بورس در انتظار مذاکرات هشتم آذر است / روند نوسانی بازار ادامه دارد

بورس در انتظار مذاکرات هشتم آذر است / روند نوسانی بازار ادامه دارد

با بررسی روند بازار و عوامل تاثیرگذار بر آن، به نظر می‌رسد روند نوسانی شاخص کل ادامه یافته و شاخص در همین محدوده سرگردان باشد. اما از طرفی دیگر اگر سیگنال جدیدی در...

اقتصاد آنلاین – هانا پاکمند؛ با توجه به شرایط دیروز بازار که در ساعات پایانی، شدت منفی‌ها و صف فروش‌ها زیاد شد و قیمتهای آخرین معامله زیر قیمت پایانی، مورد معامله قرار گرفتند، نوید بازگشایی منفی در معاملات امروز وجود داشت. به نحوی‌که در پیش گشایش، بیش از 400نماد صف فروش و حدود 60 یا70نماد صف خرید بودند اما با رسیدن به ساعات پایانی بازار، شاهد افزایش تقاضا بودیم.

خودروسازان باز هم لیدر هستند

امیرمحمد گلوانی، کارشناس و فعال بازار سرمایه در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین، روند معاملات بازار را بررسی کرده و گفت: لیدر امروز بازار مجددا خودرویی‌ها بودند و به نظر می‌رسید خودرویی‌ها امیدوارهستند تا افزایش قیمت گرفته و در پی این اتفاق قطعه‌سازان نیز تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. زیرا به دنبال افزایش قیمت خودرویی‌ها، قطعه‌سازان نیز با افزایش قیمت همراه شده و از طرفی دیگر بدهی 90میلیارد تومانی قطعه سازان از خودرویی‌ها، احتمالا تسویه خواهد شد.

وی افزود: گروه فلزات اساسی نیز در نیمه دوم بازار، با افزایش تقاضا همراه شدند. برای مثال نمادی مثل فولاد، با توجه به گزارش خیلی خوبی که در 6ماهه اول سال داشت، با وارد به کانال هزار تومان، واکنش نشان داد و ارزندگی آن حفظ شد. همچنین رشد فولاد بر سایر نمادهای فلزی که آنها نیز در قیمتهای ارزنده‌ای قرار گرفته بودند، تاثیر گذاشت.

بنابراین بازار به سمتی پیش رفت که تعداد صفهای فروش با کاهشی چشمگیر به حدود 300نماد رسید و تعداد صف‌های خرید نیز با افزایش همراه شدند و حدود 300نماد به صف خرید نشستند. به طور کلی روند معاملات امروز نشان می‌دهد، که فردا معاملات مثبتی خواهیم داشت یا با اطمینان بیشتر می‌توانیم بگوییم، بازگشایی فردا حتما مثبت خواهد بود.

گلوانی عنوان کرد: جدای از مسايل دیگر، مسيله مهم امروز در بازار، رسیدن شاخص به نقطه حمایتی بود که با توجه به اصلاح خوب معاملات دیروز، پیش آمد. گفتنی است شاخص طی دو سه ماه اخیر بارها به این حمایت واکنش نشان داده بود. به طور کلی بین محدوده یک میلیون و 370هزار واحد تا یک میلیون و 380هزار واحد محدوده خوبی بنظر می‌رسد که با حمایت نیزهمراه شده است. تنها یک بار در اوایل آبان ماه این محدوده از دست رفت و شاخص تا محدوده یک میلیون و 340هزار واحد پایین آمد.

این کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد: کلیت شاخص کل بنظر من این موضوع را نشان می‌دهد که با توجه به قله‌ای که بعد از رشد خرداد ماه در محدوده یک میلیون و 580هزار واحد ثبت شد، شاخص کل دیگر نتوانست به این محدوده برسد. بعد از آن نیز قله یک میلیون و 480هزار واحد را در مهر ماه ثبت کرد و قله بعدی را نیز در محدوده یک میلیون و 450هزار واحد ثبت شد. با در نظر گرفتن این موارد بنظر می‌رسد، کلیت بازار نوسانی است اما تا کنون تمایل بازار به افت بیشتربوده است. زیرا علاوه بر اینکه شاخص قله‌های قبلی خود را نتوانست ثبت کند، در مرتبه‌ای حمایت یک میلیون و 380هزار واحدی خود را نیز از دست داد.

گلوانی با اشاره بر چنین شرایطی، آیندهای را برای بازار تصویر کرد و گفت: با توجه به شرایط بازار، ادامه چنین روندی را تا پایان سال جاری برای بازار محتمل می‌بینم. همچنین با توجه به اینکه دلار بازار آزاد، کف‌سازی بسیار خوبی را در محدوده 27هزار تومان ایجاد کرده، بنظر می‌رسد شاخص هم کف‌سازی خوبی در محدوده یک میلیون و 370هزار واحد تا یک میلیون و 380هزار واحد انجام داده است. 

وی ادامه داد: به هرحال اگر اخباری از مذاکرات هشتم آذر ماه به گوش برسد و احتمال توافق را افزایش دهد، دلار بازار آزاد به زیر 27هزار تومان خواهد رسید و احتمالا شاخص کل نیز با تاثیرپذیری از آن به زیر یک میلیون و 370هزار واحد رسد. از طرفی اگر اخبار منفی از مذاکرات به گوش برسد یا اتفاقات دیگری در اقتصاد سیاسی کشور رخ دهد، شاخص کل تا پایان سال نهایتا تا محدوده یک میلیون و 600هزار واحد رشد خواهد کرد همچنین مقاومت بسیار مهمی در محدوده یک میلیون 600هزار واحد شاخص کل شکل گرفته که در صورت شکست آن محدوده، می‌شود حتی به فتح قله قبلی، در یک روندی یکساله امیدوار بود.

به اعتقاد گلوانی برای فردا و یکی دو روز آینده شاخص مثبتی خواهیم داشت ولی این مثبت نمی‌تواند پایدار باشد. با توجه به اینکه دلار هم نشان داد برای شکستن مقاومت 30هزار تومان، نیازمند اخبار جدیدی است، در حالت خوشبینانه مثبت‌های شاخص کل نیز تا محدوده یک میلیون و 450هزار یا 460هزار واحد ادامه خواهد داشت.

 بعد از آن، احتمالا شاهد افت شاخص کل باشیم و روند نوسانی‌ای که تمایل به افت آن بیشتر است، پایدار باشد، مگر اینکه سیگنالهای جدیدی وارد بازار شود. معاملات خرد هم تغییرات محسوس و قابل توجهی ندارد که بتوان ورود و خروج نقدینگی برای بازار متصور بود، بلکه بنظر می‌رسد معاملات خرد در حالتی ثابت قرار گرفته است و در محدوده چهار هزار میلیارد تومان باقی بماند.

«بورس رو به موت است» / دست دولت ريیسی در جیب سهامدار

«بورس رو به موت است» / دست دولت ريیسی در جیب سهامدار

یک کارشناس بازار سهام گفت: بازار سرمایه به نقطه‌ای رسیده که حتی به حرکت دلار هم واکنش نشان نمی‌دهد. سرمایه‌ها از بورس خارج شده و الان مثل فرد رو به موت است.

TejaratNews.com/
جهش شاخص کل بورس در آخرین روز هفته

جهش شاخص کل بورس در آخرین روز هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش 11 هزار و 349 واحد همراه شد.

Bartarinha.ir/

رشد کم رمق شاخص کل بورس

بازار سرمایه بلاتکلیف بین رشد و عقب‌گرد/ 8 عامل ریزش بورس در ماه‌های گذشته

بازار سرمایه بلاتکلیف بین رشد و عقب‌گرد/ 8 عامل ریزش بورس در ماه‌ه...

بورس در روزهایی که حال و روز خوشی ندارد، چشم انتظار مشخص شدن شرایط اقتصادی کشور است تا این بازار نیز به روزهای متعادل خود بازگردد.

FarsNews.ir/
خوش‌ آمدگویی بورس کالا به خودروهای لوکس

خوش‌ آمدگویی بورس کالا به خودروهای لوکس

ورود خودروهای لوکس به بورس کالا، چنانچه با مدیریت و نظارت درستی صورت گیرد به نحوی که قیمت این خودروها براساس عرضه و تقاضا مشخص شود به طور قطع جذابیتی که برای فروشنده و سهامداران به دنبال می آورد می تو...

Sena.ir/
تمامی محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا عرضه می‌ شود

تمامی محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا عرضه می‌ شود

نابسامانی بازار فولاد موجب شد، کمیسیون صنایع و معادن مجلس طرح توسعه، تولید و نظارت زنجیره فولاد را تدوین کند تا براساس آن عرضه تمامی محصولات زنجیره فولاد در بورس...

EghtesadOnline.com/
بورس کالای مشترک ایران و سوریه راه‌اندازی می‌شود

بورس کالای مشترک ایران و سوریه راه‌اندازی می‌شود

طبق مذاکرات انجام شده قرار است بورس کالای مشترک ایران و سوریه با همکاری مراجع ذیربط در دو کشور تاسیس و راه اندازی شود.

Sena.ir/

ایران و سوریه، بورس کالای مشترک تاسیس می کنند

آخرین خبرها از راه‌ اندازی بورس بین‌الملل

آخرین خبرها از راه‌ اندازی بورس بین‌الملل

راه‌اندازی بورس بین‌الملل بعد از حدود سه سال از سوی مسيولان مطرح شده و به نظر می‌رسد این موضوع در شورای عالی مناطق آزاد و هیات مدیره سازمان بورس در حال بررسی است. ...

EghtesadOnline.com/
نمای میانی بورس(17آذر) / رشد سه هزار واحدی شاخص کل

نمای میانی بورس(17آذر) / رشد سه هزار واحدی شاخص کل

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان نیمه اول معاملات 0.3درصد رشد داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.3درصد صعود کرد.

EghtesadOnline.com/
آغاز خرید حمایتی زرشک از هفته آینده سال آینده قیمت تمام شده خودرو کاهش می‌یابد قطع همه درگاه‌های الکترونیکی و کارت دو بانک اختلال دو روزه در پرداخت بهای بنزین برای چند کارت بانکی نحوه محاسبه گازبهای مشترکان پرمصرف گازبهای مشترکان پرمصرف چگونه محاسبه می‌شود؟ اختلال 2 روزه پرداخت پول در پمپ بنزین‌ها چه کسانی از پرداخت مالیات ارز معاف هستند؟ سقف عیدی امسال کارگران‌‌ اعلام شد ماکارونی هم دو نرخی شد برداشتن نخستین گام از اصلاح قیمت‌ها توزیع هوشمند کالاهای اساسی از 5 به 9 قلم جهش شاخص کل بورس در آخرین روز هفته دلار ارزان و طلا گران شد توزیع هوشمند لبنیات با 15 درصد تخفیف سال 2022 سال طلاست یا دلار؟ «بورس رو به موت است» / دست دولت ريیسی در جیب سهامدار مشکل قطع گاز غرب تهران برطرف شد برداشتن نخستین گام از اصلاح قیمت‌ها یک هزار و 110 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد اختلال در پرداخت پول بنزین/ مردم پول نقد همراه داشته باشند! کارگزاری مفید برترین کارگزار لیگ بورس‌های اروپایی-آسیایی سال 2021 شد افزایش سرمایه 700 درصدی "واحیا" در مجمع گذر تله مدیسین از پرونده سلامت قیمت گوشت قرمز کاهش یافته؟! توزیع هوشمند لبنیات تنظیم بازاری صرفه‌جویی 15 مگاواتی با تعدیل روشنایی ادارات تهران دیدار سهامداران "وتوصا" در مجمع "جم پیلن" هیات مدیره جدید را انتخاب کرد مجمع "وصنا" با موضوع افزایش سرمایه ارايه پیشنهادهایی درباره تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه کارگزاری مفید برترین کارگزار لیگ بورس‌های اروپایی-آسیایی سال 2021 شد آغاز طرح‌های فروش‌ فوق‌العاده خودرو به صورت هفتگی آغاز طرح فروش فوق‌العاده 5 محصول سایپا آغاز پذیره نویسی واحد‌های سرمایه گذاری این صندوق سرمایه گذاری افزایش سرمایه "سمازن" منتظر گزارش حسابرس رشد 11 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته بازگشت پرقدرت شاخص بورس به مدار رشد نرخ 13 ارز افزایش یافت عرضه سهام غیرمدیریتی "بزاگرس" به صورت عمده شرکت بیمه زندگی کاریزما پذیره نویسی می شود صادرات 4.5 میلیارد دلاری آهن و محصولات مرتبط در 8 ماه چرا نرخ دلار در بودجه، 23 هزار تومان تعیین شد؟ نامه به صرافی‌ها برای اعلام نیاز‌های جدید ارزی بازار سرمایه بلاتکلیف بین رشد و عقب‌گرد/ 8 عامل ریزش بورس در ماه‌های گذشته تکنولوژی جدید سامسونگ و بی‌ام‌دبلیو / گوگل گلکسی s21 را به سويیچ دیجیتال مجهز کرد قیمت‌های جدید ایران خودرو پس از افزایش پایان شاخص امروز با رنگ سبز بورس سبز پوش شد بورس سبز شد | افزایش 11 هزار و 349 واحدی شاخص کل