دستور ارزی ريیسی به وزارت امور خارجه / دلارهای بلوکه شده آزاد می‌شود؟

دستور ارزی ريیسی به وزارت امور خارجه / دلارهای بلوکه شده آزاد می‌شود؟

ایران قرار است به زودی به مذاکرات وین برگردد. حالا عضو اتاق بازرگانی مشهد هم می‌گوید: با دستور ريیس جمهور، وزارت امور خارجه اقدامات موثری در خصوص آزادسازی منابع ارزی انجام داده است که به صورت موقت می‌تواند نرخ ارز را متعادل کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، شب گذشته حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه از بازگشت ایران به مذاکرات برجام خبر داد و از آمریکا خواسته بود 10 میلیارد دلار از منابع ارزی بلوکه شده ایران را آزاد کند.

حالا زمزمه آزادسازی منابع بلوکه شده ایران به فعالان بخش خصوصی هم رسیده است. محمدرضا حسینا، عضو اتاق بازرگانی مشهد می‌گوید: «با دستور ريیس جمهور، وزارت امور خارجه اقدامات موثری برای آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در دیگر کشورها انجام داده و احتمال می‌رود به زودی بخشی از منابع بلوکه شده ایران آزاد شود.»

به گفته حسینا، سیگنال آزادسازی دلارهای بلوکه شده از روز گذشته به بازار ارز رسید و قیمت دلار و درهم کاهش یافته است.

همین خبر باعث شد که قیمت دلار امروز یک‌شنبه (11 مهر 1400) نسبت به روز گذشته اندکی کاهش پیدا کند و در بازار آزاد با قیمت 28 هزار و 100 تومان فروخته شود.

درهم ارزان شد

عضو اتاق بازرگانی مشهد با اشاره به ترخیص ارزهای بلوکه شده در کره جنوبی توضیح داد: وزارت امور خارجه برای بازگشت به برجام پیش شرطی را مبنی بر آزادسازی دلارهای بلوکه شده مطرح کرده است. همین مساله جو روانی را در بازار ارز داشت و باعث شد درهم اندکی ارزان شود.

محمدرضا حسینا به تجارت‌نیوز گفت: هنوز عملا دلارهای بلوکه شده در کشورهایی همچون ژاپن و کره جنوبی آزاد نشده است اما آزادسازی منابع دلاری ما دور از انتظار نیست. البته ممکن است این ارزها در قالب کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای آزاد شود که این عامل هم به روند رشد تولید و صادرات کمک می‌کند.

پیش‌بینی قیمت دلار تا پایان سال

اما سوالی که این روزها مطرح می‌شود این است که قیمت دلار تا پایان سال چه می‌شود؟ حسینا در پیش‌بینی قیمت دلار اعلام کرد که قیمت دلار در دو هفته آینده در کانال 27 هزار و 800 تومان معامله می‌شود. اما روند کاهشی قیمت دلار با توجه به افزایش نرخ تورم موقتی است.

حسینا همچنین گفت: علی رغم افزایش و نوسان قیمت دلار، واردات کالاهای ساخته شده دیگر صرفه اقتصادی ندارد. هر چند مردم مخالف افزایش قیمت دلار هستند اما این روزها کارخانه‌ها در شرایطی ظرفیت تولید خود را افزایش می‌دهند که قیمت دلار بالاتر باشد. در غیر اینصورت تولید و صادرات هم دیگر توجیه ندارد.

اما تجار معتقدند در شرایطی که فروش نفت کاهش پیدا کرده است این کالاهای غیرنفتی است که باید با نرخ دلار بالا به بازارهای دیگر صادر شود تا بودجه کشور تقویت شود. از این‌رو به اعتقاد آنها قیمت دلار براساس میزان تورم امسال نباید چندان کاهش پیدا کند. چرا که کاهش قیمت دلار باعث متضرر شدن تولیدکنندگان و صادرکنندگان می‌شود.

به نظر می‌رسد «ایران به زودی به مذاکرات متوقف شده هسته‌ای در وین بازمی‌گردد.» این خبر می‌تواند برای معامله‌گران بازار ارز مهم باشد. حالا باید دید آیا این گفته جدید وزیر امور خارجه، بازار ارز را وارد فاز انتظار می‌کند یا معامله‌گران به این خبر توجه نمی‌کنند!

مطالعه بیشتر: خبر مهم برای قیمت دلار / «به زودی به مذاکرات هسته‌ای بر می‌گردیم»
رمزگشایی از اظهارات جدید دولت / ارزانی ضربتی قیمت دلار در راه است؟

رمزگشایی از اظهارات جدید دولت / ارزانی ضربتی قیمت دلار در راه است؟

قیمت دلار از زمان روی کار آمدن دولت ريیسی تاکنون نوسان قابل توجهی داشته. اما حالا به نظر می‌رسد دولت می‌خواهد به هر طریقی قیمت دلار را پایین نگه دارد. از کنترل دستوری تا تزریق ارز به بازار. اما آیا ار...

TejaratNews.com/
عوامل گزارش پیش‌بینی قیمت دلار معرفی شد!

عوامل گزارش پیش‌بینی قیمت دلار معرفی شد!

روزنامه کیهان در سرمقاله امروز خود مدعی شد که گزارش پیش‌بینی قیمت دلار توسط برخی از اعضای دولت حسن روحانی درز داده شده است!

Bartarinha.ir/
کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/25

کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/25

قیمت طلا و سکه امروز بر خلاف ثبات بهای طلای جهانی و با پیروی از افت نرخ ارز، کاهش یافت که بر این اساس قیمت سکه طرح جدید به 11 میلیون و 672 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
فعالان بازار ارز چشم انتطار مذاکرات / آخرین قیمت دلار پیش از امروز 26 مهر

فعالان بازار ارز چشم انتطار مذاکرات / آخرین قیمت دلار پیش از امروز...

رفتار احتیاطی بازیگران ارزی به‌طور مشخص در روند بازار روز یکشنبه مشهود بود. دلار در این روز در بیشترین حالت، 27 هزار و 250 تومان قیمت خورد و در نهایت حدود ساعت 3 بعدازظهر با قیمت 27 هزار و 220 تومان ب...

TejaratNews.com/

کاهش نرخ ارز در بازار امروز / قیمت دلار امروز 26 مهر چقدر شد؟

ادامه روند صعودی بازار ارز / قیمت دلار امروز 25 مهر چقدر شد؟

پیش‌بینی بازار ارز / راه‌اندازی آزمایشی رمز ارز ملی

پیش‌بینی بازار ارز / راه‌اندازی آزمایشی رمز ارز ملی

ريیس کل بانک مرکزی با رد برخی اظهارات مبنی بر افزایش نامتعارف قیمت ارز گفت: اکنون هیچ گونه کمبود ارز نداریم و بازار در آینده هم مثل اکنون در آرامش خواهد بود.

TejaratNews.com/
صعود دلار به مرز حساس / علت افزایش قیمت دلار چه بود؟

صعود دلار به مرز حساس / علت افزایش قیمت دلار چه بود؟

روز شنبه، دلار در مسیر برگشت و صعود قرار گرفت تا کمی انتظارات نزولی تعدیل شود. در بیست و چهارمین روز مهرماه، اسکناس آمریکایی ساعت 3 بعدازظهر با قیمت 27 هزار و 250 تومان به فروش رفت که 180 تومان بالاتر...

TejaratNews.com/

افزایش قیمت دلار در بازار آزاد امروز / قیمت دلار امروز 24 مهر چقدر شد؟

قیمت‌های بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/24

قیمت‌های بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 140...

قیمت طلا و سکه امروز بر خلاف ثبات بهای طلای جهانی و با پیروی از رشد نرخ ارز، افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه طرح جدید به 11 میلیون و 803 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
قیمت دلار و یورو در بازار آزاد

قیمت دلار و یورو در بازار آزاد

در بازار ارز هم اکنون، قیمت دلار 27 هزار و 272 تومان، قیمت یورو 31 هزار و 641 تومان، پوند انگلیس 37 هزار و 502 تومان و درهم امارات 7 هزار و 426393 تومان اعلام شده است.

Bartarinha.ir/
انتشار یک پیش‌بینی عجیب از قیمت دلار

انتشار یک پیش‌بینی عجیب از قیمت دلار

جدولی جنجالی درباره پیش‌بینی نرخ دلار منتشر شده که هنوز مسيولان سازمان برنامه و بودجه نسبت به این ادعای مطرح شده واکنشی نشان نداده‌اند.

