خرید شب یلدا چقدر برایتان آب می خورد؟ | حساب و کتاب شب یلدا

خرید شب یلدا چقدر برایتان آب می خورد؟ | حساب و کتاب شب یلدا

یلدا، بازار میوه و آجیل و شیرینی را گرم کرده است؛ هرچند ازنظر فروشندگان، رونق این بازار به‌پای بازار سال‌های قبل نمی‌رسد. آنها می‌گویند خریدها در حال افزایش است؛ اما مردم، این روزها گزیده‌تر و با حجم کمتر خرید می‌کنند.

به گزارش همشهری آنلاین، بازدید میدانی از بازار تهران و سطح شهر، یلدایی شدن حال و هوای بازار با رنگ‌های قرمز و سبز را تایید می‌کند. این روزها، میوه‌فروشی‌ها در چیدن هندوانه و انار سلیقه به خرج می‌دهند و آجیل‌فروشی‌ها که از شرایط بد اقتصادی خانوارها بی‌خبر نیستند، در تلاش‌اند با ترکیبی باصرفه از آجیل شب یلدا، مشتریان بیشتری جذب کنند.

بازاری که هر روز گرم‌تر می‌شود

انار و هندوانه، آجیل و تخمه و شیرینی از اقلامی هستند که به‌صورت سنتی در سفره‌های یلدای مردم سهمی ویژه دارند و باوجود افزایش قیمت آنها، مردم بازهم سعی می‌کنند که مقداری از این اقلام را تهیه کرده و یلدای خود را جشن بگیرند. شب یلدا که بدون آجیل و تخمه و شیرینی نمی‌شود! آجیل مخلوط شب یلدا با ترکیبی از آجیل شیرین و برگه و باسلوق جایگاه ویژه‌ای در مغازه‌ها و البته برای مشتریان دارد.

قیمت یک کیلو آجیل شب یلدا به حدود 500 هزار تومان می‌رسد و البته بدون باسلوق صدهزارتومانی گران‌تر است. برخی آجیل‌فروشی‌ها هم با کم کردن کیفیت،‌ قیمت را حدود صد هزار تومان پایین‌تر آورده‌اند تا قیمت آن با جیب مشتری‌ها هماهنگ‌تر شود.

علیرضا عابدی یکی از مغازه‌داران در مرکز شهر تهران دراین‌باره به همشهری می‌گوید: گرانی موجب شده است که مردم تا جای ممکن خریدهای خود را عقب بیندازند. در سال‌های اخیر در یکی دو روز مانده به شب یلدا بازار جان می‌گرفت و امسال هم به نظر می‌رسد که شرایط همانند قبل باشد. البته حجم خرید مردم کم شده. خرید مردم بیشتر هم همان اقلام سنتی است و پیش‌بینی ما این است که در یکی دو روز پایانی بازار شب یلدا گرم‌تر شود.

عابدی البته از کاهش 200 هزارتومانی قیمت پسته در هر کیلو خبر می‌دهد و می‌گوید:‌ همه اقلام گران شده؛ اما قیمت پسته قدری کاهش پیدا کرده؛ آن‌هم در شرایطی که خشکبار وارداتی افزایش قیمت بیشتری داشته است.

خرید یلدا در انتظار حقوق سر برج

سری به محلات شمالی و جنوبی شهر هم می‌زنیم. به نظر می‌رسد مغازه‌های این مناطق از چند روز باقیمانده به شب یلدا افزایش فروش داشته‌اند. البته قیمت آجیل و خشکبار در این مناطق فرق چندانی با مرکز شهر ندارد.

در محلات جنوبی به دلیل تراکم بیشتر جمعیت، ازدحام بیشتری هم در مغازه‌ها به چشم می‌خورد. اما به گفته مغازه‌داران بازار هنوز به‌اندازه انتظارشان گرم نشده است؛ آن‌ها معتقدند که خرید مردم در این مناطق در روز منتهی به شب یلدا همیشه افزایش چشمگیری دارد. یکی از مشتریان می‌گوید: «حقوق این ماه را بدهند که بتوانیم خرید کنیم شاید هم رقم اضافه‌تری برای شب یلدا بگیریم که خوب اوضاع را برای ما حقوق‌بگیران بهتر می‌کند.»

  • قیمت جدید انواع شیرینی در آستانه شب یلدا | شیرینی دانمارکی، کیک یلدایی و نان خامه‌ای کیلویی چند؟
انار و هندوانه چند؟

رنگ و روی یلدا به انار سرخ و هندوانه شیرین است و همین، ویترین میوه‌فروشی‌ها را تغییر داده است. این هفته، فروشندگان میوه مشغول تبلیغ هندوانه‌های شیرین خود و انارهای سرخند تا خریداران را ترغیب به خرید کنند. کافی است قیمت بپرسید تا تعریف و تمجیدها شروع شود؛ «کیلویی 27 هزار تومان. حرف نداره. هندوانه جیرفت؛‌ شیرین و آبدار.»

میوه‌فروشی‌ها این روزها شلوغ‌تر است و مغازه‌داران راضی‌تر. یکی از آنها می‌گوید: مردم خرید شب یلدا را آغاز کرده‌اند و به دنبال انار و هندوانه خوب‌اند.

هرچه قیمت آجیل در جنوب و شمال شهر تفاوت زیادی نداشت؛ در مورد قیمت هندوانه و انار تفاوت‌ها نجومی است. مثلا در مناطق جنوبی تهران با 45 هزار تومان می‌شود انار باکیفیت خرید؛ اما قیمت آن در مناطق مرکزی از 60 هزار تومان بالاتر است و در مناطق شمال شهر به 90 هزار تومان نیز می‌رسد.

البته در مورد هندوانه قیمت‌ها در مناطق مختلف معقول‌تر است. هندوانه در مناطق جنوبی تهران حدود 24 هزار تومان است. در مناطق مرکزی شهر قیمت آن از 27 هزار تومان شروع می‌شود و در مناطق شمالی بالای 30 هزار تومان در هر کیلو برای مشتریان آب می‌خورد.

قیمت مناسب‌تر اقلام یلدایی در میادین

طبق روال معمول، میادین میوه و تره‌بار شهرداری با قیمت‌های پایین‌تر اقدام به عرضه محصولات یلدایی کرده است. قیمت‌هایی که با جیب خریداران ‌هم هماهنگی بیشتری دارد.

بر اساس نرخ نامه میادین، هر کیلوگرم آجیل شیرین با باسلوق با قیمت 280 هزار تومان در میادین فروخته می‌شود. قیمت آجیل شیرین بدون باسلوق هم 321 هزار تومان اعلام شده و هر کیلو آجیل شور هم 326 هزار تومان قیمت خورده است.

هر کیلو انار در میادین 27 هزار تومان و هر کیلو هندوانه نیز از 10 هزار و 500 تا 14 هزار و 500 تومان قیمت خورده است.

قیمت هر کیلو میوه در سطح شهر تهران (قیمت‌ها بر اساس مرکز شهر اعلام شده است.)

نام محصول

قیمت- تومان

انار ساوه

65000

انار شیراز

70000

هندوانه جیرفت

27000

پرتقال جنوب

58000

پرتقال شمال

25000

نارنگی رسمی

45000

لیموشیرین

38000

سیب

55000

موز

88000

کیوی

60000

قیمت هر کیلو انواع آجیل در مغازه‌های تهران

محصول

قیمت – هزار تومان

آجیل ویژه شب یلدا با باسلوق

490

آجیل ویژه شب یلدا درجه 2

390

آجیل ویژه شب یلدا بدون باسلوق

590

آجیل تمام مغز شیرین

720

آجیل تمام مغز شور

720

مغز بادام فوق ممتاز

760

پسته کله قوچی خام

860

پسته اکبری شور

860

پسته احمدآقایی درجه 2

790

مغز بادام فوق ممتاز خام

680

مغز بادام فوق ممتاز شور

760

مغز فندق شور

960

بادام‌زمینی آستانه

350

مغز گردو

680

تخمه آفتابگردان نمکی

180

تخمه آفتابگردان خطی نمکی

180

تخمه‌کدو گوشتی بی‌نمک

320

تخمه محبوبی دو آتیشه

240

تخمه جابانی

360

توت خشک دست‌چین

680

انجیر دست‌چین

590

باسلوق

140

آجیل میوه اعلا

720

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد