گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی رونمایی شد

گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی رونمایی شد

هم‌اکنون آیین رونمایی از «گواهی سپرده نفت خام» و «گواهی سپرده میعانات گازی» با حضور جواد اوجی وزیر نفت، سیداحسان خاندوزی وزیر اقتصاد، محسن خجسته‌مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، مجید عشقی ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار، علی نقوی مدیرعامل بورس انرژی ایران، آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) ، مراسم رونمای از «گواهی سپرده نفت خام» و «گواهی سپرده میعانات گازی» در وزارت نفت آغاز شد.

دارنده گواهی سپرده نفت، مالک فیزیک نفت خام خواهد بود

محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: امروز از یک پدیده ارزشمند که سال‌ها یک آرزو در کشور بود را محقق خواهیم کرد.

وی افزود: ایجاد یک بازار داخلی برای فروش نفت و اتکا به ظرفیت‌های بخش خصوصی سرآغازی برای اصلاح آسیب‌های پیشین در فروش نفت بود و از همکاری بازار سرمایه برای تحقق این امر صمیمانه قدردانیم.

خجسته مهر اضافه کرد: بیش از 3 هزار ساعت در وزارت نفت روی این موضوع کار شده و وزیر محترم نفت نیز راسا در این موضوع حمایت کردند.

ور افزود: این ابزار، یک ابزار خلاقانه و جدید است و دارندگان این اوراق، مالک فیزیک نفت خام خواهند بود.

طلای سیاه جایگزینی برای سرمایه‌گذاری در بازار ارز و طلا

محسن خجسته مهر در ادامه مراسم بیان کرد: سرمایه گذاران به جای توجه به بازار ارز و طلا از این پس می توانند در طلای سیاه نیز سرمایه‌گذاری کنند.

وی افزود: بازار ثانویه این گواهی راه‌اندازی شده است و این اوراق در بانک‌ها قابلیت تضمین شدن دارد. در کنار امکان سرمایه‌گذاری دلاری، در صورت درخواست دارنده، امکان تبدیل به ریال برای این اوراق وجود دارد.

امروز بخشی دیگر از انحصار در صنعت نفت شکست

سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد گفت: صنعت نفت ما تاریخچه دیرین و تلاطمات و پیچیدگی‌های زیادی داشته است اما یکی از مواردی که سال‌های سال در یک انحصار و قفل شدگی وجود داشت، گام به گام  شکست و مرتفع شد.

وی افزود: بخشی از این شکست با ابلاغ سیاست‌های اصل 44 و ورود بخش خصوصی به زنجیره نفت خام و میعانات بود.

خاندوزی در ادامه بیان کرد: بخش دیگر این قفل نیز امروز با همت مشترک وزارت نفت، وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و بازار سرمایه شکسته خواهد شد و ابزارهای جدید مالی و اقتصادی به کمک آمده‌اند.

وی گفت: نکته مهم این است که این ابزار در زمانی ایجاد می‌شود که وضعیت فروش نفت در یک نقطه بسیار مطلوب قرار دارد و در زمینه تعاملات خارجی و تبادلات مالی نیز در نقطه بسیار مطلوبی نسبت به گذشته دارد.

گواهی سپرده نفت، ابزاری برای هدایت نقدینگی به یک بازار مولد است

سید احسان خاندوزی گفت: رقابتی شدن و شفاف شدن و بازگشایی درها بر روی بخش خصوصی در صنعت نفت مهمترین رخداد در این میان است.

وی افزود: در رونمایی این گواهی صرفا یک اتفاق کاغذی صورت نمی‌گیرد، یک رخداد واقعی و فیزیکی اتفاق می‌افتد و هدایت نقدینگی به یک بازار مولد و واقعی است.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: از زحمات دوستانمان در وزارت نفت و سازمان بورس و بورس انرژی در یک سال اخیر صمیمانه قدردانیم و ان شاءالله شاهد عمق بخشی در آینده به این ابزار باشیم.

بیش از یک سال کار کارشناسی برای طراحی گواهی سپرده نفت انجام شد

جواد اوجی، وزیر نفت گفت: از زحمات همه دوستان در سازمان بورس، وزارت نفت، بانک مرکزی و شرکت ملی نفت سپاسگزارم.