Bartarinha.ir/

آخرین قیمت دلار پیش از امروز 24 مهر / پیش‌بینی قیمت دلار

قیمت دلار پس از سفر انریکه مورا چقدر می‌شود؟

قیمت دلار پس از سفر انریکه مورا چقدر می‌شود؟

مسيول هماهنگی مذاکرات هسته‌ای وین به تهران سفر کرده و باعث شده خریداران ارز در بازار منتظر اعلام خبرهای جدید باشند، در صورت انتشار اخبار مثبت و امیدوارکننده احتمال افت قیمت دلار وجود دارد.

TejaratNews.com/
افت قیمت دلار بر خلاف روند بازار + آخرین قیمت دلار پیش از امروز 23 مهر

افت قیمت دلار بر خلاف روند بازار + آخرین قیمت دلار پیش از امروز 23...

دلار پس از چهار صعود متوالی متوقف شد و شاهد کاهش قیمت دلار در بازارهای جهانی هستیم.

TejaratNews.com/
افزایش قیمت لوازم خانگی غیرقانونی است حذف خرید‌ها از سبدخانوار به دلیل گرانی "کسعدی" فردا بازگشایی می شود/" شتران " آماده انجام معامله " لکما " برای " همراه " 300 دستگاه کولر صنعتی می‌خرد " پیزد " نرخ 4 نوع لاستیک را افزایش داد اطلاعیه اصلاح قرارداد آتی پسته و راه اندازی یک سررسید جدید ارزش سهام عدالت امروز 26 مهرماه خبر مهم برای سهامداران لاستیکی / مجوز افزایش قیمت تایر صادر شد خرید سیمان از بورس کالا آسان شده است/ اصلاح بازار پس از 88 سال علت اصلی ریزش بازار چه بود؟ " برکت " در مجمع به سرمایه 27 درصدی رسید دورهمی سهامداران " قنقش " در هفته آینده آغاز پرداخت سود " کگهر " از فردا " قتربت " از بهار سال آینده سود می دهد خبر جدید برای متقاضیان دریافت وام 450 میلیون تومانی ثبت نام متقاضیان مسکن در سامانه ثمن هزینه فرصت و نقش آن در تصمیمات سرمایه‌گذاری این خبر امروز دلار را ارزان کرد برنامه دولت برای تکمیل کریدورهای ترانزیتی در بخش ریلی ماجرای ورشکستگی دولت چیست؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 26 مهر ماه وزیر صمت با واردات خودرو موافقت کرد / از سال 1401 خودرو وارد می‌شود خرید سهام بهتر است یا بیمه عمر؟ وزیر راه: قرار نبود سالی یک میلیون مسکن بسازیم! موافقت وزیر صمت با واردات خودرو از سال آینده رشد 854 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار 53 هزار میلیارد تومان شد خضریان: برگ سبز خودرو حکم سند رسمی دارد رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار افت گروه‌های کوچک بازار/ بانکی‌ها قرمزپوش شدند رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار پراید در آستانه مذاکرات چقدر شده است؟ الزام تولیدکنندگان فولاد به عرضه محصولات در بورس کالا شاخص کل بورس در دقایق پایانی بازار سبز شد سرمایه شرکت‌های کارگزاری در سال 1399 مسیر صعودی پیمودند درآمد 3 هزار میلیارد تومانی یک کارگزاری از بورس، فقط در 6 ماه فیدلیتی به بازار نرسیده گران شد / افزایش قیمت 10 درصدی در 4 ماه گام بلند بانک ایران زمین در خدمات دهی نوین دیدار معاونت فناوری اطلاعات بانک ایران زمین با سازمان حمل و نقل شهرداری رشت افتتاح دو مدرسه در راستای مسيولیت اجتماعی بانک ایران زمین روز پرنوسان بورس | افزایش 853 واحدی شاخص کل دست به دست شدن بیش از 7 میلیارد سهام در بورس تهران رشد اندک شاخص در پایان بازار ایران و ونزويلا سند 20ساله امضا می‌کنند آمارهای وحشتناک از زیان مردم / ضرر 60 درصدی در بورس! خرید سیمان از بورس کالا آسان شده است/ اصلاح بازار پس از 88 سال قیمت دولتی سازمان بورس به کمک طرح‌های صنعتی نیمه تمام بزرگ بوشهر می‌‎آید رمزگشایی از اظهارات جدید دولت / ارزانی ضربتی قیمت دلار در راه است؟ ثبت سند خودرو ضروری نیست آیفکس 107 واحد کاهش یافت