بخوانند مصرف بنزین از 110 میلیون لیتر عبور کرد نرخ بیکاری در 1402 کمتر می‌شود یا بیشتر؟ | مهمترین دلیل کاهش نرخ بیکاری در سال‌های اخیر سرمایه گذاری 8 میلیارد دلاری در چابهار سالانه 500 میلیون بشکه نفت خام در کشور هدر می رود!/ 50 درصد از اتلاف انرژی در کشور قابل بهینه‌سازی ا... ابرتورم در راه است؟ نرخ بیکاری در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ مصرف بنزین از 110 میلیون لیتر عبور کرد مسافران هوایی می‌توانند شکایت کنند 3 ریشه‌ تورم مزمن در اقتصاد ایران بازگشت بیت کوین به کانال 29000 دلار پس از یک سال تردد از محور چالوس و آزاد راه تهران- شمال ممنوع است قیمت دلار کولاک کرد | پیش بینی وحشتناک از قیمت دلار در روزهای آینده تفویض اختیار بخشودگی جرايم مالیاتی تا پایان اردیبهشت 1402 تمدید شد کاهش 25 درصدی بدهی خارجی کشور در دی ماه 1401 وزیر کار و تعاون: ادعای ایجاد 1 میلیون شغل درست است مصرف آب و برق مشترکان با حذف یارانه پرمصرف‌ها کاهش یافت چند توصیه به کشاورزان و باغداران برای مقابله با سرمازدگی وزیر کار: ادعای ایجاد 1 میلیون شغل درست است کاهش ناگهانی قیمت مرغ در بازار امروز | قیمت مرغ کیلویی چند؟