صعود بورس با محرک نفتی

صعود بورس با محرک نفتی

بورس تهران که طی هفته‌های‌ اخیر با در پیش گرفتن روندی کاهشی، بیش از 10درصد از سقف اخیر خود فاصله گرفته و وارد فاز اصلاحی شده بود، روز چهارشنبه متاثر از رشد قیمت...
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ به این ترتیب بیشترین افزایش دماسنج تالار شیشه‌ای در 9 روز کاری اخیر رقم خورد. ارزش معاملات خرد سهام کمی رشد کرد و سهامداران خرد نیز هرچند کم‌مقدار اما به زمین خرید سهام بازگشتند.

 افزایش بهای جهانی نفت و گاز اثر خود را بر بورس تهران نیز به‌جا گذاشت تا نماگر اصلی تالار شیشه‌ای که طی هفته‌های اخیر رو به نزول گذاشته و با عقبگرد بیش از 10‌درصدی از سقف اخیر خود به فاز اصلاحی فرو رفته بود، بار دیگر خودی نشان دهد و بیشترین رشد روزانه در 9 روز کاری اخیر را تجربه کند.

هر‌چند فضای معاملات بازار چندان پررونق نبود اما تعادلی نسبی در دادوستدها مشاهده می‌شد. عرضه و تقاضا همپای یکدیگر حرکت کردند تا ارزش معاملات خرد سهام نسبت به روزهای گذشته کمی افزایش یابد و سهامداران خرد نیز هرچند کم‌مقدار اما به زمین خرید سهام بازگردند. رشد بهای نفت و گاز در بازارهای جهانی و همزمان با آن رکوردزنی دلار در سال 1400 از مهم‌ترین دلایل بازگشت بورس به مسیر صعودی بود.

متغیرهایی که طی هفته‌های گذشته نگرانی از کاهشی شدن آنها موجب خروج بخشی از سرمایه‌های حقیقی از گردونه معاملات سهام شده بود اما حالا به‌نظر می‌رسد بخش مهمی از این نگرانی‌ها مرتفع شده و می‌توانیم شاهد بازگشت آرام سرمایه‌هایی باشیم که در انتظار ورود مجدد به گردونه معاملات سهام در کف حساب کار‌گزاری‌ها و صندوق‌های سرمایه‌‌گذاری پارک‌شده بودند.

 نفت و گاز؛ محرکی برای بورس

معاملات آخرین روز کاری هفته با رشد 81/ 0‌درصدی نماگر اصلی تالار شیشه‌ای سپری شد تا این شاخص با ثبت بیشترین رشد روزانه (درصدی) در 9 روز کاری اخیر، تا محدوده یک میلیون و 437 هزار واحد پیشروی کند. در معاملات روز گذشته بورس تهران، این سهام زیرمجموعه گروه محصولات شیمیایی بودند که اهرم صعود شاخص‌کل سهام شدند.

بحران جهانی گاز و در کنار آن اختلال در عرضه نفت سبب شده تا در روزهای اخیر شاهد سقف‌شکنی نفت و گاز در بازارهای جهانی باشیم. روز سه‌شنبه بود که نفت برنت توانست از 80 دلار بر هر بشکه عبور کند و به بالاترین قیمت از اکتبر 2018 یعنی حدود سه سال گذشته برسد. رشدی که البته تحلیلگران معتقدند در زمستان ادامه خواهد یافت و مهم‌ترین دلیل آنها نیز  اختلال در عرضه به‌دلیل توفان‌های آیدا و نیکولاس در آگوست و سپتامبر و کندی بازگشت تولید اوپکی‌ها بوده که از روند رشد تقاضا عقب مانده است.

در مقابل شاهد افزایش تقاضا برای سوخت هستیم. ریکاوری مصرف نفت از شیوع سویه دلتا زودتر از چیزی که انتظار می‌رفت، رخ داده و از سوی دیگر، بحران انرژی جهانی از جمله گاز و زغال‌سنگ بر تقاضای نفت هم اثر می‌گذارد چراکه در صورت نبود آنها، سوخت مایع تنها راه‌حل تامین انرژی خواهد بود. گلدمن‌ساکس که پیش از این برای فصل چهارم سال 2021، بهای نفت را 80 دلار بر بشکه برآورد کرده بود، در روزهای گذشته تخمین خود را به 90 دلار افزایش داده چراکه معتقد است ریکاوری تقاضای قوی و اختلال در عرضه قیمت‌ها را بالاتر خواهد برد.

در این میان با تشدید محدودیت‌های عرضه گاز، قیمت‌ها در زنجیره در حال تغییر است. آمار غیر‌رسمی حاکی از آن است که نرخ متانول CFR چین، 20 دلار دیگر صعود کرده و به مرز 380 دلار در هر تن رسیده است. در سراسر دنیا کمبود گاز طبیعی شروع به ‌بغرنج‌کردن وضعیت انرژی کرده است. احتمال زمستان سردتر از معمول و در کنار آن تابستان گرم امسال سبب افزایش تقاضای گاز برای تولید برق شده است و احتمالا امسال زمستان بحرانی مشترک جهان را فرامی‌گیرد.

آمارها نشان می‌دهد قیمت گاز هاب TTF هلند به‌عنوان شاخص گاز اروپا روز چهارشنبه با رشد 5‌درصدی به 84 یورو در هر مگاوات ساعت رسیده است. داده‌های اینترکانتیننتال اکسچنج (آی‌سی‌ای) نیز نشان می‌دهد قیمت گاز اروپا در معاملات سه‌شنبه، برای اولین‌بار در تاریخ از هزار دلار برای هر هزار متر‌مکعب بالاتر رفت و رکوردی تاریخی از خود به‌جای گذاشت. رشدی که در دادوستدهای روز گذشته نیز ادامه یافت و پیش‌بینی می‌شود با احتمال کاهش صادرات روسیه ادامه‌دار شود. خبری که البته می‌تواند برای زیرمجموعه‌های گروه محصولات شیمیایی خوشحال‌کننده باشد. دیروز شاهد تقاضای محسوس برای خرید سهام این صنعت بودیم‌ به‌طوری که روز چهارشنبه یک‌پنجم از کل ارزش معاملات خرد سهام به نمادهای پتروشیمی اختصاص پیدا کرد و حقیقی‌ها نیز با اختلاف بیشترین خالص خرید خود را در سهام مذکور ثبت کردند تا جوی مثبت بر نماگرهای بورسی حاکم شود.

 نگاه بورس‌بازان به بازار ارز

دلار که 6 شهریورماه توانسته بود مرز 28 هزار تومانی را به‌طور موقت پشت‌سر بگذارد، دیروز مجددا به این کانال صعود کرد و با معامله در رقم 28 هزار و 290 تومان (طی ساعات معاملاتی بورس) در بیشترین سطح سال‌جاری قرار گرفت.

شنیده‌ها از بروز اختلاف میان ایران و آژانس انرژی اتمی؛ اصلی‌ترین دلیل رشد نرخ دلار در معاملات روز گذشته عنوان می‌شود. روز گذشته ريیس سازمان انرژی اتمی با اعلام آنکه «اصرار آژانس برای نصب دوربین در مکان‌هایی که در اثر عملیات تروریستی صدمه دیده است را نمی‌پذیریم» حجت را تمام کرد و موجبات صعود نرخ ارز فراهم آمد.

پربیراه نیست اگر بگوییم مهم‌ترین عامل نزول قیمت سهام در هفته‌های اخیر، نگرانی بورس‌بازان از کاهش نرخ دلار در صورت احیای برجام بود. سهامدارانی که با درک درست از میزان اثر‌گذاری نرخ ارز بر سودآوری بازاری که حدود 60‌درصد از ارزش کل آن در اختیار شرکت‌های صادرات‌محور است، به بیش‌واکنشی به احتمالات پرداخت و بیش از 10‌درصد از ارزش خود را تنها طی 20 روز کاری از دست داد. حالا در صورت حفظ کانال 28هزار تومان اما به‌نظر می‌رسد بخش مهمی از این نگرانی‌ها مرتفع شود و شاهد بازگشت آرام سرمایه‌هایی باشیم که در انتظار ورود مجدد به گردونه معاملات سهام در کف حساب کار‌گزاری‌ها و صندوق‌های سرمایه‌‌گذاری پارک‌شده بودند.

 بورس در انتظار بازگشت حقیقی‌ها

روز گذشته تالار شیشه‌ای شاهد ورود بازیگران خرد به زمین خرید سهام بود، به این ترتیب دادوستدهای روز چهارشنبه بورس تهران با جابه‌جایی سهامی به ارزش 88 میلیارد و 698 میلیون تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران حقیقی همراه شد.

در این میان همان‌طور که اشاره شد زیرمجموعه‌های گروه محصولات شیمیایی با اهرم رشد بهای جهانی نفت و گاز مورد توجه سهامداران واقع شدند. به این ترتیب دیروز پتروشیمی‌ها شاهد ثبت خالص خرید 236 میلیارد و 197 میلیون تومانی حقیقی‌ها بودند. پس از آن نوبت به معدنی‌ها رسید تا معاملات روز چهارشنبه را با ورود حدود 8 میلیارد تومانی سرمایه‌های خرد به پایان برسانند. در آنسوی بازار اما بانک‌ها با خروج 51 میلیارد و 749 میلیون تومانی این دسته از بازیگران بورسی مواجه شدند.

خالص فروش سهامداران خرد در زیرمجموعه‌های فلزی بورس تهران نیز به 21 میلیارد و 694میلیون تومان رسید و پس از آن نوبت به شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی رسید تا شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش 15 میلیارد و 210 میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی باشند. به‌نظر می‌رسد با توجه به رفع برخی از ابهاماتی که بر سر معاملات بازار سهام سایه افکنده بود، به‌مرور شاهد بازگشت سهامداران خرد باشیم که در صورت حصول این مهم رشد قیمت‌ها محتمل خواهد بود.

 بورس چهار‌شنبه از دریچه آمار

در روزی که شاخص‌کل بورس تهران با رشد 81/ 0‌درصدی همراه شد، از 343 نماد معامله‌شده، قیمت پایانی 172 سهم (50درصد) مثبت بود و در مقابل 165 سهم (40 درصد) در سطوح منفی دادوستد شدند. در این بازار 48 نماد (14 درصد) صف خریدی به ارزش 288 میلیارد تومان تشکیل دادند‌ اما در مقابل شاهد شکل‌گیری صف فروش در 14 نماد بورسی (4 درصد) به ارزش 163 میلیارد تومان بودیم.

در فرابورس ایران اما در روزی که آیفکس رشد 48/ 0درصدی را ثبت کرد، 141 نماد معامله شدند که در این میان قیمت 67 سهم (48 درصد) مثبت و 74 سهم (52 درصد) منفی بود. در این بازار 22 نماد (16 درصد) صف خریدی به ارزش 205 میلیارد تومان تشکیل دادند اما 11 نماد (8 درصد) نیز با صف فروشی به ارزش 134 میلیارد تومان مواجه شدند. بازار پایه نیز دیروز میزبان دادوستد 128 نماد بود. در این میان 49 سهم (38 درصد) مثبت ماندند و در مقابل شاهد 77 سهم (60 درصد) در محدوده منفی بودیم.

در این بازار نیز 37 نماد (29 درصد) صف خریدی به ارزش 139 میلیارد تومان شکل دادند و صف فروش در این بازار به 39 نماد (30درصد) با ارزشی بالغ بر 183 میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد. ارزش معاملات خرد سهام نیز در این روز کمی افزایش یافت و برای سهام بورسی به 4768 میلیارد تومان رسید تا رشد 26‌درصدی نسبت به روز سه‌شنبه را حکایت کند. در فرابورس ایران نیز سهامی به ارزش 1760‌‌میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت که افزایش روزانه 16‌درصدی را نشان می‌داد.

local_offerبرچسب‌ها:
روایت رییس سازمان بورس از ماجرای کشف ماینر در بورس تهران

روایت رییس سازمان بورس از ماجرای کشف ماینر در بورس تهران

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: مساله وجود ماینر در شرکت بورس تهران به ماه‌های پایانی سال 98 برمی‌گردد، یک کمیته شامل دو نفر از اعضای هیات مدیره شرکت بورس تهران به همراه مدیرعامل و چند تن از مدیر...

JameJamOnline.ir/
شفافیت و عدالت در مورد کشف «ماینر» در بورس تهران

شفافیت و عدالت در مورد کشف «ماینر» در بورس تهران

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار به منظور شفاف‌سازی و پاسخگویی در خصوص موضوع ماینر توضیحاتی ارايه کرد.

YJC.news/
ریزش 38770 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات از 11 هزار میلیارد تومان فراتر رفت

ریزش 38770 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات از 11 هزار میلیارد ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 38772 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/
دم و بازدم بورس تهران

دم و بازدم بورس تهران

پس از دو روز افت شاخص کل بورس، سومین روز هفته با رشد نماگر اصلی تالار شیشه‌ای دنبال شد و بازگشایی مثبت بازار جهانی سبب شد تا شرکت‌های کامودیتی‌محور با تحریک نسبی...

EghtesadOnline.com/
استخراج 3 بیت‌کوین در سازمان بورس تهران

استخراج 3 بیت‌کوین در سازمان بورس تهران

ريیس کمیته بازار سرمایه مجلس درباره نصب ماینر در بورس تهران گفت: ماینر‌ها از خرداد 1399 به مدت چند ماه در بورس نصب و حدود 3 بیت کوین نیز استخراج شده است.

Bartarinha.ir/
کشف 82 ماینر در ساختمان بورس تهران/ برخورد جدی طبق قوانین

کشف 82 ماینر در ساختمان بورس تهران/ برخورد جدی طبق قوانین

شرکت توزیع برق تهران اعلام کرد: در مورد کشف تعدادی دستگاه غیرمجاز استخراج رمزارز در شرکت بورس اوراق بهادار تهران به اطلاع هموطنان گرامی می‌رساند صنعت برق با این مورد نیز بر اساس قوانین موجود، برخورد ج...

FarsNews.ir/
پاسخ بورس تهران درباره حواشی ماینر‌ها

پاسخ بورس تهران درباره حواشی ماینر‌ها

شرکت بورس تهران طی اطلاعیه‌ای در خصوص حواشی و اخبار منتشر شده پیرامون ماینر‌ها توضیحاتی ارايه داد.

YJC.news/
ضرورت ورود دستگاه قضا به تخلفات بورس تهران/ برکناری هیات مدیره کمترین خواسته سهامداران

ضرورت ورود دستگاه قضا به تخلفات بورس تهران/ برکناری هیات مدیره کمت...

مسلم صالحی با اشاره به اینکه برکناری هیات مدیره شرکت بورس، کمترین خواسته سهامداران آسیب دیده است، گفت: بدون شک این تخلف با مصوبه هیات مدیره بورس انجام شده است....

EghtesadOnline.com/
استعفای مدیرعامل بورس تهران/ گودرزی سرپرست شد

استعفای مدیرعامل بورس تهران/ گودرزی سرپرست شد

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران با تایید استعفای خود از این سمت گفت: با تصمیم هیيت مدیره فعلا محمود گودرزی به عنوان سرپرست منصوب شده است.

Irinn.ir/

مدیرعامل شرکت بورس تهران استعفا داد

مدیرعامل شرکت بورس تهران استعفا داد / چه کسی جایگزین او شد؟

مدیرعامل شرکت بورس تهران استعفا داد / چه کسی جایگزین او شد؟

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران ضمن اعلام استعفای خود از این سمت، توضیحاتی در این خصوص داد.

TejaratNews.com/

استعفای مدیرعامل بورس تهران/ گودرزی سرپرست شد

یک استعفا در بورس تهران پس از جنجال ماینرها

یک استعفا در بورس تهران پس از جنجال ماینرها

هيیت مدیره با این استعفا موافقت کرده و محمود گودرزی معاون بازار شرکت بورس تهران را به سرپرستی موقت این شرکت منصوب کرد.

Bartarinha.ir/
ماجرای کشف ماینر در شرکت بورس تهران چه بود؟

ماجرای کشف ماینر در شرکت بورس تهران چه بود؟

روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: رسیدگی به موضوع کشف ماینر در شرکت بورس اوراق بهادار تهران در دستور...

Borna.news/

احضار مدیران بورس تهران / کشف ماینر در بورس تهران رسما تایید شد

بدهی جهانی به رکورد 88 تریلیون دلار رسید پیشرفتی در سند ایران و چین روی داده است؟ لوازم خانگی تقلبی با نشان برند‌های مشهور! بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟ زوایای پنهان شاخص‌های بورس را بشناسید هدف جدید سفته‌بازان مسکن در پایتخت تحویل بوگاتی 9.3میلیون دلاری به مشتریان 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی برای تعمیرات دوره‌ای از مدار خارج شد دستگیری 3 کارمند یک موسسه قرض‌‎الحسنه بانک‌ها 37میلیون متر زمین و ساختمان دارند سوخت زمستانی با واردات گاز از ترکمنستان تامین می‌شود انفجار سنگ 3هزار تنی در آزادراه تهران - شمال تشکیل کارگروهی در مجلس برای واردات خودرو با فیلترشکن ببینید 1400/07/25 ببینید کمبود بنزین در اروپا با مردم چه کرده! چگونگی پرداخت سود شستا هنوز تعیین نشده است/ پرداخت به سجام یک ماه زمان می‌برد ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم ؛ ضرورت بازار سرمایه واردات محدود خودرو به کشور انجام خواهد شد پایان اولین روز سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) ريیس بانک مرکزی: کشور از منابع ارزی کافی برخوردار است اختصاص 150 میلیون تسهیلات بلاعوض به زلزله‌زدگان اندیکا سعودی‌ها از ایران درخواست وساطت کردند فراهم شدن امکان گشایش ال‌سی بین ایران و روسیه 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی از مدار خارج شد تجارت 22.5 میلیارد دلاری ایران با همسایگان وام مسکن 300 میلیون تومانی ایثارگران به شعب بانک عامل ابلاغ شد 60 ثانیه 25 مهر 1400 1٫6 هزار میلیارد تومان در جیب پولدارها/ از پولدارها مالیات گرفته نشد شادی قورباغه ها در دیگ آبجوش قرعه‌کشی خودرو سال آینده حذف می‌شود بازار فردا چگونه است؟ / اصلاح شاخص ادامه‌دار است؟ ماهی قزل‌ آلا به 125هزارتومان رسید احتمال افزایش 100 درصدی قیمت روغن افراد فاقد دانش بورسی با سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها از ریسک خود بکاهند پیش‌بینی بازار ارز / راه‌اندازی آزمایشی رمز ارز ملی نیم‌نگاهی به مجمع گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس فروش سهام یک شرکت در مزایده " وسینا " توضیح " غچین " درخصوص افزایش سرمایه/سند تک برگی غچین آماده شد " غچین " متوقف شد/ " غمارگ " و " سهرمز " آماده انجام معامله شدند سهامداران " تاصیکو " در جریان باشند " قشیر " هیات مدیره را انتخاب کرد تطبیق اساساسنامه "دعبید" در نیمه آبان ماه برگزاری مجمع " حفاری " در هفته آینده بورس از افزایش قیمت جهانی گاز، هم سود و هم زیان می برد رمز ارز ملی در آینده راه اندازی می‌شود سقف کارت اعتباری مرابحه به 200 میلیون تومان افزایش یافت مهارت تصمیم‌گیری در برنامه‌ریزی مالی افراد فاقد دانش بورسی با سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها از ریسک خود بکاهند ارزش سهام عدالت امروز 25 مهرماه دلار از اقتصاد ایران خارج می‌شود؟