سایه روشن مالیات از درآمد میلیاردی اینفلوينسرها

سایه روشن مالیات از درآمد میلیاردی اینفلوينسرها

چه تعداد از کاربران حرفه ای شبکه های اجتماعی شامل قانون مالیات از اینفلوينسرها می شوند و میزان درآمد دولت از این مالیات چقدر خواهد بود؟

خراسان: یکی از موضوعاتی که در سال های اخیر سرعت بالایی به خود گرفته مجازی شدن بخش بزرگی از واقعیت های زندگی است که بیشتر در بستر شبکه‌های اجتماعی صورت گرفته و عده‌ای که اصطلاحا به آن ها اینفلوينسر می گوییم، به دلیل شهرت یا دنبال‌کننده بالایی که در شبکه های اجتماعی دارند درآمدهای چند صد میلیونی و حتی میلیاردی برای خود رقم زده اند.

اما نکته ای که وجود دارد این است که یک کارگر ساده قبل از دریافت حقوقش باید مالیاتش را پرداخت کند اما این اینفلوينسرها که درآمدهای نجومی هم دارند تاکنون مالیاتی پرداخت نمی کردند که البته با مصوبه مجلس در روزهای آخر سال 1399 از این پس آن عده ای از آن ها که بیش از 500 هزار دنبال کننده دارند باید مالیات پرداخت کنند تا شاید کمی از این تبعیض ناعادلانه کاسته شود.

البته موضوع پرداخت مالیات اینفلوينسرها ملاحظاتی هم دارد که در ادامه گزارش به آن اشاره کرده ایم و به نظر می رسد دستگاه های مسيول و سازمان امور مالیاتی آن ها را لحاظ کند. در ادامه می خواهیم ضمن مرور تجربه دیگر کشورها و چگونگی گرفتن مالیات از کاربران حرفه ای شبکه های اجتماعی خود،از تعداد افرادی که تا این لحظه مشمول این قانون مالیاتی می شوند و میزان درآمد آن ها بنویسیم.

قانونی برای اینفلوينسرها

برای این که بیشتر در جریان مصوبه مجلس درباره مالیات اینفلوينسرها قرار بگیرید بد نیست بدانید، نمایندگان مجلس طی بررسی جزيیات لایحه بودجه 1400 با الحاق بندی به تبصره 6 ماده واحده این لایحه، اینفلوينسرها را مکلف به پرداخت مالیات کردند. براساس این بند الحاقی، درآمدهای کاربران دارای بیش از 500 هزار دنبال‌کننده رسانه‌های کاربر محور از محل تبلیغات مشمول مالیات بر درآمد خواهد بود.

همچنین این قانون سازمان امور مالیاتی را مکلف کرد ظرف دو ماه پس از لازم الاجرا شدن این بند ،دستورالعمل اجرایی مربوط به دریافت مالیات از درآمدهای کاربران حرفه‌ای رسانه‌های کاربر محور از محل تبلیغات را تهیه کند و به تایید وزیر اقتصاد و امور دارایی برساند. به گفته محمود علیزاده معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی میزان این مالیات 3 درصد از درآمد اینفلوينسرها خواهد بود. البته درباره چگونگی شناسایی و نحوه دریافت این مالیات ابهام هایی وجود دارد که در گزارش های دیگری به آن خواهیم پرداخت.

تعداد اینفلوينسرهای مشمول این قانون

بررسی های انجام شده در مراکز متعدد رصد فضای مجازی ایرانی ها از وجود بیش از 50 پیج با بیش از 3 میلیون دنبال کننده و 300 اینفلوينسر ایرانی با بیش از یک میلیون دنبال کننده حکایت دارد. این اطلاعات از سایت heepsy استخراج شده که یک ابزار جست وجو در حوزه بازاریابی در اینستاگرام است. این سایت اعلام می کند که هم اینک تعداد 351 کاربر حرفه ای تنها در اینستاگرام با موقعیت ایران (فعال در داخل کشور) و دنبال کننده بیش از یک میلیون نفر و همچنین 935 کاربر حرفه ای با 500 هزار تا یک میلیون دنبال کننده در کشور وجود دارد.

درآمد اینفلوينسرها چقدر است؟

می‌رسیم به یک بحث همیشه جذاب! احتمالا شما هم تا به حال با دیدن اشخاص و اکانت های پرمخاطب در پلتفرم هایی مثل اینستاگرام به این موضوع فکر کرده اید که آن ها چقدر از تبلیغات درآمد دارند؟ کمتر کسی است که برای یک بار هم که شده یک حساب سرانگشتی در این باره نکرده باشد. این روزها ویترین پر زرق و برق تبلیغات در فضای مجازی مخصوصا در اینستاگرام توجه همه را به خود جلب کرده است.

روزنامه هفت‌صبح مدتی پیش در گزارشی به بررسی درآمد تیسترها و دیگر اینفلوينسرها پرداخته بود. در این گزارش درباره درآمد یک اینفلوينسر اینستاگرامی 30 ساله ‌که کارش گشت‌و‌گذار در رستوران‌ها و تبلیغ غذاهایشان است، آمده بود که او ماهیانه بین 200 تا 250میلیون تومان درآمد دارد. مرکز پژوهشی بتا که پلتفرم تحلیل داده‌های شبکه‌های اجتماعی است هم چندی پیش اعلام کرد فقط درآمد حاصل از تبلیغ و اطلاع‌رسانی توسط اینفلوينسرهای اینستاگرامی در سال، مبلغی حدود هزار میلیارد تومان است. به‌طوری که دنیای اقتصاد در گزارشی درآمد اینفلوينسرهای برتر اینستاگرام در ‌سال را چیزی حدود درآمدی که سازمان صدا و سیما از تبلیغات به‌دست می‌آورد، اعلام کرد.

نکته قابل تامل این جاست که آن ها برای این میزان از درآمد تا کنون مالیاتی پرداخت نکرده اند و از این پس باید 3 درصد آن را به عنوان مالیات پرداخت کنند که معادل 3 هزار میلیارد تومان خواهد شد.

در کشورهای دیگر از اینفلوينسرها مالیات می گیرند؟

بررسی تجربیات کشورهای مختلف نشان می دهد که در سال های اخیر، بسیاری از کشورها درآمدهای حاصل از تبلیغات در فضای مجازی را به عنوان کسب وکار شناسایی کرده اند. بسیاری از کشورهای دنیا همگام با توسعه فناوری و همه گیری رسانه های اجتماعی با شناخت پدیده های اقتصادی حول این فضا و گردش مالی حاصل از تبلیغات بر بستر پلتفرم های اینترنتی، شروع به دریافت مالیات از درآمد حاصل از تبلیغات کاربران حرفه ای و افراد تاثیرگذار ( اصطلاحا بلاگر، ولاگر، اینفلوينسر، کانال دار و...) شبکه های اجتماعی کرده اند.

در آمریکا، انگلستان، استرالیا، کشورهای اسکاندیناوی، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، مالزی و هند و در همسایگی ما ترکیه و حتی در کشورهای پردرآمد حوزه خلیج فارس از جمله عربستان و امارات متحده عربی از کاربران حرفه ای شبکه های اجتماعی مالیات دریافت می شود.

ملاحظه ای بر اجرای این قانون

البته این نکته را هم نباید فراموش کرد که اجرای این قانون ملاحظاتی هم دارد که باید به آن ها توجه کرد. برخی کارشناسان معتقدند قاعده گذاری یک طرفه درباره دریافت مالیات از این افراد که با تولید محتوا و هزینه هایی به تعداد فالوور بالا رسیده اند می تواند تبعاتی چون زیرزمینی شدن فعالیت یا گرایش آن ها به سمت همکاری با پلتفرم های خارجی که در کنترل دستگاه های نظارتی نیست و ... در پی داشته باشد.

بنابراین باید مواردی چون تضمین سهم تولید محتوای آن ها از سوی پلتفرم ها و اپراتورها نیز دیده شود چرا که این افراد برای به دست آوردن دنبال کننده های میلیونی هزینه های زیادی برای تولید محتوا کرده اند همچنین هزینه های تولید محتوای این افراد هم برای تعیین سقف معافیت از مالیات لحاظ شود.

البته این نکته را هم نباید فراموش کرد که این مالیات باید بر اساس درآمد افراد از تبلیغات در فضای مجازی به دست آمده باشد و صرفا به خاطر تعداد دنبال کننده بالا نباید از آن ها مالیات گرفت.

local_offerبرچسب‌ها:
مالیات خانه‌های خالی چگونه محاسبه می‌شود؟

مالیات خانه‌های خالی چگونه محاسبه می‌شود؟

سرانجام مالیات بر خانه‌های خالی با فراز و فرودهای بسیار در سال گذشته به قانون تبدیل شد و به مرحله اجرا رسید. طبق اعلام ريیس کل سازمان امور مالیاتی، مرداد 1400 اولین مالیات از خانه‌های خالی دریافت می‌ش...

TejaratNews.com/
اولتیماتوم دولت به دارندگان خانه‎‌های خالی / مالیات چه کسانی 2 برابر است؟

اولتیماتوم دولت به دارندگان خانه‎‌های خالی / مالیات چه کسانی 2 برا...

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دستگاه‌های دولتی و اشخاص حقوقی که اقدام به نگهداری واحدهای خالی می‌کنند، باید دو برابر افراد حقیقی مالیات بپردازند گفت: با اجرای ماده 54 قانون مالیات‌های مستقیم،...

TejaratNews.com/
چه کسانی مشمول مالیات جدید مسکن هستند؟

چه کسانی مشمول مالیات جدید مسکن هستند؟

محمود زاده گفت: ثبت نکردن و ثبت مشخصات اشتباه واحد مسکونی در سامانه جامع املاک، جرایم سنگینی به دنبال دارد.

TejaratNews.com/
مالیات 36 برابری اجاره ماهانه برای خانه‌های خالی

مالیات 36 برابری اجاره ماهانه برای خانه‌های خالی

معاون وزیر راه و شهرسازی، گفت: خانوارهایی که بیش از دو واحد مسکونی (یکی در شهر محل سکونت و دیگری در شهر و روستایی غیر از محل سکونت) داشته باشند و بیش از 120 روز خالی باشد، مشمول مالیات می‌شود.

TejaratNews.com/

به کدام خانه‌های خالی مالیات تعلق می‌گیرد؟

جزيیات اخذ مالیات از خانه‌های خالی

جزيیات اخذ مالیات از خانه‌های خالی

بر اساس قانون مالیات‌های مستقیم، هر واحد مسکونی در شهر‌های بالای 100 هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور، در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از 120 روز ساکن یا کاربر نداشته باشد، به عنوان ...

Bartarinha.ir/

ماجرای مالیات گیری از خانه‌های خالی از کجا آغاز شد؟

چه خودروهایی مشمول مالیات هستند؟

طرح اخذ مالیات بر سود سهام اجرا می‌شود؟

طرح اخذ مالیات بر سود سهام اجرا می‌شود؟

بندی مبنی بر وضع مالیات بر سود سهام در بودجه 1400 وجود خارجی نداشته و این امر موضوعیتی ندارد.

EghtesadOnline.com/

هیچ طرحی برای اخذ «مالیات بر سود سهام» وجود ندارد

مالیات خانه‌های خالی به صندوق ملی مسکن می‌رود

مالیات خانه‌های خالی به صندوق ملی مسکن می‌رود

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: هر مالیاتی که از خانه های بدون سکنه اخذ شود به صندوق ملی مسکن می رود و به پرداخت تسهیلات برای مسکن گروه های کم درآمد اختصاص می یابد.

TejaratNews.com/

جزيیات شناسایی لوکس‌ نشین‌ها برای مالیات ستانی

مالیات بر تراکنش حساب‌های بالای 5میلیارد تومان

مالیات بر تراکنش حساب‌های بالای 5میلیارد تومان

امیدعلی پارسا ريیس کل سازمان امور مالیاتی بیان کرد: سیاست اخذ مالیات بر تراکنش حساب‌های بانکی بالای 5 میلیارد تومان در دستور کار قرار دارد و امسال هم به آن توجه ویژه می ‎شود. روزنه ورود هر جامعه به پی...

Bartarinha.ir/
مناطق آزاد مشمول پرداخت مالیات هستند

مناطق آزاد مشمول پرداخت مالیات هستند

معاون سازمان امور مالیاتی کشور گفت: با تصویب مجلس شورای اسلامی مناطق آزاد تجاری-صنعتی مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده شدند.

Bartarinha.ir/
تسهیلات جدید مسکن پرداخت می شود نگاهی بر روند معاملات امروز بورس تهران برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور در ماه های آتی+فیلم انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، تحقق اقتصاد مردمی تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات حاشیه‌های امروز بورس 25 فروردین / معاملات مثبت شستا هم شاخص را صعودی نکرد ارزش سهام عدالت امروز 25 فروردین شاخص بورس دوباره منفی شد ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 25 فروردین وجود بیش از 3‌هزار و 600 طرح نیمه‌تمام صنعتی بالای 80 درصد پیشرفت آخرین وضعیت قیمت‌گذاری سیمان با امید به تعیین نرخ تا 30 روز آینده + آمار صادرات تغییر مالکیت 510 میلیون اوراق بهادار مالی ارزش پالایشی یکم 25 فروردین 1400 کاهش ارزش سهام عدالت در آخرین روز هفته سوم فروردین قیمت روز خودرو در 25 فروردین قیمت روز خودرو‌های صفر بالای یک میلیارد آتش بی‌تدبیری در خرمن نمادهای کوچک "بورس" نرخ جدید دلار و یورو/ سومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 رشد 105 درصدی فروش شرکت‌های معدنی بورس فعالیت مجدد مزرعه استخراج رمز ارز رفسنجان عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت عرضه عمده سهام غیرمدیریتی در نماد معاملاتی آرمان 4 شاخص در پایان ریزش 1365 واحدی داشت موفقیت نخستین عرضه صادراتی آلومینیوم در بورس کالا/ فلز نقره‌ای آغازگر صادرات فلزات از مسیر بورس غرضی: ريیس‌جمهور شوم نرخ تورم صفر می‌شود گوشت و مرغ گران نمی‌شوند! قیمت طلا امروز 25 فروردین 1400/ صعود 150 هزار تومانی قیمت سکه تاثیر منفی "شپنا"،"فملی" و "شبندر" بر شاخص میزان افزایش قیمت سیمان مشخص می‌شود/ رایزنی برای عرضه سیمان در بورس کالا راه اندازی مرکز ارتباط نهادهای مالی روند نرخ طلا و سکه صعودی شد یارانه رمضان امشب واریز می‌شود رشد 105 درصدی فروش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بازار سرمایه دستگیری اعضای باند زمین‌خواری در کشور نرخ جدید دلار/ دومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 واردات واکسن کرونا با ارز نمایی سرمایه "گوهران" 62 درصد افزایش می‌یابد معاملات منفی "اخابر" همراه با افت 2درصدی "همراه" در صفر تابلو منفی است "ولشرق" همراه با افت یک درصدی نرخ ارز اندکی افزایش یافت «متانول» پرفروش‌ترین محصول "شفن" قانون گره معاملاتی کارایی ندارد قیمت دلار امروز 25 فروردین 1400 چقدر شد؟ بیت کوین رکورد تاریخی خود را شکست جهش 203 درصدی فروش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی قیمت دلار امروز چهارشنبه 25 فروردین 1400/ نرخ اسکناس آمریکایی افزایش یافت جزيیات شناسایی لوکس‌ نشین‌ها برای مالیات ستانی برنامه‌های آتی "پارتا"، پتانسیلی برای بلند مدت این سهم بورس انرژی میزبان میعانات گازی مجتمع گاز پارس جنوبی

در حال بارگیری...