وی افزود: بیش از یک سال کار کارشناسی و آسیب‌شناسی و طراحی دقیق صورت گرفت که ماحصل آن طراحی یک ابزار کارآمد و جذاب شد.

اوجی در ادامه بیان کرد: ما در بدو آغاز به کار دولت درگیر مشکلات و چالش‌های عدیده‌ای بودیم. دغدغه مشترک همه وزارتخانه‌ها، نمایندگان مجلس و بدنه دولت دست و پنجه نرم کردن با فروش نفت بود که گاها به نزدیک صفر هم رسیده بود.

وی افزود: با اقداماتی همچون اصلاح قراردادها، دیپلماسی انرژی و ساید اقدامات باعث شده امروز به نقطه‌ای بیش از آنچه در سال 97 نفت و فرآورده، فروخته می‌شد، به فروش برسد.

وزیر نفت گفت: در همین 11 ماهه 14 میلیارد دلار در سامانه نیما و بازار متشکل ارز تزریق شد که به طور شفاف موید تحقق این امر است.

83 میلیون بشکه نفت بیشتر از سال گذشته فروختیم

جواد اوجی در ادامه گفت: امسال 83 میلیون بشکه بیشتر از سال گذشته نفت فروختیم و همه پول آن را نیز گرفتیم.

وی افزود: در حوزه گاز نیز وضعیت به همین منوال بوده است و در صادرات ال پی جی نسبت به سال قبل  21 درصد رشد داشتیم.

این مقام ارشد وزارت نفت بیان کرد: با افتتاح فاز 14 پالایشگاه پارس جنوبی نیز یک میلیون تن میعانات گازی و LPG و یک میلیون تن اتان نیز به این ظرفیت افزوده می‌شود.

سال آینده قرارداهای آتی و اختیار معامله نفت خام نیز راه‌اندازی می‌شود

علی نقوی، مدیرعامل بورس انرژی ایران گفت: بورس انرژی ایران طی یک دهه از فعالیت خود و در راستای ایفای ماموریت‌ها و وظایف خود در ایجاد بازاری کارا و شفاف در حوزه معاملات نفت خام، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی تلاش‌های زیادی را انجام داده است.

وی افزود: موضوع عرضه نفت خام در بورس از مطالبات جدی در سطوح مختلف حاکمیتی و رسانه ای بوده و هست.

نقوی در ادامه بیان کرد: در سال آینده با برنامه‌ریزی صورت گرفته برآنیم تا علاوه بر عمق بخشی و افزایش سهم معاملات گواهی سپرده نفت خام، با همکاری شرکت ملی نفت و با توجه به پذیرش قراردادهای آتی نفت خام و میعانات گازی در بورس، معاملات این قراردادها را برای فعالین برقرار کنیم و در گام بعدی از قراردادهای اختیار معامله رونمایی خواهیم کرد.

افراد حقیقی توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده نفت سرمایه‌گذاری می‌کنند

مجید عشقی، ريیس سازمان بورس گفت: گواهی سپرده نفت نقطه شروع یک بازار شفاف و بسیار مفید برای بازار سرمایه است.

وی افزود: این ابزار معامله فیزیک نفت خام به صورت ریالی است. بر پایه این ابزار قراردادهای آتی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری شکل می‌گیرد و معاملات این گواهی سقف زمانی ندارد.

عشقی بیان کرد: اشخاص حقوقی می‌توانند گواهی سپرده را خرید کنند. افراد حقیقی نیز در آینده نزدیک می‌توانند در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده نفت و میعانات گازی سرمایه‌گذاری کنند.

