چیزی به نام ارز 4200 تومانی نداریم/ افزایش پرداخت‌های استانی‌ از مرداد ماه

چیزی به نام ارز 4200 تومانی نداریم/ افزایش پرداخت‌های استانی‌ از مرداد ماه

ایلنا: ريیس سازمان برنامه و بودجه گفت: چیزی به نام ارز ترجیحی که مثلا گندم را با ارز 4200 تومانی وارد کنند، نداریم. اگر کسی بخواهد گندم یا نهاده وارد کند و اگر دولت...

به گزارش خبرنگار ایلنا، مسعود میرکاظمی ريیس سازمان برنامه و بودجه در پایان جلسه هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران درباره اعتبارات سفرهای استانی عنوان کرد: در پایان سال گذشته تعهدات سفرهای استانی را بررسی کردیم که 135 درصد بود یعنی 35 درصد بیشتر از آنچه که عهد کرده بودیم به لطف خدا انجام شده است. امسال هم از مرداد ماه پرداخت‌های استانی‌مان بیشتر خواهد شد.

وی افزود: درآمدهای اصلی دولت بخشی از مالیات و بخشی هم از فروش نفت است. معمولا درآمدهای مالیاتی از مرداد به بعد تحقق بیشتری پیدا می‌کند چون تا در تیرماه اظهارنامه‌ها را بدهند یک مقداری زمان می‌برد به منابع پایداری برسیم که بتوانیم بودجه‌های عمرانی را پرداخت کنیم. دلیل ما همین است که تعهد داده‌ایم برای منابع و مصارف کشور استقراض نکنیم و روی این تعهدمان هم ایستاده‌ایم و بر همین اساس جلو خواهیم رفت.

ريیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه از مرداد ماه پرداخت‌های ما برای استان‌ها بیشتر خواهد شد، گفت: در تیرماه هم 12 هزار میلیارد تومان برای هزینه‌های عمرانی گذاشته‌ایم که تخصیص داده شده و منابع آن دیده شده که انجام خواهد شد این علاوه بر 15 هزار میلیارد تومان اوراقی است که برای طرح‌های عمرانی داده می شود یعنی در همین ماه ما حدود 27 هزار میلیارد تومان پرداخت می‌کنیم.

وی درباره اختصاص بودجه رتبه‌بندی معلمان یادآور شد: برای رتبه‌بندی معلمان ما 6 هزار میلیارد تومان این ماه دیده بودیم. قبل از اینکه به پایان ماه برسیم ما ماهانه جلساتی را با بانک مرکزی، وزارت نفت و وزارت اقتصاد داریم که منابع و مصارف‌مان را در آن ماه می‌بندیم تا مشخص شود چقدر باید بودجه جاری بدهیم و چقدر حقوق و اعتبارات عمرانی لازم است و اوراق سررسید شده چقدر است. قبل از رسیدن به پایان ماه حدود 10 روز مانده به انتهای هر ماه این مسيله بسته می‌شود و ما برای رتبه‌بندی منبع گذاشته‌ایم. دوستان دارند تلاش می‌کنند در وزارت آموزش و پرورش احکام را آماده کنند به محض آماده شدن احکام پرداخت‌ها صورت خواهد گرفت. ولی در سقف باید رعایت شده باشد چون اگر قرار باشد ریالی بیشتر تصویب شود، باید مصوبه قانونی برای آن بگیرند که امیدواریم این سقف رعایت شود. الان همان مبلغی که در قانون گذاشته شده باید رعایت شود که حدود 36 تا 38 هزار میلیارد تومان سقف تعیین شده در قانون بودجه است.

میرکاظمی درباره اینکه آیا شایعه بازگشت ارز 4200 تومانی صحت دارد، گفت: خیر اینطور نیست. الان قیمت گندم که تغییر نمی‌کند اسمش ارز 4200 تومانی است اما ما داریم آن را با مابه تفاوت ریالی می‌دهیم یعنی الان چیزی به نام ارز ترجیحی که مثلا گندم را با ارز 4200 تومانی وارد کنند، نیست. اگر کسی بخواهد گندم یا نهاده وارد کند و اگر دولت بخواهد حمایتی از بخشی داشته باشد، طبق قانون بودجه 1401 باید مابه تفاوت ریالی پرداخت کند مابه‌تفاوت الان برای دارو و نان پرداخت می‌شود بقیه هم آزاد شده است. پرداخت‌هایی که در سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها انجام شده برای حمایت از مردم جهت این مابه تفاوتی است که اتفاق افتاده است. البته توجه داشته باشید در همه کشورهای دیگر یکی از بحران‌های جدی به خصوص در غرب بحث افزایش قیمت مواد غذایی و به خصوص انرژی است این دو مضاعف شده و کشورهایی که 40 سال تورم‌شان صفر یا یک بوده جهشی در تورم داشته‌اند.

وی یادآور شد: ما تلاش کرده‌ایم با همین پرداخت‌هایی که انجام می‌شود مقداری از مردم در مقابل این نوسانات قیمت‌های جهانی حمایت کنیم. مثلا ما روغن را 700 دلار می‌خریدیم که الان به دو هزار و سیصد تا چهارصد دلار رسیده است. اما مردم ما رعایت کردند و ما هم تلاش کردیم تا جایی که می‌توانیم با استفاده از منابع پایدار خلق پول نکنیم و تورم ایجاد نکنیم و بتوانیم مردم را حمایت کنیم

ريیس سازمان برنامه و بودجه درباره پرداخت عیدی به کارکنان دولت در مناسبت های مذهبی و اینکه معلمان می‌گویند برای آنها چنین پرداختی انجام نمی‌شود، گفت: چنین مصوبه‌ای تا الان نداشته‌ایم و اگر چنین مصوبه‌ای انجام شود قطعا معلمان هم مشمول آن خواهند شد.

حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ترفند برخی از مشاورین املاک برای گران کردن املاک ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید