اعلام سقف افزایش اجاره‌ مسکن در کشور/ اجاره در تهران و سایر شهرها حداکثر چقدر گران می‌شود؟

اعلام سقف افزایش اجاره‌ مسکن در کشور/ اجاره در تهران و سایر شهرها حداکثر چقدر گران می‌شود؟

مسکنتسنیم نوشت: در هفتمین جلسه شورای عالی مسکن به ریاست ريیس‌جمهوری، طبق رویه سنوات گذشته حداکثر سقف مجاز افزایش اجاره بهای مسکن در شهر تهران 25 درصد و سایر شهرها 20 درصد مصوب شد.

در هفتمین جلسه شورای عالی مسکن که پیش از ظهر امروز یکشنبه به ریاست آیت‌الله دکتر سید ابراهیم ريیسی برگزار شد، گزارشی از اقدامات انجام شده در خصوص ساماندهی بازار اجاره‌بها، ساماندهی و نظارت بر مشاورین املاک، آخرین وضعیت اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی و همچنین عملکرد بانک‌ها در ارايه تسهیلات ساخت مسکن ارايه شد.

ريیس جمهور در این جلسه ضمن گلایه‌مندی از کندی اجرای طرح ساماندهی بنگاه‌های مشاورین املاک بر ضرورت تسریع در اجرای این طرح و برخورد با بنگاه‌های متخلف یا فاقد مجوز و همچنین اصلاح قانون ارايه مجوز به بنگاه‌های مشاورین املاک تاکید کرد.

وی همچنین بر پیگیری اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی براساس آیین‌نامه ابلاغ شده به دستگاه‌های اجرایی بویژه در استان‌ها و از سوی استانداران تاکید کرد و گفت: برای تسریع در اجرای این قانون تبادل اطلاعات بین دستگاه‌های مختلف موثر خواهد بود و از سوی دیگر در روند اجرا، هر بخشی از این قانون دارای نقض یا اشکال بود بلافاصله باید به قانونگذار اطلاع داده شود.

ريیس جمهور با انتقاد از تبعیض در تسهیلات‌دهی برخی بانک‌ها تاکید کرد: سازمان‌ها و نهادها موظفند بدون هرگونه اعمال تبعیض میان مردم ، امکانات خود را در جهت نفع عمومی بکار بگیرند.

ريیسی با تاکید بر برگزاری جلسات منظم شورای مسکن در استان ها - حداقل 2 بار در ماه - استانداران را به حسابکشی از دستگاه‌های مختلف در انجام وظایف محوله در زمینه ساخت مسکن مکلف کرد.

ريیس جمهور با انتقاد از تاخیر در واگذاری زمین در برخی از استان‌ها بر ضرورت رفع موانع اداری آن تاکید و از وزارت راه و شهرسازی خواست در جلسه بعدی شورای عالی مسکن گزارشی از میزان واگذاری زمین به متقاضیان در استان‌های مختلف تهیه و ارايه شود.

وی با اشاره به اهمیت نقش تعاونی‌ها در اجرای طرح ملی نهضت مسکن، گفت: تعاونی‌های کارگری، کارمندی و نیروهای مسلح با استفاده از ظرفیت خود می‌توانند بخش قابل توجهی از متقاضیان مسکن را ساماندهی کنند.
در این جلسه که به صورت ویديو کنفرانسی با حضور استانداران 31 استان کشور برگزار شد، گزارشی از عملکرد 10 استان پیشرو در اجرای طرح نهضت ملی مسکن ارايه شد و ريیس جمهور ضمن تقدیر از مسيولین این استان‌ها، تصریح کرد: عملکرد استان‌هایی که به هر نحوی در اجرای این طرح با کندی مواجه بودند نیز حتما باید به استانداران مربوطه اطلاع داده شود تا نواقص و کاستی‌های اجرای آن را برطرف کنند.

بررسی راهکارهای استفاده بهینه از زمین‌های وقفی و متعلق به مناطق آزاد در ساخت مسکن، راهکارهای کاهش هزینه ساخت مسکن با استفاده از فناوری‌های نو و همچنین بررسی میزان پیشرفت طرح نهضت ملی مسکن در استان‌ها از دیگر تاکیدات ريیس جمهور در این جلسه بود.

وزارت راه و شهرسازی نیز اعلام کرد: در هفتمین جلسه شورای عالی مسکن به ریاست ريیس‌جمهوری سقف مجاز 25 درصدی افزایش قیمت اجاره‌بها در شهر تهران و 20 درصدی برای سایر شهرها تعیین شد.

بیشتر بخوانید:

  • اجاره خانه 50 متری در نازی آباد به «صد میلیون، ماهی ده میلیون تومان» رسیده

46220

local_offerبرچسب‌ها: