مدیریت ریسک نقدشوندگی با سرمایه‌ گذاری غیرمستقیم

مدیریت ریسک نقدشوندگی با سرمایه‌ گذاری غیرمستقیم

صندوق‌های با درآمد ثابت یکی از ابزارهای سرمایه‌گذاری با ریسک کمتر نسبت به صندوق‌های سهامی و مختلط در بازار سرمایه تلقی می‌شوند که ماهیت کاملا متفاوتی نسبت به...

به گزارش اقتصادآنلاین، احسان عسکری کارشناس بازار سهام، در دنیای اقتصاد نوشت؛ همچنین نصاب سهامی که این صندوق‌ها مکلف به رعایت آن هستند در شرایط مختلف متغیر است. در حال حاضر این صندوق‌ها مکلف هستند تا پایان سال 1400 حداقل 15 و حداکثر 25‌درصد سهام در اختیار داشته باشند. تخصیص بخشی از منابع صندوق با درآمد ثابت به سهام می‌تواند بازدهی صندوق‌ها را همسو با نوسان بازار سهام دچار نوسان کند؛ بنابراین مدیر صندوق همواره‌ درصدد است با استفاده از ابزارهای در دسترس نسبت به کاهش این نوسان‌‌‌ها اقدام کند. 

از بهترین این ابزارها استفاده از سازوکار ذخیره ارزش سهام است که بازدهی سهم موجود در صندوق را تا حد زیادی هموار می‌‌‌سازد و سرمایه‌گذارانی که اقدام به سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها می‌کنند، کمتر شاهد نوسان در بازدهی خواهند بود. در حال حاضر صندوق‌های با درآمد ثابت مجاز به سرمایه‌گذاری حداکثر 40‌درصد از دارایی‌های خود در سپرده‌های بانکی و گواهی سپرده بانکی هستند و مابقی منابع را باید به خرید اوراق با درآمد ثابت دولتی و شرکتی و شهرداری‌ها تخصیص دهند.

باتوجه به سود مصوب بانکی 18‌درصد سالانه و نرخ بازار اوراق دولتی و شرکتی حدود 19 تا 21‌درصد سالانه می‌توان با چشم‌‌‌پوشی از بازدهی بخش سهام این صندوق‌ها، بازدهی بین 19 تا 20‌درصد سالانه را برای صندوق‌ها متصور بود. در این شرایط در صورتی که بازدهی بازار سهام مثبت باشد و این نرخ افزایش یابد چنان‌چه وضعیت بازار سهام مثبت نباشد، نرخ بازدهی صندوق کاهش خواهد یافت. 

مزیت سازوکار ذخیره ارزش سهام آن است که در صورت منفی بودن بازار سهام، بازدهی صندوق در سطح منطقی و قابل قبولی حفظ خواهد شد؛ البته نکته حايز اهمیت آن است که برخلاف سپرده‌‌‌های بانکی که به صورت ماه‌شمار و به حداقل مانده یک ماه به سپرده‌گذاران سود پرداخت می‌کنند، صندوق‌های با درآمد ثابت به سرمایه‌گذاران سود روزشمار داده و شرط ماندگاری نیز تعریف نمی‌شود. 

در نتیجه سرمایه‌گذاران با کمترین مبالغ قادر به سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها و دریافت سود روزشمار هستند و سیستم بانکی به سپرده‌های کوتاه‌مدت، به صورت ماه‌شمار سود 10‌درصد پرداخت می‌کند؛ در حالی که این صندوق‌ها به تمامی سرمایه‌گذاران سود روزشمار حدود 18 تا 21‌درصد پرداخت می‌کنند؛ در نتیجه نباید انتظار بازدهی بسیار فراتر از این را از صندوق‌های با درآمد ثابت داشت. چنانچه سرمایه‌گذاران بازدهی مورد انتظار بیشتری را از سرمایه‌گذاری خود انتظار دارند، لازم است ریسک بالاتری را از طریق سایر سرمایه‌گذاری‌‌‌ها بپذیرند. 

سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار سرمایه موجب می‌شود سرمایه‌گذاران در معرض نوسان‌های شدید قیمتی ناشی از عرضه و تقاضا در تابلوی معاملات قرار بگیرند که الزاما به بازدهی بالاتری منتهی نخواهد شد؛ در حالی که سرمایه‌گذاری غیرمستقیم از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری علاوه بر فراهم کردن بازدهی متناسب با ریسک، نقدشوندگی را نیز برای سرمایه‌گذاران به همراه دارد. موضوع مدیریت ریسک نقدشوندگی یکی از مزیت‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم است.