قیمت ارزانترین و گرانترین گوشی آیفون در بازار آمادگی کامل ناوگان امدادی ایران خودرو در هفته دوم نوروز اعطای سهام عدالت به جاماندگان سرانجام عملیاتی خواهد شد؟ ریل‌گذاری صنعت آب و برق برای توسعه اقتصاد کشور تثبیت جایگاه ایران در رتبه هشتم تولید سیمان جهان آمادگی کامل ناوگان امدادی ایران خودرو در هفته دوم نوروز چرا پول انصرافی‌های خرید خودرو آزاد نمی شود؟ حضور بیش از 3 هزار و 500 اکیپ امدادی فعال در سراسر ایران درآمد نفتی سال 1401 ایران، معادل سود یک ماه شرکت عربستانی بدهی بانک ها به بانک مرکزی در 10ماه بیش از 2برابر شد! / رکورد 11ساله با رشد 77.2درصدی در آذر ماه شکس... فعالان عرصه تولید کشور نگران تامین برق پایدار نباشند خیز برداشتن قیمت میوه در بازار/ میوه گران می شود؟ روایت اکونومیست از سقوط ریال؛ در طول یک دهه ریال 94 درصد سقوط کرد! آبگیری سدهای «کهیر» و «شهری کور» سیستان و بلوچستان در آینده نزدیک تورم وارد عصر جدیدی شده است/ مسگری: دستیابی به تورم 20 تا 30 درصدی در حد آرزو می‌ماند آریا و فروش عالی 3.241 میلیارد تومانی رشد 34 هزار واحدی شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته «گرانی»کام مسافران نوروزی را تلخ کرد/دشواری اسکان در سرما و باران بورس به سقف تاریخی نزدیک شد آخرین وضعیت بدهی‌‎های خارجی ایران به دلار و یورو واکنش سازمان برنامه به تاخیر در پرداخت حقوق شب عید معلمان/ هزینه‌ها از سقف قانونی عبور کرده بود/ 24 ... علت تاخیر در پرداخت حقوق شب عید معلمان مشخص شد رشد پول به بیش از 70درصد رسید! / چرا رشد نقدینگی کم اما تورم زیاد شد؟ صعود 34 هزار واحدی شاخص بورس هزینه زندگی چطور با یک همبرگر اندازه‌گیری می‌شود؟ رشد 11.6 درصدی بخش صنعت در پاییز 1401/ بالاترین نرخ رشد فصلی صنعت در 5 سال گذشته ثبت شد شاخ و شانه کشیدن مرسدس بنز برای تسلا/ عکس افزایش صادرات و واردات گمرکی هیچگونه اختلالی در سامانه های خدمات دهی بیمه سلامت وجود ندارد/ رصد و نظارت لحظه ای وزارت بهداشت بر ا... موافقت‌نامه و شرایط عمومی قرارداد‌های واگذاری (فاکتورینگ) ابلاغ شد انتقاد از امضای یک مصوبه غیرقانونی/ تلاش کارگران برای ابطال دستمزد 1402 هشدار سطح قرمز برای کاهش شدید دما و خسارت به صنعت کشاورزی ریل‌گذاری صنعت آب و برق برای توسعه اقتصاد کشور ملاک ابقاء یا حذف مدیران در سال جدید رضایتمندی عمومی است اعلام متوسط نرخ دلار در دی ماه سال گذشته پاسخ ارسالی نماینده سهامداران شرکت پدیده در هیات مدیره "گشان" به انتشار یک گزارش نرخ دلار و یورو در مرکز مبادلات ارزی افزایش 2.7 واحد درصدی پایه پولی و کاهش 5.7 واحد درصدی نقدینگی در دی ماه 1401 جهشی دیگر در بازار سهام/ بورس به سقف تاریخی نزدیک شد کارگران برای ثبت نام مسکن کجا بروند؟ متوسط نرخ دلار در دی ماه 1401 اعلام شد نوسان نرخ سکه در کانال 31 میلیون تومان قیمت انواع سکه و ارز/ دلار صرافی 42150 تومان جریمه 160 میلیون دلاری گوگل در هند تایید شد آخرین وضعیت رشد بورس در معاملات امروز سرویس پرداخت قسطی اپل راه‌اندازی شد کاهش رشد نقدینگی در 10 ماهه اول سال گذشته مصرف بنزین خودروهای داخلی 2برابر استاندارد جهانی است/ برآورد قاچاق روزانه 10 میلیون لیتر گازويیل 80 درصد پروازها بدون تاخیر انجام می‌شود رشد 34 هزار واحدی شاخص کل بورس