چین به جای ایران از عربستان نفت می‌خرد / علت شکست سیاست‌های نفتی چیست؟

چین به جای ایران از عربستان نفت می‌خرد / علت شکست سیاست‌های نفتی چیست؟

با وجود این که ایران و چین فروردین ماه قرارداد 25 ساله امضا کردند و به جز این، ایران به چین تخفیف‌های نفتی می‌دهد اما چینی‌ها عربستان را جایگزین ایران کرده‌اند. اما علت چیست و چرا چین از ایران نفت نمی‌خرد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، چین یکی از مشتریان اصلی ایران در بازار نفت است. چند وقت پیش اتاق بازرگانی تهران آماری منتشر کرد که نشان می‌داد چین خرید نفت از ایران را 11 میلیارد دلار کاهش داده و عربستان را جایگزین کرده است.

جایگزین کردن عربستان با ایران در حالی اتفاق افتاده است که چین از تخفیف‌های نفتی ایران هم بهره‌مند است. به گزارش رویترز از معامله‌گران چینی، ایران روی هر بشکه حدود 5 یا 6 دلار تخفیف نفتی به چین می‌دهد.

اگر تصور کنیم ایران طبق آماری که رویترز منتشر کرده در سه ماه اخیر روزانه بیش از نیم‌ میلیون بشکه به چین فروخته باشد یعنی ایران ماهانه 90 میلیون دلار به چین تخفیف داده است.

یعنی، با این حال و با وجود قرارداد 25 ساله و تخفیف‌های نفتی، چین باز هم ترجیح داده عمده نیاز نفتی خود را از عربستان تامین کند.

طبق آماری که رویترز و اتاق ایران منتشر کرده‌اند، به نظر می‌رسد چینی‌ها در هفت ماه پیش هم نفت خود را از مجرای دیگر تامین کرده‌اند. زیرا درست در زمانی که میزان صادرات نفت ایران به چین به 11 میلیون دلار رسیده، عربستان 23 میلیارد دلار نفت به چین فروخته است.

چرا عربستان جایگزین ایران شد؟

اما چرا چین عربستان را جایگزین ایران کرده است؟ محمدعلی خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک به تحارت‌نیوز توضیح می‌دهد: رییس جمهور چین، اوایل دولت روحانی به ایران آمد. آن زمان او می‌خواست حدود 300 تا 400 میلیارد دلار در کشور سرمایه‌گذاری کند و به جای آن از ایران نفت بگیرد.

خطیبی ادامه می‌دهد: آن زمان اروپایی‌ها به کشور رفت‌وآمد داشتند و به همین دلیل هم چینی‌ها خیلی تحویل گرفته نشدند و رییس جمهور چین هم از ایران به عربستان رفت. آنجا سرمایه‌گذاری کردند و در قبال سرمایه‌گذاری، نفت دریافت کردند.

نماینده سابق ایران در اوپک شفاف‌سازی می‌کند: ما در آن برهه از چین استقبال نکردیم. چین هم دست به سرمایه‌گذاری بیشتری در عربستان زد و حالا هم نفت بیشتری از این کشور می‌خرد.

خطیبی به رشد کشورهای آسیای شرقی اشاره می‌کند: توجه به کشورهای اروپایی و روی‌گردانی از چین، یکی از اشتباهات استراتژیک ما بود زیرا رشد عمده تقاضا سال‌هاست که از آسیا می‌آید.

با این حال فروردین امسال ایران و چین سندی 25 ساله امضا کردند. خطیبی درباره این سند می‌گوید: هر زمان این سند به توافق نهایی برسد فرصت خوب و مفیدی است. با این حال ما فرصت‌سوزی کردیم؛ با انعقاد قرارداد چین و عربستان، نیازهای چینی‌ها در آن زمان برطرف شده و امنیت انرژی چین هم تامین شده است.

خطیبی درباره جزيیات این قرارداد می‌افزاید: با وجود این که جزيیات این سند منتشر نشده اما احتمالا چین 300 میلیارد دلار در ایران سرمایه‌گذاری می‌کند و در بخش نفت سرمایه‌گذاری می‌کند و در مقابل نفت بیشتری هم از ایران می‌خرد.

خطیبی درباره تحفیف‌های نفتی ایران اظهار بی‌اطلاعی می‌کند: هر کالایی قیمت خود را دارد و قیمت‌شکنی بسیار زیاد منطقی نیست.

او یادآوری می‌کند: زمانی که نماینده ایران در اوپک بودم چنین کاری نکردم و به نظرم مسيولان فعلی هم چنین نمی‌کنند. تخفیف نفتی گزاف به یک کشور موجب بر هم خوردن قیمت‌ها می‌شود. اگر چنین کنیم، بقیه کشورها هم از ما درخواست مشابه می‌کنند.

این در حالی است که محمدرضا شهیدی‌تبار، نماینده وزارت صنعت و معدن در اتاق ایران قبلا به تجارت‌نیوز گفته بود تخفیف‌ها هزینه تحریم است. شهیدی‌تبار توضیح داده بود: تقریبا به همه کشورها و برای همه کالاها تخفیف می‌دهیم و از طرف دیگر هم همه کالاها را گران‌تر وارد می‌کنیم.

مطالعه بیشتر: تخفیف 30 هزار میلیاردی ایران به چین / ایران روی هر بشکه نفت چقدر تخفیف می‌دهد؟
سویه جدید کرونا، بهای نفت را کاهش داد

سویه جدید کرونا، بهای نفت را کاهش داد

بهای جهانی نفت روز جمعه در پی نگرانی از کاهش رشد اقتصادی کشور‌ها به علت اوجگیری دوباره همه گیری سویه جدید کرونا به کمتر از 80 دلار برای هر بشکه کاهش یافت.

Irinn.ir/
افت 6 دلاری قیمت نفت در پی کشف سویه کرونا

افت 6 دلاری قیمت نفت در پی کشف سویه کرونا

قیمت جهانی نفت در واکنش به کشف سویه جدید کرونا بیش از 6 دلار کاهش یافت و به 75 دلار و 57 سنت در هر بشکه رسید.

Bartarinha.ir/

قیمت جهانی نفت امروز آذر‌ماه / برنت به 80 دلار و 20 سنت رسید

عرضه نفت در بورس انرژی، باعث شفافیت می شود

عرضه نفت در بورس انرژی، باعث شفافیت می شود

وزیر نفت گفت: ارايه فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی قطعا شفافیت بیشتری در پی خواهد داشت و دسترسی متقاضیان را خیلی راحت‌تر و بهتر خواهد کرد.

EghtesadOnline.com/
بورس انرژی بهترین مرجع برای قیمت گذاری نفت است

بورس انرژی بهترین مرجع برای قیمت گذاری نفت است

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس انرژی با اشاره به وضعیت فعلی عرضه فراورده‌های نفتی گفت: با تنوع ابزارهای فروش مشکلاتی که در گذشته برای عرضه نفت و فراورده‌های...

EghtesadOnline.com/
رشد ارزش پالایشی یکم با گشایش در صادرات نفت

رشد ارزش پالایشی یکم با گشایش در صادرات نفت

اگر گشایش صادرات نفت به درستی صورت گیرد و درآمد آن مدیریت شود می توان شاهد رشد و تا حدودی جبران زیان وارد شده به سهامداران پالایش یکم بود.

Sena.ir/
هماهنگی «بی‌سابقه» آمریکا با چین علیه قیمت نفت

هماهنگی «بی‌سابقه» آمریکا با چین علیه قیمت نفت

کاخ سفید روز سه‌شنبه اعلام کرد که آمریکا و شماری از کشورهای دیگر از جمله چین برای مقابله با افزایش قیمت نفت بخشی از ذخایر راهبردی نفت خود را استفاده خواهند کرد.یک مقام ارشد در دولت جو بایدن در گفتگو ب...

Bartarinha.ir/
هشدار اوپک به آمریکا در باره آزادسازی ذخایر نفت

هشدار اوپک به آمریکا در باره آزادسازی ذخایر نفت

اوپک به ژاپن، آمریکا، چین، هند و کره جنوبی درباره آزادسازی میلیون‌ها بشکه از ذخیره‌سازی‌های راهبردی نفتشان هشدار دادند...

Borna.news/
صادرات غیررسمی 700 هزار بشکه نفت / ایران به بازار جهانی نفت برمی‌گردد؟

صادرات غیررسمی 700 هزار بشکه نفت / ایران به بازار جهانی نفت برمی‌گ...

دولت در بودجه 1400 پیش‌بینی کرده بود که روزانه 2 میلیون 300 هزار بشکه نفت بفروشد. این در حالی است که ريیس کمیسیون انرژی اتاق تهران می‌گوید میزان فروش نفت ایران یک سوم میزان پیش‌بینی شده بود و ایران فق...

TejaratNews.com/
پول نفت و گاز را چگونه تقسیم کنیم؟

پول نفت و گاز را چگونه تقسیم کنیم؟

قیمت‌گذاری دستوری یکی از واقعیت‌های اقتصادی کشور است که به اعتقاد برخی کارشناسان چالش‌هایی زیادی را ایجاد کرده. پویا ناظران، کارشناس اقتصادی به تحلیل تبعات قیمت‌گذاری دستوری پرداخته و توضیح داده است ک...

TejaratNews.com/
چین به جای ایران از عربستان نفت می‌خرد؟

چین به جای ایران از عربستان نفت می‌خرد؟

با وجود این که ایران و چین فروردین ماه قرارداد 25 ساله امضا کردند و به جز این، ایران به چین تخفیف‌های نفتی می‌دهد، اما چینی‌ها عربستان را جایگزین ایران کرده‌اند. اما علت چیست و چرا چین از ایران نفت نم...

Bartarinha.ir/
آتش‌سوزی در خط لوله انتقال نفت در خوزستان

آتش‌سوزی در خط لوله انتقال نفت در خوزستان

خط لوله نفت در روستای رمیص بخش مشراگه رامشیر خوزستان صبح امروز به علت فرسودگی منفجر شد .

TejaratNews.com/
4 سناریو برای تهاتر نفت با ساخت مسکن

4 سناریو برای تهاتر نفت با ساخت مسکن

در حالی که بانک مرکزی اعطای تسهیلات 360 هزار میلیارد تومانی نهضت ملی مسکن را به بانک ها ابلاغ کرده، اما همچنان زمزمه های تهاتر نفت با ساخت و ساز برای تامین مالی این طرح شنیده می شود.

TejaratNews.com/
نفت نزولی شد

نفت نزولی شد

قیمت نفت در آغاز معاملات روز سه‌شنبه کاهش یافت؛ زیرا بازگشت موارد کووید-19 در اروپا نگرانی‌ها را درباره تقاضای نفت را افزایش داده است. این در حالی است که برخی از بازارها همچنان نگران هستند که ایالات م...

Sena.ir/
پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟ مصرف برق رمز ارز‌های غیرمجاز معادل مصرف 3 کلانشهر! ضرورت تسریع در تعیین تکلیف سیاست‌های اقتصادی اختلال زا افت 6 دلاری قیمت نفت در پی کشف سویه کرونا خطر جدی برای بازار جهانی پسته و خرمای ایران ارزش معاملات بورس تهران 18 درصد کاهش یافت تصویب ضوابط ورود استارتاپ‌ها به فرابورس ارز 4200 تومانی فعلا حذف نمی‌شود تصویب ضوابط ورود استارتاپ‌ها به فرابورس توسط سازمان بورس شاخص کل بورس به کانال 1٫4 میلیون واحد برمی‌گردد؟/کدام گروه فردا پیشتاز است؟ وزیر اقتصاد‌: حذف ارز 4200 تومانی به تعویق افتاد‌ سویه جدید کرونا، بهای نفت را کاهش داد پاتک علاءالدین به شهرداری تهران برداشتن قدم اول؛ ورود استارتاپ ‌ها به بازار سرمایه آخرین قیمت میوه‌ها در بازار وضعیت سرچشمه های زاینده رود در چهارمحال و بختیاری 60 درصد کارشناسان، بورس را بدون نوسان می‌بینند پایین آمدن هزینه وام مسکن از قله 1400 آمریکا، رقیب جدید پسته ایرانی! فروش اینترنتی مرغ گرم از هفته‌ آینده اولین شرکت استارتاپی به زودی در بورس عرضه اولیه می‌شود بازگشت اعتماد سهامداران به بورس در سایه ثبات قوانین آزادی متهمی که با هشت هزارمیلیارد دستگیر شد! واقعیت ماجرای صادرات قطعه خودرو به بنز چیست؟ برنامه دولت برای افزایش حقوق سال آینده چیست؟ آب زاینده رود باز می‌شود؟ ملی مس ایران به خود استراحت داد کاهش 84 درصدی خروج پول از بورس/ کانون سهامداران خرد تشکیل شود کشف گونه جدید ویروس کرونا قیمت جهانی طلا را افزایش داد ذوب آهن عزم صعود را در آذر محکم بست آیا وقت خروج از بازار ارز فرا رسیده است؟ کاهش 2 درصدی ارزش سهام عدالت/ برنامه جدید برای سهام عدالت در راه است؟ آغاز بکار نمایشگاه بین المللی آسانسور، پله برقی و بالابر‌ها حباب سکه به 280 هزار تومان رسید صادرات تقلبی خودروی ایرانی! «شمش 99.7» ایرالکو کاستی‌ها را جبران کرد نخل‌های جنجالی از قطر به ایران برگشت خوردند!؟ نرخ ارز صرافی ملی امروز جمعه 5 آذر آیا سیمان آبیک می‌تواند نیاز مشتریان پاسخ دهد کاهشی بسیار اندک در نرخ وکیوم‌باتوم "شبندر" قیمت جهانی نفت امروز آذر‌ماه / برنت به 80 دلار و 20 سنت رسید سیگنال مهم برای بورس / نرخ سود بین بانکی چقدر شد؟ بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی ابلاغ کرد؛ تفکیک مالکیت در واگذاری شرکت‌های دولتی آیا تمرکز سیمان تهران باید تنها به فروش «تیپ 2» باشد عبور صنایع از زمستان با توزیع عادلانه قطعی گاز جهش کرونا در آفریقا ، کاهش ارزش بورس اوراق بهادار توکیو سبدکالای «آلومینیوم المهدی» سربه‌سر فروخته شد قیمت دلار عقب‌نشینی کرد آخرین قیمت طلا پیش از امروز 5 آذر / پیش‌بینی حرکت اونس جهانی