چگونه دومین سقوط بزرگ بانکی در تاریخ آمریکا تنها در 48 ساعت اتفاق افتاد؟! / برداشت حیرت انگیز 42 میلیارد دلار از سپرده­ ها!

چگونه دومین سقوط بزرگ بانکی در تاریخ آمریکا تنها در 48 ساعت اتفاق افتاد؟! / برداشت حیرت انگیز 42 میلیارد دلار از سپرده­ ها!

مارپیچ نزولی این بانک اواخر روز چهارشنبه آغاز شد؛ زمانی که سرمایه گذاران را با خبرهایی مبنی بر نیاز به جمع آوری 2.25...

به گزارش اقتصاد آنلاین، روز چهارشنبه، بانک سیلیکون ولی که موسسه‌ای با سرمایه خوب بود به دنبال تامین مالی بود. در عرض 48 ساعت، وحشت ناشی از جامعه سرمایه گذاری خطر پذیر که بانک سیلیکون ولی به آن­ها خدمت کرده و آنها را پرورش داده بود، به دوره 40 ساله بانک پایان داد.

رگولاتورها روز جمعه بانک سیلیکون ولی را بستند و سپرده­ها را در «بزرگترین ورشکستگی بانکی ایالات متحده از زمان بحران مالی سال 2008 و دومین ورشکستگی بزرگ تاکنون» مصادره کردند. مارپیچ نزولی این شرکت اواخر روز چهارشنبه آغاز شد، زمانی که سرمایه گذاران را با خبرهایی مبنی بر نیاز­ به جمع آوری 2.25 میلیارد دلار برای تقویت ترازنامه خود غافلگیر کرد. آنچه در ادامه اتفاق افتاد، سقوط سریع یک بانک بسیار شناخته‌شده بود که در کنار مشتریان فناوری خود رشد کرده بود.

حتی در حال حاضر، زمانی که آشفتگی اوضاع در دومین ورشکستگی بانکی که در این هفته اعلام شد آغاز شده است، اعضای جامعه سرمایه‌گذاری خطرپذیر از نقشی که سایر سرمایه گذاران در مرگ بانک سیلیکون ولی ایفا کردند ابراز تاسف می­کنند.

رایان فالوی، سرمایه گذار فین تک در Restive Ventures، به سی‌ان‌بی‌سی گفت: « این یک هجوم بانکی هیستریک بود که توسط سرمایه‌گذاران خطرپذیر ایجاد شد». «این یکی از آخرین موارد این صنعت است که انتحاری عمل کرده است.»

این قسمت جدیدترین پیامد اقدامات فدرال رزرو برای مهار تورم با تهاجمی ترین کمپین افزایش نرخ بهره در چهار دهه اخیر است. این پیامد­ها می­تواند گسترده باشد، با نگرانی از اینکه استارت آپ­ها ممکن است نتوانند در روز­های آینده حقوق کارمندان را پرداخت کنند، سرمایه گذاران خطر‌پذیر ممکن است برای جمع آوری منابع مالی به تقلا بیفتند و بخش آسیب دیده ممکن است با وضعیت بدتری مواجه شود.

ریشه‌های فروپاشی بانک سیلیکون ولی از جابجایی های ناشی از نرخ های بالاتر ناشی می شود. از آنجایی که مشتریان استارت‌آپی، سپرده‌های خود را بیرون می‌کشیدند تا شرکت‌های خود را در یک محیط مایوس کننده برای IPOها و جمع‌آوری سرمایه خصوصی حفظ کنند، بانک سیلیکون ولی با کمبود سرمایه مواجه شد. این بانک اواخر روز چهارشنبه اعلام کرد که مجبور شده بود تمام اوراق قرضه قابل فروش خود را با ضرر 1.8 میلیارد دلاری بفروشد.

به گفته افراد مطلع، نیاز ناگهانی به سرمایه تازه، که «پس از سقوط بانک سیلورگیت متمرکز بر رمزارز ایجاد شد»، موج دیگری از برداشت‌های سپرده را در روز پنجشنبه به راه انداخت، زیرا سرمایه‌گذاران خطرپذیر به شرکت‌های پرتفوی خود دستور دادند وجوه خود را جابجا کنند. نگرانی این است که هجوم بانکی ناشی از بانک سیلیکون ولی می‌تواند تهدیدی برای استارت‌آپ‌هایی باشد که نمی‌توانند از سپرده‌های خود استفاده کنند.

مشتریان بانک سیلیکون ولی گفتند، گرگ بکر، مدیر عامل شرکت، وقتی از آنها در تماسی که بعد از ظهر پنجشنبه برقرار شد خواست که «آرام باشند» اعتماد به نفس را به مشتریان القا نکرد. سقوط سهام بی وقفه ادامه یافت و در پایان معاملات عادی به 60 درصد رسید. یکی از این افراد گفت: نکته مهم این است که بکر نمی توانست به شنوندگان اطمینان دهد که افزایش سرمایه آخرین مورد بانک خواهد بود.

ضربت مهلک

به طور کلی، طبق یک پرونده نظارتی کالیفرنیا، مشتریان تا پایان روز پنج‌شنبه مبلغ حیرت‌انگیز 42 میلیارد دلار سپرده را برداشت کردند.

بر اساس گفته رگولاتور در پایان کار در آن روز، بانک سیلیکون ولی دارای مانده نقدی منفی 958 میلیون دلاری بود و نتوانست وثیقه کافی از منابع دیگر را به دست آورد.

فالوی، کارمند سابق بانک سیلیکون ولی که در سال 2018 صندوق خود را راه‌اندازی کرد، ماهیت بسیار بهم پیوسته جامعه سرمایه‌گذاران فناوری را به عنوان دلیل اصلی سقوط ناگهانی بانک اشاره کرد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری برجسته از جمله Union Square Ventures و Coatue Management ایمیل‌هایی را به کل فهرست استارت‌آپ‌های خود در روزهای اخیر ارسال کردند و به آن‌ها دستور دادند که سرمایه‌های خود را از بانک سیلیکون ولی خارج کنند. او خاطرنشان کرد که رسانه های اجتماعی فقط وحشت و هراس را تشدید کردند.

فالوی می‌گوید: وقتی تو می­گویی «هی، سپرده‌هایت را بیرون بیاور، این پروژه شکست می‌خورد»، این مانند رعب و وحشت ایجاد کردن آتش در یک تياتر شلوغ است. «این یک پیشگویی خود محقق‌شونده است.»

یکی دیگر از سرمایه‌گذاران مخاطره‌آمیز، اسپنسر گرین، نیز از سرمایه‌گذارانی انتقاد کرد که در مورد موقعیت بانک سیلیکون ولی «در حقایق اشتباه می‌کردند».

گرین گفت: «به نظر من هیچ مشکل نقدینگی وجود نداشت تا زمانی که چند سرمایه‌گذار خطرپذیر آن را فراخواندند.» «آنها غیرمسيول بودند و سپس این امر به خودمحقق‌شونده تبدیل شد.»

«کسب و کار طبق معمول»

عصر پنجشنبه، برخی از مشتریان بانک سیلیکون ولی ایمیل‌هایی دریافت کردند که به آنها اطمینان می‌داد که در بانک "کسب و کار طبق معمول" است.

طبق رونوشتی از پیامی که سی‌ان‌بی‌سی به دست آورده، یکی از بانکداران بانک سیلیکون ولی به مشتری نوشت: «مطمينم که امروز در بازارها سر و صدایی در مورد بانک سیلیکون ولی شنیده‌اید»، «بنابراین می‌خواستم برای ارايه برخی توضیحات دست به کار شوم.»

بانکدار نوشت: « فعالیت بانک سیلیکون ولی در حال عادی است.» «قابل درک است که ممکن است سوالاتی وجود داشته باشد و من می‌خواهم در صورت داشتن هر گونه نگرانی، خودم را در دسترس قرار دهم.»

دیوید فابر از CNBC گزارش داد تا روز جمعه، با ادامه سقوط سهام بانک سیلیکون ولی، بانک از تلاش برای فروش سهام خودداری کرد. او گزارش داد که در عوض، به دنبال خریدار بود. فابر گفت، اما خروج سپرده ها روند فروش را سخت تر کرد و این تلاش نیز شکست خورد.

فالوی که کار خود را در ولز فارگو آغاز کرد و با بانکی که در طول بحران مالی توقیف شده بود مشورت کرد، گفت که تجزیه و تحلیل او از به روز رسانی اواسط سه ماهه بانک سیلیکون ولی از چهارشنبه اطمینان داد. او گفت که این بانک به خوبی سرمایه گذاری شده است و می تواند تمام تعهدات خود به سپرده گذاران را ایفا کند. او حتی به شرکت‌های پرتفوی خود توصیه کرد که وجوه خود را در بانک سیلیکون ولی نگه دارند زیرا شایعات در حال چرخش بودند.

اکنون، به لطف هجوم بانکی که به توقیف بانک سیلیکون ولی ختم شد، افرادی که در بانک سیلیکون ولی باقی ماندند با یک جدول زمانی نامشخص برای بازیابی پول خود مواجه می شوند. در حالی که انتظار می‌رود سپرده‌های بیمه‌شده از روز دوشنبه در دسترس باشند، سهم عمده از سپرده‌های نگهداری شده توسط بانک سیلیکون ولی بیمه نشده بود و مشخص نیست چه زمانی آزاد می‌شوند.

رگولاتور مالی کالیفرنیا اعلام کرد: «خروج سریع سپرده باعث شده است که بانک قادر به پرداخت تعهدات خود در سررسید آنها نباشد. بانک در حال حاضر ورشکسته است.»

اقدام ناهماهنگ روسیه و چین برای جایگزینی دلار آمریکا بخوانید/ افزایش قیمت انواع سکه و طلا بیش از 92 درصد چک در بهمن ماه وصول شد یک پیش بینی آینده بازار سرمایه ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی از مرز 74 هزار مگاوات گذشت آرامش بازار سیمان در سال 1401 با استمرار عرضه‌ها در بورس کالا شبکه آب و برق در مناطق زلزله‌زده خوی پایدار است تصمیمات دولت برای ایجاد ثبات در بورس هفتم و هشتم فروردین؛ ثبت نام جدد خودروهای داخلی انفجار بزرگ در بازار قیمت سکه | قیمت سکه امروز چند ؟ از تحقق وعده وزیر صمت در اتمام قرعه‌کشی خودروها تا تغییر کارکرد این گردونه برای تعیین نوبت‌ها خشم نخست وزیران رژیم اشغالگر قدس و انگلیس عجیب نیست این خودرو نقلی تنها 170 میلیون تومان/ عکس شبکه آب و برق در مناطق زلزله‌زده خوی پایدار است کاهش چشمگیر صادرات اقلام فولادی تغییر نام شهر جدید هشتگرد به مهستان قیمت بیت کوین ثابت ماند نام شهر جدید هشتگرد به "مهستان" تغییر کرد شبکه آب و برق در مناطق زلزله‌زده خوی پایدار است 26 قنادی به دلیل کم فروشی به تعزیرات حکومتی معرفی شدند کاهش عجیب قیمت دلار در بازار امروز | قیمت دلار در بازار امروز چند؟ واکنش خزانه‌داری آمریکا به روسیه و چین برای کنار گذاشتن دلار پرسش‌های پرتکرار معاملات سپرده نفت‌ خام و میعانات گازی 92.7 درصد چک‌ها در بهمن ماه 1401 وصول شد رشد صنعت در پاییز سال گذشته 11.6 درصد بود 13 هزار پروژه برای محرومیت زدایی محلات کم برخوردار بانک‌های کوچک آمریکا 120 میلیارد دلار زیان کردند ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی از مرز 74 هزار مگاوات گذشت هشدار وزارت راه و شهرسازی به خریداران ویلا در تعطیلات نوروز چگونه کارت سوخت المثنی بگیریم؟ آمادگی کروز برای تحقق شعار سال 1402/ ضرورت توجه به رشد تولید سیگنال رایگان در صرافی بینگ ایکس قیمت خودرو در بازار آزاد - 5 فروردین 1402 + جدول نرخ رسمی 11 ارز کاهش یافت جزيیات آغاز به کار ادارات و مشاغل مختلف مشخص شد واکاوی مهمترین اقدامات حمایتی دولت از بورس/ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا برنامه 10 بندی حمایتی اعلام زمان سوددهی 5 نماد بورسی زیان 120 میلیارد دلاری بانک‌های کوچک آمریکا در یک هفته قیمت طلا کاهش یافت کدام خودروها در بورس تاختند؟ صعود شاخص کل بورس در اولین روز معاملاتی سال جدید تشدید بارش‌های بهاری از ششم فروردین/ مردم از اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها بپرهیزند عکس | عراق این بویینگ های مدرن جدید را خرید! هفتم فروردین اولین خوشه‌های طلایی گندم برداشت می‌شود افتتاح خط ریلی رشت _ آستارا چهار سال دیگر ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی از مرز 74 هزار مگاوات گذشت چگونه قیمت‌ها در بازار خودرو دو برابر شد؟/ آخرین قیمت... درخواست اسپانیا برای عدم خرید ال‌ان‌جی از روسیه چگونه 4 بانک سقوط کردند؟ ممانعت ترکیه از صادرات نفت کردستان عراق بدون موافقت بغداد