این صندوق‌ها با بهره‌مندی از نیروهای انسانی باتجربه و کارآمد، به طور پیوسته بازار سرمایه را رصد و پرتفوی بهینه را برای صندوق‌ها چینش می‌کنند؛ در حالی که سرمایه‌گذاری مستقیم نیازمند صرف زمان کامل و بهره‌مندی از بالاترین دانش سرمایه‌گذاری است.

local_offerبرچسب‌ها:
تیغ پاستور بیخ گلوی بازار سرمایه/بورس، دوباره مادرخرج می شود!

تیغ پاستور بیخ گلوی بازار سرمایه/بورس، دوباره مادرخرج می شود!

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به استفاده ابزاری بعضی مدیران از کدال و مسوولانی که بر طبل احتکار می کوبند و تخت طاووسی که

BourseNews.ir/
مداخله دولت در بازار سرمایه باید شفافیت را افزایش دهد

مداخله دولت در بازار سرمایه باید شفافیت را افزایش دهد

مداخله دولت در بازار سرمایه باید به این شکل باشد که شفافیت را افزایش دهد و نظارت کافی بر معاملات و انتشار اطلاعات داشته باشد.

TejaratNews.com/
ثبات در بازار سرمایه با اعتمادسازی میسر می‌ شود

ثبات در بازار سرمایه با اعتمادسازی میسر می‌ شود

عشقی گفت: وظیفه اصلی سازمان بورس تجهیز منابع برای شرکت هاست، بنابراین باید تجهیز سرمایه در شرکت‌های تولیدی افزایش پیدا کند.

EghtesadOnline.com/
متن و حاشیه بورس در هفته سوم مهر/ رشد 290 درصدی خروج پول از بازار سرمایه

متن و حاشیه بورس در هفته سوم مهر/ رشد 290 درصدی خروج پول از بازار ...

بازار سرمایه در هفته سوم مهر‌ رکوردهای منفی دیگری را به ثبت رساند تا روند خروج از پول از بورس رشدی 290 درصدی را طی یک هفته تجربه کند.

FarsNews.ir/
4 پیش‌بینی مهم برای بازار سرمایه / سهامداران چه راهی را در پیش بگیرند؟

4 پیش‌بینی مهم برای بازار سرمایه / سهامداران چه راهی را در پیش بگی...

بازار سهام روزهای گذشته با افت شاخص کل رو به رو شد و بیشتر گروه‌های بازار با افت قیمت مواجه شدند. حالا با توجه به وضعیت فعلی بازار سرمایه روزهای آینده بورس چگونه خواهد بود؟

TejaratNews.com/
از سرمایه‌های مردم در بورس مراقبت می‌کنیم / دولت به تقویت بازار سرمایه کمک می‌کند

از سرمایه‌های مردم در بورس مراقبت می‌کنیم / دولت به تقویت بازار سر...

معاون اقتصادی ريیس جمهور با بیان اینکه ما باید با دلسوزی از سرمایه‌های مردم در بورس مراقبت کنیم، گفت: دولت به تقویت بازار سرمایه کمک می کند و از سرمایه‌گذاران خرد حمایت خواهد کرد. باید از تجارب قبلی د...

TejaratNews.com/
وضعیت قرمز در بازار سرمایه/ وزیر اقتصاد به اتفاقات بورس ورود کند

وضعیت قرمز در بازار سرمایه/ وزیر اقتصاد به اتفاقات بورس ورود کند

بورس در حالی در روزهای اخیر قرمزپوش شده است که برخی سهامداران خواستار ورود وزیر اقتصاد به عنوان ريیس شورای عالی بورس به ماجراهای بازار سرمایه هستند.

FarsNews.ir/
یک امتیاز مثبت بزرگ برای بازار سرمایه

یک امتیاز مثبت بزرگ برای بازار سرمایه

افزایش قیمت نفت و سایر حامل‌های انرژی اثر مثبتی بر بازار سرمایه ما خواهد داشت؛ مشروط بر آنکه قیمت گاز در کشور ما دستخوش تغییر نگردد.

BourseNews.ir/
سوال بزرگ بورس نیوز از فعالان بازار سرمایه

سوال بزرگ بورس نیوز از فعالان بازار سرمایه

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به کاهش قیمتی که درد داشت و رونقی به ضرب توپ و تانک و فشفشه و...

BourseNews.ir/
متن و حاشیه بورس در هفته دوم مهر/ بازار سرمایه به روزهای صعودی بازگشته است؟

متن و حاشیه بورس در هفته دوم مهر/ بازار سرمایه به روزهای صعودی باز...

بورس در هفته دوم مهرماه روند صعودی در پیش گرفت تا سهامداران امیدوار باشند، شاخص کل بازار سرمایه در هفته آینده می‌تواند رقم 1.5 میلیون واحدی را برای دومین بار در هفته‌های گذشته فتح کند.

FarsNews.ir/
شفافیت بازار سرمایه بستر اعتمادساز افکار عمومی است

شفافیت بازار سرمایه بستر اعتمادساز افکار عمومی است

ارايه اطلاعات شفاف، تاثیر به‌سزایی بر عملکرد بازار سرمایه می‌گذارد و این امر منجر به تصمیمات صحیح‌تر در زمینه تخصیص بهینه منابع و رسیدن به کارآیی تخصیصی که هدف...

EghtesadOnline.com/
رسیدن بازار سرمایه به تعادل پس از ریزش اخیر/ پتانسیل‌های جدید به بازار سرمایه معرفی شوند

رسیدن بازار سرمایه به تعادل پس از ریزش اخیر/ پتانسیل‌های جدید به ب...

خانکی، کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه به ریزش روزهای اخیر برای رسیدن به تعادل نیاز داشت.

EghtesadOnline.com/
کمک 7 میلیارد دلاری ایرانیان به ترکیه تیغ پاستور بیخ گلوی بازار سرمایه/بورس، دوباره مادرخرج می شود! صف‌های فروش سنگین‌تر می‌شوند / سرمایه‌گذاران چه راهی را در پیش بگیرند؟ سودآوری طرح‌های جدید در صورت حذف «سود مرکب» نظام بانکی اختتامیه سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی خودروی ثبت نامی شبیه لاتاری شده است پنج هزار تن ذرت آلوده شد! با 300 میلیون تومانی میتوان در کرج خانه خرید؟ قاچاق سوخت بیش از 20 میلیون لیتر در روز است!/ ترکیه از ایران بنزین می‌گیرد؟ افزایش قیمت لوازم خانگی غیرقانونی است حذف خرید‌ها از سبدخانوار به دلیل گرانی "کسعدی" فردا بازگشایی می شود/" شتران " آماده انجام معامله " لکما " برای " همراه " 300 دستگاه کولر صنعتی می‌خرد " پیزد " نرخ 4 نوع لاستیک را افزایش داد اطلاعیه اصلاح قرارداد آتی پسته و راه اندازی یک سررسید جدید ارزش سهام عدالت امروز 26 مهرماه خبر مهم برای سهامداران لاستیکی / مجوز افزایش قیمت تایر صادر شد خرید سیمان از بورس کالا آسان شده است/ اصلاح بازار پس از 88 سال علت اصلی ریزش بازار چه بود؟ " برکت " در مجمع به سرمایه 27 درصدی رسید دورهمی سهامداران " قنقش " در هفته آینده آغاز پرداخت سود " کگهر " از فردا " قتربت " از بهار سال آینده سود می دهد خبر جدید برای متقاضیان دریافت وام 450 میلیون تومانی ثبت نام متقاضیان مسکن در سامانه ثمن هزینه فرصت و نقش آن در تصمیمات سرمایه‌گذاری این خبر امروز دلار را ارزان کرد برنامه دولت برای تکمیل کریدورهای ترانزیتی در بخش ریلی ماجرای ورشکستگی دولت چیست؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 26 مهر ماه وزیر صمت با واردات خودرو موافقت کرد / از سال 1401 خودرو وارد می‌شود خرید سهام بهتر است یا بیمه عمر؟ وزیر راه: قرار نبود سالی یک میلیون مسکن بسازیم! موافقت وزیر صمت با واردات خودرو از سال آینده رشد 854 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار 53 هزار میلیارد تومان شد خضریان: برگ سبز خودرو حکم سند رسمی دارد رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار افت گروه‌های کوچک بازار/ بانکی‌ها قرمزپوش شدند قرار نیست سالی یک میلیون مسکن بسازیم! رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار پراید در آستانه مذاکرات چقدر شده است؟ الزام تولیدکنندگان فولاد به عرضه محصولات در بورس کالا شاخص کل بورس در دقایق پایانی بازار سبز شد سرمایه شرکت‌های کارگزاری در سال 1399 مسیر صعودی پیمودند درآمد 3 هزار میلیارد تومانی یک کارگزاری از بورس، فقط در 6 ماه فیدلیتی به بازار نرسیده گران شد / افزایش قیمت 10 درصدی در 4 ماه گام بلند بانک ایران زمین در خدمات دهی نوین دیدار معاونت فناوری اطلاعات بانک ایران زمین با سازمان حمل و نقل شهرداری رشت افتتاح دو مدرسه در راستای مسيولیت اجتماعی بانک ایران زمین