فارس من| مطالبه تغییر سقف برداشت وجه نقد از عابربانک‌‌/ چرا سقف برداشت تغییر نمی‌کند

فارس من| مطالبه تغییر سقف برداشت وجه نقد از عابربانک‌‌/ چرا سقف برداشت تغییر نمی‌کند

یک کارشناس اقتصادی گفت: تغییر نکردن سقف برداشت وجه نقد از عابربانک‌ها در کنار برخی دلایل منطقی، با برخی سیاست‌های کلان اقتصادی کشور هم ارتباط دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، امروزه روش‌های مختلفی برای انتقال و دریافت وجه و همچنین خرید اینترنتی وجود دارد، یکی از اصلی‌ تراکنش‌ های بانکی که باید به صورت حضوری انجام شود، برداشت وجه است، البته با شکل‌گیری و نفود سامانه‌‌ها و خدمات اینترنتی، نیاز به پول نقد کم شده و در نتیجه حجم این تراکنش در چند سال گذشته به شدت کاهش یافته است.

حداکثر مبلغ دریافت وجه از دستگاه‌‌های خودپرداز در طول روز برای هر کارت بانکی 2 میلیون ریال است. هرچند این محدودیت در شبکه بین بانکی شتاب وجود دارد‌ یعنی اگر برداشت وجه درون بانکی و از خودپرداز بانک صادرکننده کارت باشد، ممکن است سقف آن بالاتر رود.

در برخی محدود زمان‌هایی در گذشته مانند اعیاد که نیاز به پول نقد در میان افراد افزایش پیدا کرده بود طبق نظر بانک مرکزی سقف برداشت وجه نقد از بانک‌ها به 500 هزار تومان افزایش یافت که دیگر تکرار نشد‌.

به نظر بسیاری از کارشناسان، نگه داشتن پول نقد با توجه به توسعه بانکداری الکترونیکی اشتباه است؛ اما در برخی روزها و ماه‌های سال نیاز به پول نقد افزایش پیدا می‌کند.

در این‌باره علی مومنی، کارشناس اقتصادی، ‌‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، می‌گوید: افزایش نیافتن سقف پرداخت وجه نقد از عابربانک‌ها به سیاست‌های کلان اقتصادی کشور مربوط است، سیاست‌گذار به دلیل دریافت مالیات از تراکنش‌های دستگاه‌های کارت خوان، تمایل چندانی به انجام معاملات خرد به صورت نقدی ندارد.

وی ادامه داد: فروشندگان نیز خیلی راغب به دریافت پول از خریداران از طریق ‌ها ندارند، انجام هر تراکنش بانکی به دلیل پرداخت مالیات به اذعان فروشندگان برای آنا چندان خوشایند نیست.

بنابراین گزارش روزهای گذشته پویشی در سامانه فارس من با عنوان «مبلغ برداشت وجه از دستگاه‌های خودپرداز افزایش یابد» به ثبت رسیده است و مخاطبان درخواست افزایش سقف برداشت وجه نقد از عابربانک‌ها را خواستار شده اند.

پیام/

حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو خودداری دو شرکت از پذیرش نمایندگان سهام عدالت اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ترفند برخی از مشاورین املاک برای گران کردن املاک ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید