خطر جدید برای بورس/ روند منفی ادامه می‌یابد؟

خطر جدید برای بورس/ روند منفی ادامه می‌یابد؟

برخی از کارشناسان معتقدند بودجه 1401 طوری درنظر گرفته شده که گام بعدی حداقل در اوراق، افزایش نرخ بهره باشد، اگر این اتفاق بیفتد دومین تورم به بازارهای مالی وارد می‌شود و خطر خروج سرمایه‌گذاران از بازار سرمایه بیش از گذشته می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، برخی از کارشناسان معتقدند بودجه 1401 طوری درنظر گرفته شده که گام بعدی حداقل در اوراق، افزایش نرخ بهره باشد، اگر این اتفاق بیفتد دومین تورم به بازارهای مالی وارد می‌شود و خطر خروج سرمایه‌گذاران از بازار سرمایه بیش از گذشته می‌شود. این خطر جدیدی است که بورس را در ادامه تهدید خواهد کرد.

محمد خبری‌زاد، کارشناس بازار سهام گفت: تقدیم لایحه بودجه 1401 به مجلس تمام پیش‌بینی‌ها از بازار را به هم ریخت. من فکر می‌کردم بازار مثبتی را در این هفته داشته باشد اما آیتم‌های داخل بودجه مخصوصا موضوع انرژی بحث خطرناکی بود که باعث منفی شدن بازار شد. امروز جو منفی در بازار کمتر شد اما همچنان تقاضای زیادی نیست.

وی ادامه داد: بازار همچنان از نبود پول رنج می‌برد و این وضعیت پابرجاست. این اتفاقات پیرو تصمیمات و عملیاتی بوده که وزارت اقتصاد و سازمان بورس و فرابورس با هم انجام دادند. وزارت اقتصاد در حوزه عرضه اوراق و اجبار صندوق‌ها و نهادهای مالی از جمله بانک و بیمه به خرید اوراق، تقریبا تمام صندوق‌ها را خالی از پول کردند.

این کارشناس بازار سهام افزود: افزایش عرضه باعث شد نرخ بهره نیز افزایش پیدا کند. این موضوع سبب خروج سنگین پول از صندوق‌های درآمد ثابت شد. این موضوع باعث می‌شود صندوق‌هایی که همیشه کمک‌دست بازار بودند نتوانند نقش خود را ایفا کنند. در حال حاضر مشکل کمبود تقاضا به این دلیل است که حقوقی‌ها (صندوق‌ها و بیمه و بانکی‌ها) کاملا کنار نشستند.

روند منفی ادامه دارد

خبری‌زاد اظهار کرد: در وضعیت کمبود تقاضا بورس و فرابورس اقدام به عرضه‌های اولیه بی‌مورد کردند و آخرین مورد هم سغدیر بود که واقعا گران عرضه شد و باعث خالی شدن بازار از همین پول‌های اندک شد.

وی عنوان کرد: به طور کلی تنها نکته امیدوارکننده این است که احتمالا نرخ‌های سوخت گاز صنایع تغییر می‌کند. نرخ دلار نیما نیز در چند روز گذشته روزی 200 تومان افزایش داشته است. احتمالا در یکی دو هفته آتی گپ دلار نیما با دلار آزاد خیلی کمتر می‌شود.

این کارشناس بازار سهام گفت: امیدواریم راهی اندیشیده شود که بخشی از پتانسیل موجود برای خرید به سمت بازار سهام روانه شود. احتمالا فردا همین روند ادامه‌دار است اما اتفاق خاصی نخواهیم داشت و بازار تغییر جهت نمی‌دهد.

آخرین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

مصوبه کمیسیون تلفیق درباره منابع هدفمندی یارانه‌ها فشار گرانی باعث خواهد شد بورس از یاد مردم برود! روغن در بازار کمیاب شد؟ واکنش اتاق ایران به شايبه‌های درآمدی این نهاد تجارت مشکوک یار غار عبدالناصر همتی با انگلیسی‌ها و حامیان اسرايیل +سند شرایط صادرات مجدد فلفل دلمه به روسیه مدیر عامل بانک تجارت:پرداخت وام به حقوق بگیران شاغل از شعب، تا سقف 100 میلیون تومان حقوق کارکنان خودروسازی‌ها چقدر است؟ سهامداران بخوانند/تصمیم رییس بورس برای پرداخت شود سهامداران خوش به حال این سهامداران شد پیشنهاد ویژه برای تیم اقتصادی دولت ريیسی سود سهام عدالت 99 کی پرداخت می شود؟ اگر در قرعه کشی برنده نمی شوید بخوانید گران‌ترین موبایل‌های بازار کدامند؟ / جدول نرخ‌ها هفته ای سرنوشت ساز برای سرمایه گذاران طلا پرداخت تسهیلات به حقوق بگیران شاغل از شعب، تا سقف یک میلیارد ریال بر اساس اعتبارسنجی سیگنال سازمان برنامه و بودجه برای بازار سرمایه خبر جدید از پرداخت سود سهامداران کدام بانک‌ ها وام بدون ضامن می ‌دهند؟ راهکارهای تويیتری برای بورس خونین قرعه‌کشی عرضه 6 محصول سایپا در دو طرح پیش فروش برگزار شد کچاد؛ ارزنده و سودساز | هیجان فروش حقیقی دامن کچاد را هم گرفت پرداخت سود سنوات گذشته سهامداران از طریق سجام انجام می‌شود عوارض صادراتی کالاهای نفتی با حضور کارشناسان بررسی شود این 2 خودرو دوباره گران شدند | جدول قیمت خودروهای داخلی در بازار 9 میلیون قطعه محصولات ایران خودرو ردیابی می‌شوند زمینه‌سازی ریزش بورس با تصمیمات همتی کمیاب‌ترین مرسدس بنز دنیا در ایران نامه مهم عشقی به مجلس پیش بینی کارشناسان از روند نرخ رمزارزها /بیت کوین تا... باید از ظرفیت زنان در سطح کارشناسی و مدیریتی استفاده شود/حضور بانوان در دخانیات افتخار است واکنش تند دو نماینده مجلس به مواضع ريیس اتاق... قرعه‌کشی عرضه 6 محصول سایپا در دو طرح پیش فروش برگزار شد مجمع دالبر | آیا ثبت افزایش سرمایه به مجمع عمومی عادی شرکت می‌رسد؟ اتصال 1000 روستا به شبکه پایدار و اینترنت لوکس‌سواران منتظر پیامک باشند شرایط استثنایی دریافت وام اعلام شد وضعیت عجیب 750 کامیون که در یک مرز، زمین گیر شده اند معاملات مشکوک دو پترو پالایشی در بورس هزینه رهن و اجاره خانه در دزاشیب +جدول منابع هدفمندی یارانه ها در بودجه مشخص شد جهش قیمت خودروهای پژو و رانا در بازار کارکنان بخش خصوصی هم مشمول دریافت وام بدون ضامن شدند کاهش قیمت خودروهای داخلی | قیمت‌گذاران بازار عقب‌نشینی کردند اعلام برندگان قرعه‌کشی دو طرح پیش فروش و مشارکت در تولید 6 محصول سایپا آخرین وضعیت جاده‌‌های کشور/ 34 محور به دلیل کاهش ایمنی مسدود است اقدام مشترک دولت و مجلس برای هدفگذاری خودروسازی مدیرعامل منطقه آزاد چابهار بازداشت شد کار مشترک مجلس و دولت برای صنعت خودرو جهش قیمت خودروهای پژو و رانا در بازار/ جدول قیمت‌ها